Subwoofer Yamaha Yst-sw325

Μηνύματα
32
Reaction score
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ YAMAHA RX-V1500 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ SUBWOOFER. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ YST-SW315 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ 325. ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΤΟ 325 ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 170W ΕΝΩ ΤΟ 315 ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 250W. ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ 325 ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ 315, ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΟΦΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ???? ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
JEFE
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Λοιπον για να μην εισαγεις και αλλα δεδομενα στην αναζητηση sub, η αγορα ενος sub ειναι ασχετη με τον ενισχυτη που ηδη εχεις. Περισσοτερο σχετιζεται με το χωρο που θες να το χρησιμοποιησεις και καπως δευτερευοντως με τα ηχεια που θα συνοδευει...

Ποσο μεγαλος ειναι ο χωρος σου?
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!
Ο χώρος μου είναι παραλληλόγραμμος, σαλόνι,τραπεζαρία και στο βάθος κουζίνα και είναι περίπου 60 τ.μ.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μεραααα...

Αν και υποθετω οτι ο νοητος χωρος για το HC θα ειναι μικροτερος απο 60τμ (που στο sub ισως και να μην παιζει ρολο ο νοητος χωρος επειδη πρεπει να "γεμιζει" το χωρο μιας και οι χαμηλες δεν ειναι κατευθυντικες)... για το χωρο σου θα χρειαστεις μεγαλυτερο sub. 10" μεγαφωνο (και αν ειναι και 2 τα 10" καλυτερα) ή και 12".
Οποτε μαλλον θα πρεπει να στραφεις σε κατηγορια του Yst-sw800 (αν πας σε yamaha).
Τετοια μικρα sub μου ερχοντουσαν καμμενα επειδη τα επαιζαν σε μεγαλους χωρους και για να αποδωσουν τα τσιτωναν.
 


Μηνύματα
32
Reaction score
0
Γειααααά.........
Τελικά αφού έκανα μια μικρή έρευνα, ανακάλυψα πως το YST-SW315 τελείωσε για την YAMAHA. Το 325 είναι μικρό για τον χώρο μου, οπότε στράφηκα στο 515 που το βρήκα κοντά στα 270 ευρώ. Πιστεύω πως κάποιος το έχει δουλέψει. Εντυπώσεις????
Όσο για το ξύλωμα του εξοπλισμού του σαλονιού Γιώργο, το συζήτησα με την γυναίκα μου η οποία δυστυχώς δεν είναι Ινδιάνα (που τους αρέσει να είναι άδειος ο χώρος και κάθονται στο πάτωμα) και δεν συμφώνησε καθόλου στην ιδέα.......... Τώρα προσπαθώ να τελειώσω το σαλόνι (μου λείπουν το sub και ένα κεντρικό της Monitor Audio) και μετά έχω να "φτιάξω" το Playroom μου,που είναι ένα παραλληλόγραμμο γύρω στα 40 τμ. Το σπίτι είναι νεόχτιστο και έχω περάσει γραμμές TV, καλώδια UTP, ρεύμα στην οροφή, που όλα αυτά περιμένουν projector, ενισχυτή κλπ. Είναι μακρύς ο δρόμος Γιώργο και προπαντός δεν χρειάζεται να πετάξω τα έπιπλα............
JEFE
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Eγώ έχω το 515 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε ένα χώρο 70 τ.μ. ( πάντα σε σχέση με τα λεφτά που έχω δώσει.... )
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Καλημέρα!!!
Σκέφτομαι ότι είναι καλό στην τιμή του και ότι δεν θα ζορίζεται να καλύψει τον χώρο μου. Μπορώ να το βάλω οπουδήποτε μέσα στον χώρο ή πρέπει να το βάλω κάπου συγκεκριμένα (κοντά σε κάποιο απο τα μπροστινά)?
JEFE
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
Καλημέρα.
Το 515 το έχω κι εγώ,στις ταινίες θα σε καλύψει απόλυτα (να βλέπεις ταινία και να ακούς την παρέα να λέει "Woofeeeeeeeeeer" έχει πολλή πλάκα :lol: ),στην ακρόαση μουσικής τώρα δεν θα έλεγα πως είναι και ό,τι πιο μουσικό,παρότι έχει και διακοπτάκι για movie/music.
Θα σου έλεγα όμως να το χτυπήσεις,καθώς για την τιμή του είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στην ελληνική αγορά.
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Πραγματικα ο Γιωργος Ανδρεαδης ξερει τι σου λεει.
Εγω εχω το yamaha που ηθελες να παρεις στην αρχη. Ειναι πολυ καλο εργαλειο. Δεν ειναι για τον χωρο σου. Εμενα ειναι 30 τ.μ και θελω και αλλο !!!
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Καλημέρα!!!
Σκέφτομαι ότι είναι καλό στην τιμή του και ότι δεν θα ζορίζεται να καλύψει τον χώρο μου. Μπορώ να το βάλω οπουδήποτε μέσα στον χώρο ή πρέπει να το βάλω κάπου συγκεκριμένα (κοντά σε κάποιο απο τα μπροστινά)?
JEFE

Μπορεις να το βαλεις σε οποιο σημειο θες. Οι χαμηλες συχνοτητες δεν εινια κατευθυντικες ωστε να πρεπει να ειναι απεναντι σου.

Προτιμουνται ομως οι γωνιες διοτι με την τοποθετηση εκει ενισχυεται το μπασσο το λιγοτερο κατα +6dB...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αγόρασα πρόσφατα το 515 σε συνδυασμό με ηχεία Monitor Audio. Αν και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί εκτεταμένα μαζί του, μπορώ να σου πώ ότι τουλάχιστον για ταινείες καλύπτει άνετα τον χώρο μου (40 τμ περίπου) με την ένταση στο μισό!. Τουλάχιστον όσοι έχουν καθήσει στον καναπέ την τελευταία εβδομάδα, τον έχουν νιώσει να δονέιται!!!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Τωρα που λες "καναπε"....
Το δικο μου τυχαινει να το εχω στη γωνια πισω απο τις πολυθρονες θεασης και ειναι πιο αισθητο...στην πλατη...

Γενικοτερα, αν ρυθμιστει σωστα σε ενταση (αλλα και φαση) μπορει να συνοδευσει και σε μουσικη τα ηχεια χωρις υπερβολες στο μπασο και καλυψη του συνολικου ηχου. Αν δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο (παραπανω ενταση δηλ.) στην ταινια μπορει να μην ακουγεται ασχημα, γιατι μενει ο εντυπωσιασμος του μπασου, αλλα στη μουσικη....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Γενικοτερα, αν ρυθμιστει σωστα σε ενταση (αλλα και φαση) μπορει να συνοδευσει και σε μουσικη τα ηχεια χωρις υπερβολες στο μπασο και καλυψη του συνολικου ηχου. Αν δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο (παραπανω ενταση δηλ.) στην ταινια μπορει να μην ακουγεται ασχημα, γιατι μενει ο εντυπωσιασμος του μπασου, αλλα στη μουσικη....
Έχεις δίκιο. Πρωσοπικά μου αρέσει να ακούω μουσική χρησιμοποιώντας το pure direct του Yamaha, και σε μεσαίες εντάσεις, όχι τερμα τα γκάζια....
Εχθές όμως που είχε ερθει μια βόλτα ο γαμπρός μου, αφού του έβαλα να δεί/ακούσει κάποιες σκηνές από ταινείες, βάλαμε κάποιο δισκάκη μουσικής σε all chanell stereo και σε υψηλή σχετικά ένταση (του αρέσουν τα ''γκάζια''), και ασυνέσθειτα χαμήλωσα την ένταση του sub στο 1/3 γιατί κάτι δεν μου κόλαγε καλά. Μάλλον ήταν πολύ το μπάσο για τα αυτία μου....πάντως μπορώ να πώ με σιγουριά οτι δεν ''χάλούσε'' το σύνολο του ήχου..... :wink:
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Γιώργο ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις που μου έδωσες σχετικά με τον χώρο και την θέση του sub. Μπροστινά έχω και εγώ τα Monitor Audio όπως και σύ gbeg και έχω καταλήξει να τα ταιριάξω με το 515. Τον YAMAHA για μουσική τον δουλεύω σε Pure Direct ''βγαίνει" πολύ καλά.
JEFE
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πάντως πριν το αγοράσω μου το προτείναν σαν ενα sub που γενικα δένει καλά με αρκετά σετ ηχείων, και για τα λεφτα που κοστίζει το θεωρώ πολύ τίμια και αξιόλογη επιλογή.
Αν πάλι είσαι φαν του μπάσου γενικότερα, καλό θα ήταν να το ψάξεις παραπάνω και φυσικά να είσαι έτοιμος να διαθέσεις περισσότερα χρήματα......
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Πιστεύω πως το 515 είναι οκ για τα λεφτά του και δεν είμαι διατιθεμένος να δώσω παραπάνω για την παρούσα φάση, αφού σε λίγο καιρό θα φτιάξω ένα καλύτερο HC για το playroom μου.
JEFE
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τότε προχώρα κ μην το σκέφτεσαι περισσότερο.
Καλορίζοκο.......!!!!!!!!!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top