Samsung LSP9T The Premiere 4K Laser Projector ultra-short-throw

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Επιτέλους ένα άρθρο που εξηγεί με απλά λόγια την υπεροχή του Film έναντι του ψηφιακού πρωτοκόλλου που βγήκε για να αντικατασταθεί το film. Γέλασα.

Κατά τ άλλα, όποιος έχει 9.000€ παίρνει τον Samsung με την ανάλογη οθόνη και του βγαίνουν τα ματάκια. Υλικό υπάρχει ήδη και θα αυξάνεται.

Οι JVC σε τι επίπεδα είναι; Τι ποσοστό από το BT2020 μπορούν να δώσουν;

Το ερώτημα που έχω είναι αν πρέπει και το player να μπορεί να παίξει BT.2020. Δηλαδή, υπάρχουν ήδη players που παίζουν BT.2020; Πως είδαν οι Γερμανοί;
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το ερώτημα που έχω είναι αν πρέπει και το player να μπορεί να παίξει BT.2020. Δηλαδή, υπάρχουν ήδη players που παίζουν BT.2020; Πως είδαν οι Γερμανοί;
Άκυρο. Είδα ότι υπάρχουν ακόμα και με 160€.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Επιτέλους ένα άρθρο που εξηγεί με απλά λόγια την υπεροχή του Film έναντι του ψηφιακού πρωτοκόλλου που βγήκε για να αντικατασταθεί το film. Γέλασα.

Κατά τ άλλα, όποιος έχει 9.000€ παίρνει τον Samsung με την ανάλογη οθόνη και του βγαίνουν τα ματάκια. Υλικό υπάρχει ήδη και θα αυξάνεται.

Οι JVC σε τι επίπεδα είναι; Τι ποσοστό από το BT2020 μπορούν να δώσουν;

Το ερώτημα που έχω είναι αν πρέπει και το player να μπορεί να παίξει BT.2020. Δηλαδή, υπάρχουν ήδη players που παίζουν BT.2020; Πως είδαν οι Γερμανοί;

Δεν έχει να κάνει με το player αλλά με το content.

Οι Jvc φτάνουν κοντά στο BT2020.
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αυτό είναι κάτι που νομίζω το εχουμε πει πολλές φορές.
Όταν το προβολικό μέσο μπορεί να κανει σωστη αναπαραγωγή του BT200 και έχει περιεχόμενο ανάλογο (το content να ειναι γραμμενο σε 2020 και όχι σε DciP3) η εικονα ειναι σε άλλο επίπεδο.
...και φυσικά είναι κάτι που δεν μπορεί να το αναπαραγάγει κάποιος μέσα από μια κάμερα η ένα κινητό δεδομένου του μικρού χρωματικού εύρους που μπορούν να επεξεργαστούν....και φυσικά είναι κάτι που δεν μπορεί να το αναπαραγάγει καποιος μεσα από μια καμερα η ενα κινητο
Άλλο να το λες κι άλλο να το δείχνεις.
Εννοείται πως δε θα μπορέσουμε απ'τα screenshot να καταλάβουμε την πλήρη διαφορά, η οποία πάντως φαίνεται.
Αλλά μπορούμε να βάλουμε τη φαντασία μας να οργιάσει. ;)
Υπάρχει μέσα στο άρθρο και μια φώτο που δείχνει το dci κόκκινο σε σύγκριση με το rec.709.
Χρήσιμο γι' αυτούς που σκέφτονται να αγοράσουν προβολέα με φίλτρο (γκουχ γκουχ για μια δυο ψυχές που μας διαβάζουν :roflmao: )
Επίσης το να αναπαράγει σωστά ο προβολέας το 2020 σημαίνει ότι το tracking στους εσωτερικούς κορεσμούς είναι γραμμικό. Και δε μιλάμε για ένα τριγωνάκι rec.709 :roflmao:
Όχι ότι δε θα είναι και πάλι πιο εντυπωσιακός ο 2020, αλλά καλό είναι να παίζει και σωστά.
Μήπως έχεις κρατήσει διαγράμματα 2020 του Samsung;
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Άλλο να το λες κι άλλο να το δείχνεις.
Εννοείται πως δε θα μπορέσουμε απ'τα screenshot να καταλάβουμε την πλήρη διαφορά, η οποία πάντως φαίνεται.
Αλλά μπορούμε να βάλουμε τη φαντασία μας να οργιάσει. ;)
Υπάρχει μέσα στο άρθρο και μια φώτο που δείχνει το dci κόκκινο σε σύγκριση με το rec.709.
Χρήσιμο γι' αυτούς που σκέφτονται να αγοράσουν προβολέα με φίλτρο (γκουχ γκουχ για μια δυο ψυχές που μας διαβάζουν :roflmao: )
Επίσης το να αναπαράγει σωστά ο προβολέας το 2020 σημαίνει ότι το tracking στους εσωτερικούς κορεσμούς είναι γραμμικό. Και δε μιλάμε για ένα τριγωνάκι rec.709 :roflmao:
Όχι ότι δε θα είναι και πάλι πιο εντυπωσιακός ο 2020, αλλά καλό είναι να παίζει και σωστά.
Μήπως έχεις κρατήσει διαγράμματα 2020 του Samsung;
Γιωργο θα ανεβάσω, λέω εγώ τώρα, άρθρο τς επόμενες ημερες.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Γιωργο θα ανεβάσω, λέω εγώ τώρα, άρθρο τς επόμενες ημερες.
Μανώλη περιμένουμε τα διαγράμματα και τις εντυπώσεις σου.
Όπως είχα γράψει και στις αρχές, ο προβολέας αυτός αποτελεί ορόσημο.
Όλοι οι κατασκευαστές πρέπει να στραφούν σε αντίστοιχη Laser Engine.
Στο βίντεο που μας έδωσες φαίνεται να δουλεύει εκπληκτικά με τη vividstorm.
Προσωπικά δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στις εντυπώσεις σου και θέλω να δω πως κάνει tracking εσωτερικά.

ΓΡΑΦΕ!!!!!!!! :roflmao:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Απίστευτη η κάλυψη στο 2020!

Είμαι πολύ περίεργος τι CR βγάζει calibrated.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Δεν με χαλάει.
Αν και θα προτιμούσα έναν JVC με 100% bt.2020 coverage :D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ίσως τώρα να αναγκαστούν να στρώσουν τον κ@λο τους κάτω να το πετύχουν .
Αν και το πιο πιθανό να μην ασχοληθούν καν .
Μόνο εάν βγάλουν έναν προβολέα με επιλογή φακού ίσως τσαντιστουν .
Χλωμό βέβαια
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Nομιζω οτι οι ultra short throw+clr screen ειναι ειδικη κατηγορια και δεν τιθεται θεμα συγκρισης, ετσι εχω ανεβασει και σχετικο βιντεο που παλι ο χωρος/συνθηκες εχει τον κυριαρχο λογω στο βασικο χαραχτηριστικο του cr.
Ιεραρχοντας,οι προτεραιοτητες δεν ειναι ιδιες για ολους ετσι και τα πρωτεια στο cr σε συνθηκες συσκοτισης χανονται οταν αυξανεται ο περιβαλλον φωτισμος οποτε τι τριγωνα και καλαντα συζηταμε...
Οι jvc με τα εξαιρετικα native specs + καλο tone mapping ειναι βασιλιαδες σε ιδανικες συνθηκες.
Στις οποιες τι να τις κανεις τις χρωματικες καλυψεις οταν το cr δε σε αφηνει να τις απολαυσεις....
Η και τι να το κανεις το διαστημικο cr οταν οι οι συνθηκες δε στο επιτρεπουν...
Επιλεγεις εαν θες αγωνιστικο ή suv...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κεντάει το μηχανάκι, τι να λέμε τώρα. Μας βγαίνουν τα μάτια στο YouTube, φαντάσου live.

Ευχαριστούμε Γιάννη και Μανώλη.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Ίσως τώρα να αναγκαστούν να στρώσουν τον κ@λο τους κάτω να το πετύχουν .
Αν και το πιο πιθανό να μην ασχοληθούν καν .
Μόνο εάν βγάλουν έναν προβολέα με επιλογή φακού ίσως τσαντιστουν .
Χλωμό βέβαια
θα αναγκαστούν να βγάλουν πιο φωτεινό προβόλι ?
ότι θα ασχοληθούν κάπως θα ασχοληθούν σίγουρα, και η Sony ανεβαίνει, και αν συνεχίσει έτσι η Samsung θα γίνει και αυτή σοβαρός αντίπαλος.
Φτάνει μόνο μην το καρτελιάσουν το θέμα και σε λίγο ο νέος N5 έρχεται σε τιμές Barco... :D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
θα αναγκαστούν να βγάλουν πιο φωτεινό προβόλι ?
ότι θα ασχοληθούν κάπως θα ασχοληθούν σίγουρα, και η Sony ανεβαίνει, και αν συνεχίσει έτσι η Samsung θα γίνει και αυτή σοβαρός αντίπαλος.
Φτάνει μόνο μην το καρτελιάσουν το θέμα και σε λίγο ο νέος N5 έρχεται σε τιμές Barco... :D
Το θέμα δεν είναι το πιο φωτεινό
Το θέμα είναι η σωστή ηλοποιηση.
Να μην έχει τις διαχύσεις του υπάρχων.
Διαθλάσεις .
Ποιο εύκολη τοποθέτηση ..
καλύτερο φακό .
Λογικά θα διορθωθεί και το οπτικό μονοπάτι.
Ίσως έτσι διορθώσει και το μαύρο .
Ξέρω ζητάω πολλά .
Πότε δεν ξέρεις .
Αλλά εάν γίνουν αυτά είμαι υποψήφιος αγοραστής .
Ελπίζω να κρατηθεί και το smart κομμάτι του .
Ξέρω ζητάω πολλά...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ωραίο πάντως το να δουλεύει το προβόλι σαν τιβίτσα με apps και τέλειο remote controller που ελέγχει κι άλλες συσκευές.
Κακόμαθα με τη Σαμσούνγκ που πήρα πέρσι... :redface:
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Οκ
Μάλλον ο Γιώργος το ζήτησε καλυτερα από εμένα .
Κάτσε να δούμε εάν το ζητήσω φθυνοτερα εγώ ....
Εγώ θέλω τον σαμσουνγκ στο case του jvc
Εννοοειται στην τιμή του σαμσουνγκ και όχι του n9
Αυτό θα είναι πραγματική πρόοδος !
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top