SONY VPL-VW760

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για αρχη λοιπον .....

First test: Sony VPL-VW760 - finally the first results!

Contrast
Even the entry level model VW260 offers a native contrast of 13,000: 1 to 18,000: 1, so our September forecast between 10,000: 1 and 20,000: 1 was very conservative. And here we were not disappointed: With deactivated laser dimming, the first VW760 achieved a contrast ratio between 15,000: 1 and 20,000: 1 after calibration (gross: 18,000: 1 to 23,000: 1). Combined with a checkerboard contrast of 360: 1, the VW760 offers outstanding image depth, the dynamic range of which can be increased to 30,000: 1 to 60,000: 1 with the addition of laser dimming. This is a moderate measure that prevents annoying image pumping.

Farbraum
Das bis dato wohl spannendste Geheimnis des VW760 war der native Farbraum. Bisherige Triluminos Geräte der VW-Serie verfehlten den Kinofarbraum (DCI P3), wie ihn UHD Premium Blurays und Streaming-Quellen nutzen, noch recht deutlich, lediglich das Topmodell VW5000 erreicht ihn mit Hilfe eines speziellen DCI Filters (ebenso wie die VW1100, der jedoch nicht HDR kompatibel ist). Seit unseren Analysen der Kurzdistanzvariante VZ1000, die weit über 2000 Lumen mit einem über 90%igen DCI Farbraum kombiniert, wurden wir optimistisch, dass der VW760 dies „erben“ könnte. Und unser Optimismus wurde erhört:




With only a slight reduction in red and green, the native color space of the VPL-VW760 achieves a very good DCI coverage and can be classified as a kind of "UHD Premium". The really good news: He achieves this color space completely without light-reducing DCI filter, so it retains its full 1700 to 1800 calibrated lumens. Especially in connection with our otpimierten dynamic HDR setup reaches the 760er HDR brilliance, as we know otherwise only from the VW5000 ago.

....εχει δουλεια ακομα για να γινει προβολεας...:)
 





Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Φυσικά και τον ειδα Βαγγέλη
Αλλα σε 4κ υλικό οχι σε full hd που γράφεις .
Ειναι κακό αυτό ?
Η δεν έπρεπε να πω την γνώμη μου ?
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Φυσικά και τον ειδα Βαγγέλη
Αλλα σε 4κ υλικό οχι σε full hd που γράφεις .
Ειναι κακό αυτό ?
Η δεν έπρεπε να πω την γνώμη μου ?
Οχι, φυσικά ΚΑΙ να πεις τη γνώμη σου.Ρωτησα να μάθω και μάλλον επιβεβαιώθηκα.
Ο προβολέας που είδες, αν σκέφτομαι τον ΜΟΝΟ ένα που κυκλοφορεί στη χώρα μας, και το λέω με κάποια σιγουριά γιατι μέσω εμάς κυκλοφορεί, θέλει δουλειά για να δώσει αυτό που καλείτε να δείξει!
Ο συγκεκριμένος είναι και ταξιδεμένος και κουρασμένος. Θέλει ΠΟΛΥ δουλειά.

Υπομονή στα καλά κομμάτια που μόλις ηρθανε γιατι ήδη τρίβουμε μάτια μας με μπατονέτες, ως όφειλε βεβαια προβολέας τέτοιας αξίας.
[DOUBLEPOST=1512412649][/DOUBLEPOST]Οσο για το Full HD διάβασα REC709.....
Τι ακριβώς είδες;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είδα σε υλικό 4κ με rec 709 ότι είναι εκπληκτικός
Ότι σε 4κ hdr bt2020 δεν μπορείς να ρυθμίσεις τίποτα διότι κατά κάποιο τρόπο κλειδώνει τα ρυθμιστικά
Είδα τις δυνατότητες του λέιζερ ότι κατά κάποιο τρόπο διαχειρίζεται το φως εκεί που θέλει στο σημείο που θέλει ώστε να νομίζεις ότι έχει περισσότερο φως
Είδα σκηνές που 99% καίγονται τα λευκά αυτός να ταχει βούτυρο σε ζεστό ψωμάκι .
Να ονειρεύομαι να τον έχω σπίτι μου με ένα λουματζεν προ παρέα

Είδα κ φαντάζομαι το μέλλον ...
Αλλά εγώ ειμσι άσχετος με ορολογίες κλπ καθότι δεν με ενδιαφέρουν
Εσυ που είσαι γατονι και επαγγελματίας καλιμπρατορας και βλέπεις πολλά περισσότερα από μένα θα μας πεις τίποτα η θα μας αφήσεις στην αμάθεια μας ;
Θα αφήσεις τον εραστή της εικόνας όπως τον ήξερα να γράψει η θα κοντρολάρεις τον Βαγγέλη για να απαντήσει ο κύριος Λάμπρου ;
Μακάρι να ήξερες Ποσο μου λειπει ο βαγγελης που έγραφε στον ήχο κ δεν λογάριαζε αντιπροσώπους και εκδότες ....
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Μάκη όποτε ζήτησες τη γνώμη μου στην είπα και για πολλά έτη την έχω γράψει και εδω μέσα.
Οταν υπάρχει χρόνος συμμετέχω, ακόμη και τώρα ξεκλέβω χρονο απο άλλα επίσης σημαντικά.

Φυσικά και δεν πρεπει να "λογαριάζουμε" τίποτα στην άποψη για το χόμπυ μας.
Προσωπικά άλλωστε ο παρορμητικός χαρακτήρας μου δεν το επιτρέπει, όσο και αν τον φρενάρω ώστε να είναι κόσμιος...χαχα
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Εδώ θα πρέπει να κάνω μια παρέμβαση.

Οι καιροί έχουν αλλάξει πολλά νέα standards έχουν μπει στην «ζωή» μας που πολλές φορές είναι πολύ δύσκολο να τα κατανοήσουμε εάν δεν είμαστε διαβασμένοι και εξοικειωμένοι.

Έχουμε λοιπόν υλικό που έχει ανάλυση 4Κ αλλά γραμμένο σε χρωματικό πρότυπο REC709 και ακολουθεί μία διόρθωση gamma 2.2-2.3 αλλά και υλικό με ανάλυση 4Κ αλλά γραμμένο σε χρωματικό πρότυπο BT2020 (διευρυμένο χρωματικό τρίγωνο) και HDR.

Αυτό το τελευταίο είναι υπεύθυνο για πολλές «παρατυπίες» και τραγελαφικά που μπορούν να συμβούν με τα διάφορα metadata που κουβαλά μαζί του.

Ο προβολέας αυτός μπορεί να διορθώσει την χρωματική παλέτα ενώ για την διόρθωση gamma (HDR) υπάρχει τρόπος παρέμβασης κάνοντας χρήση των επιλογών custom 7,8,9 ώστε καρφωτά να μπει μια διορθωμένη καμπύλη.

Θεωρώ ότι ένα τέτοιο μηχάνημα δεν χρειάζεται κάποια εξωτερική βοήθεια παρά μόνο πολύ μα πολύ δουλειά για να φτάσει στα όρια του. Και φυσικά δεν φταίει αυτός ή γενικά οι προβολείς όταν έχουν να προβάλουν υλικό με HDR.

Το λευκό Μάκη δεν το καίει εκεί που θέλει και όσο θέλει αλλά εκεί που είναι γραμμένο. Ο προβολέας αυτός έχει την δυνατότητα να κλειδώσει αρκετά εύκολα ακόμη και υλικό γραμμένο στα 4.000nits.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κ
15000 ευρω για 1080p ;

και 15000 + lumagen για 4κ με αυτο το contrast ; :(>:(
κωστα που έγραψα εγώ 1080 p ?????
Σε παρακαλώ πρόσεχε τι γράφεις ...
[DOUBLEPOST=1512460145][/DOUBLEPOST]
Μάκη όποτε ζήτησες τη γνώμη μου στην είπα και για πολλά έτη την έχω γράψει και εδω μέσα.
Οταν υπάρχει χρόνος συμμετέχω, ακόμη και τώρα ξεκλέβω χρονο απο άλλα επίσης σημαντικά.

Φυσικά και δεν πρεπει να "λογαριάζουμε" τίποτα στην άποψη για το χόμπυ μας.
Προσωπικά άλλωστε ο παρορμητικός χαρακτήρας μου δεν το επιτρέπει, όσο και αν τον φρενάρω ώστε να είναι κόσμιος...χαχα

Βαγγέλη ξαναδιάβασα τι έγραψα κ ίσως να καταλαβαίνεις ότι στην λέω κ ότι είναι προσβλητικό αυτά που γράφω
Εάν κατάλαβες κάτι τέτοιο σου ΖΗΤΑΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ !
ΕΣΥ με έβαλες στο τριπάκι της βιντεοπροβολης κ δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ

Ξέρεις ποσο σε εκτιμάω κ θέλω να ξέρεις ότι σε θεωρώ και σε έχω φίλο μου
Εύχομαι να μη με παρεξήγησες και να μην νομίζεις ότι στην λέω
Θα προσπαθήσω να έρθω σήμερα να τα πούμε από κοντά
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Κ

κωστα που έγραψα εγώ 1080 p ?????
Σε παρακαλώ πρόσεχε τι γράφεις ...
[DOUBLEPOST=1512460145][/DOUBLEPOST]


Βαγγέλη ξαναδιάβασα τι έγραψα κ ίσως να καταλαβαίνεις ότι στην λέω κ ότι είναι προσβλητικό αυτά που γράφω
Εάν κατάλαβες κάτι τέτοιο σου ΖΗΤΑΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ !
ΕΣΥ με έβαλες στο τριπάκι της βιντεοπροβολης κ δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ

Ξέρεις ποσο σε εκτιμάω κ θέλω να ξέρεις ότι σε θεωρώ και σε έχω φίλο μου
Εύχομαι να μη με παρεξήγησες και να μην νομίζεις ότι στην λέω
Θα προσπαθήσω να έρθω σήμερα να τα πούμε από κοντά
Η εκτίμηση είναι αμοιβαία και ούτε κατα διάνοια δεν χρειάζεται συγνώμη.
ΟΥΤΕ παρεξήγησα τίποτα απο τα γραφόμενα σου ΟΥΤΕ ήταν κάτι προσβλητικό. ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ !!!

Οσο για τη φιλία μας αυτή δεν επιδέχεται ούτε κρίσεις ούτε αμφισβητήσεις, εδώ γνωριζόμαστε και συνεργαζόμασετ κοντά 15 χρόνια!!
 


Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Εδώ θα πρέπει να κάνω μια παρέμβαση.

Οι καιροί έχουν αλλάξει πολλά νέα standards έχουν μπει στην «ζωή» μας που πολλές φορές είναι πολύ δύσκολο να τα κατανοήσουμε εάν δεν είμαστε διαβασμένοι και εξοικειωμένοι.

Έχουμε λοιπόν υλικό που έχει ανάλυση 4Κ αλλά γραμμένο σε χρωματικό πρότυπο REC709 και ακολουθεί μία διόρθωση gamma 2.2-2.3 αλλά και υλικό με ανάλυση 4Κ αλλά γραμμένο σε χρωματικό πρότυπο BT2020 (διευρυμένο χρωματικό τρίγωνο) και HDR.

Αυτό το τελευταίο είναι υπεύθυνο για πολλές «παρατυπίες» και τραγελαφικά που μπορούν να συμβούν με τα διάφορα metadata που κουβαλά μαζί του.

Ο προβολέας αυτός μπορεί να διορθώσει την χρωματική παλέτα ενώ για την διόρθωση gamma (HDR) υπάρχει τρόπος παρέμβασης κάνοντας χρήση των επιλογών custom 7,8,9 ώστε καρφωτά να μπει μια διορθωμένη καμπύλη.

Θεωρώ ότι ένα τέτοιο μηχάνημα δεν χρειάζεται κάποια εξωτερική βοήθεια παρά μόνο πολύ μα πολύ δουλειά για να φτάσει στα όρια του. Και φυσικά δεν φταίει αυτός ή γενικά οι προβολείς όταν έχουν να προβάλουν υλικό με HDR.

Το λευκό Μάκη δεν το καίει εκεί που θέλει και όσο θέλει αλλά εκεί που είναι γραμμένο. Ο προβολέας αυτός έχει την δυνατότητα να κλειδώσει αρκετά εύκολα ακόμη και υλικό γραμμένο στα 4.000nits.
Ο Μανώλης είδε το demo περιοδεύον μηχανημα και είμαι σίγουρος ότι έχει σχηματίσει μια γνώμη.
Φυσικά αναμένουμε να δεί ΑΜΕΣΑ και ένα απο τα καινούργια που φέραμε ήδη, ώστε να εκτιμήσει τις διαφορές που μπορεί να έχουν απο βιντεοπροβολείς προπαραγωγής.

Η αποψη μου θα ακολουθήσει, όπως και για τον VPL-VW5000ES που τον ζω για 10 ώρες κάθε μέρα, κοντα στις 15 μέρες τώρα.

Εχω παρακολουθήσει με αυτο το απίστευτο βιντεοπροβολέα περίπου όλα τα UHD δισκάκια αναφοράς που κυκλοφορούν.
40+ τίτλους. Απο Documentaries, παιδικά μέχρι τις breathtaking ταινίες: The Revenant, LUCY και Allied που η αναλυση μοιάζει με 8k.
Είδα ανθρώπους 50 και 60 χρονών να κλαίνε με το La La Land, να μαζεύονται στις καρέκλες τους με το Revenant και να μοιάζουν με αγάλματα με το LUCY και Allied.
FYI αυτά τα τρία δεν πρέπει να λείπουν απο καμία συλλογή σοβαρού μέλους μας.

Τώρα αν ο VPL-VW760ES ειναι το 1/5 αυτού του απίστευτου βιντεοπροβολέα που εχω τη τύχη να έχω στα χέρια μου, τα 15.000€ που κοστίζει φαντάζουν λίγα μπροστα στα 65.000€ που έχει το τέρας.
 






abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top