sub μπερδευτηκα

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Απάντηση: sub μπερδευτηκα

Επειδή έχω παρόμοιες απορίες σχετικά με τις συνδέσεις του sub να ρωτήσω και εγώ κάτι για το δικό μου (yamaha yst-sw515):
αν συνδέσω τα καλώδια ηχείων από τον τελικό στις εισόδους του sub και από τις εξόδους του sub (έχει 2εξόδους προς ηχεία) άλλα καλώδια προς τα ηχεία και έχω το high cut π.χ στα 100 hz τα ηχεία θα παραλαμβάνουν από 100 hz και πάνω ή το πλήρες σήμα?
το sub θα παίρνει μόνο από 100hz και κάτω, αυτό είναι σίγουρο, τα ηχεία όμως?
ευχαριστώ
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Re: Απάντηση: sub μπερδευτηκα

Επειδή έχω παρόμοιες απορίες σχετικά με τις συνδέσεις του sub να ρωτήσω και εγώ κάτι για το δικό μου (yamaha yst-sw515):
αν συνδέσω τα καλώδια ηχείων από τον τελικό στις εισόδους του sub και από τις εξόδους του sub (έχει 2εξόδους προς ηχεία) άλλα καλώδια προς τα ηχεία και έχω το high cut π.χ στα 100 hz τα ηχεία θα παραλαμβάνουν από 100 hz και πάνω ή το πλήρες σήμα?
το sub θα παίρνει μόνο από 100hz και κάτω, αυτό είναι σίγουρο, τα ηχεία όμως?
ευχαριστώ
Αν και μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις, όσα subs είχα έκοβαν τις χαμηλές συχνότητες απ' τα ηχεία.
 

Μηνύματα
27.204
Reaction score
25.175
Απάντηση: sub μπερδευτηκα

Επειδή έχω παρόμοιες απορίες σχετικά με τις συνδέσεις του sub να ρωτήσω και εγώ κάτι για το δικό μου (yamaha yst-sw515):
αν συνδέσω τα καλώδια ηχείων από τον τελικό στις εισόδους του sub και από τις εξόδους του sub (έχει 2εξόδους προς ηχεία) άλλα καλώδια προς τα ηχεία και έχω το high cut π.χ στα 100 hz τα ηχεία θα παραλαμβάνουν από 100 hz και πάνω ή το πλήρες σήμα?
το sub θα παίρνει μόνο από 100hz και κάτω, αυτό είναι σίγουρο, τα ηχεία όμως?
ευχαριστώ
Μιλάς για σαμπ με ενσωματωμένο κρος οβερ. Ναι γι αυτό είναι εκεί αυτό για να κόβει τις χαμηλές απο τα ηχεία. Και βέβαια και θα τις κόβει.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Βρήκα χρόνο χθες και έκανα τη σύνδεση από τον τελικό στις εισόδους του sub και από τις εξόδους του sub στα ηχεία. Λοιπόν τα ηχεία έπαιζαν κανονικά δηλ έβγαζαν το ίδιο μπάσο ακόμα και όταν ρύθμισα το high cut του sub στα 140 hz. Άρα με το δικό μου sub το εσωτερικό cross στέλνει στο sub μόνο τις χαμηλες´ από το σημείο αποκοπής και κάτω αλλά στα ηχεία το πλήρες φάσμα. Είναι λογικό αυτό?
Έχει κανέις άλλος το ίδιο sub να το επιβεβαιώσω?
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Είσαι σίγουρος ότι συμβαίνει αυτό;
Με τη σύνδεση που περιέγραψα βάζω το volume του sub στο 0 και ακούω από τα ηχεία πλήρες φάσμα με μπάσο κανονικό, και καμμία αλλαγή στον ήχο όπου και να ρυθμίζω το high cut.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Δοκιμές θέλει με όλες τις περιπτώσεις.

Αν το sub είναι καλό και σωστά τοποθετημένο και ρυθμισμένο, θα δουλέψει.
Αγαπητέ zizik πρότεινε μας ένα καλό sub !
...μην μας πέσει όμως η μασελα από το κόστος του! :)
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
zizik δεν ειμαι αλλα εσχατως ακουγεται πολυ αυτο


:drinks:
Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ oldy !
zizik δεν ειμαι αλλα εσχατως ακουγεται πολυ αυτο


:drinks:
Δυστυχώς όμως από όσο βλέπω δεν έχει high level input που είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τον παλιό μου ενισχυτη
 
Last edited:

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ oldy !

Δυστυχώς όμως από όσο βλέπω δεν έχει high level input που είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τον παλιό μου ενισχυτη
Μα δεν είναι απαραίτητο το high level in απλά το συγκεκριμένο δε σου κάνει. Είχαμε προτείνει το Yamaha γιατί μπορεί να σπρώξει τα ηχεία ασχέτως τον ενισχυτή σου. Μπορείς να συνδέσεις πάνω στο Yamaha τον ενισχυτή κι το sub να οδηγήσει τα ηχεία. Μη το ψάχνεις πάρα πολύ γιατί δεν έχεις και πολλές επιλογές φίλε μου. Πηγή τι χρησιμοποιείς?
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Μα δεν είναι απαραίτητο το high level in απλά το συγκεκριμένο δε σου κάνει. Είχαμε προτείνει το Yamaha γιατί μπορεί να σπρώξει τα ηχεία ασχέτως τον ενισχυτή σου. Μπορείς να συνδέσεις πάνω στο Yamaha τον ενισχυτή κι το sub να οδηγήσει τα ηχεία. Μη το ψάχνεις πάρα πολύ γιατί δεν έχεις και πολλές επιλογές φίλε μου. Πηγή τι χρησιμοποιείς?
Το yamaha δεν το έχω απορρίψει !
Μουσική , πικάπ , deck (ναι ναι κασέτες!) Χαχα , ράδιο και spotify από ταμπλετ και pc έχοντας συνδέσει ένα BT adapter της LG στην είσοδο Aux του ενισχυτη.
Σε ευχαριστώ vsm, δεν έχω παραβλέψει όσα είχαμε πει πριν λιγο καιρο!
Απλά προσπαθώ να μάθω και πράγματα γύρω από το sub και την λειτουργία του και τονίσω ότι το θέλω αποκλειστικά για μουσική!!!
 



vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Το παιδί είναι σε αναζήτηση ενός sub. Του είχαμε προτείνει να αλλάξει τον παλιό ενισχυτή που έχει,με κάποιον καινούργιο σε προηγούμενη ανάρτηση του. Δεν ήθελε να το κάνει γιατί ήθελε να κρατήσει τον ενισχυτή που έχει. Οπότε σαν άλλη επιλογή ειχε ειπωθεί ενα sub. Βέβαια είναι λάθος η δεύτερη επιλογή, γιατί το καλύτερο είναι να αφήσει στην άκρη τον παλιό ενισχυτή και να πάει σε καινούργιο.
 







ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.360
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top