SL1200 MK2 , REGA 3 και οι καθιστοί βούδες


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Κοίτα, αν επιμένεις να βάλω υπερτουίτερ στο ηχείο μου, το μόνο που μπορώ να σου δείχνω ως σχετική τεχνική προδιαγραφή είναι η απόκριση συχνότητας του ριμπον της μαγκνεπαν που έχω. Όσο και να επιμένεις και να μου εκθειάζεις τα πλεονεκτήματα απόκρισης του τάδε σούπερ τουιτερ, δεν έχω κάτι άλλο να σου παραθέσω από τεχνικής πλευράς πέραν της απόκρισης συχνότητας. Αν στο ηχείο μου φτάνει μέχρι 40κ και με το σούπερ τουιτερ πάει μέχρι τα 80κ, δεν έχω άλλο επιχείρημα εκτός από το ότι δεν ακούγεται.
Κακό δε κάνει, αλλά δε βλέπω νόημα. ;)
Ναι βρε δέν διαφωνώ με τη λογική σου...είναι σωστή να στο πώ έτσι απλά.

Εκεί που διαφωνώ είναι να πετάμε δύο νούμερα και να βάζουμε σε ένα black box το πικάπ και να το κρίνουμε.

Φυσικά και δέν είναι έτσι.

Ξέρεις πολύ καλά οτι με δύο τρία specs που θα βρείς στα φυλλάδια του Κωτσόβολου το πιο πιθανό θα είναι να βρεθείς με καμια creative στο χέρι και όχι με metric halo. Απλά ο κάραβελ τα ... έσφαζε κάπως έτσι και τον θυμήθηκα...
http://www.avsite.gr/forum/threads/jitter-one-more-time.110863/.

Αν κάποιος θέλει να δεί ένα καλό πακέτο μετρήσεων για πικάπ θα πρέπει να ξεκινήσει με κάτι σαν το παρακάτω.
http://avmentor.gr/reviews/group_test_analog_systems_1k5_7.htm

Θυμίζω επίσης οτι το technics sp-10 είναι εξωτερικό τροφοδοτικό.

Τέλος υπεν-θυμίζω οτι συμφωνούμε...

Αλήθεια ο κάραβελ τί απέγινε?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σίγουρα. ;)
Τωρα με κουφανες :D

Απαντησε μου και σ'αυτο:
"Δηλαδη το tracking μιας microridge και μιας ελλειπτικης 13/25μm αν αυτες ηταν η μονη διαφορα σε δυο κατα τα αλλα ιδιες κεφαλες , ειναι το ιδιο?"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Αν κάποιος θέλει να δεί ένα καλό πακέτο μετρήσεων για πικάπ θα πρέπει να ξεκινήσει με κάτι σαν το παρακάτω.
http://avmentor.gr/reviews/group_test_analog_systems_1k5_7.htm
Σωστά, τον ξέχασα τον σταμ.
Τα δυο καλύτερα:





Όπως βλέπουμε, και τα δύο χρειάζονται ισοστάθμιση, με διορθώσεις που θα φτάσουν τα 10dB..

Υπενθυμίζω πως είναι πηγές, οφείλουν να παίζουν φλατ.
Η ισοστάθμιση χώρου οφείλει να έχει πανω κάτω την καμπύλη τους.

Καταλάβαμε γιατί μας αρέσει ο ήχος του πικάπ; :D:D:D:D

Μετά από την αναγκαία ισοστάθμιση, θα αποτελέσουν συμπαθητικές πηγές αμφότερα.

Χωρίς ισοστάθμιση, παίζουν στο γάμο του καραγκιόζη. ;)
Απαντησε μου και σ'αυτό
Όχι, βαρέθηκα ν'ασχολουμαι με πικάπ. :D

Συ κάνε καμία ισοστάθμιση, κι άσε τις θεωρίες. :p
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Για λόγους σύγκρισης, απόκριση συχνότητας ενός φτηνού DAC:



Αφού κάνετε το πικάπ σας να παίζει έτσι, μπορείτε μετά να ακούτε σαν άνθρωποι με ακουστικά. ;)

Για να ακούτε από ηχεία, χρειάζεται άλλη ισοστάθμιση, χώρου.

Αυτάαααα..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Όχι, βαρέθηκα ν'ασχολουμαι με πικάπ. :D

Συ κάνε καμία ισοστάθμιση, κι άσε τις θεωρίες. :p
:roflmao:
Καλα.Ενα τελευταιο σχολιο απο μια εκδοση της ortofon σχετικα με κεφαλες.Το αντιγραφω διοτι δυστυχως το scanner μου τα τιναξε:
" Ιn the treble range it is the effective stylus tip mass that determines tracking ability"
"A 10000 Hz tone can be recorded so powerfully on a record that the cartridge has to make accelerations of more than 2000 G in order to reproduce it correctly.To be able to perform such rapid movements,the stylus must have a minimum of mass.If it is to reproduce the 10000Hz tone mentioned above at a tracking force of 1.5 gr. the effective stylus tip mass must not exceed 1 milligram."
Και μιλα για 10000 Hz οχι περισοτερο......
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Καλά εγω παρουσίασα κάτι στη λογική να ξεφύγουμε από το copy paste και πάμε στο ίδιο ; και σύγκριση μιας αναλογικής πηγής ( με όλα τα στραβά που σέρνει - και όχι μόνο πικάπ + τα υπόλοιπα .... ) με DAC και ισοσταθμίσεις χώρου ; και γιατί όταν κάτι είναι κάτω από το επίπεδο ακουστότητας , αλλά υπάρχει κάποιο προβληματάκι να μη το εξαφανίσεις ( δεν μου αρέσει η λογική ο ένας θόρυβος καλύπτει τον άλλο - προτειμώ να τους < αποδομώ > ) . Υποπτεύομαι ότι σε λίγο θα αρχίσουμε να το πηγαίνουμε και στον κβαντισμό της αναλογικής πληροφορίας βάση επιπέδου θορύβου ( αυτό είναι καλό ....... ) . κανονικά θα πρότεινα , για να βγεί και κάτι το εξής : προθερμένετε τα συστήματα , βάζετε ένα δακτυλάκι από το πετρέλαιο της κάβας ( ότι ο καθένας συμπαθεί .... ) , τοποθετείτε με ευλάβεια ένα δίσκο με χαλαρό άκουσμα ( όπως τι βρίσκει κανείς .... ) , ακουμπάτε μαλακά το headshell εκεί που πρέπει ( τώρα ποιά με MC ...τέλος ) , πάρτε τη κατάλληλη θέση στο καναπέ ( αν απουσιάζει και το κοπάδι ακόμα καλυτερότερα ...... ) και απλά ακούστε ( η μόνη κίνηση έχει να κάνει με τη μετακίνιση του ποτηριού - μην έχουμε και αναδράσεις ...... ) . Νομίζω ότι εξηγεί γιατί το πικάπ είναι σε άλλο κόσμο από τα DAC ( για ορισμένους ....... με όλα τα στραβά τους ....... και όχι τίποτα ενεργά ηχεία γιατί μας αρέσουν και τα ασημί κουτιά απέναντι .... ) Ελπίζω να μου συχωρέσετε το πνεύμα που γράφω αλλά για πέστε μου δεν είναι απόλαυση ; ( εντάξει υπάρχουν και άλλες ........ ) . !!!!!!!!

Για την ορθογραφία ........ αιτία το πετρέλαιο !!!!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Είναι!

(όπως τη βρίσκει κανείς φιλαράκι!)

(και sorry για τα off topic, έχεις τα δίκια σου)
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
(και sorry για τα off topic, έχεις τα δίκια σου)
Τίποτα δεν είναι εκτός ....Ολα συνδέονται μεταξύ τους ...... τα λέει και η Χαοτική αυτά ( και μάλλον ισχύει ..... )
καλά τα γράφετε γιατί για κάποιους θα γίνουν κίνητρο για μελέτη .... Να είμαστε καλά να γράφουμε !!!!!!
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Τίποτα δεν είναι εκτός ....Ολα συνδέονται μεταξύ τους ...... τα λέει και η Χαοτική αυτά ( και μάλλον ισχύει ..... )
καλά τα γράφετε γιατί για κάποιους θα γίνουν κίνητρο για μελέτη .... Να είμαστε καλά να γράφουμε !!!!!!
Τώρα πως σκέφτεσαι να το κάνεις; Θα ξηλώσεις εντελώς τον μετασχηματιστή ή θα του περάσεις κάποιον διακόπτη για να επιλέγεις κατά βούληση; (σε περίπτωση που θες να το πάρεις στη μασχάλη για τον α-β λόγο)
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Τώρα πως σκέφτεσαι να το κάνεις; Θα ξηλώσεις εντελώς τον μετασχηματιστή ή θα του περάσεις κάποιον διακόπτη για να επιλέγεις κατά βούληση; (σε περίπτωση που θες να το πάρεις στη μασχάλη για τον α-β λόγο)
Καλημέρα . Εγώ βεβαίως και θα ξηλώσω το μετασχηματιστή και θα βάλω διπλή τροφοδοσία ( και κάτι επιπλέον .... αλλά θα γίνει για ορισμένους λίγο πολύπλοκο και για τους περισσότερους δεν θα αξίζει το κόπο - τέλος πάντων είναι δική μου μούρλα - και έχω και απόθεμα υλικών ) . Όπως ανέφερα και παραπάνω στις δοκιμές είχα κάτι χρήση εργαστηριακού τροφοδοτικού γιατί βιαζόμουνα . Για το θέμα σου τώρα : αν θέλεις να βγάλεις έξω τον ίδιο μετασχηματιστή τον βγάζεις σε ένα μικρό κουτάκι με διακόπτη και με τα παλιά καλώδια τροφοδοτείς τη γέφυρα ανόρθωσης ( καταργέιται ο διακόπτης πάνω στο πικάπ - δές το manual ) . Αλλιώς δεν βγάζεις τίποτα και χρησιμοποιείς εξωτερικό μετασχηματιστή μία εχτρα καλωδίωση δύο καλωδίων και ένα διπλό μικρορελέ 220V διπλό ( συνδεμένο στα καλώδια τροφοδοσίας του υπάρχοντος μετασχηματιστή ) όσο ο διακόπτης του ΜΚ2 είναι κλειστός ( δεν στέλνει τάση στον εσωτερικό μετασχηματιστή το ρελέ θα επιλέγει ι την τάση του εξωτερικού μετασχηματιστή ( ΑC )να πάει στη γέφυρα ανόρθωσης . Όταν ανοίξει ο διακόπτης στο ΜΚ2 για να στείλει τη τάση στον εσωτερικό μετασχηματιστή θα οπλίσει και το ρελε που τώρα θα επιλέγει το δευτερεύον του εσωτερικού μετασχηματιστή να πάει στη γέφυρα βγάζοντας εκτός το δευτερεύον του εξωτερικού . ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ( κυριως ) ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ . Όλες οι αλλαγές που έχουν προταθεί στο αρχικό κείμενο γίνονται και χωρίς να ξηλωθεί τίποτα από μέσα αλλά θα χρειάζονται από δύο έως τρία διπλά μικρορελέ ( διαφόρων τάσεων ) . Στο μέλλον ίσως ανεβάσω μετατροπές στα τεχνικά θέματα αν και γενικώς αποφεύγω αναλυτικές οδηγίες γιατί μπορεί κάποιος από απροσεξία ή άγνοια να κάνει κάποιο λάθος και δεν θέλω να νιώθω υπεύθυνος για οτιδοίποτε .............. επίσης επαναλαμβάνω ότι όποιος είναι ικανοποιημένος με το πικάπ του και δεν έχει αντίληψη των αρνητικών που αναφέρθηκαν δεν χρειάζεται να εμπλακεί στο καθαρό τεχνικό κομμάτι αλλά ας ψαχτεί σε κεφαλή . Σε ότι αποφασίσεις μεγάλη προσοχή και καλή επιτυχία !!!!!!!!!
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Τίποτα δεν πρόκειται να κάνω. Μου αρέσει αυτό που κάνεις και το παρακολουθώ από ενδιαφέρον. Αν αποφάσισω πως το θέλω έχω άνθρωπο δικό μου που θα μου το κάνει εύκολα και γρήγορα.
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Προς ενημέρωση και για να κλείσω οριστικά το άρθρο . Τελικώς στο ΜΚ-2 κατέληξα σε γραμμικό τροφοδοτικό εξωτερικό ( DIY ) και μόνιμη τοποθέτηση του RB-300 με εγχώρια βάση + δακτυλίδια ύψους + φλούδα φελλού κάτω από τη βάση . Κάτω από το λάστιχο του πλατό ένα λεπτό ελαστικό φύλο πάχους λιγότερο 1 mm ( σουβενίρ από ταξιδάκι εξωτερικού ) . Όλες οι μετρήσεις του άρθρου πραγματοποιήθηκαν από την αρχή με μεγαλύτερη λεπτομέρεια , υπομονή και με ακριβέστερα όργανα ( όχι προγραμματάκια στα PC ή στα κινητά .... ..... για να μην έχουμε αυταπάτες περί ακρίβειας ) . Τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί δεν υπάρχουν πλέον και αν υπάρχουν είναι κάτω από το θόρυβο μέτρησης των οργάνων ( ε όχι το αυτί δεν μπορεί ....... ) . Το θέμα ΜΚ-2 έκλεισε για μένα και δεν θα πάω παρακάτω γιατί δεν έχει και νόημα . Το πρωτότυπο που χρησιμοποίησα βρίσκεται σαν δώρο σε πολύ αγαπημένο πρόσωπο , λάτρη του βινυλίου , εκτός επικράτειας ( Θα μετατρέψω βέβαια και το δεύτερό μου για μένα ......... όποτε υπάρξει χρόνος ..... ) .

Ευχαριστώ όσους είχαν την υπομονή να δουν ολόκληρο το άρθρο και κυρίως όσους συμμετείχαν με σχόλια και προτάσεις που ίσως θα αποτελέσουν πηγές νέων βελτιώσεων (γενικά .... και όχι απαραίτητα για το ΜΚ-2 μόνο ) .

Να είμαστε όλοι καλά !!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top