Sony: Oι μεγαλύτερες ζημίες σε τέσσερα χρόνια

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.783
Εξ αιτίας των χαμηλότερων πωλήσεων του PlayStation 3

ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ζημίες σε χρονικό διάστημα τεσσάρων ετών εμφάνισε η δεύτερη μεγαλύτερη εταιρεία κατασκευής ηλεκτρονικών ευρείας κατανάλωσης στον κόσμο, Sony Corp., καθώς το ηλεκτρονικό της παιχνίδι PlayStation 3 δεν κατάφερε να τονώσει τη ζήτηση, σε αντίθεση με το Wii της Nintendo Co.

Oι καθαρές ζημίες ανήλθαν σε 67,6 δισ. γιέν [JPY=X] (562 εκατ. δολ.) το τρίμηνο που έληξε στις 31 Μαρτίου, από 66,5 δισ. γιέν, πριν από ένα χρόνο, σύμφωνα με σημερινή ανακοίνωση της εταιρείας που εδρεύει στο Τόκυο. Η Sony είχε εμφανίσει ζημίες 111,1 δισ. γιέν το τρίμηνο που έληξε τον Μάρτιο του 2003.

Για τη χρήση που λήγει τον Μάρτιο του 2008 η εταιρεία προβλέπει ότι θα έχει καθαρά κέρδη 320 δισ. γιέν, υπερδιπλάσια των 126,3 δισ. γιέν της χρήσης που μόλις έληξε αποτέλεσμα των υψηλών πωλήσεων τηλεοράσεων υγρών κρυστάλλων, Bravia, αλλά και της μείωσης των ζημιών από το σκέλος των παιχνδιών.

Οι πωλήσεις το τρίμηνο αυξήθηκαν 13%, φθάνοντας στα 2,09 τρισ. γιέν. Οι λειτουργικές της ζημίες διευρύνθηκαν στα 113,4 δισ. γιέν από ζημίες 62,2 δισ. γιέν πριν από ένα έτος.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις 11 οικονομικών αναλυτών που ρωτήθηκαν από το Bloomberg, πριν από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της, η εταιρεία θα εμφάνιζε ζημίες 75,8 δισ. γιέν, σε πωλήσεις 2,02 τρισ. γιέν.

Πηγή : Ναυτεμπορική
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Δεν είναι και άσχημα ... Οι ζημιές επί του συνόλου πωλήσεων είναι 3% ... Είναι πολλά εως απόλυτο νούμερο , αλλά λίγα σε σχετικά νούμερα ...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Έτσι όπως τα λέει το άρθρο τα παρουσιάζει αρνητικά ενώ όλα είναι μέρος του masterplan της Sony. Σκοπός τους είναι να ανεβάσουν τις ζημιές να τους βγεί λιγότερο η εφορία και να τους υποτιμήσει η Microsoft και όλοι να πάνε να αγοράσουν 360. Οπότε μετά αφού δε θα υπάρχει ζήτηση δε θα τους πιέζει κανείς κι έτσι θα έχουν όλο το χρόνο μπροστά τους για να αναπτύξουν υπερπαιχνίδια που επιτέλους θα χρησιμοποιούν τον cell πλήρως και μετά όλοι αυτοί που πήραν το 360 θα αναγκαστούν να το πουλήσουν αφού θα το έχουν ήδη και θα παίζουν μουφοπαίχνιδα τα 5 τελευταία χρόνια και θα πάρουν PS3 για να δούν επιτέλους τι σημαίνει nextgen κονσόλα. Από την άλλη οι πραγματικοί μάγκες είναι αυτοί που το έχουν ήδη και αντί να παίζουν για τα επόμενα 5 χρόνια μουφοπαίχνιδα στο 360 που δεν έχει ούτε HDMI, μπορούν και απολαμβάνουν από τώρα next gen demos όπως το super Rub-a-Dub duckie, ενώ φυσικά έχουν και free online για τα demos τους.

Απλά πράγματα :happy_5::happy_5::happy_5::crazy_1::crazy_1:
 


Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Τώρα για το θέμα ,στην πραγματικότητα οι ζημιές ήταν μόνο στο τομέα των κονσόλων για την sony, και πάνε μαζί με κάθε νέο launch όπου τα αρχικά έξοδα είναι γενικά μεγάλα... και με το ps2 υπήρχαν ζημιές στην αρχή.
(αντίθετα η MS συνεχίζει να εμφανίζει ζημιές από τότε που ξεκίνησε μέχρι και τώρα)

Επίσης φυσικά δεν έχει σχέση με "χαμηλές πωλήσεις" που λένε , αφού η κάθε κονσόλα δίνεται με ζημιά και υψηλές πωλήσεις δεν θα την μείωναν αλλά θα την μεγάλωναν.

ΥΓ
Το ότι γενικά η κατάσταση είναι φυσιολογική και ελεγχόμενη φαίνεται από τις μετοχές τελευταία.

Sonys Stock Rises 45 Percent Despite Problems.
http://www.n4g.com/industrynews/News-37486.aspx

Sony Stock Rises to Highest in Five Years
http://www.1up.com/do/newsStory?cId=3158697
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Μη πείτε, εγώ σας τα'λεγα όλα είναι υπό έλεγχο και μέρος του MasterPlan :happy_5::happy_5::happy_5:
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
το ιππικο έφτασε! Minister of Sony has replied.


Πάντως εχει πολύ πλακα ο εν λόγω τιτλος. Στο θέμα μας.

Δεν πρόκειτε να κλείσει η Sony εξαιτιας του PS3... Για όνομα μιλάμε για κολοσό.

Αλλα οτι θα τον πιει λιγουλάκι...
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Bliz, όπως και να έχει, εδώ δε θάβουμε άλλα φόρουμ. Θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις, μιάς και δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ανθρώπους και φόρουμ απο το avsite τουλάχιστον, αλλιώς θ' αναγκαστώ να σβήσω εγώ τις πρώτες σου γραμμές. Κάν' το please :cool_4:
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Bliz, όπως και να έχει, εδώ δε θάβουμε άλλα φόρουμ. Θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις, μιάς και δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ανθρώπους και φόρουμ απο το avsite τουλάχιστον, αλλιώς θ' αναγκαστώ να σβήσω εγώ τις πρώτες σου γραμμές. Κάν' το please :cool_4:
Όσο χρησιμοποιείτε σαν βλάκες τις ξεκάθαρες αηδίες που κάνουν σε άλλα forum εναντίων μου για να γελάσετε , είμαι υποχρεωμένος να αμυνθώ αναφέροντας την αλήθεια.

Να σβήσεις όλες αυτές τις αναφορές αν θές , γιατί το να σβήσεις μόνο την δικιά μου άμυνα κρύβοντας τις βρωμιές που κάνουν σε αυτό ένα site , είναι τουλάχιστον αναξιοπρεπές.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Πρέπει να καταλάβεις ότι τα προσωπικά σου δεν αφορούν το site σαν σύνολο. Εγώ σαν σύνολο μιλάω. Με όποιον έχεις πρόβλημα το συζητάς μαζί σου. Αν γράφουν για σένα στο άλλο φορουμ, το συζητάς μαζί τους. Αλλά άν χαρακτηρίζεις ένα φόρουμ εδώ, εκθέτεις τον Ανδρέα και τους διαχειριστές της σελίδας. Δεν έχει να κάνει μαζί μου...
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Μη πείτε, εγώ σας τα'λεγα όλα είναι υπό έλεγχο και μέρος του MasterPlan :happy_5::happy_5::happy_5:
Μόνο το ότι λένε πως οι ζημιές της sony ήταν επειδή δεν πούλησε πολύ το ps3 ,έπρεπε να βάλει το μυαλό σου σε λειτουργία και να καταλάβεις ότι είναι λίγο πρόχειρο το άρθρο.
(εφόσον ξέρεις βέβαια ότι στην αρχή τα ps3 έχουν ζημιές και θέλουν αρκετούς μήνες να καλυφθούν)

βέβαια αντί αυτού, προτίμησες πάλι τον δρόμο του γέλιου και της σαχλαμαρας χωρίς κανένα ενδιαφέρον για ουσία.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Μεταφέρεις ένα πρόβλημα που έχεις με ένα άλλο φόρουμ εδώ. Στην ουσία εσύ ξεκίνησες πόλεμο εναντίων του και αναγκαστήκαμε να κλειδώσουμε το θέμα. Σου κάνουν πλάκα εκεί, και υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου εδώ. Και μου λές ότι είμαι αναξιοπρεπής και όλοι είναι εναντίων σου. Σχέφτηκες γιατί δεν είναι εναντών μου ή εναντίων κάποιου άλλου?? Μήπως είμαστε κλίκα??? Έλεος ρε Blizzard. Αν σ' ενοχλεί κάτι, μην ασχολείσαι και θα σταματήσουν ν' ασχολούνται και οι άλλοι.
 



Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Δεν ξεκίνησα πόλεμο εγώ, ενημέρωσα τον κόσμο του forum για μια παραπλανητική διαφήμιση όπως πρέπει να γίνεται κάθε φορά από όλους μας ... δεν έβρισα ούτε είπα κάτι περίεργο, άλλοι με προσβάλανε από την αρχή.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η θέση σας σαν «συνάδελφοι» αλλά εγώ δεν έχω άλλη επιλογή ούτε με νοιάζουν αυτά.

Και δεν με νοιάζει ούτε τι κάνουν στο forum τους, δικό τους είναι και μπορούν να κάνουν και αλητείες και προπαγάνδα , και ότι γουστάρει ο κάθε ιδιοκτήτης γενικά κάνει.
Αλλά να μην γίνονται αναφορές και περνάει η βρωμιά εδώ, γιατί εγώ θα δίνω απαντήσεις προσπαθώντας να προστατέψω ,όσο δεν τα σβήνετε, τον εαυτό μου.
Τώρα λοιπόν που έσβησα το μήνυμα του σκανδάλου για την πάρτη σου, σου ζητώ να κάνεις το ίδιο. Είμαι δίκαιος τώρα??
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
θα έπρεπε να σβηστεί η "εξυπνάδα" του GTX, αλλά επειδή είναι mod ας λέει ότι θέλει ... (λογικό είναι εξάλου μερικοί να έχουν καβαλήσει το καλάμι , απαντάω σε αυτόν έτσι και είμαστε ΟΚ.)
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
θα έπρεπε να σβηστεί η "εξυπνάδα" του GTX, αλλά επειδή είναι mod ας λέει ότι θέλει ... (λογικό είναι εξάλου μερικοί να έχουν καβαλήσει το καλάμι , απαντάω σε αυτόν έτσι και είμαστε ΟΚ.)
+1
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Sony: Oι μεγαλύτερες ζημίες σε τέσσερα χρόνια

θα έπρεπε να σβηστεί η "εξυπνάδα" του GTX, αλλά επειδή είναι mod ας λέει ότι θέλει ... (λογικό είναι εξάλου μερικοί να έχουν καβαλήσει το καλάμι , απαντάω σε αυτόν έτσι και είμαστε ΟΚ.)
Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ ποιό είναι το πρόβλημα σου με τους mod?..............γιατί το 'χεις ξαναπεί αυτό.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Προφανώς ο Blizard ενοχλήθηκε από την πρώτη γραμμή του post μου (#3), παρακαλώ τους Συντονιστές της κατηγορίας να διαγράψουν λοιπόν την πρώτη γραμμή του συγκεκριμένου post (έχει περάσει η ώρα και δε μπορώ να το κάνω edit εγω).


Blizard εγώ και οι υπόλοιποι αντιμετωπίζουμε το θέμα με χιούμορ (πώς θα μπορούσαμε να κάνουμε άλλωστε), δυστυχώς απ'οτι βλέπω εσύ το παίρνεις στα σοβαρά...πέρα από την πλάκα νομίζω πως και συ πρέπει να κάνεις το ίδιο, μη ξεχνάς οτι μιλάμε για κονσόλες :cool_4:. [χιούμορ]Αυτά που λες για καλάμια και τα σχετικά δε θα τα σχολιάσω γιατί το θέμα με πονάει (ακόμα είναι σε preorder το καινούριο που έχω παραγγείλει από ανθρακονήματα και κέβλαρ :happy_5: :happy_5: :happy_5: ) [/χιούμορ]
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.783
Που να 'ξερα τι θα γινόταν με το post που έκανα...:crazy_1:

Και φανταστείτε ότι έχω PS3!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.172
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top