sub για μουσικη?

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Παντως .ρε παιδια, εχω μια απορια, μπορει να ειναι και χαζη η ερωτηση αλλα θα την κανω,
εχετε δει ποτε σοβρο συστημα στημενο σε αντιπροσωπεια η εκθεση ετησια high end show κλπ.
και να εχει σαμπ? εγω παντως οχι, εκτος μια φορα απο κατι ενεργα της elac που ειχαν ενα σαμπ
και ο ηχος ητανε για καφετερια,για κλωτσες......
 




Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
δεν εχω σκοπο να αλλαξω ηχεια, και για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος οτι θελουν σαμπ, απλα λεμε τωρα........
οταν εχεις ηχεια διαστασεων 140x50x30 cm (περιπου) , σε χωρο 20 τετραγωνικα μετρα με ικανο τελικο ενισχυτη και ψαχνεσαι για υπογουφερ,κατι τρεχει. Πιστευω οτι σε αυτο το χωρο,με αυτον τον τελικο ,μπορεις να εχεις πολυ καλο χαμηλο χωρις υπογουφερ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.408
Πιστευω
Πίστευε και μη ερεύνα! :tongue:


σοβρο συστημα στημενο σε αντιπροσωπεια η εκθεση ετησια high end show
Αν θες μπορείς να συμβουλευτείς εκείνους τότε. ;)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.646
Reaction score
27.988
εχετε δει ποτε σοβρο συστημα στημενο σε αντιπροσωπεια η εκθεση ετησια high end show κλπ.
Δεν καν, βρωμίζ τον ήχονε.
Αν το ηχείο λέει ότι πάει μέχρι 50 νταξ καλά είσαι.

Σοβαρά τώρα.
Για να μπει στην έκθεση πρέπει ο Pro να έχει Sub out, που αυτό θέλει Cross στον Pro.
Πρέπει να έχει ισοστάθμιση να μαζέψει το χαμό.
Πριν από αυτά πρέπει να γίνουν μετρήσεις να δεις που θα το/τα βάλεις.

Όταν φτιάχνουν το δωμάτιο δεν έχουν χρόνο ούτε για τουαλέτα.

Εξάλλου, πως θα γίνουν όλα τα παραπάνω όταν το +50% σε κάθε έκθεση είναι λάμπες;

Το Sub θέλει χρόνο, δουλειά και γνώση, αλλιώς δεν. Το καλώδιο και η λάμπα δεν θέλει τίποτα, τα έχουν κάνει άλλοι τόσα χρόνια.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
εχετε δει ποτε σοβaρο συστημα στημενο σε αντιπροσωπεια η εκθεση ετησια high end show κλπ.
και να εχει σαμπ?
Oooυ γιές


aero 9.jpg


Ακόμη πιο προσιτή τιμολόγηση εδώ, ο Cambridge CXN (v2) Network Streamer / DAC (στην κορυφή) ενώ στην δεύτερη θέση του rack ο ενισχυτής CXA 80 που προσφάτως χαρακτηρίσαμε ως ‘διαμαντάκι’ της κατηγορίας έως 3.000 ευρώ. Με το δίδρομο βάσης Cambridge Audio Aeromax 2 και τα δύο (!) Aero 9 ενεργά sub-woofers (στις γωνίες κάτω των ηχείων) έχουμε ένα high fidelity σύστημα δωματίου που διαθέτει βαθύ χαμηλό και ανοίγει τον κόσμο της παγκόσμιας δισκογραφίας τόσο απολαυστικά όσο …δεν φαντάζεστε!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.408
μην το παλεύεις
Γενικώς δε παλεύεται.

Λόγου χάριν, ποιες νομίζεις πως είναι οι πιθανές απαντήσεις από ασθενείς που μόλις τελείωσε η εξέταση και τους λες "όλα καλά, δεν έχετε κανένα πρόβλημα";

Να σου πω εγώ:

Α) και το συκώτι; Τα νεφρά;
Β) γιατρέ μια πρώτη εκτίμηση;
Γ) τότε γιατί πονάει εκεί;
Δ) σίγουρα;

Κλπ κλπ κλπ.

Δεν παλεύεται.
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
οταν εχεις ηχεια διαστασεων 140x50x30 cm (περιπου) , σε χωρο 20 τετραγωνικα μετρα με ικανο τελικο ενισχυτη και ψαχνεσαι για υπογουφερ,κατι τρεχει. Πιστευω οτι σε αυτο το χωρο,με αυτον τον τελικο ,μπορεις να εχεις πολυ καλο χαμηλο χωρις υπογουφερ.
ενταξει, ειναι αρκετα ικανοποιητικο το χαμηλο, απλα ακουω πολλους εδω μεσα που βαζουν σαμπ
και ,ξερεις, αμα εχεις το μικροβιο, σου μπαινουν ιδεες
 
Last edited:



Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
ενταξει, ειναι αρκετα ικανοποιητικο το χαμηλο, απλα ακουω πολλους εδω μεσα που βαζουν σαμπ
και ,ξερεις, αμα εχεις το μικροβιο, σου μπαινουν ιδεες
Στη θεση σου θα δοκιμαζα στον χωρο μου ενα ηχειο με καλυτερο χαμηλο ή ενα καλο υπογουφερ σε συνδυασμο με τα ηχεια μου.Μονο ετσι θα δεις αν κατι σου λειπει πραγματικα.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Στατιστικά, ποσες φορές έχει γραφτεί απο κάποιον στο φόρουμ ότι δοκίμασε με sub (εννοείται να ρυθμίστηκε σωστά) και τελικά προτίμησε χωρίς αυτό?
Θυμάμαι μονο τον τερματογκαζι να λέει κατι σχετικό για τα M2, όσον αφορά τη μουσική (αλλά μιλάμε για τα m2 τα οποια τροφοδοτήθηκαν με πολλαααααά βατ).
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Στη θεση σου θα δοκιμαζα στον χωρο μου ενα ηχειο με καλυτερο χαμηλο ή ενα καλο υπογουφερ σε συνδυασμο με τα ηχεια μου.Μονο ετσι θα δεις αν κατι σου λειπει πραγματικα.
μακάρι να ήταν τόσο απλο
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
οποιος ερθει και μου παρει πισω τα σαμπια μου απ το συστημα , τον εφαγα, κανονιστε....

( ειναι πολυ αργα, χαλια μαπα, δε δενουν καλα, δε κροσαρουν καλα, δε σηκωνουν εντασεις, ειμαι αμπασσε, λερωνουν, ακουγονται εντονα κλπ ομορφα...)

8-) :p
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.651
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top