Stereo 2.1 (Audyssey) ή Pure direct?!?

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Καλησπέρα σας,

Εδώ και καιρό αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στις δύο ρυθμίσεις όσον αφορά τη μουσική..

Το σύστημα μου αποτελείται από:

Marantz SR 7012
Cd Player Denon DCD-1500AE
Front Monitor Audio RX8
Κεντρικό Radius 200
SR Radius 45
Height Radius 45
SW Yamaha NS-SW300

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να χρησιμοποιώ Pure direct για να δουλεύουν τα ηχεία μου full range (να παίζουν όπως κατασκευάστηκαν) αλλά και για να ακούω τη μουσική χωρίς επεξεργασία..

Από την άλλη όταν παίζω στο Stereo 2.1(Audyssey Flat) , έχω μεγαλύτερο εύρος στη μουσική σκηνή και πιο γεμάτο χαμηλό..
Έχω την εντύπωση όμως ότι το Audyssey MultiEq χρωματίζει τον ήχο..

Τι πιστεύετε ότι είναι πιο σωστό και τι χρησιμοποιείτε εσείς;

Και δυο φωτογραφίες του χώρου μου:

IMG_20200327_215715.jpg
IMG_20200327_215513.jpg


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Φώτης
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ρύθμιση στο auto. Ki αν εχω συνδεδεμένα και τα περιφερειακα (συνηθως τα ξεσυνδέω λόγω παιδιων) upmix se επτακάναλο.... Εννοείται ότι παίζουν και τα sub κι ας εχω ηχεια με δυο οκτάιντζα, οποτε μπορούν να κατέβουν....
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Ρύθμιση στο auto. Ki αν εχω συνδεδεμένα και τα περιφερειακα (συνηθως τα ξεσυνδέω λόγω παιδιων) upmix se επτακάναλο.... Εννοείται ότι παίζουν και τα sub κι ας εχω ηχεια με δυο οκτάιντζα, οποτε μπορούν να κατέβουν....
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πριν 10 μέρες έπαιζα μουσική σε Auro-3D..
Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο format για upmix..

Σε σχέση με το Stereo όμως φουσκώνει το μπάσο και δεν έχει την ίδια λεπτομέρεια ..
Ναι, γεμίζει όντως τον χώρο καλύτερα , αλλά κάπου το χάνει στη λεπτομέρεια...

Γι αυτό κατέληξα σε 2.1 ή Pure direct..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Το κεντρικό και τα δορυφοράκια είναι πολύ μικρά δυστυχώς.

Το σαμπ ειναι μικρό, και δεν βρίσκεται ανάμεσα στα δυο ηχεία.

Απο τη Σκύλλα στη Χάρυβδη.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Το κεντρικό και τα δορυφοράκια είναι πολύ μικρά δυστυχώς.

Το σαμπ ειναι μικρό, και δεν βρίσκεται ανάμεσα στα δυο ηχεία.

Απο τη Σκύλλα στη Χάρυβδη.
Θα αλλαχτεί κεντρικό και surround..Είναι στο πρόγραμμα..

Στο θέμα του δικαναλου τι κάνουμε τώρα..;
Αυτό με καιει εμένα..

2.1 με Audyssey on ή ξηλωμα όλα και μόνο pure direct??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
2.1 με ισοστάθμιση μέχρι τα 500Hz.

Θέλει λίγο προσοχή η ισοστάθμιση, πρεπει να χρησιμοποιήσεις την έξτρα εφαρμογή και να κάνεις έξτρα ρυθμίσεις.

Υπάρχουν χρήστες αυτού του software εδώ, θα σε βοηθήσουν.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Οπως βλεπεις τα δορυφοράκια δεν μπορούν καθόλου, και το center αγκομαχάει.
Κατέβασε το app, βαλε όριο διόρθωσης τα 500Hz, και φτιάξε μια καμπύλη-στόχο κατηφορική που να σου αρέσει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πριν 10 μέρες έπαιζα μουσική σε Auro-3D..
Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο format για upmix..

Σε σχέση με το Stereo όμως φουσκώνει το μπάσο και δεν έχει την ίδια λεπτομέρεια ..
Ναι, γεμίζει όντως τον χώρο καλύτερα , αλλά κάπου το χάνει στη λεπτομέρεια...
Φταίει ότι αυτό στον αριστερό κύκλο δεν μοιάζει σε τίποτα με αυτό στον δεξί κύκλο.

277705_af4d373a0870a07a87623cabdd208ba9~3.jpg


Το ένα είναι μια μικροσκοπική κουτσουλιά, και το άλλο είναι ηχείο.

Όταν τα κάνεις να μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους, ούτε λεπτομέρειες δε θα χάνεις ούτε τίποτα...

Το όμοιο ισχύει και για τα πίσω ηχεία, και για τα πάνω ηχεία του άτμος, και για όλα τα ηχεία γενικά. Από κουτσουλιές ηχεία θα βγαίνουν σκατά που θα λερώνουν το πράγμα που βγάζουν τα νορμάλ ηχεία.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Οπως βλεπεις τα δορυφοράκια δεν μπορούν καθόλου, και το center αγκομαχάει.
Κατέβασε το app, βαλε όριο διόρθωσης τα 500Hz, και φτιάξε μια καμπύλη-στόχο κατηφορική που να σου αρέσει.
Τα δορυφοράκια βλέπω να τα βάζω zone 2 στην κρεβατοκάμαρα για νανούρισμα..

Πάντως για αρχή αν την αφήσω την καμπύλη όπως την έβγαλε , δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα από όσο καταλαβαίνω..

Το αφήνω στο Flat γιατί το Reference δεν μου άρεσε σε δικαναλο πρόγραμμα..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα από όσο καταλαβαίνω..
Είναι πολυ ίσια. Δεν το θέλεις αυτό. Θέλεις λίγη κατηφόρα.
Τουλαχιστον δώσε 2db απο τα 40hz έως τα 100.

Αλλά μάλλον χρειάζεται το app για να το κανεις αυτο.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Φταίει ότι αυτό στον αριστερό κύκλο δεν μοιάζει σε τίποτα με αυτό στον δεξί κύκλο.

View attachment 158944

Το ένα είναι μια μικροσκοπική κουτσουλιά, και το άλλο είναι ηχείο.

Όταν τα κάνεις να μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους, ούτε λεπτομέρειες δε θα χάνεις ούτε τίποτα...
Έτσι είναι..Έχεις τα δίκια σου..

Θα γίνει αλλαγή με τα ηχεία της σειράς ή μάλλον μετά Silver αφού αυτή η σειρά έχει καταργηθεί..

Το θέμα μου ήταν βέβαια για το δικαναλο πρόγραμμα..
Ακούω 60/40 μουσική..

Όπως είπε ο Dimifoot θα συνεχίσω με ισοστάθμιση και θα ξεχάσω το Pure..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Το θέμα μου ήταν βέβαια για το δικαναλο πρόγραμμα..
Όταν αγοράσεις ομοιόμορφα ηχεία θα σου αρέσει περισσότερο το upmix στο δικάναλο.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Είναι πολυ ίσια. Δεν το θέλεις αυτό. Θέλεις λίγη κατηφόρα.
Τουλαχιστον δώσε 2db απο τα 40hz έως τα 100.

Αλλά μάλλον χρειάζεται το app για να το κανεις αυτο.
Το app το έχω αγοράσει..

Επεμβάσεις φοβάμαι να κάνω μη τα κάνω χειρότερα τα πράγματα.. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Μια δοκιμή δεν βλάπτει.

Φτιάξε αυτό που σου πρότεινα και ακου 3-4 μέρες.

Μετά φτιάξε κι άλλα, και δοκίμασε να δεις τι σου αρέσει, πάντα δίνοντας μερικές μερες στο καθε άκουσμα.

Δεν ξέρω αν εχεις την δυνατότητα για άμεση αλλαγη preset με το Audyssey, και αυτο είναι κατι που μπορει να σε βοηθήσει στις αποφάσεις.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Φώτη έχω κάτι rx2 ιδιο χρώμα και τα πουλάω αν σε ενδιαφέρει. Είναι οι πιο σωστοί δορυφόροι για τα rx8.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλησπέρα σας,

Εδώ και καιρό αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στις δύο ρυθμίσεις όσον αφορά τη μουσική..

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να χρησιμοποιώ Pure direct για να δουλεύουν τα ηχεία μου full range (να παίζουν όπως κατασκευάστηκαν) αλλά και για να ακούω τη μουσική χωρίς επεξεργασία..

Από την άλλη όταν παίζω στο Stereo 2.1(Audyssey Flat) , έχω μεγαλύτερο εύρος στη μουσική σκηνή και πιο γεμάτο χαμηλό..
Έχω την εντύπωση όμως ότι το Audyssey MultiEq χρωματίζει τον ήχο..

Τι πιστεύετε ότι είναι πιο σωστό και τι χρησιμοποιείτε εσείς;

Και δυο φωτογραφίες του χώρου μου:
γεια σου Φωτη με τα ωραια σου ...!!!!!

πες μας 2-3 πραγματα....

1)σε τι εντασεις ακους γενικα μουσικη -ταινιες ?
δλδ μεχρι που πας το volume (εχεις ορισει την ενταση ετσι ωστε να πηγαινεις προς το 0 οσο ανεβαζεις ?)
2)παιζεις με dynamic eq on ? και σε τι level offset το εχεις βαλει
3)το sub που ειναι !!!!!!
4)ποσες θεσεις εκανες μετρηση και με τι αποστασεις ?

Εκ πρωτης λοιπον......χρωματισμενο θεωρειτε το γραφημα με χρωμα πρασινο για ολα τα καναλια,....δλδ δεν παιζει το ηχειο οπως εχει κατασκευαστη.
Το κοκκινο γραφημα ειναι η αρχικη ισοσταθμιση που κανει το audyssey για να φερει τα ηχεια σε ιδιες σταθμες ως προς την ενταση και τις συχνοτητες συν τις οποιες πληροφοριες πηρε σχετικα με τον αμεσο και ανακλωμενο ηχο για να κανει διορθωσεις........

Μετα την ισοσταθμιση(κοκκινο γραφημα)πρεπει να φτιαξεις καμπυλη για να ακους οπως θες.....
.....η αν σου αρεσει ακους οπως ειναι .
Αποτι βλεπω τα ηχεια σου ειναι κατασκευασμενα με mrc και αποτι βλεπω το εχεις απενεργοποιηση μετα την ισοσταθμιση...

Mπες στο app και ενεργοποιησε την Midrange compensation ...... θα παιζει οπως εχει κατασκευαστη το ηχειο σου.....θα βλεπεις αυτο μετα την ενεργοποιηση.
a.png

Με το app μπορεις να εχεις οσα προφιλ θελεις για να διορθωσεις με βαση τα γουστα σου.....
Μην φοβασαι να το χρησιμοποιησεις......απλα θελει λιγο καθε φορα.
Θα κανεις copy την αρχικη ισοσταθμιση θα διορθωνεις οτι θελεις και θα της αλλαζεις ονομα να την εχεις....ετσι μπορεις να κανεις οσα προφιλ θελεις.

Να ξερεις απλα, πως οτι πειραζεις στο app το ακους στην reference επιλογη, η flat παραμενει ως εχει .
.....μπορεις να φτιαξεις και την reference σαν την flat δλδ χωρις την κλιση στις υψηλες συχνοτητες....με τελιτσες.

μπορουμε να πουμε παρα πολλα πανω στον προβληματισμο σου.....

.....για πες και συνεχιζουμε.......
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
επειδη ειναι σημαντικο οι θεσεις που εβαλες το mic για μετρηση, θα προτεινα το εξης....

επειδη βλεπω οτι εχεις τοιχο πισω, θα ελεγα να κανεις δυο μετρησεις και μετα να αποθηκευσεις το mic στο παταρι...
.....δεν χρειαζεται πλεον...

μια ισοσταθμιση με 6 θεσεις.
...3 στον καναπε με αποσταση απο τον τοιχο 40-50cm και απο την κεντρικη μετρηση δεξια-αριστερα 60cm
..3 μπροστα απο τον καναπε με αποσταση απο τον τοιχο 70-80cm και ιδιες οπως του καναπε σε αποστασεις.

και η δευτερη ισοσταθμιση με 8 θεσεις οι οποιες θα ειναι ιδιες οπως η 6 απλα ενδιαμεσα κεντρου και δεξια να βαλεις μια ακομα και αναμεσα κεντρου και αριστερα να βαλεις αλλη μια....

με αυτες τις δυο ισοσταθμισεις εισαι κομπλε......τις εχεις ως αρχικες και δεν τις χαλας.
.....μετα ασχολεισαι με το app (copy αλλαγη ονοματος) και κανεις οτι θελεις.....

δεν ξερω που εχεις το sub.....θα επρεπε να παιξεις και με αυτο σε καποια σημεια για καλυτερο αποτελεσμα.
.....βλεπω μια γωνια εκει στην πορτα διπλα που ειναι αδεια, δοκιμασε και εκει.
Αν θελεις να δεις την συμπεριφορα του sub σε διαφορες θεσεις, μπορεις να δηλωσεις setup 2 . 1 (ωστε να μην τρεχεις ολα τα ηχεια) και να κανεις μετρησεις να δεις που ειναι καλυτερο το γραφημα(πρασινο) .....οταν βρεις την καλυτερη θεση τρεχεις τα παραπανω που ειπα....

Οπου ειναι πιο ομαλη η καμπυλη πρασινη εκει ειναι πιθανοτατα και το καλυτερο αποτελεσμα.....αν μπορουσε να μπει μπροστα το sub θα ηταν καλυτερα, αλλα το βλεπω δυσκολο οπως βλεπω τον χωρο.

ξεκινα απο αυτο πρωτα για να κανεις σωστη δουλεια....

θα προτεινα επισης πολυ μικρες αλλαγες 1-2db στο app γιατι ο χωρος σου δεν ειναι φροντισμενος και με πιο μεγαλες αλλαγες δεν θα μπορεις να το φερεις οπως θες...
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
γεια σου Φωτη με τα ωραια σου ...!!!!!

πες μας 2-3 πραγματα....

1)σε τι εντασεις ακους γενικα μουσικη -ταινιες ?
δλδ μεχρι που πας το volume (εχεις ορισει την ενταση ετσι ωστε να πηγαινεις προς το 0 οσο ανεβαζεις ?)
2)παιζεις με dynamic eq on ? και σε τι level offset το εχεις βαλει
3)το sub που ειναι !!!!!!
4)ποσες θεσεις εκανες μετρηση και με τι αποστασεις ?

Εκ πρωτης λοιπον......χρωματισμενο θεωρειτε το γραφημα με χρωμα πρασινο για ολα τα καναλια,....δλδ δεν παιζει το ηχειο οπως εχει κατασκευαστη.
Το κοκκινο γραφημα ειναι η αρχικη ισοσταθμιση που κανει το audyssey για να φερει τα ηχεια σε ιδιες σταθμες ως προς την ενταση και τις συχνοτητες συν τις οποιες πληροφοριες πηρε σχετικα με τον αμεσο και ανακλωμενο ηχο για να κανει διορθωσεις........

Μετα την ισοσταθμιση(κοκκινο γραφημα)πρεπει να φτιαξεις καμπυλη για να ακους οπως θες.....
.....η αν σου αρεσει ακους οπως ειναι .
Αποτι βλεπω τα ηχεια σου ειναι κατασκευασμενα με mrc και αποτι βλεπω το εχεις απενεργοποιηση μετα την ισοσταθμιση...

Mπες στο app και ενεργοποιησε την Midrange compensation ...... θα παιζει οπως εχει κατασκευαστη το ηχειο σου.....θα βλεπεις αυτο μετα την ενεργοποιηση.
View attachment 158952

Με το app μπορεις να εχεις οσα προφιλ θελεις για να διορθωσεις με βαση τα γουστα σου.....
Μην φοβασαι να το χρησιμοποιησεις......απλα θελει λιγο καθε φορα.
Θα κανεις copy την αρχικη ισοσταθμιση θα διορθωνεις οτι θελεις και θα της αλλαζεις ονομα να την εχεις....ετσι μπορεις να κανεις οσα προφιλ θελεις.

Να ξερεις απλα, πως οτι πειραζεις στο app το ακους στην reference επιλογη, η flat παραμενει ως εχει .
.....μπορεις να φτιαξεις και την reference σαν την flat δλδ χωρις την κλιση στις υψηλες συχνοτητες....με τελιτσες.

μπορουμε να πουμε παρα πολλα πανω στον προβληματισμο σου.....

.....για πες και συνεχιζουμε.......
Γειά σου Κώστα!

1. Οι εντάσεις συνήθως είναι γύρω στο - 10db με - 20db από reference.
2.Το Dynamic Eq το έχω στο off
3.Το sub δυστυχώς η μόνη θέση που βόλευε είναι κάτω από τα ράφια της καβας.
4.Εγιναν 6 μετρήσεις, αφού οι δύο τελευταίες αφορούν την τοποθέτηση του mic πίσω από τον καναπέ και εγώ έχω τοίχο.

Στις δύο τελευταίες μετρήσεις δεν έχω καθόλου ήχο στην επιλογή Flat.. Ενώ έχω κανονικά στο Reference και στο L/R Bypass..Περίεργο..
Θα ξανατρεξω Audyssey μήπως και φτιάξει και θα ενεργοποιήσω και mrc.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top