Service citizen...απαράδεκτοι


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
"Καλά να πάθεις"...στον ενικό!!! "
:o
Αυτος ειναι τεχνικος εκει.
Στην θεση σου εγω θα ζητουσα αμεσα να δω το αφεντικο,να του πω δυο "φωνηεντα" για την συμπεριφορα του υπαλληλου του.
Θα το πάω στην Κολοκοτρώνη
Στειλε μου πμ που ακριβως,να τον εχω στα υποψιν.
[DOUBLEPOST=1526120996][/DOUBLEPOST]
Ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος είναι απο τους πολύ παλιούς και μου φαίνεται ιδιαίτερα περίεργη η συμπεριφορά τους.
Και εμενα....περιεργο,αλλα ειναι θεμα συμπεριφορας υπαλληλου.
[DOUBLEPOST=1526121538][/DOUBLEPOST]Mολις τωρα διαβασα σε Ελληνικο φορουμ ορολογιων, για αναρμοστη συμπεριφορα στο service της Citizen.:idk::(
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
... " Έπρεπε να το φέρεις κάθε χρόνο για τσεκ που κοστίζει 20 ευρώ"......
Σε μια άλλη αντιπροσωπία, για ένα άλλο ρολόι, ζητάνε>300€ για ετήσιο service + ότι βγάλει.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Σε μια άλλη αντιπροσωπία, για ένα άλλο ρολόι, ζητάνε>300€ για ετήσιο service + ότι βγάλει.
Η στεγανοποίηση που στην χρεώνουν 20+ ευρώ είναι μια μ....κια και μισή. Αν το o-ring είναι σωστό (το αλλάζουμε που και που) και η σύγκλειση του καπακιού γίνει προσεκτικά και σωστά από τον οποιοδήποτε ρολογά, όλα οκ...δεν πέρνει νερό (απόδειξη ότι μετά από την όποια "στεγανοποίηση" ποτέ δεν χρειάζεται να ξανα-ανοιχτεί το ρολόι)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
3
:o
Αυτος ειναι τεχνικος εκει.
Στην θεση σου εγω θα ζητουσα αμεσα να δω το αφεντικο,να του πω δυο "φωνηεντα" για την συμπεριφορα του υπαλληλου του.

Στειλε μου πμ που ακριβως,να τον εχω στα υποψιν.
[DOUBLEPOST=1526120996][/DOUBLEPOST]
Και εμενα....περιεργο,αλλα ειναι θεμα συμπεριφορας υπαλληλου.
[DOUBLEPOST=1526121538][/DOUBLEPOST]Mολις τωρα διαβασα σε Ελληνικο φορουμ ορολογιων, για αναρμοστη συμπεριφορα στο service της Citizen.:idk::(
1. Κύριοι, αυτός ο αγενέστατος που έχουμε συναντήσει όλοι μας είναι ένα από τα αφεντικά, ο Μισέλ. Δεν είναι υπάλληλος. Εγώ ήδη έχω μιλήσει στην Ευρωπαϊκή Citizen για τη συμπεριφορά του.
2. Υπάρχει ένα άλλο σερβις στο κέντρο, ο Χαρίτος. Αυτό έχει πεθάνει (υπέροχος τύπος) αλλά τώρα έχει αναλάβει η κόρη του η οποία είναι ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη (λεωχάρους 17). Εκεί το πηγαίνω και δεν ξαναλλάζω. Τέλος οι χάρες στους αγενείς.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
784
Μετά τη βουτιά στη θάλασσα, πήρε υγρασία (θολούρα ή μικροσκοπικά σταγονίδια στο τζάμι) ή κολυμπάγαν ψάρια μεσα;
Αν ήταν υγρασία, ήθελε άνοιγμα καπάκι, στέγνωμα, αλλαγή μπαταρίας (αν έχει), αντικατασταση o-ring κορώνας και o-ring καπακιού και ίσως λίπανση. Αυτά τα κάνει οποιοσδήποτε κοσμηματοπωλης-ορολογοποιός.

Απο ebay παντως έχω πάρει συλλογή μισό κιλό o-ring διαφορων διαμέτρων με 5€ για να αλλάζω, γιατί μια φορά (και μοναδική) πριν χρόνια που πήγα σε Γερμανο για μπαταρία ρολογιου, μου λεει τωρα πρέπει να πας στην αντιπροσωπία να αλλάξεις λαστιχάκι.
Δηλαδή το άνοιξε για να πουλήσει τη μπαταρία ξεροντας ότι δεν μπορεί να το επαναφέρει στην κατάσταση που του το πήγα;

Τωρα για τον "citizen", ρίξε μαυρο. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά διότι θα πεί τα δικά του και στο τέλος μπορεί να σου κάνει και μήνυση για δυσφήμηση
 



Μηνύματα
1
Reaction score
1
καλησπερα kaι απο μενα
και εγω το ειχα παει στην βουλης.βεβαια εγω φταιω γιατι ειχα ξεχασει την κορονα ανοιχτη και πηρε νερα σε μια καταδυση. το ξεχασα περασαν χρονια και οταν το πηγα μου ειπε οτι σκουριασε και θελει 120 ευρω
να παω και στην λεωχαρους οπως γραφετε παραπανω??
citizen promaster αγορασμενο το 1998 !
 

Μηνύματα
12.852
Reaction score
10.068
Κι εγώ CITIZEN, αλλά ECO-Master. Δεν χρειάζεται τίποτα. 15 χρόνια τώρα δεν το έχω πάει πουθενά και επειδή είναι τιτάνιο, δεν έχει και φθορές.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ας πω και εγώ την εμπειρία μου από μια άλλη εταιρεία την Tissot.
Είχα πάρει πριν από μερικά χρόνια ένα Tissot t-touch Titanium κάπου 950€, ήταν μία επετειακή έκδοση που η συσκευασία ήταν πολυτελής και έχει ακόμη και ένα χοντρό βιβλίο με την ιστορία της εταιρείας, τεσπα δεν το φορούσα συχνά το πολύ μια-δυο φορές το μήνα και για λίγες ώρες, μετά από δυόμισι χρόνια περίπου σταμάτησε να λειτουργεί λόγω μπαταρίας που νωρίτερα το ρολόι προειδοποιούσε ότι θέλει αλλαγή.
Παίρνω τηλέφωνο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω πόσο κοστίζει η αλλαγή και μου είπαν 85€ και θα άλλαζαν και τη στεγανοποίηση!
Δηλαδή για μια μπαταρία που δεν κοστίζει ούτε ένα ευρώ και για ένα λάστιχο των 10 cents και για μία εργασία των 5-10 λεπτών ζητούσαν 85€ πριν από δύο χρόνια τώρα δεν ξέρω μπορεί να το έχουν κάνει και 100.
Τους είπα γιατί κοστίζει τόσο ακριβά και μου είπαν τόσο κάνει και θα δώσουν και εγγύηση καλής λειτουργίας για ένα χρόνο, με ρώτησαν αν είχα κάνει ποτέ αλλαγή στα δυόμισι χρόνια και τους είπα όχι συνήθως η μπαταρία κρατάει ένα χρόνο σε συνήθη χρήση εγώ που δεν το σκάλιζα ήμουν τυχερός και κράτησε 2,5 χρόνια.
Δεν το πήγα να την αλλάξουν ρώτησα κάποιους εμπόρους Tissot και έμαθα ότι αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας, να γίνεται αλλαγή στο εξουσιοδοτημένο service και να δίνουν και ένα χρόνο εγγύηση καλής λειτουργίας, σε 2-3 καταστήματα που ρώτησα μετά από ψάξιμο στην Ερμού και τριγύρω κάποιοι το κάνουν και με 20-25 ευρώ αλλά είμαι επιφυλακτικός και δεν το έχω πάει ως τώρα.
Έκτοτε, κάθεται φυλαγμένο στη θήκη του μες στο κουτί του σε ένα συρτάρι γιατί το θεωρώ κοροϊδία να δώσω 85 ευρώ, δηλαδή αν το φορούσα κάθε μέρα και του σκάλιζα πυξίδες χρονογράφους βαρόμετρο υψόμετρο θερμοκρασία και λοιπά η μπαταρία δεν θα κρατούσε ούτε ένα χρόνο.
Από τότε φοράω ένα Huawei activity tracker και του φορτίζω τη μπαταρία κάθε 20 με 25 μέρες. :p
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Το ξέρω Πέτρο!
Και να ήταν αυτό το μοναδικό πράγμα, έχω πάρει πράγματα και πράγματα και δεν τα χρησιμοποιώ.
Η καταναλωτική μαλάκυνση φταίει.
Πάντως 85€ δεν δίνω γιατί μετά από 1-2 χρόνια πάλι θα πρέπει να τα δώσω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ψάξω για κάποιον καλό ωρολογοποιό πού να ξέρει αυτά τα ρολόγια και να μην πάρει παραπάνω από 30€ η να το πουλήσω.
Υπάρχει και μία τρίτη εκδοχή, να το φοράω χωρίς να αλλάξω μπαταρία και την ώρα θα την κοιτάω από το άλλο ρολόι ή από κινητό βέβαια δεν θα έχω τις λειτουργίες του συγκεκριμένου ρολογιού αλλά θα το φοράω και θα το νιώθω πάνω μου χαχαχα!!.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Παιδιά υπάρχουν και πολύ σοβαροί ανεξάρτητοι τεχνίτες, είχα την ατυχία να συνεργαστώ με έναν στα βόρεια (φθορές στο ρολόι που δεν υπήρχαν) και τη τύχη να συνεργάζομαι με έναν στα νότια πλέον.
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Ας πω και εγώ την εμπειρία μου από μια άλλη εταιρεία την Tissot.
Είχα πάρει πριν από μερικά χρόνια ένα Tissot t-touch Titanium κάπου 950€, ήταν μία επετειακή έκδοση που η συσκευασία ήταν πολυτελής και έχει ακόμη και ένα χοντρό βιβλίο με την ιστορία της εταιρείας, τεσπα δεν το φορούσα συχνά το πολύ μια-δυο φορές το μήνα και για λίγες ώρες, μετά από δυόμισι χρόνια περίπου σταμάτησε να λειτουργεί λόγω μπαταρίας που νωρίτερα το ρολόι προειδοποιούσε ότι θέλει αλλαγή.
Παίρνω τηλέφωνο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω πόσο κοστίζει η αλλαγή και μου είπαν 85€ και θα άλλαζαν και τη στεγανοποίηση!
Δηλαδή για μια μπαταρία που δεν κοστίζει ούτε ένα ευρώ και για ένα λάστιχο των 10 cents και για μία εργασία των 5-10 λεπτών ζητούσαν 85€ πριν από δύο χρόνια τώρα δεν ξέρω μπορεί να το έχουν κάνει και 100.
Τους είπα γιατί κοστίζει τόσο ακριβά και μου είπαν τόσο κάνει και θα δώσουν και εγγύηση καλής λειτουργίας για ένα χρόνο, με ρώτησαν αν είχα κάνει ποτέ αλλαγή στα δυόμισι χρόνια και τους είπα όχι συνήθως η μπαταρία κρατάει ένα χρόνο σε συνήθη χρήση εγώ που δεν το σκάλιζα ήμουν τυχερός και κράτησε 2,5 χρόνια.
Δεν το πήγα να την αλλάξουν ρώτησα κάποιους εμπόρους Tissot και έμαθα ότι αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας, να γίνεται αλλαγή στο εξουσιοδοτημένο service και να δίνουν και ένα χρόνο εγγύηση καλής λειτουργίας, σε 2-3 καταστήματα που ρώτησα μετά από ψάξιμο στην Ερμού και τριγύρω κάποιοι το κάνουν και με 20-25 ευρώ αλλά είμαι επιφυλακτικός και δεν το έχω πάει ως τώρα.
Έκτοτε, κάθεται φυλαγμένο στη θήκη του μες στο κουτί του σε ένα συρτάρι γιατί το θεωρώ κοροϊδία να δώσω 85 ευρώ, δηλαδή αν το φορούσα κάθε μέρα και του σκάλιζα πυξίδες χρονογράφους βαρόμετρο υψόμετρο θερμοκρασία και λοιπά η μπαταρία δεν θα κρατούσε ούτε ένα χρόνο.
Από τότε φοράω ένα Huawei activity tracker και του φορτίζω τη μπαταρία κάθε 20 με 25 μέρες. :p
Πάρε το στο χέρι κ μπες σε ένα κατάστημα Γερμανός.
Απλά δεν θα έχεις την στεγανοποίηση
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Tissot t-touch Titanium
Απ' ό,τι βλέπω, αυτό έχει βίδες στο καπάκι. Είναι παιχνίδι το λύσιμο, η αλλαγή μπαταρίας και ο έλεγχος του o-ring με πιθανή προσθήκη κατάλληλου λιπαντικού.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
784
Μην το αφήνεις τοσα χρονια με τη μπαταρία γιατι θα βγαλει οξειδωτικα υγρα και θα κανει ζημια στο ρολοι.


Για το λαστιχακι αν ειναι oring, μετρα παχος και εξωτερικη διαμετρο να δω μηπως εχω. Ειχα αγορασει σετ με διαφορα νουμερα ρολογιών
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Πάρε το στο χέρι κ μπες σε ένα κατάστημα Γερμανός.
Απλά δεν θα έχεις την στεγανοποίηση

Σε Γερμανό δεν πάω το έχω σκεφτεί θα κάνει βέβαια την αλλαγή τσάμπα ή ότι λίγο πάρει αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη, αυτό που πρέπει να κάνω είναι να βρω έναν καλό ανεξάρτητο τεχνίτη να κάνει τη δουλειά.

Όχι Δημήτρη, το συγκεκριμένο ρολόι βγαίνει σε αρκετές εκδόσεις αυτή που έχω είναι μια επετειακή που έχει βγάλει 300 κομμάτια, δεν έχει βίδες θέλει ειδικό εργαλείο για να ανοίξει το καπάκι και από μέσα έχει κάτι άλλο που έχει βίδες από ότι έχω δει στο yt.

Αυτό με την οξείδωση το έχω υπόψιν και πρέπει να κάνω κάτι γρήγορα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
καλησπερα kaι απο μενα
και εγω το ειχα παει στην βουλης.βεβαια εγω φταιω γιατι ειχα ξεχασει την κορονα ανοιχτη και πηρε νερα σε μια καταδυση. το ξεχασα περασαν χρονια και οταν το πηγα μου ειπε οτι σκουριασε και θελει 120 ευρω
να παω και στην λεωχαρους οπως γραφετε παραπανω??
citizen promaster αγορασμενο το 1998 !
Το service στην Λεωχάρους, στο οποίο απευθύνθηκα μετά την υπόδειξη του @jorgevmax, είναι άψογο. Τους έχω εμπιστευτεί τρεις φορές από τότε. Και τις τρεις ήταν άψογοι με πολύ χαμηλή χρέωση.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.623
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top