Stereo 2.1 (Audyssey) ή Pure direct?!?

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Γειά σου Κώστα!

1. Οι εντάσεις συνήθως είναι γύρω στο - 10db με - 20db από reference.
2.Το Dynamic Eq το έχω στο off
3.Το sub δυστυχώς η μόνη θέση που βόλευε είναι κάτω από τα ράφια της καβας.
4.Εγιναν 6 μετρήσεις, αφού οι δύο τελευταίες αφορούν την τοποθέτηση του mic πίσω από τον καναπέ και εγώ έχω τοίχο.

Στις δύο τελευταίες μετρήσεις δεν έχω καθόλου ήχο στην επιλογή Flat.. Ενώ έχω κανονικά στο Reference και στο L/R Bypass..Περίεργο..
Θα ξανατρεξω Audyssey μήπως και φτιάξει και θα ενεργοποιήσω και mrc.
το οτι δεν εχεις ηχο στο flat ειναι γιατι περασες απευθειας τις μετρησεις....
.....τις κανεις save....μετα παιρνεις παλι το προφιλ και το στελνεις στον AV
Θα δεις οτι στην μεταφορα ξεκιναει απο την αρχη η μπαρα......στην περιπτωση που δεν ακους την flat ειναι γιατι η μπαρα ξεκιναει απο την μεση για μεταφορα δεδομενων...

τι εχεις βαλει σαν κρος στα ηχεια να δουμε τι εχεις βαλει μηπως εχεις κανει καποιο λαθος....

........και μιας και αναφερθηκες στο upmix....
και ειδικοτερα στο οτι σαρεσει το auro3d περισσοτερο, ας πουμε και δγιο λογια γιαυτο.

η ιδιατεροτητα του upmix auro2d η auro3d σε σχεση με τα υπολοιπα upmix ......
....ειναι οτι εχεις την δυνατοτητα να παιξεις με καποιες ρυθμισεις ως προς την ενταση και την ποσοτητα πληροφοριας .
Η φιλοσοφια upmix auro απο 2καναλο η πολυκαναλο προγραμαμα δεν χαλαει αυτο που θελει να δωσει ο δημιουργος του.......ειδικοτερα στην μουσικη
....διευρινει λιγο την σκηνη με καλυτερη ατμοσφαιρα στον χωρο και με καλυτερη λεπτομερεια....
ακους οτι και στο δικαναλο η πολυκαναλο......δεν χανεις πληροφορια

εγω προσωπικα αν και πολυκαναλος πριν το 2000 μεχρι το 2017 σε 5.1 δεν ακουγα upmix 2καναλο.
.....ηταν απογοητευτικα τα upmix dolby η dts.....παιζουν ολα τα ηχεια και παιζουν οτι ναναι....
χανει αυτο που θελει να δωσει ο δημιουργος του εκαστοτε προγραμματος.

Απο το 2017 που εχω 9.1 ακουω upmix auro2d η auro3d και ειναι σουπερ....
Να κοιταξεις αν μπορεις να βαλεις 2 πιο μεγαλα ηχεια ως περιφερειακα και μπροστα πανω.
... οπως αυτα που δινει εδω ο Alexandros1986


 
Last edited:

Μηνύματα
414
Reaction score
66
το οτι δεν εχεις ηχο στο flat ειναι γιατι περασες απευθειας τις μετρησεις....
.....τις κανεις save....μετα παιρνεις παλι το προφιλ και το στελνεις στον AV
Θα δεις οτι στην μεταφορα ξεκιναει απο την αρχη η μπαρα......στην περιπτωση που δεν ακους την flat ειναι γιατι η μπαρα ξεκιναει απο την μεση για μεταφορα δεδομενων...

τι εχεις βαλει σαν κρος στα ηχεια να δουμε τι εχεις βαλει μηπως εχεις κανει καποιο λαθος....

........και μιας και αναφερθηκες στο upmix....
και ειδικοτερα στο οτι σαρεσει το auro3d περισσοτερο, ας πουμε και δγιο λογια γιαυτο.

η ιδιατεροτητα του upmix auro2d η auro3d σε σχεση με τα υπολοιπα upmix ......
....ειναι οτι εχεις την δυνατοτητα να παιξεις με καποιες ρυθμισεις ως προς την ενταση και την ποσοτητα πληροφοριας .
Η φιλοσοφια upmix auro απο 2καναλο η πολυκαναλο προγραμαμα δεν χαλαει αυτο που θελει να δωσει ο δημιουργος του.......ειδικοτερα στην μουσικη
....διευρινει λιγο την σκηνη με καλυτερη ατμοσφαιρα στον χωρο και με καλυτερη λεπτομερεια....
ακους οτι και στο δικαναλο η πολυκαναλο......δεν χανεις πληροφορια

εγω προσωπικα αν και πολυκαναλος πριν το 2000 μεχρι το 2017 σε 5.1 δεν ακουγα upmix 2καναλο.
.....ηταν απογοητευτικα τα upmix dolby η dts.....παιζουν ολα τα ηχεια και παιζουν οτι ναναι....
χανει αυτο που θελει να δωσει ο δημιουργος του εκαστοτε προγραμματος.

Απο το 2017 που εχω 9.1 ακουω upmix auro2d η auro3d και ειναι σουπερ....
Να κοιταξεις αν μπορεις να βαλεις 2 πιο μεγαλα ηχεια ως περιφερειακα και μπροστα πανω.
... οπως αυτα που δινει εδω ο Alexandros1986


Τα αποτελέσματα που μου έδωσε είναι τα εξής:

IMG_20200328_134856.jpg


Αλλάζω τα front και κεντρικό σε 80hz
Και τα surround kκαι height που είναι πολύ μικρά λέω να τα αφήσω όπως είναι (250 & 200)..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Το κεντρικό σου θέλει 100 και παραπάνω, είναι πιτσιρίκι
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι...80 βαλτα και τα αλλα 200 επειδη παιζεις σε αυτες τις εντασεις αντε και ως -8

στην επιλογη smart μπορεις να βαλεις στο 1 αυτο το setup
και στην επιλογη 2 να βαλεις τα LR κρος 60 η 40 για 2καναλο

εχεις 4 επιλογες smart
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
θελει να ασχοληθεις με το app για να βρεις αυτο που θελεις.....ριξε μια ματια εδω
...απλα χαλαρα στο ποσο ανεβαζεις η κατεβαζεις ωστε να βρεις αυτο που θελεις ακουστικα....
Γενικα θα ελεγα ελαχιστα πραγματα θελει ....2-3 τελειες για καμπυλη, μην αρχισεις και κανεις περιεργα.
...απο την στιγμη που τα φερνει φλατ δεν εχεις να ασχοληθεις με πολλα, απλα αλαζεις κλιση σε καποια ζωνη συχνοτητων που θελεις...

ο καθε χωρος συμπεριφερεται διαφορετικα, οποτε ειναι στο χερι σου.....το εργαλειο τοχεις και δουλευει καλα.

και οτι θελεις ρωτας....
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Να σε ρωτήσω κάτι βρε Κώστα, στους παλιούς av Marantz/Denon που δεν έχουν το application μπορείς να κάνεις τις παραπάνω ρυθμίσεις έστω και δύσκολα ή δεν μπορείς καθόλου;
Αυτόν τον Marantz που έχει ο φίλος τον έχω βάλει στο μάτι.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μια μικρή διόρθωση, το smart δεν κρατάει διαφορετικές τιμές cross.
Να σε ρωτήσω κάτι βρε Κώστα, στους παλιούς av Marantz/Denon που δεν έχουν το application μπορείς να κάνεις τις παραπάνω ρυθμίσεις έστω και δύσκολα ή δεν μπορείς καθόλου;
Αυτόν τον Marantz που έχει ο φίλος τον έχω βάλει στο μάτι.
όχι δεν γίνονται όλα αυτά. Μετά το αποτέλεσμα του audyssey μπορείς να παίξεις στα options με tone ώστε να κόψεις ψηλά ή να ενισχύσεις χαμηλά.

Τον είχα πολύ καλός. Βέβαια μπορείς να πας και στο πιο καινούρια μοντέλο. 7013
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Να σε ρωτήσω κάτι βρε Κώστα, στους παλιούς av Marantz/Denon που δεν έχουν το application μπορείς να κάνεις τις παραπάνω ρυθμίσεις έστω και δύσκολα ή δεν μπορείς καθόλου;
Αυτόν τον Marantz που έχει ο φίλος τον έχω βάλει στο μάτι.
φρεσκο προιον (το πολυ 2ετιας)που να εχει app και xt32 και auro3d.....και τελος.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
ναι...80 βαλτα και τα αλλα 200 επειδη παιζεις σε αυτες τις εντασεις αντε και ως -8

στην επιλογη smart μπορεις να βαλεις στο 1 αυτο το setup
και στην επιλογη 2 να βαλεις τα LR κρος 60 η 40 για 2καναλο

εχεις 4 επιλογες smart
Κώστα προς το παρόν πέρασα τις ρυθμίσεις ως έχουν με mrc on και Dynamic Eq on στο Reference..

Δεν προχώρησα ακόμη στις ρυθμίσεις..Παρόλα αυτά μου ακούγεται μια χαρά..
Μεχρι τώρα έκλεινα το Dynamic Eq από την εφαρμογή πριν το ακούσω και ανέβαζα την ένταση του Sub , οπότε όταν άνοιγα ξανα το Dynamic Eq μπουμαριζε..

Θα αλλάξω τα crossovers προς το παρόν.
Το Dynamic Eq προτείνεις να μείνει στο on?
Reference ή Flat για δικαναλο πρόγραμμα;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Το Dynamic Eq προτείνεις να μείνει στο on?
Reference ή Flat για δικαναλο πρόγραμμα;
Και τα 2 που ρωτάς είναι προσωπικές προτιμήσεις.
Άκου με ON μερικές μέρες, ώρες και μετά βάλε OFF.
Το ίδιο και με Reference/Flat.

Το Sub σου είναι μακριά να ξέρεις, χάνεται μεσα στο δωμάτιο.
Βλέποντας το δωμάτιο θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή και να το βάλεις αριστερά του καναπέ όπως κάθεσαι σε αυτόν..!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
φρεσκο προιον (το πολυ 2ετιας)που να εχει app και xt32 και auro3d.....και τελος.


Και γιατί όχι κάποιο προϊόν με dirac σε αυτή την κατηγορία τιμής, υπάρχουν αρκετοί που πίνουν νερό στο όνομά του, βέβαια υπάρχουν αρκετές αστοχίες στους Nad απ' ότι διαβάζω, α και φυσικά ρωτάω ήρεμα (κλεμμένο).. :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οτι σαρεσει Φωτη σχετικα με reference η flat......
.....η flat μενει σταθερη, δεν αλλαζει οτι και να κανεις στο app...
οποτε μπορεις να βλεπεις και την διαφορα με αυτο που εφτιαξες στο app....αλλαζοντας αμεσα.

το dynamic σε on εχει επιλογες αν δεν το εχεις δει.......level offset 0-5-10-15
......θα ελεγα να δοκιμασεις....νομιζω το -5 η -10 ειναι οκ...θα το βρεις παιζοντας .....
δεν μπορεις να πεις με ακριβεια κατι....ο χωρος ειναι αυτος που καθοριζει το αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Κώστα προς το παρόν πέρασα τις ρυθμίσεις ως έχουν με mrc on και Dynamic Eq on στο Reference..

Δεν προχώρησα ακόμη στις ρυθμίσεις..Παρόλα αυτά μου ακούγεται μια χαρά..
Μεχρι τώρα έκλεινα το Dynamic Eq από την εφαρμογή πριν το ακούσω και ανέβαζα την ένταση του Sub , οπότε όταν άνοιγα ξανα το Dynamic Eq μπουμαριζε..

Θα αλλάξω τα crossovers προς το παρόν.
Το Dynamic Eq προτείνεις να μείνει στο on?
Reference ή Flat για δικαναλο πρόγραμμα;
Το dynamic eq είναι σαν loudness, το έχω πάντα on όταν ακούω σε χαμηλές εντάσεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Και γιατί όχι κάποιο προϊόν με dirac σε αυτή την κατηγορία τιμής, υπάρχουν αρκετοί που πίνουν νερό στο όνομά του, βέβαια υπάρχουν αρκετές αστοχίες στους Nad απ' ότι διαβάζω, α και φυσικά ρωτάω ήρεμα (κλεμμένο).. :p
Για να έχεις auro3d - το κεφάλι σου ήσυχο ότι ΘΑ παίζει πάντα - γιατί και τα 2 διορθώνουν έως έναν βαθμό, δεν κάνουν θαύματα και το audyssey είναι τσάμπα.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
οτι σαρεσει σχετικα με reference η flat......
.....η flat μενει σταθερη, δεν αλλαζει οτι και να κανεις στο app...
οποτε μπορεις να βλεπεις και την διαφορα με αυτο που εφτιαξες στο app....αλλαζοντας αμεσα.

το dynamic σε on εχει επιλογες αν δεν το εχεις δει.......level offset 0-5-10-15
......θα ελεγα να δοκιμασεις....νομιζω το -5 η -10 ειναι οκ...θα το βρεις παιζοντας .....
δεν μπορεις να πεις με ακριβεια κατι....ο χωρος ειναι αυτος που καθοριζει το αποτελεσμα.
Η για να μην έχω μπελάδες με διαφορετικά Offsets σε κάθε είσοδο το κλείνω τελείως πάλι και ανεβάζω από το sub όπου μου ακούγεται καλύτερα .. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Και γιατί όχι κάποιο προϊόν με dirac σε αυτή την κατηγορία τιμής,
Ο @Fotis239 έχει AV, αλλά δεν έχει ηχεία (μόνο 2) και σαμπ. Εχει άλλες προτεραιότητες αγορών.
Στο συγκεκριμένο νήμα ας τον βοηθήσουμε όσο μπορούμε με τα τρέχοντα.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Για να έχεις auro3d - το κεφάλι σου ήσυχο ότι ΘΑ παίζει πάντα - γιατί και τα 2 διορθώνουν έως έναν βαθμό, δεν κάνουν θαύματα και το audyssey είναι τσάμπα.
Α ναι είναι και το auro-3D το είχα ξεχάσει, μπα δεν νομίζω να είναι τσάμπα, όλα είναι μέσα στην τιμή των av.
Κι εγώ πιστεύω πως οι Marantz έχουν περισσότερες δυνατότητες και είναι πιο αξιόπιστοι σε αυτές τις κατηγορίες τιμών.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η για να μην έχω μπελάδες με διαφορετικά Offsets σε κάθε είσοδο το κλείνω τελείως πάλι και ανεβάζω από το sub όπου μου ακούγεται καλύτερα .. :)
εγώ προσωπικά το έχω off με μια house curve με αρκετά τονισμένα τα χαμηλά (basshead), και αυτό γιατί συνήθως ακούω κοντά στο reference

έχω όμως από την άλλη ένα αποθηκευμένο preset με όλα τα καλούδια στο on για όταν βλέπω ταινίες με τι γυναίκα το βράδυ σε εντάσεις κοντά στο -35.
To deq βοηθάει να παίξουν πιο δυνατά τα περιφερειακά ηχεία αλλά ταυτόχρονα τονίζει και το μπάσο, οπότε ενεργοποιώ το LFC για να το μετριάσω.
Σε αυτή την ένταση όμως χάνεις πληροφορία που είναι χαμηλά γραμμένη οπότε χρησιμοποιώντας το Dynamic volume σου κάνει comprassion ώστε να μη χάνεις λεπτομέρειες που έρχονται από το βάθος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top