Spiderbox 9000HD - 7000HD.

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Έχεις εγκατάσταση με actuator; Αν δεν έχεις τέτοιο μοτέρ, αλλά HH όπως το darkmotor, δεν βλέπω που μπορεί να βοηθήσει το vbox (εκτός να αλλάξεις την εγκατάσταση και βάλεις κάτοπτρο με polar mount και actuator).
Mε diseq εχω, αρα δεν θα κανω τιποτα; Βορειοοοοοος....
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Έχεις εγκατάσταση με actuator; Αν δεν έχεις τέτοιο μοτέρ, αλλά HH όπως το darkmotor, δεν βλέπω που μπορεί να βοηθήσει το vbox (εκτός να αλλάξεις την εγκατάσταση και βάλεις κάτοπτρο με polar mount και actuator).
Πρόεδρα δεν θα κάνεις κάτι με vbox Νομίζω η λύση είναι να βάλεις τον άλλο δέκτη να σταθεροποιήσεις το μοτέρ σε κάποιο δορυφόρο που θέλεις και μετά να χρησιμοποιήσεις τον Spiderbox χωρίς να δίνεις εντολή κίνησης του μοτέρ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Πρόεδρα δεν θα κάνεις κάτι με vbox Νομίζω η λύση είναι να βάλεις τον άλλο δέκτη να σταθεροποιήσεις το μοτέρ σε κάποιο δορυφόρο που θέλεις και μετά να χρησιμοποιήσεις τον Spiderbox χωρίς να δίνεις εντολή κίνησης του μοτέρ.
Χρησταρα κι εδω βλεπω ε; (λες Προεδρα και θα απορουν οι του avsite "προεδρας ο παππουΛακης!":wink:).
Το μοτερ ειναι ηδη στον Χοτ 13ο μα σκοπος ειναι να κανει και "βολτες" (τι στο καλο να θελει αυτο το darkmotor!), o Φιλιππος (Βορειος) ειπε οτι γινεται μονο με το V-box, το φερνει και δοκιμαζω
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Έχεις εγκατάσταση με actuator; Αν δεν έχεις τέτοιο μοτέρ, αλλά HH όπως το darkmotor, δεν βλέπω που μπορεί να βοηθήσει το vbox (εκτός να αλλάξεις την εγκατάσταση και βάλεις κάτοπτρο με polar mount και actuator).
To V-Box 2 της moteck που έχω λεει οτι κανει και για Η το Η (που εγω δεν το δοκίμασα βεβαια γιατι δεν έχω τετοιο μοτερ)
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Χρησταρα κι εδω βλεπω ε; (λες Προεδρα και θα απορουν οι του avsite "προεδρας ο παππουΛακης!":wink:).
Το μοτερ ειναι ηδη στον Χοτ 13ο μα σκοπος ειναι να κανει και "βολτες" (τι στο καλο να θελει αυτο το darkmotor!), o Φιλιππος (Βορειος) ειπε οτι γινεται μονο με το V-box, το φερνει και δοκιμαζω
Εννοώ οτι αφού δεν δουλεύει για καποιο λόγο ο δέκτης θα πρεπει να κινείς το πιάτο με το V-box
Τωρα αν χαλασε εντελώς το μοτερ, προφανώς δεν θα δουλέψει ούτε αυτό....
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

http://www.tronix.gr/moteck-v-box-ii_p263.html
Motorised satellite dish controller box. Compatible with DiSEqC 1.0 /1.2 Receivers.

Features
Any Receiver
Compatible with any Actuator or H-H Mount
3 Digit LED Display
Drive Dish up to 3M ( Optional:5M )
60 Satellite Positions
Fine-tune EAST / WEST Buttons
Optional Remote Control Available
Overload Protection ( Auto-recovery )
Anti-Noise Design

Specification:
Model V-BOX II
Input 230 VAC / 50Hz(110 VAC / 60Hz available)
Output 36 VDC
Max. Dish Diameter 3M / 5M
Max. Output Current 3.5A / 4.2A
Max. Power Consumption 80W / 100W
Protocol DiSEqC 1.0 / 1.2
Positions Memories 60
Controled by DiSEqC 1.2 Receiver or Optional
Remote Control
Display 3 Digit LED
Resynchronize Function YES
Manual Buttons Power ON / OFF, EAST / WEST
Protection Software Limit Protection
Electric Overload Protection
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Εχω 3 διαφορετικα positioner ,και το moteck .
Μονο με actuator δουλευουν.

*Βαλε DiseqC 1.2 και βαλε τις ιδιες θεσεις σε ολους τους δεκτες. 4 δεκτες εχω αυτην την στιγμη και με αυτον τον τροπο οποιον και να χρησιμοποιησω παω στον δορυφορο που θελω.
Εννοειται οτι οχι ταυτοχρονα και τους 4
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

http://www.tronix.gr/moteck-v-box-ii_p263.html
Motorised satellite dish controller box. Compatible with DiSEqC 1.0 /1.2 Receivers.

Features
Any Receiver
Compatible with any Actuator or H-H Mount
3 Digit LED Display
Όταν λένε όμως ΗΗ μοτέρ, εννοούν παρόμοια με το 1224 της Jaeger, που τροφοδοτούνται με 36V (ίσως και 24), όπως τα συνηθισμένα actuator.



Τα diseqc μοτέρ, όπως αυτό του Λάκη (ή το δικό μου DM3800) τροφοδοτούνται από τον ίδιο τον δέκτη, με την τάση που στέλνει στo LNB (13 / 18 V) μέσω του ομοαξονικού καλωδίου (όχι με ξεχωριστή τάση όπως δηλαδή το Vbox, και με ξεχωριστή σύνδεση με τον διακόπτη reed του actuator) και με πολύ μικρότερες απαιτήσεις ρεύματος φυσικά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Εχω 3 διαφορετικα positioner ,και το moteck .
Μονο με actuator δουλευουν.

*Βαλε DiseqC 1.2 και βαλε τις ιδιες θεσεις σε ολους τους δεκτες. 4 δεκτες εχω αυτην την στιγμη και με αυτον τον τροπο οποιον και να χρησιμοποιησω παω στον δορυφορο που θελω.
Εννοειται οτι οχι ταυτοχρονα και τους 4
Johnny πως στο καλο μηδενιζεται η μνημη του dark motor; κανω οτι λεει στο μανιουαλ, μα τιποτα!
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Johnny πως στο καλο μηδενιζεται η μνημη του dark motor; κανω οτι λεει στο μανιουαλ, μα τιποτα!
Στο μενου στην αποθηκευση θεσης με αριστερο-δεξι πληκτρο εχει επιλογη disable limits για να απενεργοποιησεις τα ορια.
Επισης GO TO 0 η' Recalculate .
Που το στελνει με αυτες τις επιλογες ?
Reset γινεται απο το κουμπι απο κατω του.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Αν ειστε σίγουροι οτι δεν μπορει να δουλέψει με το μοτερ του Βαγγέλη να μην το κατεβάσω τζάμπα..
Αν παντως έχει χαλάσει το μοτερ του και δεν φταίει ο δέκτης πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό; (Δοκιμάζοντας αλλο δεκτη προφανώς....)
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Εγώ νομίζω πρέπει να βάλεις ένα άλλο δέκτη να δεις αν δουλεύει κανονικά το μοτέρ (πρόσεχε τα δεδομένα της περιοχή σου) και αφού το σταθεροποιήσεις σε ένα δορυφόρο μετά βάλε επάνω το Spiderbox (αφού πριν τον συνδέσεις τον δουλέψεις λίγο αλλάζοντας δορυφόρους χωρίς το καλώδιο) το βάζεις στο δορυφόρο που άφησες το προηγούμενου δέκτη. Είχα παλιότερα ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα Commander που λύθηκε έτσι.
Hard reset στο μοτέρ γίνεται από το κουμπάκι που έχει το μοτέρ από κάτω
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Στο μενου στην αποθηκευση θεσης με αριστερο-δεξι πληκτρο εχει επιλογη disable limits για να απενεργοποιησεις τα ορια.
Επισης GO TO 0 η' Recalculate .
Που το στελνει με αυτες τις επιλογες ?
Reset γινεται απο το κουμπι απο κατω του.
Tα εκανα ολα αλλα δεν κουνιεται με τιποτα! Να χαλασε καινουργιο πραγμα;
Αν ειστε σίγουροι οτι δεν μπορει να δουλέψει με το μοτερ του Βαγγέλη να μην το κατεβάσω τζάμπα..
Αν παντως έχει χαλάσει το μοτερ του και δεν φταίει ο δέκτης πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό; (Δοκιμάζοντας αλλο δεκτη προφανώς....)
Μην το φερνεις τοτε Φιλιππα, γιατι αν δεν χαλασε θα βρω τροπο να δουλεψει, κι αν χαλασε θα παρω αλλο, και απο τη στιγμη κιολας που (οπως λεει ο Σωτος) μαλλον δεν συνεργαζονται.
Εγώ νομίζω πρέπει να βάλεις ένα άλλο δέκτη να δεις αν δουλεύει κανονικά το μοτέρ (πρόσεχε τα δεδομένα της περιοχή σου) και αφού το σταθεροποιήσεις σε ένα δορυφόρο μετά βάλε επάνω το Spiderbox (αφού πριν τον συνδέσεις τον δουλέψεις λίγο αλλάζοντας δορυφόρους χωρίς το καλώδιο) το βάζεις στο δορυφόρο που άφησες το προηγούμενου δέκτη. Είχα παλιότερα ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα Commander που λύθηκε έτσι.
Hard reset στο μοτέρ γίνεται από το κουμπάκι που έχει το μοτέρ από κάτω
Αρα κουβαλαω τον VU+ να κανει Πασχα στην εξοχη :) Κατι μου λεει οτι μαλλον "κολλησε' γιατι ο Σπάιντερ "κουναει" το πιατο της Λαρισας, ενω το dark...τσ!
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Αρα κουβαλαω τον VU+ να κανει Πασχα στην εξοχη :) Σπάιντερ "κουναει" το πιατο της Λαρισας, ενω το dark...τσ!
Πρόεδρα, Καλό Πάσχα. Να ρωτήσω κάτι, αλλάζεις τα δεδομένα στο Spiderbox, γιατί άλλα είναι στην Λάρισα και άλλα στην εξοχή. Δούλεψε λίγο το dark από τα κουμπάκια που έχει επάνω (αριστερά - δεξιά) μήπως ξεκολλήσει.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

Πρόεδρα, Καλό Πάσχα. Να ρωτήσω κάτι, αλλάζεις τα δεδομένα στο Spiderbox, γιατί άλλα είναι στην Λάρισα και άλλα στην εξοχή. Δούλεψε λίγο το dark από τα κουμπάκια που έχει επάνω (αριστερά - δεξιά) μήπως ξεκολλήσει.
Tα δουλεψα Χρηστο, αλλα δεν καταλαβαινει τιποτα! Μαλλον χαλασμενο/κολλημενο ειναι
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

καλησπερα σας..θα ηθελα την βοηθεια σας για το εξης:
Δεκτης spiderbox hd 9000
συνδεση στο ιντερνετ με usb ( internet on the go )
με ποιο τροπο μπορω να δημιουργησω δικτυο στο pc ωστε να μπορει να εχει ip κ ο δεκτης?
Σας ευχαριστω πολυ..
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

καλησπερα σας..θα ηθελα την βοηθεια σας για το εξης:
Δεκτης spiderbox hd 9000
συνδεση στο ιντερνετ με usb ( internet on the go )
με ποιο τροπο μπορω να δημιουργησω δικτυο στο pc ωστε να μπορει να εχει ip κ ο δεκτης?
Σας ευχαριστω πολυ..

Απο το PC σου, START - SETTINGS - NETWORK CONNECTIONS
Βλεπεις το ασυρματο δικτυο σου που ειναι συνδεδεμενο και την τοπικη συνδεση (WIRELLESS NETWORK CONNECTION & LOCAL AREA CONNECTION NETWORK).
Πατας ctrl απο το πληκτρολογιο σου για να μπορεις να επιλεξεις και τα δυο,και με δεξι κλικ ,επιλεγεις το BRIDGE CONNECTIONS.

Για Windows 7
Πινακας Ελεγχου-Δικτυο και Ιντερνετ-Κεντρο Δικτυου και Κοινης χρησης-Αλλαγη ρυθμισεων προσαρμογεα.
Επιλεγεις τη συνδεση του 3G-δεξι κλικ -Ιδιοτητες-Κοινη χρηση-επιλεγεις ''Να επιτρεπεται η συνδεση αλλων χρηστων δικτυου μεσω της συνδεσης ιντερνετ αυτου του υπολογιστη''.
Στο Οικιακη δικτυακη συνδεση,επιλεγεις : Τοπικη συνδεση
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Εχω επιλεξει κοινη χρηση , τοπικη συνδεση. Το λαμπακι αναβοσβηνει πορτοκαλι, υπαρχει επικοινωνια με τον δεκτη, το δικτυο ανοικτο,ρυθμιση ip, (dhcp), η τοπικη συνδεση στο pc, πακετα αποστολης 9200, παραλαβη 0. Ο δεκτης δεν εχει ip...πριν 3 χρονια ειχα αντιμετωωπησει το ιδιο προβλημα κ δεν θυμαμαι τη λυση του!! Εχω vista..ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια σου..οποιαδηποτε ιδεα ?
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Spiderbox 9000HD - 7000HD.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Εχω επιλεξει κοινη χρηση , τοπικη συνδεση. Το λαμπακι αναβοσβηνει πορτοκαλι, υπαρχει επικοινωνια με τον δεκτη, το δικτυο ανοικτο,ρυθμιση ip, (dhcp), η τοπικη συνδεση στο pc, πακετα αποστολης 9200, παραλαβη 0. Ο δεκτης δεν εχει ip...πριν 3 χρονια ειχα αντιμετωωπησει το ιδιο προβλημα κ δεν θυμαμαι τη λυση του!! Εχω vista..ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια σου..οποιαδηποτε ιδεα ?
Αυτο ειχες γραψει πριν απο 2 χρονια ακριβως :

''Ακριβως ετσι! η εκπληξη σου με οδηγησε να κανω απεγκατασταση το cosmote on the go , επανεκινηση και εγκατασταση σε διαφορετικη θυρα usb. μετα τη εγκατασταση απενεργοποιησα τον κωδικο ξεκλειδωματος καρτας, δεξι κλικ στο εικονιδιο 10004.gr (ετσι το βγαζει) ιδιοτητες , δικτυο, κοινη χρηση και εμφανιστηκε οπως ακριβως εχεις στην εικονα. Τικαρα και αυτη τη φορα δεν εβγαλε μηνυμα..συνδεσα τον δεκτη και επιτελους μετα απο 40 περιπου δευτερα ειδα την πολυποθητη ip!!! ''
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.609
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top