sub για μουσικη?

Μηνύματα
1.841
Reaction score
3.432
Με όλη την καλή διάθεση θέλω να επισημάνω κάτι.
Τα hard rock και heavy psyche του 70 και κυριως metal του 80 δεν φημίζονται για τις εξαιρετικές τους χαμηλές ή την λεπτομέρεια εκεί κάτω χαμηλά.
Πολλοί μάλιστα από τους παραγωγούς κοβανε τις συχνότητες χαμηλά για να μην βρωμιζουν το γενικό σύνολο.
Κιθάρες τζιτζίκια ,μπάσο από 80 και πάνω, τύμπανα χωρίς overtones που να κατεβαίνουν χαμηλά και φωνές άστα βραστα, ηχοληπτικα πάντα μιλώντας.
Το να προσθέσεις ένα δύο τρια τέσσερα σαμπ και να δώσεις και άλλα τόσα σε ισοστάθμισεις κλπ για να παίζεις πράγματα τα οποία δεν θα κουνάνε καν το μεγάφωνο είναι λίγο περιττό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Με όλη την καλή διάθεση θέλω να επισημάνω κάτι.
Τα hard rock και heavy psyche του 70 και κυριως metal του 80 δεν φημίζονται για τις εξαιρετικές τους χαμηλές ή την λεπτομέρεια εκεί κάτω χαμηλά.
Πολλοί μάλιστα από τους παραγωγούς κοβανε τις συχνότητες χαμηλά για να μην βρωμιζουν το γενικό σύνολο.
Κιθάρες τζιτζίκια ,μπάσο από 80 και πάνω, τύμπανα χωρίς overtones που να κατεβαίνουν χαμηλά και φωνές άστα βραστα, ηχοληπτικα πάντα μιλώντας.
Το να προσθέσεις ένα δύο τρια τέσσερα σαμπ και να δώσεις και άλλα τόσα σε ισοστάθμισεις κλπ για να παίζεις πράγματα τα οποία δεν θα κουνάνε καν το μεγάφωνο είναι λίγο περιττό.
Αυτό ήταν από τα πρώτα αρνητικά σοκ όταν άρχισα να παλεύω με sub στο σπίτι.... σε συνδυασμό με ένα room mode στα 50 περίπου Hz... το αποτέλεσμα στην αρχή ήταν πως όταν έβαζα κανένα παλιομοδίτικο rock, το sub ήταν σα να μη υπάρχει (με ένα μικρό όφελος στις πολύ υψηλές εντάσεις μόνο), ενώ αν έβαζα κανένα psychedelic ή γενικά λίγο πιο περίεργη EDM, να γκρεμίζεται το σπίτι με ένα 10''... υπήρχαν στιγμές που άκουγα ήχους και "φοβόμουνα", χαμήλωνα να δω τι έγινε.
Με το "σιάξιμο" των modes η διαφορά (παλιών / σύγχρονων παραγωγών) περιορίστηκε αρκετά αλλά πάντα υπάρχει. Αν άκουγα μόνο Hard rock του 70 και rockabilly του 50 μάλλον θα το ξαπόστελνα, δεν χειροτερεύει τα πράγματα αλλά δεν θα υπήρχε λόγος για ένα "κουτί" ακόμη και τη φασαρία που το συνοδεύει, τελικά έβαλα ακόμη ένα :p γιατί τα θέλω και τα μπίτια μου που και που να βαράνε...
Σαν παράπλευρη συνέπεια ... μάλλον είναι το γεγονός πως μου άλλαξε λίγο το τι ακούω... υπάρχουν στιγμές που αποφεύγω παλιές κομματάρες μόνο και μόνο επειδή δεν ακούγονται "καλά"..... δεν ξέρω αν είναι εξέλιξη ή κατάντια αλλά συμβαίνει κάποιες φορές...
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Με την ιδια λογικη δεν εχει κανενα νοημα η οποια βελτιωση επιζητουμε , διοτι στο τελος ολα καταληγουν σε ενα κακο κρος.
Για ΑΛΛΗ μια φορά: Δεν σου είπα ποτέ πως τα ηχεία σου έχουν κακό κρος.
 

H

HuxFlux

Guest
Για ΑΛΛΗ μια φορά: Δεν σου είπα ποτέ πως τα ηχεία σου έχουν κακό κρος.
ΑΛΛΗ μια φορα. Σχολιασα την απαντηση σου σε ερωτημα για το κατα ποσο ενα κροσαρισμα στο sub μπορει να κανει σουπα το σημα, η οποια ηταν : "ε τοτε μη παιρνεις sub, αρκει να εισαι σιγουρος οτι δεν συμβαινει το ιδιο και στο κρος των ηχειων σου".

Και σου απαντησα και ως προς τη λογικη σου και ως προς τα ηχεια μου για τα οποια....δεν ειπες τιποτε!
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
ΑΛΛΗ μια φορα. Σχολιασα την απαντηση σου σε ερωτημα για το κατα ποσο ενα κροσαρισμα στο sub μπορει να κανει σουπα το σημα, η οποια ηταν : "ε τοτε μη παιρνεις sub, αρκει να εισαι σιγουρος οτι δεν συμβαινει το ιδιο και στο κρος των ηχειων σου".

Και σου απαντησα και ως προς τη λογικη σου και ως προς τα ηχεια μου για τα οποια....δεν ειπες τιποτε!
Φίλε άλλα σου γράφω και εντελώς άλλα καταλαβαίνεις ακόμη κι όταν σου δίνω δεύτερη και τρίτη διευκρίνιση, οπότε δεν έχει νόημα, καλή αναζήτηση και καλή συνέχεια από μένα.
 

H

HuxFlux

Guest
Φίλε άλλα σου γράφω και εντελώς άλλα καταλαβαίνεις ακόμη κι όταν σου δίνω δεύτερη και τρίτη διευκρίνιση, οπότε δεν έχει νόημα, καλή αναζήτηση και καλή συνέχεια από μένα.
Οκ:
1593764775244.png
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top