slat walls που βρίσκω?

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Επίσης το ξύλο σαν μεγαλύτερης μάζας απο τα πλαστικά (και το νοβοπαν,mdf που θα μπεί, εαν μπεί σαν πλάτη) όταν θα μπεί μπροστα απο την απορροφηση που έχει, θα κατέβει το εύρος αυτης πιο χαμηλά (σε hz). Το θέμα είναι ότι θα χάσει σημαντικά την broadband απορροφηση που έχει ήδη τώρα με την γυψοσανίδα (εάν μπεί νοβοπάν σαν πλάτη ή γενικώς πλάτη). Αυτό θα αλλάξει πολύ τα πράγματα και εαν του αρέσει καπως πως ήδη εχουν ακουστικά τα πράγματα , εγω δε θα ΄βαζα πλάτη αλλά θα το "εδενα" όλο σαν κατασκευή με κάθετα "νευρα" λωρίδες μόνο ώστε να περνάει ο ήχος. Δε γνωρίζω τι θέλει να κάνει ακριβώς και τι έχει στο μυαλό του. Εγω υπάκουσα στην επιθυμία του, για αυτό που ζητάει. Πρώτα απο όλα υπάρχει θέμα νομίζω πως θα στηριχτεί αυτό στην γυψοσανίδα και εαν π.χ. αυτή θα ξηλωθεί ή καταργηθεί είτε γιατι δεν αρέσει ακουστικά ή για άλλο λόγο ή γιατί θα καταστεί ανούσια σε μεγάλο βαθμό και άλλα πολλά.

Πολλά θέματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μήπως θέλει να αυξήσει την μάζα με την τοποθέτηση από πάνω ?
Παίζει και αυτό το σενάριο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Τα deck ακόμα και αν μπορούσαν να κοπούν εύκολα έχουν γραμμές και στις άκρες είναι καθαρά. Άλλο πράγμα αισθητικά συν ότι θα πετάξεις τις άκρες από κάθε ράβδο οπότε πολύ υλικό πάει για πέταμα. Δεν βάζω καν ότι μετά το κόψιμο θέλει ξύσιμο (αν είναι εύκολο) για να στρώσει το κόψιμο. Και βέβαια τα εργαλεία.

Το ξύλο σε τέτοιο πάχος και πλάτος δεν γίνεται ίσιο με βίδες. Δεν μπορεί να λυγίσει εύκολα. Αν δεν είναι σωστό δεν το παίρνεις καν.

Η κατασκευή των Slat Walls δεν είναι τόσο εύκολη όσο δείχνει.
Πρέπει να γίνει διαλογή των κατάλληλων ξύλινων ράβδων, να έχουν το ίδιο χρώμα, τα ίδια νερά, να μην έχουν ρόζους (τουλάχιστον όχι μεγάλους και σκούρους) κλπ κλπ.
Αυτό θέλει επεξεργασία και πιθανότατα και πολύ πέταμα υλικού. Αυτά θα τα πληρώσεις. Θα πληρώσεις τα μηχανήματα, τη βαφή που σίγουρα δεν είναι μια στρώση, τρόπους στήριξης, κέρδος, τοποθέτηση κ.α.
Τέτοια προϊόντα με υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα δεν γίνονται από υλικά του κιλού πχ Leroy, Praktiker.
Δεν γυαλίζουν οπότε σίγουρα δεν έχουν βερνίκι κρούστας. Δεν νομίζω ότι είναι περασμένα με λάδι. Οπότε, από αυτά που γνωρίζω, μας έμεινε το βερνίκι εμποτισμού. Τα φθηνά βερνίκια είναι για πέταμα. Δεν κρατάνε. Η φθορά είναι γρήγορη και εμφανής. Από την άλλη τα καλά βερνίκια εμποτισμού είναι πανάκριβα. Πήρα πέρσι ένα καταπληκτικό βερνίκι εμποτισμού σιλικόνης και το πλήρωσα 43€ τα 2.5lt.
Δεν είμαι βέβαια ειδικός. Συντηρώ όμως μόνος μου ξύλα περίπου 20 χρόνια και είναι σαν να τα έβαλα χθες. Από ξύλινες κατασκευές έχω κάνει διάφορα. Η μεγαλύτερη είναι περίπου 6m2 περιφραγμένος χώρος 2m ύψος, με πόρτα και σκέπαστρο για το σκύλο. Δοκάρια με ραμποτέ στο ταβάνι και από πάνω πάνελ απομίμηση κεραμίδι.
Τώρα φτιάχνω κάτι τέτοια για τα AC.
Air-conditioner-outer-unit-rack-flower-shelf-balcony-outdoor-host-shielding-air-conditioner-ou...jpg


Εννοείται ότι 2000€ και 3000€ είναι εξωφρενικά πολλά για κάτι τέτοιο.
Ας σκεφτούμε όμως και ότι πρίν χρόνια (για τώρα δεν ξέρω) τη ντεκαπέ επεξεργασία-βαφή είχε μερικές εκατοντάδες € το τετραγωνικό (μαζί με το ξύλο βέβαια).
Τελικά, η Woodup παίζει να είναι και φθηνή.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εμένα ο σκοπός ήταν να πω κάποιες πρακτικές ιδέες, όσον αφορά την υλοποίηση αυτού που ζητήθηκε απο τον ίδιο, για ένα συγκεκριμένο είδος ξύλινου πάνελ και μόνο για αισθητικούς λόγους και οικονομικούς λογους. Το θέμα της ακουστικής του χώρου είναι ένα θέμα πολύπλοκο με πολλά σενάρια και καλύτερα θα ήταν εαν έχει και τέτοια οτπική, να διαβάσει κάποια πράγματα που υπάρχουν και εδω στο σαίτ σε άλλα νήματα ή/και και να ενημερωθεί απο όπου μπορεί.

Η παραπάνω γενικόλογη αναφορά μου σε θέμα ακουστικής, είχε μόνο σαν σκοπό να ενημερώσει γενικά, ότι μια τέτοια παρέμβαση σε ενα τοίχο που ήδη έχει μια Α κατάστασης ηχητική περιποίηση , είναι πιθανό να επιφέρει μια αρκετά δραματική αλλαγή στην ήδη επιτευχθείσα (καλή ή κακή δεν το εξετάζω) ακουστική του δωματίου, ως έχει τώρα, ίδιως εαν χρησιμοποιηθεί ¨πλατη" για αυτά τα slots -πηχάκια (όπως κάνει ο Woody) και σε περίπτωση που δεν πέρασε απο το μυαλό του αγαπητού νηματοθέτη. Δεν είχε σκοπό να προτείνει κάποια παρέβμαση ηχητικά και το αποτέλεσμα που αυτή θα επιφέρει, καθώς το θεωρώ δύσκολο να γνωρίζουμε. Επίσης μεγάλη έλλειψη άλλων πολλών παραμέτρων, που και να τις είχαμε πάλι θα ήταν δύσκολο. Ανάλογα ποιές συχνότητες είναι προβληματικές, τι ένταση κα ρυθμό απορρόφησης θέλεις και για ποιές απο αυτές και χιλια δυο άλλα. Επίσης όπως εχει αναφερθεί διαχυση στην ουσία σε μικρούς χώρους δεν υφίσταται με την έννοια της διάχυσης αλλά περισσότερο ανάκλασης ώστε να κρατηθεί ζωντανός ο χώρος. Εξάλλου διάχυση -ανακλασεις ειναι σχετικός όρος και ήδη γινεται με την γυψοσανίδα σε έναν βαθμό. Εαν θέλεις μεγαλύτερη ζωντάνια ή δε σου αρέσει ο "ήχος" των ανακλάσεων της γυψοσανίδας, βάζεις π.χ. μπροστά ξύλο, που κανονικά όμως έπρεπε να βάλεις απο την αρχή αντι γυψοσανίδας. Το θέμα είναι εαν α) πρακτικά εαν μπορεί να στηρίχτει στη γυψοσανίδα με ασφάλεια ή πρέπει να γίνει άλλο frame. ? β) εαν κολληθεί νοβοπαν ή mdf ως πλάτη πάνω στη γυψοσανίδα, η ακουστική αλλάγή θα είναι μεγάλη, κάθως θα καταργηθεί ο πιο broadband χαρακτηρας απορρόφησης που ήδη εχει επιτευχθεί με γυψοσανίδα + πετροβαμβακα, οπως ανεφερα παραπάνω πόστ. Επίσης ποιός τοίχος είναι. Εαν είναι π.χ. ο πλαινός και ο άλλος πλαινός είναι γυμνός, δε μπορεί να εχεις δυο δοαφορετικούς τοίχους. Η συμμετρία είναι πιο σημαντική απο όλα. Καλύτερα να ξηλωθεί, όλος. Εαν είναι ο πίσω τοιχος κάπως ΟΚ. Εαν είναι ο μπροστά τοίχος πρέπει να σκεφτεί κάποιος επιπρόσθετα κάποια πράγματα που θα έχει σαν επίπτωση η διάχυση, όπως και η αναγκαιότητα της εκεί, αλλά πάλι κάπως ΟΚ.

Γενικά πάντως σε δωμάτια που έχουμε εμείς, χρησιμοποιείται κυρίως οι πιο broadband λύσεις, οπότε ακουστικά ίσως ήταν καλύτερα να αφήσει τα πράγματα ως έχουν. Αισθητικά όμως μπορεί να μην αρέσει. Μια λύση είναι ή να μην κάνει τίποτε ή να κάνει ενα άλλο frame με κάθετα νεύρα ώστε να μπορεί να εχει και αισθητικό αποτέλεσμα της αρεσκείας του και κάποια ζωντάνια του χωρου (που σίγουρα θα είναι με το ξύλο μεγαλύτερη και άλλης τονικότητας απο την γυψοσανίδα) , εαν αυτό νοιωθει οτι λείιπει απο το χώρο, αλλά και θα αφήσει κάποια κενά ώστε να περνάει ο ήχος ώστε να διατηρηθεί κάπως ο ίδιος βαθμός απορροφησης , πάλι εαν αυτός τον ικανοποιεί, διαπιστωμένο απο παρελθούσα ηχητική χρήση του δωματίου. Επίσης, μπορεί να εκμεταλλευτεί το γεγόνος μιας και θα γίνει η δουλειά για αισθητικούς λόγους και να αυξήσει και άλλο το βάθος της απορροφησης με επιπλέον υλικό (εαν το βαθος της ήδη υπάρχουσας είναι μικρό - δε ξερουμε πόσο είναι π.χ. να γίνει 30 εκατοστά μινιμουμ είναι μια καλή αρχή) ή "σάντουιτς" : πάνελ αυτό που του αρέσει με τα slots + frame + επιπρόσθετη απορρόφηση βάθους "Α" εκατοστών + ήδη υπάρχουσα κατάσταση (γυψοσανίδα και πετροβάμβακας).

'Η μετά πάει σε λύσεις, όπως προτείνει ο toulou. (να το δεί το θέμα πιο απο την ακουστική μεριά του και να εκμεταλλευτεί σε κάποιο βαθμό την ήδη υπάρχουσα κατασταση του τοίχου με σκοπό όμως την βελτίωση του αποτελέσματος με πιο καλή πλέον ¨μελέτη¨ με άλλη μορφή "διαχυσης" απο οτι η γυψοσανίδα.).

Όλα τα προτεινόμενα με αμφίβολο ηχητικά αποτέλεσμα χα χα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Εμένα ο σκοπός ήταν να πω κάποιες πρακτικές ιδέες, όσον αφορά την υλοποίηση αυτού που ζητήθηκε απο τον ίδιο, για ένα συγκεκριμένο είδος ξύλινου πάνελ και μόνο για αισθητικούς λόγους. Το θέμα της ακουστικής του χώρου είναι ένα θέμα πολύπλοκο με πολλά σενάρια και καλύτερα θα ήταν εαν έχει και τέτοια οτπική, να διαβάσει κάποια πράγματα που υπάρχουν και εδω στο σαίτ σε άλλα νήματα ή/και και να ενημερωθεί απο όπου μπορεί.

Η παραπάνω γενικόλογη αναφορά μου σε θέμα ακουστικής, είχε μόνο σαν σκοπό να ενημερώσει γενικά, ότι μια τέτοια παρέμβαση σε ενα τοίχο που ήδη έχει μια Α κατάστασης ηχητική περιποίηση , είναι πιθανό να επιφέρει μια αρκετά δραματική αλλαγή στην ήδη επιτευχθείσα (καλή ή κακή δεν το εξετάζω) ακουστική του δωματίου, ως έχει τώρα, ίδιως εαν χρησιμοποιηθεί ¨πλατη" για αυτά τα slots -πηχάκια (όπως κάνει ο Woody) και σε περίπτωση που δεν πέρασε απο το μυαλό του αγαπητού νηματοθέτη. Δεν είχε σκοπό να προτείνει κάποια παρέβμαση ηχητικά και το αποτέλεσμα που αυτή θα επιφέρει, καθώς το θεωρώ δύσκολο να γνωρίζουμε. Επίσης μεγάλη έλλειψη άλλων πολλών παραμέτρων, που και να τις είχαμε πάλι θα ήταν δύσκολο. Ανάλογα ποιές συχνότητες είναι προβληματικές, τι ένταση κα ρυθμό απορρόφησης θέλεις και για ποιές απο αυτές και χιλια δυο άλλα. Επίσης όπως εχει αναφερθεί διαχυση στην ουσία σε μικρούς χώρους δεν υφίσταται με την έννοια της διάχυσης αλλά περισσότερο ανάκλασης ώστε να κρατηθεί ζωντανός ο χώρος. Εξάλλου διάχυση -ανακλασεις ειναι σχετικός όρος και ήδη γινεται με την γυψοσανίδα σε έναν βαθμό. Εαν θέλεις μεγαλύτερη ζωντάνια ή δε σου αρέσει ο "ήχος" των ανακλάσεων της γυψοσανίδας, βάζεις π.χ. μπροστά ξύλο, που κανονικά όμως έπρεπε να βάλεις απο την αρχή αντι γυψοσανίδας. Το θέμα είναι εαν α) πρακτικά εαν μπορεί να στηρίχτει στη γυψοσανίδα με ασφάλεια ή πρέπει να γίνει άλλο frame. ? β) εαν κολληθεί νοβοπαν ή mdf ως πλάτη πάνω στη γυψοσανίδα, η ακουστική αλλάγή θα είναι μεγάλη, κάθως θα καταργηθεί ο πιο broadband χαρακτηρας απορρόφησης που ήδη εχει επιτευχθεί με γυψοσανίδα + πετροβαμβακα, οπως ανεφερα παραπάνω πόστ. Επίσης ποιός τοίχος είναι. Εαν είναι π.χ. ο πλαινός και ο άλλος πλαινός είναι γυμνός, δε μπορεί να εχεις δυο δοαφορετικούς τοίχους. Η συμμετρία είναι πιο σημαντική απο όλα. Καλύτερα να ξηλωθεί, όλος. Εαν είναι ο πίσω τοιχος κάπως ΟΚ. Εαν είναι ο μπροστά τοίχος πρέπει να σκεφτεί κάποιος επιπρόσθετα κάποια πράγματα που θα έχει σαν επίπτωση η διάχυση, όπως και η αναγκαιότητα της εκεί, αλλά πάλι κάπως ΟΚ.

Γενικά πάντως σε δωμάτια που έχουμε εμείς, χρησιμοποιείται κυρίως οι πιο broadband λύσεις, οπότε ακουστικά ίσως ήταν καλύτερα να αφήσει τα πράγματα ως έχουν. Αισθητικά όμως μπορεί να μην αρέσει. Μια λύση είναι ή να μην κάνει τίποτε ή να κάνει ενα άλλο frame με κάθετα νεύρα ώστε να μπορεί να εχει και αισθητικό αποτέλεσμα της αρεσκείας του και κάποια ζωντάνια του χωρου (που σίγουρα θα είναι με το ξύλο μεγαλύτερη και άλλης τονικότητας απο την γυψοσανίδα) , εαν αυτό νοιωθει οτι λείιπει απο το χώρο, αλλά και θα αφήσει κάποια κενά ώστε να περνάει ο ήχος ώστε να διατηρηθεί κάπως ο ίδιος βαθμός απορροφησης , πάλι εαν αυτός τον ικανοποιεί, διαπιστωμένο απο παρελθούσα ηχητική χρήση του δωματίου. Επίσης, μπορεί να εκμεταλλευτεί το γεγόνος μιας και θα γίνει η δουλειά για αισθητικούς λόγους και να αυξήσει και άλλο το βάθος της απορροφησης με επιπλέον υλικό (εαν το βαθος της ήδη υπάρχουσας είναι μικρό - δε ξερουμε πόσο είναι π.χ. να γίνει 30 εκατοστά μινιμουμ είναι μια καλή αρχή) ή "σάντουιτς" : πάνελ αυτό που του αρέσει με τα slots + frame + επιπρόσθετη απορρόφηση βάθους "Α" εκατοστών + ήδη υπάρχουσα κατάσταση (γυψοσανίδα και πετροβάμβακας).

'Η μετά πάει σε λύσεις, όπως προτείνει ο toulou. (να το δεί το θέμα πιο απο την ακουστική μεριά του και να εκμεταλλευτεί σε κάποιο βαθμό την ήδη υπάρχουσα κατασταση του τοίχου με σκοπό όμως την βελτίωση του αποτελέσματος με πιο καλή πλέον ¨μελέτη¨ με άλλη μορφή "διαχυσης" απο οτι η γυψοσανίδα.).

Όλα τα προτεινόμενα με αμφίβολο ηχητικά αποτέλεσμα χα χα.
Προσωπικά δεν έπιασα καν το ηχητικό αποτέλεσμα των slats. Δεν τα ξέρω, δεν μπορώ να έχω άποψη, δεν έχω ιδέα από αυτά.
Κατασκευαστικά, και επειδή έχω ασχοληθεί πολύ και πιάνουν τα χέρια μου σε αρκετά πράγματα, είπα την άποψη μου.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
για slat panels ρίξτε και μια ματιά στην dural www.duralstores.gr όπως και στην www.organizerstores.gr
Δεν ξέρω αν δίνουν σε ιδιώτες. Διαφορετικά έχω και γνωστό μαραγκό που έχει το κατάλληλο εργαλείο ρούτερ για να στο κάνει σε όποια επιφάνεια θες και να περάσει μέσα στην εσοχή το προφίλ αλουμινίου που χρειάζεται.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Προσωπικά δεν έπιασα κάν το ηχητικό αποτέλεσμα των slats. Δεν τα ξέρω, δεν μπορώ να έχω άποψη, δεν έχω ιδέα από αυτά.
Κατασκευαστικά, και επειδή έχω ασχοληθεί πολύ και πιάνουν τα χέρια μου σε αρκετά πράγματα, είπα την άποψη μου.
Και ποιός ισχυρίστηκε ότι το ξέρει ? :)

Εγω θα έπιαρνα ολόκληρα - πως το λένε ? - τάβλες κομμάτια απο φυσικό κορμό δένδρου , θα τις έβαφα και με προστασία απο ζωιφία και απλώς θα τις ακουμπούσα όρθιες όλες χύμα (με κάποια απόσταση μικρή μεταξύ τους, αφήνοντας κάποια κενά) στον τοίχο (εαν είναι ο μπροστά τοιχος και έχω και χώρο) .... σαν αισθητική "παρέμβαση" και θα έκρυβα τον τοίχο με τη γυψοσανίδα εαν δε μου άρεσε ... αρκεί να μην είναι σαλόνι και με κυνηγάει η γυναίκα μου :D. Το καλύτερο αποτέλεσμα ηχητικά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Εμένα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι ο νηματοθέτης απλά ενδιαφέρεται για το αισθητικό αποτέλεσμα, και αν προκύψει και "ολίγον" ηχητικό, έχει καλώς.

Αλλά αν είναι να σκάσεις 2 και 3 χιλιάρικα, αγοράζεις κανονικά diffusers παραπλήσιας αισθητικής. Πχ:
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Εμένα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι ο νηματοθέτης απλά ενδιαφέρεται για το αισθητικό αποτέλεσμα, και αν προκύψει και "ολίγον" ηχητικό, έχει καλώς.

Αλλά αν είναι να σκάσεις 2 και 3 χιλιάρικα, αγοράζεις κανονικά diffusers παραπλήσιας αισθητικής. Πχ:
Ακριβως ετσι.
κυριως με ενδιαφερει το αισθητικo αποτελεσμα. μπορει να δωσει μια μικρη βελτίωση και στον ηχο αφου θα ειναι καλυτερo μια επιφανεια με αυλακώσεις απο οτι μια επίπεδη επιφανεια απο γυψοσανίδα/? ισως....
οπως ειπες αν καποιος θελει ηχητικη παρεμβαση θα την εκανε μετα απο μελετη και αν ηταννα δωσει 3-4 χιλιαρικα θα εβαζε αυτα που λες στο Link!
 


Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
επειδη κατι βρηκα αλλα εχω μπερδευτεί με τις διαστασεις που πρεπει να παραγγείλω μπορει καποιος να βοηθήσει?
το πανελ που εχω βρει ειναι αυτο : WPC Panel με 3D πηχάκια.8550 | MayoDeco

για ενα τοιχο με μηκος 4,44 cm. ποσα πανελ θα χρειαστούνε να τν καλύψουν?
εχω παρει διαφορετικες απαντήσεις απο διαφορετικα μαγαζια και δεν μπορω να βγάλω ακρη.

το data sheet των πανελ ειναι το ακολουθο

3D ΠΗΧΑΚΙΑ 25Χ147,5Χ2900 mm

-0,4263m²/ ΣΑΝΙΔΑ –

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΩΦΕΛΙΜΟ 25Χ123Χ2900 -0,3567m2 /ΣΑΝΙΔΑ

*Τα 3 Panel καλύπτουν ~ 1,04m2 (360x2900mm)
 








Μηνύματα
37
Reaction score
20

Ρίξτε μια μάτια εδώ.
Έτσι φευγαλέα που κοίταξα, είναι σχετικά καλές οι τιμές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
wholesaler.made-in-china.com
Τα περισσότερα που πουλιούνται στα υπόλοιπα μαγαζιά, ακόμα και σε ελληνικά μαγαζιά, είναι κινέζικα από κάποια σαν αυτή την πηγή που έδειξα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top