Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

eno71 said:
Μοντέλο 5ετίας. Στο sony vegas pro μεχρι στιγμής δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
κοίτα, το vegas θεωρείται από τα πιο εύκολα προγράμματα. Αν έχεις φάει συγκεκριμένο κόλλημα, πες μου που μπας και μπορέσω να βοηθήσω.

qnikos said:
Υπάρχει κανένα καινούργιο δοκιμαστικό κλιπάκι παιδιά?
Τα αρχεία που ανέβασε ο Stelios τα είδα άνετα στον Media player, αφού κατέβασα και εγκατέστησα το Quicktime Alternative...
Πολύ ομαλή η κίνηση από την κάμερα...! .
Θα ανεβάσω και άλλα σήμερα σε zip μαζί με φώτο.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Τελικά το πρόβλημα ήταν στο DVDplayer είχες δίκιο stelio. Το έπαιξα σε άλλο player και η εικόνα ήταν μια χαρά. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να ετοιμάζομαι για Blue ray μάλλον για PS3 εκτός αν προτείνεις κάτι άλλο.
Το vegas θα το δοκιμάσω λίγο ακόμη και το συζητάμε, ευχαριστώ πάντως.
Αν θέλεις πες μου και τη γνώμη σου για την Sony KDL-40w4000.
Χθες τραβούσα σε ένα παιδικό πάρτι και με εντυπωσίασε η εύκολη χρήση της καμ. και η εναλλαγή φωτο με βίντεο καθώς και η πολύ καλή ποιότητα και των 2.Φυσικά όλα ήταν στο Auto. Η εστίαση όπως αντιλαμβάνεστε γινόταν σε κλάσματα δευτερολέπτου. Τηρουμένων των αναλογιών το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό.
Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι η μικρή μπαταρία διάρκειας 90 λεπτών περίπου που συνοδεύει την sony.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

eno71 said:
Τελικά το πρόβλημα ήταν στο DVDplayer είχες δίκιο stelio. Το έπαιξα σε άλλο player και η εικόνα ήταν μια χαρά. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να ετοιμάζομαι για Blue ray μάλλον για PS3 εκτός αν προτείνεις κάτι άλλο.
Η προσωπική μου άποψη είναι να πας για PS3. Κάνει τα πάντα και συμφέρει καθώς είναι και blu ray για να φτιάχνεις τα δισκάκια σου. Εκεί θα δεις την πραγματική ποιότητα της κάμερας σου. Δεν θα έπαιρνα άλλο blu ray player, τουλάχιστον όχι ακόμα..

eno71 said:
Το vegas θα το δοκιμάσω λίγο ακόμη και το συζητάμε, ευχαριστώ πάντως..
no problem. Ότι θες μου λες. Ρίξε και μια ματιά στην κατηγορία HTPC... κυκλοφόρησε το studio 12 της Pinnacle που προσφέρει αυτήν την στιγμή τα πάντα για HD.

eno71 said:
Αν θέλεις πες μου και τη γνώμη σου για την Sony KDL-40w4000.
Δεν την έχω δει. Έχω την Samsung M86 και είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και 1 χρόνο. Είχα ακούσει όμως τα καλύτερα για την w3000

eno71 said:
Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι η μικρή μπαταρία διάρκειας 90 λεπτών περίπου που συνοδεύει την sony.
Κοίτα, για εργοστασιακή μπαταρία και Full HD είναι πάνω από τον μέσο όρο !
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Άλλη μια ερώτηση. Γράφοντας σε BD (αλήθεια ποιο είναι το φορμά), και παίζοντάς το σε PS3, σε CRT, η εικόνα θα είναι καλύτερη από ότι παίζοντας SD σε DVD στην ίδια τηλεόραση? Δηλαδή στην ουσία αξίζει να βάλω PS3 πριν αλλάξω τηλεόραση ή πρέπει να πάω ταυτόχρονα σε Full HD τηλεόραση για να δω καλύτερη εικόνα?
 

Μηνύματα
171
Reaction score
0
Δεν νομίζω να δεις ιδιαίτερη διαφορά...
Η "ανάλυση" της CRT είναι πολύ χαμηλή και πολύ κοντά σε αυτή του DVD.
Αν είναι μόνο για θέαση BD θα έλεγα να πάρεις πρώτα μια καλή TV και μετά το PS3 (ή ταυτόχρονα!)...

Μην πάρεις το σαμάρι πριν πάρεις τον γάιδαρο...!!!
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Δεν νομίζω να δεις ιδιαίτερη διαφορά...
Η "ανάλυση" της CRT είναι πολύ χαμηλή και πολύ κοντά σε αυτή του DVD.
Αν είναι μόνο για θέαση BD θα έλεγα να πάρεις πρώτα μια καλή TV και μετά το PS3 (ή ταυτόχρονα!)...

Μην πάρεις το σαμάρι πριν πάρεις τον γάιδαρο...!!!
Σκέφτομαι τη λύση του PS3 ώστε να γράφω από τώρα σε HD DVD και να μην χρειάζεται να γράψω σε SD και κρατώντας τα αρχεία σε σκληρό να τα γράφω αργότερα σε HD.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Stelios ασχολήθηκα λίγο με το vegas αλλά πες μου μήπως κάνω κάτι λάθος. Βάζοντας σε βίντεο 2 λεπτών λίγη μουσική και 1-2 ψιλοεφέ, μετατρέποντάς το σε SD AVI για να το περάσω από το convertxtodvd και να το κάψω στη συνέχεια σε dvd, το αρχείο που δημιουργήθηκε στο vegas ήταν 2GB!!! δεν είναι υπερβολικά μεγάλο?
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
ΌΧΙ ΌΧΙ !!!! γιατί να το κάνεις αυτό? Αφού το vegas μπορεί να κάνει render απευθείας σε mpeg2 DVD file. Με την διαδικασία avi & convertxtodvd σκοτώνεις την ποιότητα.

Υπάρχει στο μενού του render widescreen mpeg2 DVD. Μπορείς να το αφήσεις default ή να μεγαλώσεις το bitrate στο μέγιστο αν θες. Άντε να σου βγει 150ΜΒ το πολύ
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Από αυτά που διαβάζω να υποθέσω ότι μπορούμε να γράψουμε σε δισκάκι DVD ότι μαγνητοσκοπούμε σε 1080 γραμμές από τη βιντεοκάμερα και να το αναπαράγουμε σε Blu ray player;
Αν είναι έτσι, τότε πόση διάρκεια βίντεο θα χωρέσει σε ένα DVD 4.7 GB;
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Από αυτά που διαβάζω να υποθέσω ότι μπορούμε να γράψουμε σε δισκάκι DVD ότι μαγνητοσκοπούμε σε 1080 γραμμές από τη βιντεοκάμερα και να το αναπαράγουμε σε Blu ray player;
Αν είναι έτσι, τότε πόση διάρκεια βίντεο θα χωρέσει σε ένα DVD 4.7 GB;
Έτσι ακριβώς. Αυτό κάνω εγώ σήμερα.

Αν επανακωδικοποιηθεί το video σε HD 1920x1080i 25mbps Mpeg2 τότε 20 λεπτά. Αν μείνει στο native 16mbps AVC τότε 35+ (δεν υπάρχει πρόγραμμα όμως που να υποστηρίζει AVC 1920x1080, εκτός του Pinnacle 12 που βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα ή το πρόγραμμα της sony που συνοδεύει την κάμερα και μεταφέρει αυτούσιο το video -non edited- σε dvd)
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Άρα τα 20 και 35 λεπτά διπλασιάζονται όταν γράψεις σε DVD 8.5 GB.
Καλό αυτό !
Αρχίζω και ψήνομαι...., (και δεν εννοώ από τη ζέστη).
Να υποθέσω ότι μπορείς να βάλεις και κάποιο μενού και κεφάλαια;
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
δεν έχω υπόψιν μου κάποιο authoring tool που να υποστηρίζει HD 1920x1080 εκτός του scenarist στο οποίο πρέπει να κάνεις εντατικά σεμινάρια για να το δουλέψεις.

Από την άλλη όμως, τα καλά νέα είναι ότι η sony θα κυκλοφορήσει στις επόμενες μέρες το DVD Architect 5 που θα υποστηρίζει Blu Ray Authoring !!! Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις, το DVD Architect είναι το πιο εύκολο πρόγραμμα για dvd authoring αυτήν την στιγμή με support 5.1, motion menus κτλ. Προσωπικά θεωρώ ότι σε 15 λεπτά έχεις μάθει να το χρησιμοποιείς 100% !

http://www.sonycreativesoftware.com/dvd5
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

ΌΧΙ ΌΧΙ !!!! γιατί να το κάνεις αυτό? Αφού το vegas μπορεί να κάνει render απευθείας σε mpeg2 DVD file. Με την διαδικασία avi & convertxtodvd σκοτώνεις την ποιότητα.

Υπάρχει στο μενού του render widescreen mpeg2 DVD. Μπορείς να το αφήσεις default ή να μεγαλώσεις το bitrate στο μέγιστο αν θες. Άντε να σου βγει 150ΜΒ το πολύ
Thanks, thanks, thanks!!! Είχες δίκιο σε όλα. Σε χρόνο, χώρο και ποιότητα. 107ΜΒ στο ίδιο δείγμα.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Πάνω που είχα αρχίσει να μαθαίνω το sony vegas να σου το studio 12, πολύ καλό αν και ζορίζεται ο dell (core 2 duo 2.2, μνήμη 2GB, gt8600), νομίζω έχει πολλά να προσφέρει. stelios σε καμιά 10αριά μέρες(επιστρέφω από ταξίδι), θα ήθελα να με βοηθήσεις με τις ρυθμίσεις, bitrate κλπ.

Παιδιά sorry, ξαναβλέπω τον τίτλο και μάλλον έχω ξεφύγει off topic. Αν κρίνετε απαραίτητο μεταφέρετε το σχόλιό μου.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Υπάρχει και ένας πολύ εύκολος και γρήγορος τρόπος μεταφοράς υλικού AVCHD σε DVD (και αναπαραγωγή μόνο σε Blu-Ray ROM, ή PS3, ή φυσικά σε όποιο player δύναται να αναπαράγει τέτοια δισκάκια). Ακούει στο όνομα Sony VRD-MC5 (http://www.cameraworld.com.au/Sony_VRD_MC5_DVDirect_DVD_Recorder_with_AVCHD_p/sonvrdmc5.htm), το έχω πάρει από το Πλαίσιο (γύρω στα €200) και είναι άψογο. 'Εχει υποδοχές για τα πάντα (USB, DV, Composite, S-Video, audio, όλες τις βασικές κάρτες μνήμης), οθόνη 2.5" όπου βλέπετε τι γράφετε και πολλές επιλογές είτε για video είτε για picture slideshow. Για όποιον θέλει άμεση μεταφορά των videos του σε DVD (είτε SD ή HD) και δε θέλει να μπλέξει με PCs, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Λύνει χέρια και είναι και κουκλί!
Από την άλλη, δεν προσφέρει authoring, αλλά αυτό είναι ούτως ή άλλως για τους πιο ψαγμένους (χώρια που απαιτείται και πολύς ελεύθερος χρόνος, που σήμερα - δυστυχώς - ολοένα και λιγοστεύει)...
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Κώστα είναι όντως πολύ καλή λύση. Από την άλλη βέβαια, το ίδιο κάνει και το software της sony (Picture Manager) που συνοδεύει την κάμερα (σε 10 λεπτά με ένα click -quick burn-) και δεν χρειάζεται ιδιαίτερα specs για pc καθώς αυτό που κάνει είναι να μεταφέρει τα κλιπ από την κάμερα σε DVD-R AVCHD/Blu Ray στην σειρά που έχουμε επιλέξει.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

Πάνω που είχα αρχίσει να μαθαίνω το sony vegas να σου το studio 12, πολύ καλό αν και ζορίζεται ο dell (core 2 duo 2.2, μνήμη 2GB, gt8600), νομίζω έχει πολλά να προσφέρει. stelios σε καμιά 10αριά μέρες(επιστρέφω από ταξίδι), θα ήθελα να με βοηθήσεις με τις ρυθμίσεις, bitrate κλπ.

Παιδιά sorry, ξαναβλέπω τον τίτλο και μάλλον έχω ξεφύγει off topic. Αν κρίνετε απαραίτητο μεταφέρετε το σχόλιό μου.
ότι θες εδώ είμαι. Απλά άνοιξε ένα άλλο θέμα για να το συζητήσουμε καλύτερα. Πάντως το studio12 με απογοήτευσε.... Το συζητάμε όταν επιστρέψεις στο άλλο θέμα :)
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony SR-11/12 εντυπώσεις

ότι θες εδώ είμαι. Απλά άνοιξε ένα άλλο θέμα για να το συζητήσουμε καλύτερα. Πάντως το studio12 με απογοήτευσε.... Το συζητάμε όταν επιστρέψεις στο άλλο θέμα :)
Stelios, γεια και πάλι. Λυπάμαι αλλά δεν ξέρω πως ανοίγει κάποιο θέμα. Κάντο εσύ σε παρακαλώ. Εγώ θα γράψω 1-2 πραγματάκια και το συνεχίζουμε στο νέο θέμα.
Το studio 12 λοιπόν είναι πολύ βαρύ όπως έχω πει αλλά μου άρεσε αρκετά. Το πρόβλημα που έχω προς στιγμήν στο vegas είναι ότι δεν μπορώ να αυξομειώσω την ένταση στον ήχο της μουσικής που προσθέτω ή και του ίδιου του κλιπ, πράγμα που γίνεται πολύ εύκολα στο 12.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Παιδιά από την προηγούμενη Πέμπτη έχω και εγώ την SR12E. Πριν από αυτή είχα μια οπτική απλή PANASONIC, που την πήρα το 1998, από την οποία ήμουνα πολύ ευχαριστημένος. Απλά περίμενα να βελτιωθεί η ποιότητα στις ψηφιακές, γιατί το μέχρι πρότινος αποτέλεσμα δεν με ικανοποιούσε. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα τηλεόραση HD για να καταλάβω την διαφορά στην ποιότητα εικόνας του HD, αλλά ήδη είμαι ευχαριστημένος από το λίγο που δούλεψα την κάμερα.

Εκεί που πραγματικά έπαθα πλάκα, μια που έκανα άμεση σύγκριση, είναι η φωτογραφία της!! Έχω φωτογραφική μια SONY DSC V3 7,2MP. Έβγαλα και με τις 2 φωτογραφία στο ίδιο σημείο την ίδια στιγμή και μέρα και βράδυ και πραγματικά η βιντεοκάμερα όχι απλά δεν υστερεί, αλλά ίσως και βγάζει ένα κλικ καλύτερες φωτογραφίες! Ίσως λέω! Όπως και να έχει αναρωτιέμαι σε τι μου χρειάζεται πλέον η φωτογραφική! Να κάποιες συγκριτικές φωτογραφίες! Η 1η του κάθε θέματος είναι της φωτογραφικής μου SONY DSC-V3 και η 2η της ψηφιακής μου βιντεοκάμερας. Το ερασιτεχνικό μου μάτι δεν βλέπει κάποια ιδιαίτερη διαφορά και ειδικά στις νυχτερινές φωτογραφίες!




Κάνοντας δοκιμές με επιλογή σκηνής για να δω ποια αποδίδει περισσότερο για βραδινές λήψεις, πρόσεξα ότι σε όλες σχεδόν τις ρυθμίσεις πλην της αυτόματης, όπως στη θέση ''ΚΕΡΙ'', όταν μετακινείται η κάμερα, η εικόνα κάνει τα ψηφιακά χαζά, δηλαδή κάνει παγώματα, θολώνει και πηγαίνει καρέ-καρέ κατά κάποιο τρόπο! Με λίγα λόγια δεν μπορείς να τραβήξεις εκτός και αν είναι κάπου σταθερά η κάμερα. Τότε η λήψη είναι πολύ καλύτερη-άριστη από την θέση στο ''ΑΥΤΟΜΑΤΟ'', αλλά τι να το κάνεις αν πρέπει να μένει σταθερή η κάμερα! Επίσης είδα και εγώ κόκκους σε χαμηλό φωτισμό, αλλά σε όλα τα πλάνα που τράβηξα! Θα το δοκιμάσω ξανά, μήπως και είναι θέμα κάποιας ρύθμισης.

Επίσης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που δεν έχει, όχι μόνο στην συσκευασία, αλλά ούτε σαν έξτρα από ότι μου είπαν στην SONY που τηλεφώνησα, λουρί για να κρεμιέται η κάμερα από το λαιμό, για να μην την κρατώ στο χέρι όλη την ώρα. Χώρια ο κίνδυνος που υπάρχει να πέσει κάτω! Εδώ έχουν πολύ φθηνότερες κάμερες λουράκι και αυτή τίποτε;;

Εγγραφή σε ήχο 5.1 δηλαδή, κάνει από ότι κατάλαβα μόνο αν γράφει σε HD, ενώ σε μορφή SD παίζει μόνο 2κάναλο ήχο! Δεν το περίμενα να πω την αλήθεια και με απογοήτευσε επίσης! Δηλαδή οι άλλες SONY HDD που είναι μόνο SD πως κάνουν εγγραφή σε 5.1;; Μου έχει ξεφύγει κάτι άραγε;

Αυτά προς το παρόν από μένα!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Ηθελα να ρωτήσω άν το recorder της sony όταν γράφει σε DVD κλιπάκια AVCHD, στη συνέχεια τα παίζει το player (ps3) συνεχόμενα σαν ταινία ή ενα-ένα;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.122
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top