SUB?

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Εχοντας ένα σαμπ 15αρι να κάθεται στη γωνία χωρίς να κάνει κάτι ,έχοντας και μια καινούργια πλάτη xtz edge είπα να φτιάξω ένα σάμπ ακόμα.
Εκανα ένα κουτί με πόρτ για συντονισμό στους 28 κυκλους τα έβαλα επάνω και ιδού το αποτέλεσμα.
Χρειάζεται οπωσδήποτε καλύτερο φινίρισμα ή να πάει σε έναν βαφέα να μου το σενιάρει πιο καλα.
Εγω του έβαλα μάυρο αυτοκόλλητο προσωρινά για να μην είναι με τα ξύλα για μετρήσεις και δοκιμές.
Εκανα και μερικές μετρήσεις με το rew και με λίγο πείραγμα στη πλάτη έχω αυτο το αποτελεσμα(μικρόφωνο στους 10 πόντους απο το κουτι μεταξύ μεγαφώνου και πορτ για να μην πάρει όσο μπορεί απο το δωμάτιο) .
σαμπ2.jpg

thumbnail_IMG_20200731_130101.jpg
Γνώμες, βελτιώσεις, μάστορες, βαφείς, όλα επιτρέπονται εκτός απο χαι έντ καλώδια και χρώματα.
 


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Πηρε οσο μπορουσε απτο δωματιο.
Διαβασε το REW.
Ανηχοικο δεν έχω ,κήπο δεν έχω δυστηχως,ησυχία επίσης δεν έχω ,ταράτσα δεν ανεβαίνει θέλει δύο ανθρώπους,έκανα ότι μπορούσα για να έχει πιο καλή απεικόνιση,με λιγότερο δωμάτιο μέσα.
 
Last edited:




Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Όμορφο σαν πρώτο αποτέλεσμα και η καμπύλη με πρώτη μάτια πολύ συμπαθητική.
2 θέλω να προσθέσω μόνο. Με το θηρίο το 15” και τη σωστή ενίσχυση που φαινετε να έχεις, πιθανον να μην χρειάζεσαι reflex καμπίνα, αλλά να πάρεις άλλη ακρίβεια με μια σφραγισμένη. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και στον αέρα αφού δεν ξέρω τις τιμές του μεγάφωνου. Μπορεις να μας πεις ποιο μοντέλο είναι η τι τιμές έχει? Για την πλάτη ξέρουμε :whistling:

Αναλογως τη θέση, μια ιδέα που τελικά μου άρεσε πολύ είναι η δερματίνη, π.χ. από εδώ www.ifasma.eu έχει τεράστια ποικιλία και το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο. Αλλιώς ένα ωραίο χρωμα και μετά ειδικό βερνίκι 2 συστατικών τύπου υγρό γυαλί δίνει άλλη γυαλάδα και αθανασία, αλλά είναι θέμα γούστου.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Όμορφο σαν πρώτο αποτέλεσμα και η καμπύλη με πρώτη μάτια πολύ συμπαθητική.
2 θέλω να προσθέσω μόνο. Με το θηρίο το 15” και τη σωστή ενίσχυση που φαινετε να έχεις, πιθανον να μην χρειάζεσαι reflex καμπίνα, αλλά να πάρεις άλλη ακρίβεια με μια σφραγισμένη. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και στον αέρα αφού δεν ξέρω τις τιμές του μεγάφωνου. Μπορεις να μας πεις ποιο μοντέλο είναι η τι τιμές έχει? Για την πλάτη ξέρουμε :whistling:

Αναλογως τη θέση, μια ιδέα που τελικά μου άρεσε πολύ είναι η δερματίνη, π.χ. από εδώ www.ifasma.eu έχει τεράστια ποικιλία και το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο. Αλλιώς ένα ωραίο χρωμα και μετά ειδικό βερνίκι 2 συστατικών τύπου υγρό γυαλί δίνει άλλη γυαλάδα και αθανασία, αλλά είναι θέμα γούστου.
Cutout Diameter14
FS30 Hz
Magnet Weight90 oz
Mounting Depth (in.)6.75
Nominal ImpedanceS4.0 Ohm / D4.0 Ohm
Power Handling RMS/Peak350/1500
QTS0.763
QES0.834
QMS8.886
Series500b
Shipping Weight15lbs
Suspension Travel50 mm
VAS63.61
Voice Coil Diameter2.0"
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Όμορφο σαν πρώτο αποτέλεσμα και η καμπύλη με πρώτη μάτια πολύ συμπαθητική.
2 θέλω να προσθέσω μόνο. Με το θηρίο το 15” και τη σωστή ενίσχυση που φαινετε να έχεις, πιθανον να μην χρειάζεσαι reflex καμπίνα, αλλά να πάρεις άλλη ακρίβεια με μια σφραγισμένη. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και στον αέρα αφού δεν ξέρω τις τιμές του μεγάφωνου. Μπορεις να μας πεις ποιο μοντέλο είναι η τι τιμές έχει? Για την πλάτη ξέρουμε :whistling:

Αναλογως τη θέση, μια ιδέα που τελικά μου άρεσε πολύ είναι η δερματίνη, π.χ. από εδώ www.ifasma.eu έχει τεράστια ποικιλία και το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο. Αλλιώς ένα ωραίο χρωμα και μετά ειδικό βερνίκι 2 συστατικών τύπου υγρό γυαλί δίνει άλλη γυαλάδα και αθανασία, αλλά είναι θέμα γούστου.
Ωραίο σαιτ ,θα το έχω στο νού μου όταν ξαναφτιάξω πάνελ!!!
Η μαυρη λάκα είναι μονόδρομος μιας και ήταν η υποχώρηση για την σύζηγο για να ταιριάξει με τα άλλα 2 σαμπ.
Για το βάψιμο θα ήταν καλό να το αναλάβει καποιος γνώστης γιατι δεν έχω χώρο όυτε εξοπλίσμο για τέτοιες δουλειές.
Τα dd τα μεγάφωνα η εταιρία τα προορίζει και προτείνει ported καμπίνες.
Βέβαια μου αρέσει ο τρόπος που παίζουν οι ανοιχτές καμπίνες ,είναι προσωπικό γουστο .
Το μεγάφωνο δεν είναι τίποτα τρελό ούτε σε νούμερα ουτε σαν χαρακτηριστικα.
Ειναι ένα παλιότερο entry level στον καταλογο τις degital design.
Ξεκίνα <<ανοίγοντας>> την διαβάθμιση στα 5 db, από τα 20 που είναι τώρα.
Σήμερα που έχω λίγο χρόνο θα ξαναμετρήσω και θα το βάλω στη θέση του για να πάρω μετρήσεις στο χώρο πλέον και να το ταιριάξω με τα υπολοιπα .Θα προσπαθήσω βέβαια!!!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν τα σπεκς, το μεγάφωνο είναι για κλειστή καμπίνα.
Αποκεί και πέρα ότι άλλο είναι υποβιβασμός στην απόδοση, σε προσπάθεια αυξησης της απόκρισης. Ειδικά τα συντονισματα είναι τέχνη, θέλουν δουλειά, τα Τζόκερ είναι για λίγους...
Μέσα σε κλειστό χώρο περνεις ότι γκειν, και ότι ακύρωση έχει αυτός.
Αρα καθαρά δε θα μετρήσεις αυτό ποτέ. Μετρήσεις θέλουμε καθαρές και όχι ωραίοποιήσεις.
Ένα παραδείγματακι που βγάζει μάτι, κάτω από τα 28hz,, θα ήταν έντονη κατήφορα στην απόκριση.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν τα σπεκς, το μεγάφωνο είναι για κλειστή καμπίνα.
Αποκεί και πέρα ότι άλλο είναι υποβιβασμός στην απόδοση, σε προσπάθεια αυξησης της απόκρισης. Ειδικά τα συντονισματα είναι τέχνη, θέλουν δουλειά, τα Τζόκερ είναι για λίγους...
Μέσα σε κλειστό χώρο περνεις ότι γκειν, και ότι ακύρωση έχει αυτός.
Αρα καθαρά δε θα μετρήσεις αυτό ποτέ. Μετρήσεις θέλουμε καθαρές και όχι ωραίοποιήσεις.
Ένα παραδείγματακι που βγάζει μάτι, κάτω από τα 28hz,, θα ήταν έντονη κατήφορα στην απόκριση.
Αγαπητέ ,με το ζόρι γνωρίζω το πώς δουλεύει στα βασικά το rew.
Απλά εστησα το μικρόφωνο και μέτρησα
Μπορεί να έχει πάρει από τον χώρο κάτι.
Να κάνω αλχημείες για να δείξω τι?
Ότι παίζει καλά?
Ούτε ξέρω ούτε γνωρίζω τον τρόπο.
Δεν θέλω να ωραιοποίησω κάτι.
Απλά ποσταρω για να πάρω καμιά γνώμη τι να βελτιώσω και καμιά συμβουλή από αυτούς που το έχουν κάνει περισσότερες φορές από μένα .
Κλειστό κουτί??
Πόσα λίτρα.
Η εταιρεία το δίνει για ανοιχτό.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ίδιο είναι ανοιχτό(ob) , κλειστό, γιαυτό το qts... Όχι όμως συντονισμένο.
Κλειστό στα λίτρα του vas,με μέτρο το μονωτικο εντός. Ποσο είναι το κουτί που έχεις τώρα;
Επειδή έχεις κιαλλο σαμπ στο χώρο εαν θυμάμαι, είναι η καλύτερη επιλογή ειδικά και γενικά.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Το ίδιο είναι ανοιχτό(ob) , κλειστό, γιαυτό το qts... Όχι όμως συντονισμένο.
Κλειστό στα λίτρα του vas,με μέτρο το μονωτικο εντός. Ποσο είναι το κουτί που έχεις τώρα;
Επειδή έχεις κιαλλο σαμπ στο χώρο εαν θυμάμαι, είναι η καλύτερη επιλογή ειδικά και γενικά.
100 λίτρα καθαρό.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οπότε ο ενισχυτής, το μεγάφωνο και '' ο σωληνας'' συντονισμού, είναι κάποια λίτρα μειων σωστά;
Εγω εάν δεν ήθελα να μπλέξω με νέες κατασκευές ταπωμα στο βάθος του '' σωληνα"και μονωτικο σε δύο πλευρες του κουτιού μόνο...
Άσε τα ανοιχτά.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Οπότε ο ενισχυτής, το μεγάφωνο και '' ο σωληνας'' συντονισμού, είναι κάποια λίτρα μειων σωστά;
Εγω εάν δεν ήθελα να μπλέξω με νέες κατασκευές ταπωμα στο βάθος του '' σωληνα"και μονωτικο σε δύο πλευρες του κουτιού μόνο...
Άσε τα ανοιχτά.
Ιδια σταθμη ιδια θεση
ανοιχτό
ανοιχτό.jpg


και κλειστο
κλειστό.jpg


και μαζι
ανοιχτο κλειστο.jpg


γνώμες??
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν εχω λογια, οτι εχω να πω το ειπα....επιμενεις εκει να μετρας εντος.Μια αποκριση συχνοτητας δε λεει απο μονη της τιποτε.Διαβασε rew.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mετρησεις σοβαρες για σαμπ θα δεις μονο στο databass.
Για να μην ψαχνεσαι. και επειδη εαν θυμαμαι ηδη εχεις σαμπ με br.
Εξτρα σαμπ ή το ιδιο, ή κλειστο θα εχεις πολυ καλυτερη συμπεριφορα στα ματσαρισματα στο χωρο.
Τωρα 10-20 λιτρα πανω κατω και με τα αμφιλεγομενα σπεκς και μη δυνατοτητα μετρησης σωστης στο κλειστο κουτι ποσως θα αλλοιωσει το αποτελεσμα, με λιγο παιχνιδι με τις μονωσεις μεσα θεωρω οτι ειναι η ποιο ασφαλης και ευκολη οδος.
Οτι αλλο με μονο αποκριση συχνοτητας που περιλαμβανει μεσα ολα τα group delays + sbir,+ other br sub θα εχεις θολο αποτελεσμα...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Για να πεις ότι μέτρησες το sub χωρίς να επειρεάζει ο χώρος, αυτό θα μπορούσες να το κανείς μόνο σε κάποια αυλή - κήπο - ταράτσα. Οπως λέει και ο soco, η μονάδα είναι για κλειστά κουτιά, έχει τις ιδανικές τιμές για τέτοιες καμπίνες.

Τωρα τις τιμές που βλέπεις, τις περνεις στο συγκεκριμένο σημείο που είναι το sub που έχεις φτιάξει. Τα sub είναι πολύ, πολύ ευαίσθητα αναλογως το που τα βάζεις στο χώρο και το τι χώρος είναι. Σαφώς και δεν μπορείς να ελέγξεις τα πάντα, αλλά μια γενική γραμμή είναι στο χώρο που τα βάζεις, γωνία, κοντά σε τοίχο, μακρυά από τοίχο, κτλ, όποτε αλλάζεις τέτοια θέση θα περνεις και άλλες τιμές.

Η καμπύλη που έχεις είναι αξιοπρεπείς, αλλά ελεω των τιμών που βλέπω να έχει η μονάδα, είμαι πολύ υπέρ της sealed κούτας. Έχεις μπάσο να δώσεις, δεν σε νοιάζει λοιπόν να έχει τρύπα, με ότι συμαινει αυτό.

Οποτε κρατά τη κούτα σφραγισμένη, βρες το ιδανικό σημείο που σε βολεύει και ακούγεται καλύτερα, κανείς κάποιες μικρές ρυθμίσεις στο EQ και το αφήνεις εκεί.

Αφού το φέρεις όπου σου αρέσει και μετραει ποιο σωστα, μετά φέρνεις το timing και το cross με τα υπόλοιπα ηχεία σου. Θεωρώ ότι θα το χαρείς έτσι. Σαφως υπάρχουν ποιο πολλές οδηγίες στην πορεία, αλλά δούλεψε σε αυτά, να καταλήξεις σε ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα και μετά βλέπουμε τις τελικές λεπτομεριες. :drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top