SSRI


Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
- τώρα έχει αρχίσει να λειτουργεί το σκεύασμα , θα ''πικάρει'' σε 3-4 μήνες και θα μετά θα μείνει σταθερό . Όταν και εάν κάνεις χρήση αλκοόλ ή κάνναβης , να ξέρεις πως παροδικά θα μειώνεται η δράση του σκευάσματός σου . . . .

. . . απλά ξέρω κάποια πράγματα και τα αναφέρω
Δεν κάνω τίποτα απο αυτά! Ως και την καφεΐνη εχω περιορίσει σε 1 καφέ την ημέρα. Πίνω αρκετό νερό και 2 φυσικούς χυμούς/ημέρα. Είμαι καλό παιδί πλέον:angel:
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Εχω πάψει να μετράω εβδομάδες θεραπείας διότι αισθάνομαι από αρκετά ως πολύ καλά. Έχω επιστρέψει δυναμικά στις καθημερινές δραστηριότητες. Μάλιστα κάνω πολύ περισσότερα απο όσα έκανα τα τελευταία 2 χρόνια. Δεν χρειάζομαι πολύ ύπνο. Η ημερήσια πρόσληψη αγχολυτικού έχει περιοριστεί στο 1/6 της αρχικής δόσης και πιστεύω πως λίαν συντόμως δεν θα το χρειάζομαι καθόλου.
Με το ssri όμως θα κανουμε παρέα για αρκετό καιρό. Ίσως και χρόνια.:)
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Δεν κάνω τίποτα απο αυτά! Ως και την καφεΐνη εχω περιορίσει σε 1 καφέ την ημέρα. Πίνω αρκετό νερό και 2 φυσικούς χυμούς/ημέρα. Είμαι καλό παιδί πλέον:angel:
- και το γάλα εάν το αντέχεις αυξάνει τα επίπεδα σεροτονίνης , και ο καφές βοηθάει επίσης , καλά κάνεις και απέχεις των καταχρήσεων ( αν και η απάντηση ήταν συραμμένη σε δικός σου post , πήγαινε για όποιον ενδιαφερόμενο ) , κοινοποίηση γνώσεων-εμπειριών κάνω :)
[DOUBLEPOST=1476109519][/DOUBLEPOST]
Εχω πάψει να μετράω εβδομάδες θεραπείας διότι αισθάνομαι από αρκετά ως πολύ καλά. Έχω επιστρέψει δυναμικά στις καθημερινές δραστηριότητες. Μάλιστα κάνω πολύ περισσότερα απο όσα έκανα τα τελευταία 2 χρόνια. Δεν χρειάζομαι πολύ ύπνο. Η ημερήσια δόση πρόσληψη αγχολυτικού έχει περιοριστεί στο 1/6 της αρχικής δόσης και πιστεύω πως λίαν συντόμως δεν θα το χρειάζομαι καθόλου.
Με το ssri όμως θα κανουμε παρέα για αρκετό καιρό. Ίσως και χρόνια.:)
- με το καλό να τα καταφέρεις και να βοηθήσεις μετά κ΄ άλλους
 



Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Σε λίγες μέρες κλείνω 3 μήνες θεραπείας.
Xanax καθόλου. Εχω ένα μόνιμο τρελό κέφι λες και είμαι ετοιμή για πάρτυ. Από το πρωι που ξυπνάω ως και στα όνειρα που βλέπω τη νύχτα.
Δεν εχω καθόλου μα καθόλου άγχος. Δεν αγωνιώ για τίποτα ασήμαντο και γενικώς το εξής ένα μονο μου φαίνεται σημαντικό-η υγεία των παιδιών μου- αρα δεν αγωνιώ για τίποτα καλά να 'μαστε.
Το μονο άσχημο (για τους άλλους-όχι για μένα:D) είναι ότι την έχω δει ότι είμαι πολύ ωραία κι έτσ'...και μου κάνω καθημερινά δώρα. Ρούχα, παπούτσια καλλυντικά κλπ .
Κατά τ' άλλα περνάω την πιο γαμάτη φάση των τελευταίων ετών.:p
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
. . . Εχω ένα μόνιμο τρελό κέφι λες και είμαι ετοιμή για πάρτυ . . .
- αυτό είναι το σωστό αποτέλεσμα , πάντως μία προσωπική συμβουλή : κρατήσου προσγειωμένη με την έννοια κάνε οικονομία καλής διάθεσης , δεν θέλω να σε ''ρίξω'' , απλά σε προετοιμάζω για την περίοδο που αυτό το τρελό κέφι θα γίνει ''νορμάλ'' κέφι

- αναμένουμε νεότερα
 
  • Like
Reactions: Pin

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το μονο άσχημο (για τους άλλους-όχι για μένα:D) είναι ότι την έχω δει ότι είμαι πολύ ωραία κι έτσ'...και μου κάνω καθημερινά δώρα. Ρούχα, παπούτσια καλλυντικά κλπ .
Θελει προσοχή και επίβλεψη. Συχνά αυτές οι ιστορίες εχουν "δυο πόλους", (εξού και η ονομασία), και ειναι και οι δυο προβληματικοί για διαφορετικούς λόγους.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Θελει προσοχή και επίβλεψη. Συχνά αυτές οι ιστορίες εχουν "δυο πόλους", (εξού και η ονομασία), και ειναι και οι δυο προβληματικοί για διαφορετικούς λόγους.
- Όντως , και αυτά τα σκευάσματα σκοπό έχουν να εξομαλύνουν αυτή την τάση για το ένα ή τον άλλο πόλο , κάνοντας την διάθεσή μας ποιο flat ( όχι πολύ χαρά αλλά ούτε και πολύ στεναχώρια ) , αυτό όμως γίνεται περίπου μετά τους 6 με 9 μήνες , η φίλη μας είναι στους 3 μήνες και πάνω στο full-ανέβασμα
 
  • Like
Reactions: Pin


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
- ούτε και οι πλούσιοι . . .

Αλβάρο για Ωνάση: Είναι μανιοκαταθλιπτική


Στην αντεπίθεση φαίνεται ότι περνά ο Αλβάρο ντε Μιράντα Νέτο, μετά την απόφαση της Αθηνάς Ωνάση να πουλήσει το σπίτι, τα άλογα και τα αυτοκίνητά του, καταθέτοντας αγωγή 10 εκατομμυρίων δολαρίων για τη βλάβη που του δημιούργησε η εν διαστάσει σύζυγός του στην καριέρα του.


Όπως αναφέρει δημοσίευμα σε βραζιλιάνικο site, μία διακεκριμένη ψυχίατρος της Βραζιλίας θα καταθέσει στο δικαστήριο ως μάρτυρας προσκομίζονται γνωμάτευση πως η Αθηνά Ωνάση έπασχε από χρόνια μανιοκατάθλιψη και δεν μπορούσε να εκτελέσει τα συζυγικά της καθήκοντα.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Ντόντα θα δικαιολογήσει στο δικαστήριο τις απιστίες του κατά τη διάρκεια του έγγαμου βίου του. «Ο Αλβάρο έκανε πολλές υποχωρήσεις στη ζωή του και την καριέρα του για να βρίσκεται στο πλευρό της Αθηνάς, θα κάνει τα πάντα για να πάρει όλα όσα του ανήκουν» δήλωσε σε βραζιλιάνικη ιστοσελίδα άτομο από την πλευρά του Αλβάρο.


http://www.enikos.gr/international/507141/alvaro-gia-onasi-einai-maniokatathliptiki
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Μια γιατρός συζηταει με το λογιστή της .Καποια στιγμή της λεει αυτος:"Ξοδεύετε πολλα χρήματα για την γκαρνταρόμπα σας."
Απαντά αυτη: " Δεν μπορω να ξοδέψω αλλα χρήματα σε φάρμακα."
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Πάμε απ’ την αρχή πάλι...:D
7η μέρα θεραπείας ...και ο εγκέφαλος μου τα χει παίξει!:drinks:
Αν μετά από 2-3 κύκλους θεραπειών "ξαναχαλάς", μάλλον πας για συνεχή δόση συντήρησης.
 
  • Like
Reactions: Pin

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368


Μισέλ Ουελμπέκ. Σεροτονίνη. Πανέξυπνος, βιτριολικός, κινείται πολλές φορές στα όρια του μισογυνισμού, όχι όμως από προσωπική άποψη αλλά περισσότερο για να δείξει τη γύμνια, την κενότητα και τη διαταραγμένη ψυχική συγκρότηση του ενήλικου άνδρα.


https://popaganda.gr/postscripts/ola-popa-104/
 
  • Like
Reactions: Pin


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Ψυχοφάρμακα και μουσική

1582530534721.png


Τα τραγούδια που έχουν γραφτεί για το Xanax μπορεί να φτάνουν και τριψήφιο αριθμό, πολλά από αυτά από πασίγνωστους καλλιτέχνες και γκρουπ. Αναφέρουμε ενδεικτικά το Lady Xanax των Duran Duran, το Xanny του τρομερού παιδιού Billie Eilish και το εκτός επίσημης δισκογραφίας τους Xanax and Wine των U2. Υπάρχει ακόμη το Xanax του ηλεκτροπόπ DJ Elohim, το x ANA x των καλιφορνέζων Badflower και δυο τραγούδια από γυναίκες δημιουργούς από διαφορετικές αφετηρίες αλλά με κοινές ανησυχίες, το Xanax της Maria Taylor και το Xanax (A Love Song) της Krysta Youngs. Το βρίσκουμε πολύ συχνά και στους στίχους του hip hop, με πιο διάσημες ίσως αναφορές στο XanaX Damage του ράπερ Future, το Smell Like Money του 2 Chainz και το Rich as Fuck του Lil’ Wayne (πάρα πολλές αναφορές σε φάρμακα στα κομμάτια του αλλά θα περιοριστούμε σ’ αυτό), στο Maniac Dance του φιλανδικού power metal γκρουπ Stratovarius, ενώ τραγούδι γι’ αυτό υπάρχει και στην ιταλική δισκογραφία, η μπαλάντα En e Xanax του Daniele Bersani αλλά και στην ελληνική, το Zanax ή Lexotanil του Νίκου Καρβέλα που το γράφει ανορθόγραφα (το Xanax προφέρεται «Ζάναξ»), πράγμα που δεν εκπλήσσει κανέναν

1582530611728.png


Ακόμη πιο εξελιγμένα αντικαταθλιπτικά βγήκαν τα επόμενα χρόνια. Ένα από αυτά ήταν το Fluvoxamine (Luvox, 1994) που χρησιμοποιήθηκε για τη θεραπεία της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής (OCD) και φυσικά ενέπνευσε και αυτό τραγούδι το Fluvoxamine από τους Environs. Πιο γνωστό, εξαιτίας και του σκανδάλου που ξέσπασε από τους αντιδεοντολογικούς τρόπους προώθησής του, ακόμη και για χρήση σε παιδιά, είναι το Paroxetine (Seroxat, 1992) που έδωσε το όνομά του στο psych/trans/metal πρότζεκτ του Ισραηλινού Ofer Dabush, στην indie μπαλάντα των Walkie Talkies Seroxat, στο ambient κομμάτι των Black Dog Seroxat Smile, στο χορευτικό beat του Τούρκου Sinan Kaya Seroxat & Paxera, στο σκληρό techno Seroxat των Brutal Beat και σε άλλα κομμάτια αυτού του ύφους.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top