Stereo 2.1 (Audyssey) ή Pure direct?!?

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Η για να μην έχω μπελάδες με διαφορετικά Offsets σε κάθε είσοδο το κλείνω τελείως πάλι και ανεβάζω από το sub όπου μου ακούγεται καλύτερα .. :)
θα το βρεις αν ασχοληθεις λιγο.......εγω παιζω με dynamic eq on -5 ολα.....απο 2καναλο ως auro3d
...σε δικαναλο και χαμηλες εντασεις παιζω large καποιες φορες... ;)

LR.jpg αυτο ειναι με τρεις τελειες....

σημασια εχει οτι εχεις επιλογες να κανεις οτι θελεις....στο χερι σου ειναι ολα.
εγώ προσωπικά το έχω off με μια house curve με αρκετά τονισμένα τα χαμηλά (basshead), και αυτό γιατί συνήθως ακούω κοντά στο reference

έχω όμως από την άλλη ένα αποθηκευμένο preset με όλα τα καλούδια στο on για όταν βλέπω ταινίες με τι γυναίκα το βράδυ σε εντάσεις κοντά στο -35.
To deq βοηθάει να παίξουν πιο δυνατά τα περιφερειακά ηχεία αλλά ταυτόχρονα τονίζει και το μπάσο, οπότε ενεργοποιώ το LFC για να το μετριάσω.
Σε αυτή την ένταση όμως χάνεις πληροφορία που είναι χαμηλά γραμμένη οπότε χρησιμοποιώντας το Dynamic volume σου κάνει comprassion ώστε να μη χάνεις λεπτομέρειες που έρχονται από το βάθος.
ρε συ ...του αλλαξες τα φωτα του Φωτη :lolsign:

αστον ανθρωπο να μαθει πρωτα...να κατανοησει το app και τι θελει να κανει....
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
θα το βρεις αν ασχοληθεις λιγο.......εγω παιζω με dynamic eq on -5 ολα.....απο 2καναλο ως auro3d
...σε δικαναλο και χαμηλες εντασεις παιζω large καποιες φορες... ;)

View attachment 159027 αυτο ειναι με τρεις τελειες....

σημασια εχει οτι εχεις επιλογες να κανεις οτι θελεις....στο χερι σου ειναι ολα.


ρε συ ...του αλλαξες τα φωτα του Φωτη :lolsign:

αστον ανθρωπο να μαθει πρωτα...να κατανοησει το app και τι θελει να κανει....
Σιγά σιγά παιδιά..Μη πάθουμε κανένα εγκεφαλικό... :))
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι βρε....οτι και να λεμε εσυ σιγα σιγα....
.....απλα μην πειραζεις πολυ το app για να βλεπεις σε ποικιλια προγραμματων μουσικη-ταινια το αποτελεσμα... ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μπορεις να κανεις κατι τετοιο στα LR και να ακουσεις 2καναλο για αρχη να δεις πως παιζει...ως large χωρις sub
.......καπως ετσι να πειραματιστης στην αρχη να δεις...
την δεξια τελεια μπορεις να την βαλεις στο πρασινο επανω αν θες, οποτε οι υψηλες δεν θα αλλαξουν σε ενταση.

πχ.jpg


και αν θες πας και του λες μεχρι που να κανει eq και σε ποια ηχεια....πχ.
........δεξια δεν κανει eq, αριστερα κανει ως 863hz
το αποτελεσμα του τι εκανες το βλεπεις στο room correction results

πχ2.jpg
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
μπορεις να κανεις κατι τετοιο στα LR και να ακουσεις 2καναλο για αρχη να δεις πως παιζει...ως large χωρις sub
.......καπως ετσι να πειραματιστης στην αρχη να δεις...
την δεξια τελεια μπορεις να την βαλεις στο πρασινο επανω αν θες, οποτε οι υψηλες δεν θα αλλαξουν σε ενταση.

View attachment 159030

και αν θες πας και του λες μεχρι που να κανει eq και σε ποια ηχεια....πχ.
........δεξια δεν κανει eq, αριστερα κανει ως 863hz
το αποτελεσμα του τι εκανες το βλεπεις στο room correction results

View attachment 159031
Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ..

Προς το παρόν είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα που έβγαλε.. Έβαλα off Dew και ανέβασα λίγο το sub..

Γενικά δεν μου αρέσει να πειράζω πολύ τα eq επειδή πιστεύω ότι χαλάει το Mastering...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Α ναι είναι και το auro-3D το είχα ξεχάσει, μπα δεν νομίζω να είναι τσάμπα, όλα είναι μέσα στην τιμή των av.
Κι εγώ πιστεύω πως οι Marantz έχουν περισσότερες δυνατότητες και είναι πιο αξιόπιστοι σε αυτές τις κατηγορίες τιμών.
Μια μικρή διόρθωση, το smart δεν κρατάει διαφορετικές τιμές cross.


όχι δεν γίνονται όλα αυτά. Μετά το αποτέλεσμα του audyssey μπορείς να παίξεις στα options με tone ώστε να κόψεις ψηλά ή να ενισχύσεις χαμηλά.

Τον είχα πολύ καλός. Βέβαια μπορείς να πας και στο πιο καινούρια μοντέλο. 7013


Άσχετο, στο skroutz βλέπω ότι έχει την ίδια τιμή ο 7012 με τον 7013, εννοείται το πιο καινούργιο μοντέλο, αν ήταν δύο-τρία κατοστάρικα φθηνότερος ο 7012 ασυζητητί σε αυτόν
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Thankssss, είχα και pm από τον Φώτη με παραπλήσια τιμή, καλά είμαι τελείως χαζό, είχα ξεχάσει πώς οι περισσότεροι τους έχετε πάρει απ' έξω. :rolleyes:
 






Μηνύματα
414
Reaction score
66
το μονο που δεν ξερω ειναι τι παιζει με την εγγυση......να τα λεμε και αυτα.
Θα πρέπει να τον πακεταρεις και να τον στείλεις στο κατάστημα που τον αγόρασες για να το αναλάβει..

Είναι όντως θέμα..
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Γιατί όμως στο top 10 av του idealo δεν υπάρχουν Marantz παρά Denon Yamaha Onkyo και Pioneer;;:

Α, υπάρχει τέτοιο θέμα με την εγγύηση, κατάλαβα, πάντως ο Denon X4000 που τον πήρα από ελληνικό κατάστημα δεν έχει πάθει τίποτα ως τώρα (φτου φτου φτου φτου φτου φτου φτου), τον είχα βέβαια και δύο χρόνια στο κουτί του και δεν τον δούλευα.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Δε νομίζω ότι η αποστολή από εσένα θα πάει μόνο 35€..
Βεβαια μπορείς να ζητήσεις από το κατάστημα να σου εκδώσει εντολή αποστολής με χρέωση δική σου.

Έτσι θα εκμεταλευτείς την καλύτερη συμφωνία χρεώσεων που έχει το κατάστημα.
Δεν τους στοιχίζει κάτι αυτό.

Ρωτάς από πριν το κατάστημα να ξέρεις..
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όλα μου τα μηχανήματα εδώ και 4 χρόνια τα έχω φέρει από electrowelt και acoustic project. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα. Μάλιστα όταν χρειάστηκα ένα spare woofer δεν κατάφερα να βρώ εδώ (ενώ υπάρχει) και σε μια βφομάδα μου έστειλαν άλλο με χρέωση δική τους τα μεταφορικά. Γενικά κάνουν και extra εκπτώσεις και δώρο μεταφορικά και αν έχεις δυνατότητα για ενδοκοινοτικό το πέρνεις και χωρίς φπα.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
μπορεις να κανεις κατι τετοιο στα LR και να ακουσεις 2καναλο για αρχη να δεις πως παιζει...ως large χωρις sub
.......καπως ετσι να πειραματιστης στην αρχη να δεις...
την δεξια τελεια μπορεις να την βαλεις στο πρασινο επανω αν θες, οποτε οι υψηλες δεν θα αλλαξουν σε ενταση.

View attachment 159030

και αν θες πας και του λες μεχρι που να κανει eq και σε ποια ηχεια....πχ.
........δεξια δεν κανει eq, αριστερα κανει ως 863hz
το αποτελεσμα του τι εκανες το βλεπεις στο room correction results

View attachment 159031

Ανέβασα 2db από 32hz-100hz και άλλα 2,3 στα 10 khz..
Ανέβασα και το sub αλλά 2,3db κοντά στα 20-30 hz.
Screenshot_20200328-184623.png
Screenshot_20200328-184636.png


Το sub το ανέβασα από το 2,5 στο 4 (1-10)..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top