SMSL SA300-SMSL M100 MKII πρόταση ηχείων

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Εδώ και 1 μήνα είμαι με το σύστημα του τίτλου στο γραφείο και είμαι όχι απλά ευχαριστημένος αλλά το έχω αγαπήσει τρελά για την ηχητική ποιότητα του και την κατασκευαστική του ποιότητα. Τα ηχεία που έχω πάνω είναι τα Magnat Monitor Supreme 102 τα οποία είναι μια χαρά αλλά θα πάνε εκεί που πρέπει να είχαν πάει από την αρχή στο AV σύστημα για να συμπληρωθεί το 7.1.
Πάμε τώρα στο ζητούμενο. Θέλω να αγοράσω ηχεία όσο το δυνατόν φτιαγμένα για στέρεο ήχο και όχι από μέρος ενός 5.1 συστήματος (αν υπάρχει κάτι καλό από 5.1 το ακούω). Δηλαδή ηχείο που να έχει κατεύθυνση προς την μουσική και όχι το video. Σαφώς bookself ηχείο λόγω χώρου. Το budget? Δεν ξέρω να σας πω. Ο amp και το dac είναι της τάξεως των 300 ευρώ, στο σύνολο αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η ηχητική ποιότητα του δεν μπορεί να οδηγήσει και ακριβότερα ή ακριβά ηχεία. Επειδή δεν θέλω να βάλω δύσκολα ας βάλουμε ταβάνι τα 1000 ευρώ. Χώρος ακρόασης 30τμ2 (6μ Χ 5μ) και απόσταση από λίγα εκατοστά λόγο γραφείου (20 εκατοστά) μέχρι και 3 μέτρα όταν θα χαλαρώνω να ακούω την μουσική μου. Στο γραφείο έχω βιβλιοθήκες με πολλά βιβλία καθώς και ντουλάπα.
Πηγή του συστήματος είναι αποκλειστικά το laptop οπότε μιλάμε για προσωπική συλλογή mp3/flac και streaming services. Είδη μουσικής τα πάντα αλλά όχι μοντέρνα mass culture εμπορικά τραγούδια. Ta specs των συσκευών είναι τα παρακάτω για να μην σας ταλαιπωρώ με searching ;). Τέλος δεν με ενδιαφέρει η οποιαδήποτε πώληση των παραπάνω και η αγορά ενεργών. Αν δεν υπήρχαν τα παραπάνω τα οποία αγοράστηκαν συνειδητά θα μιλάγαμε για ενεργά και μόνο. Οπότε πάμε για παθητικά ηχεία καινούργια και γιατί όχι και μεταχειρισμένα.

SMSL SA300 specs:
Inputs ........................................USB , RCA , BT
THD+N .......................................0.008%
SNR ..............................................90dB
Channel separation ........88dB
Output Power ........................80Wx2(4Ω) / 40Wx2(8Ω)
SMSL M100 MKII specs:
Inputs .........................................USB / Optical / Coaxial
Output Level...........................2 Vrms
THD+N .......................................0.0003%
Dynamic range ..................120dB
SNR ..............................................117dB
USB transmission ..............Asynchronous Transmission

Σας ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σας δίνω και άλλα στοιχεία τι ακριβώς θέλω να πετύχω.
1. Μεσαία πρίμα τα θέλω πολύ καθαρά. Θέλω να διακρίνω όργανα και φωνές αρκετα καλά. Πιστεύω ότι το σύστημα μου μπορεί να τα υποστηρίξει καθότι με τα magnat μπορεί έως ένα σημείο και δεν είναι και κανένα ηχείο τεχνολογικής καινοτομίας. Μου άρεσε πολύ ο ήχος των παλιών Tannoy Fusion 2 που είχα και χάρισα σε φίλο. Οπότε ίσως με κάποιο english school speaker να πετύχω αυτό που θέλω δεν ξέρω όμως.
2. Μπάσα θέλουμε αλλά όχι πολύ καθότι ο ενισχυτής έχει έξοδο για sub και θα πάω και για μικρό subwoofer στο μέλλον αφού τελειώσω με τα ηχεία.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αυτά τα έχω ακούσει αυτά ξέρω
Είναι μια επιλογή στο μυαλό μου να πώ την αλήθεια. Είναι στην ανώτερη χρηματική κατηγορία αλλά επειδή όπως το βλέπω μουσική θα ακούω όλο και περισσότερο στο γραφείο κοιτάω να πάρω κάτι να επενδύσω και όχι γρήγορη αγορά. Όπως επίσης αν υπάρχει και vfm ηχείο πιο χαμηλά επίσης θα ήθελα να δω. Δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων είναι και πιο θα μου κάτσει ποιο καλά. Επειδή το SMSL SA300 και αν μας αφήσει ο κορωναϊος θα το πάρω παραμάσχαλα να ακούσω οσα υπάρχουν σε τοπικους επαγγελματίες και ειναι διαθέσιμα για ακρόαση.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Χώρος ακρόασης 30τμ2 (6μ Χ 5μ) και απόσταση από λίγα εκατοστά λόγο γραφείου (20 εκατοστά) μέχρι και 3 μέτρα όταν θα χαλαρώνω να ακούω την μουσική μου.
Τη τόσο πολύ μεταβαλλόμενη απόσταση πως θα την υπηρετήσεις; Με τι είδους στήσιμο (τρίγωνο); Εγώ στο γραφείο κάθομαι στους 70 πόντους περίπου και τραβιέμαι να "χαλαρώσω" στο 115cm που είναι το ισόπλευρο. Η μεταβολή της εικόνας είναι δραματική σε αυτούς τους 40 πόντους. Ιδιαίτερα στο nearfield παίζουν μεγάλο ρόλο ακόμα και μικροδιαφορές. Από 50cm σε 3m πως θα πας;

Μετά έρχεται το ηχείο... Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιο ηχείο που παίζει και στους 60 πόντους και στα 3m καλά. Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις μια απόφαση που θες να "δουλεύει" το σύστημα σωστά και να διαλέξεις με βάση αυτό ότι καλύτερο μπορείς.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τη τόσο πολύ μεταβαλλόμενη απόσταση πως θα την υπηρετήσεις; Με τι είδους στήσιμο (τρίγωνο); Εγώ στο γραφείο κάθομαι στους 70 πόντους περίπου και τραβιέμαι να "χαλαρώσω" στο 115cm που είναι το ισόπλευρο. Η μεταβολή της εικόνας είναι δραματική σε αυτούς τους 40 πόντους. Ιδιαίτερα στο nearfield παίζουν μεγάλο ρόλο ακόμα και μικροδιαφορές. Από 50cm σε 3m πως θα πας;

Μετά έρχεται το ηχείο... Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιο ηχείο που παίζει και στους 60 πόντους και στα 3m καλά. Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις μια απόφαση που θες να "δουλεύει" το σύστημα σωστά και να διαλέξεις με βάση αυτό ότι καλύτερο μπορείς.
Θέλω καλή απόδοση στα 50 που είναι για προσωπική ευχαριστήση. Στα κοντινά δεν με πειράζει γιατί τις περισσότερες φορές ακούω σε ώρες δουλειάς και για την δουλειά (video calls etc).
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μια χαρά! Για nearfield νομίζω ότι θα υπάρχουν πολλές καλές επιλογές στα χρήματα που έχεις υπολογίσει. Προσωπικά δεν παρακολουθώ την αγορά άρα δεν έχω προτάσεις, οπότε συγγνώμη και για το off topic.
 

K

kimon

Guest
Αντιγράφω από την δοκιμή των (ενεργών) Kali Audio LP-6 "Lone Pine" που δημοσιεύθηκε στο Avmentor από τον Δ. Σταματάκο:

Μεγάλη παρένθεση: Αξίζει να γίνει μια διευκρίνηση σε ό,τι αφορά τον όρο “Near Field”. Το εγγύς πεδίο μιας ηχητικής πηγής είναι μια περιοχή, πολύ κοντά σε αυτήν, όπου η διάδοση των ηχητικών κυμάτων είναι ιδιαίτερα σύνθετη και δύσκολο να προβλεφθεί. Με βάση αυτό, η ακρόαση στο near field δεν είναι κάτι που προτείνεται για κανένα ηχείο, συμπεριλαμβανόμενων και των Near Field. Τα ηχεία πρέπει να ακούγονται με την θέση ακρόασης, είτε στο far field (όπου το ηχείο προσεγγίζει την σημειακή πηγή και ο ακροατής γίνεται αποδέκτης κυρίως της άμεσης ακτινοβολίας του) είτε στο diffuse field (πάλι σε συνθήκες σημειακής πηγής, αλλά με τον ακροατή να γίνεται αποδέκτης του συνδυασμού άμεσης/ανακλώμενης ακτινοβολίας). Στην πραγματικότητα, όταν αναφερόμαστε σε ένα ηχείο Near Field, αναφερόμαστε σε ένα ηχείο το οποίο κατασκευαστικά έχει πολύ μικρό near field, επιτρέπει επομένως την ακρόαση από μικρές αποστάσεις, ενώ ο ακροατής παραμένει στο far field. Κλείνει η παρένθεση.

Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεται ο έγκριτος δοκιμαστής προκύπτει, αν καταλαβαίνω καλά, από την ασύμπτωτη τοποθέτηση των μεγαφώνων στην επιφάνεια του ηχείου, επομένως θα λύνεται με την επιλογή είτε μονόδρομου ηχείου, είτε ενός με ομοαξονικό μεγάφωνο.
Ένα τέτοιο ηχείο δεν έχει λόγο να ακούγεται διαφορετικά όταν μεταβάλλεται η απόσταση ακρόασης, παρά μόνο λόγω συμμετοχής των ανακλάσεων από τα όρια του χώρου (το diffuse field , που λέει ο Σταματάκος), πράγμα αναπόφευκτο.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Ενδιαφέρουσα η περίπτωση των kef που σου προτείνει ο φίλος παραπάνω, αλλά επειδή αναφέρεις πως
<<Μεσαία πρίμα τα θέλω πολύ καθαρά. Θέλω να διακρίνω όργανα και φωνές αρκετα καλά.>>
εγώ θα σου πρότεινα τα Klipsch rp-600 από τα οποία έχω πρόσφατη θετική εμπειρία σε σπίτι φίλου, με την προϋπόθεση όμως της δοκιμής με τον ενισχυτή σου, προ αγοράς, κάτι που νομίζω είναι εφικτό, τουλάχιστον εντός Αττικής. Ενδείκνυνται βέβαια περισσότερο θα έλεγα για μεσαίες αποστάσεις, αλλά οι κόρνες τους δεν μου φάνηκαν κουραστικές ή ενοχλητικές, για την ακρίβεια μάλλον το αντίθετο.

 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τα kef σαν coaxial που είναι ακούγονται οκ και από πολύ κοντά
( και έχουν για ταίριασμα για αργότερα ένα sub λουκούμι )
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Ενδιαφέρουσα η περίπτωση των kef που σου προτείνει ο φίλος παραπάνω, αλλά επειδή αναφέρεις πως
<<Μεσαία πρίμα τα θέλω πολύ καθαρά. Θέλω να διακρίνω όργανα και φωνές αρκετα καλά.>>
εγώ θα σου πρότεινα τα Klipsch rp-600 από τα οποία έχω πρόσφατη θετική εμπειρία σε σπίτι φίλου, με την προϋπόθεση όμως της δοκιμής με τον ενισχυτή σου, προ αγοράς, κάτι που νομίζω είναι εφικτό, τουλάχιστον εντός Αττικής. Ενδείκνυνται βέβαια περισσότερο θα έλεγα για μεσαίες αποστάσεις, αλλά οι κόρνες τους δεν μου φάνηκαν κουραστικές ή ενοχλητικές, για την ακρίβεια μάλλον το αντίθετο.

Δεν μετράνε καλά

7CF19224-15DC-4D49-9A60-E7F4D215EA75.jpeg
D25249C1-EEBF-4FC1-9B8B-64FA35491B29.jpeg
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Με βλέπω για τα KEF. Είναι και μια εταιρεία που ήθελα πάντα μαζί με την Focal να αποκτήσω αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν τα κατάφερα. Πιστεύω ότι μπορώ να μαζέψω το πολυπόθητο ποσό αλλά σίγουρα πριν την αγορά θα πάω με τον SMSL να τα ακούσω. Όσο για το sub της KEF @todkos για πιο αναφέρεσαι;

Διαβάζοντας το site της KEF βρήκα και τα Q350 τα οποία έχουν recommended amp απο 15W έως 120W σε αντίθεση με τα LS50 που έχουν 40W με 100W. Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να πάω στα Q350 καθότι δεν ξέρω πόσο του SMSL τα 40W/8Ω και 80W/4Ω είναι 100% αληθινά.

Υ.Γ. Μήπως θα ήταν καλό κάποια στιγμή να εγκαινιάσουμε και εμείς μια ενότητα δοκιμών σαν του audiosiencereview και να κάνουμε διάφορες δοκιμές σε ηχεία, dac, ενισχυτές κτλ μέσω ευγενικών παραχωρήσεων από εταιρείες αλλά και από εμάς τους ίδιους;
 
Last edited:


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Με βλέπω για τα KEF. Είναι και μια εταιρεία που ήθελα πάντα μαζί με την Focal να αποκτήσω αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν τα κατάφερα. Πιστεύω ότι μπορώ να μαζέψω το πολυπόθητο ποσό αλλά σίγουρα πριν την αγορά θα πάω με τον SMSL να τα ακούσω. Όσο για το sub της KEF @todkos για πιο αναφέρεσαι;

Υ.Γ. Μήπως θα ήταν καλό κάποια στιγμή να εγκαινιάσουμε και εμείς μια ενότητα δοκιμών σαν του audiosiencereview και να κάνουμε διάφορες δοκιμές σε ηχεία, dac, ενισχυτές κτλ μέσω ευγενικών παραχωρήσεων από εταιρείες αλλά και από εμάς τους ίδιους;
Hiendιά με την καλή έννοια . Τίγκα στην τεχνολογία. Ακριβό αλλά αξίζει από ότι διαβάζω
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Φαντάζομαι ότι εννοεί αυτό.
Ενδιαφέρον αν και τσιμπημένο στην τιμή. Οι δύο RCA θα μπορούσαν με τον ανάλογο αντάπτορα να γίνουν μία και να καταλήγουν στην μονή είσοδο sub του SMSL;
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Όχι όμως για 3 μέτρα
ή ADAM, GENELEC
Σταύρο σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά αν δεν υπήρχε το σύστημα της SMSL θα μιλάγαμε μόνο για ενεργά. Οπότε η option για ενεργά για την ώρα μένει έξω. Πάντως υπάρχουν ενεργά που θα με εκάναν να προχωρήσω σε άλλα μονοπάτια που δεν θα ήθελα να πάω λόγω του SMSL.
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top