Surround - Immersive. Συνεντευξη του RONALD PRENT απο τα VALHALLA STUDIOS

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φυσικά, δικαίωμα, και σε μονοκάναλο, είναι ακόμα πιο εύκολο στην τοποθέτηση :biggrin:

Αυτά που έγραψες όμως ειναι ναιμεναλλισμοί.
Εννοείται πως αν δεν τηρηθούν κάποιοι κανόνες τοποθέτησης δεν απολαμβάνεις οσα εχει να σου προσφέρει το όποιο φορμάτ.

Το βλέπουμε συνέχεια σε δικάναλα σετάπ, με λαθος αποστάσεις, μικρά ηχεία, ασυμμετρία στις ανακλάσεις, λυπηρό μπάσο...ακόμα και ο κ.Χρήστος με τόσο προσεγμένο χώρο δεν απολαμβάνει όσα το δικάναλο μπορει να προσφέρει λόγω της κακής απόκρισης στο μπάσο.

Τα φορμάτ δεν φταίνε σε τίποτα αν εμείς τα χρησιμοποιούμε κουκουρούκου.
Προφανώς λοιπόν η συγκριση μεταξύ τους πρέπει να γίνεται με κάποιο ελάχιστο στάνταρ αξιοπρεπούς τοποθέτησης. Εκεί φαίνονται τα πλεονεκτήματα της εξέλιξης της τεχνολογίας.

Η μόνη πανάκεια -που λέει και ο @geomiat- είναι τα ακουστικά.
Άμα έχεις κορεσμένους τους υποδοχείς ντοπαμίνης που λέει και ο ημίθεος τίποτε άλλο δεν θα σε χορταίνει παρά μόνο...περισσότερα κανάλια. :sneaky:

Ντιακρίνω ρατσισμμ ορ μπηχτισμμ?? :sneaky:
...
Θα μπορούσε να δώσει λαβή για τέτοιο σχόλιο άμα έγραφα...φιλιμπινέζες.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Άμα έχεις κορεσμένους τους υποδοχείς ντοπαμίνης που λέει και ο ημίθεος τίποτε άλλο δεν θα σε χορταίνει παρά μόνο...περισσότερα κανάλια.
δεν ειμαι σιγουρος εαν προκειται για περισσοτερα καναλια ή περισσοτερα ηχεια:p
εχω διαβασει για kanalbasiert & objektbasiert συστηματα ή μια μιξη αυτων των 2.

τεσπα συμφωνα με την αποψη ενος εκ των κορυφων στο ιμερσιβ, tom ammermann ονομαζεται και ισως καποιοι να τον γνωριζουν απο την δουλεια του με τους kraftwerk, αναφερει σε συνεντευξη του κατοπιν αναλογης ερωτησεως

ποσα ηχεια χρειαζεται κανεις για να πετυχει εναν καλο εντοπισμο ( good localization )?
υπαρχουν συστασεις αναλογα με τις διαστασεις του χωρου?

με βαση την δικη μου γνωση δεν υπαρχουν βελτιστες προδιαγραφες.
αλλα αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι η οξυνση του εντοπισμου ειναι καλυτερη με περισσοτερα ηχεια. στον χωρο ομως υπαρχουν χωρικα δεδομενα που πρεπει να ληφθουν υποψιν και φυσικα υπαρχει παντα ενα μπατζετ οπου δεν μπορει κανεις να χτισει οπου θελει και οσα θελει (γελια)
σημαντικο ειναι οτι τα ηχεια ειναι ομοιογενως και οχι εδω και κει διαμοιρασμενα και η εγκατασταση ειναι με συνεση μετρημενη.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Μεσιε Μπουτια :drinks: :party::hi:τα ειπες ολα προσυπογραφω ανευ ετερας συζητησεως:
Πρεπει ομως να πω οτι ο Κωστας εκανε υπεροχη αναλυση ευγε νεε μου:hi:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
στο δικό του χώρο πάνω από τη ζώνη Schroeder δεν επικρατούν λιγότερες αλλά περισσότερες με ευεργετικό εννοείται τρόπο ανακλαστικές συνιστώσες,ενώ κάτωθεν αυτής της ζώνης το πλήθος συνιστωσών είναι καταστρεπτικά μειωμένο...
θα επανελθω με νεες μετρησεις οταν μαθω πως γινεται η δουλεια με το κουνιστο μικροφωνο :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
θα επανελθω με νεες μετρησεις οταν μαθω πως γινεται η δουλεια με το κουνιστο μικροφωνο :drinks:
Δεν έχει νόημα να μετράμε ξανα και ξανα τα ίδια αν δεν έχουμε κανει αλλαγές που βελτιώνουν το αποτέλεσμα.
Όσες φορές και αν το μετρήσουμε, χωρίς αλλαγές το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εννοείται πως αν δεν τηρηθούν κάποιοι κανόνες τοποθέτησης δεν απολαμβάνεις οσα εχει να σου προσφέρει το όποιο φορμάτ.

Το βλέπουμε συνέχεια σε δικάναλα σετάπ, με λαθος αποστάσεις, μικρά ηχεία, ασυμμετρία στις ανακλάσεις, λυπηρό μπάσο...ακόμα και ο κ.Χρήστος με τόσο προσεγμένο χώρο δεν απολαμβάνει όσα το δικάναλο μπορει να προσφέρει λόγω της κακής απόκρισης στο μπάσο.
Και ενώ βλέπετε (οι γιατροί) πως τα περισσότερα δικάναλα setup (ακόμα και ακριβά) είναι στημένα όπως να' ναι... έχετε και εκφράζετε τακτικά την απορία: "μα αφού το έχουμε πει 100.000 φορές, το πολυκάναλο είναι καλύτερο, γιατί δεν το καταλαβαίνετε;;;;;"

Η απορία αυτή είναι εν μέρει σωστή μιας και υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να μεταβούν σε σωστό πολυκάναλο, όμως, συνήθως είναι λάθος... μιας και το πρόβλημα δεν είναι αν καταλαβαίνουμε ή όχι την υπεροχή αλλά τα επιπλέον 20 τ.μ. που θα χρειαστούμε, η έλλειψη σπηλιάς ή οι πιθανότατα όχι τόσο ανεκτικοί γείτονες, η έλλειψη 30000€ κ.λπ. (λιγότερα ή περισσότερα από τα παραπάνω ανά περίπτωση)... :p

1620568600667.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Καραlike για την ανάλυση.
Ευχαριστώ θερμά, ότι μπορώ κάνω..

Φυσικά, όλα αυτά που λέω, δεν είναι δικές μου σκέψεις ή επινοήσεις, τα διάβασα και απλώς ενημερώνω, με τον πιο απλό τρόπο που μπορώ να το κάνω. Με σχηματακια..
Απλή ενημέρωση..

Αν δεν ήμουν ενήμερος θα ένιωθα δέος
Ας ελπίσουμε οι μη ενήμεροι, να ένιωσαν. 8-)



ΥΓ.
Σχετικό άσχετο: πριν λίγο ήμουν σε κηδεία. Μεγάλος ορθόδοξος ναός, υψηλό καμπαναριό στη μέση μεγάλης πλατείας, με καμπάνες έξτρα λαρτζ μεγέθους, αυτές που θες και άριστα σαμπ για να βγουν σωστά.

Το λοιπόν χτυπούσε πένθιμα η καμπάνα η μεγάλη, ένα κτύπημα κάθε λεπτό περίπου. Έκατσα να ακούσω προσεκτικά αυτόν τον ιδιαίτερα σύνθετο κρουστικό ήχο, σε διάφορα σημεία της πλατείας, και απόμερα.

Αν δε δώσεις προσοχή, δε καταλαβαίνεις που βρίσκεται η ηχητική πηγή, ακούγεται από παντού να έρχεται, σε περικυκλώνει. Μόνο η προσεκτική ακρόαση τη στιγμή του κτύπου έχει μια κατεύθυνση, κι αυτή ακόμα, σε μερικές θέσεις δεν είναι και τόσο έντονη.

Ένας κτυπος από μία καμπάνα, που βρίσκεται ψηλά, σε ανοιχτό χώρο, δέντρα γύρω, κτίσματα χαμηλά (2 όροφα) σε απόσταση 150 έως 350 μ, αναλόγως σημείου στην μεγάλη πλατεία.

Μόνο με ιμερσιβ μπορεί να αναπαραχθεί αυτό.


Με κανένα άλλο τρόπο.

Κανένα.

Δικαιολογίες πείτε, Φιλ φρι.

Εγώ δε λέω δικαιολογίες, λέω τον μόνο δυνατό τρόπο που μπορεί αυτό να αναπαραχθεί σωστά.

Έτσι τελειώνει η ενημέρωση εκ μέρους μου.
Απλή ενημέρωση.. :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Και ενώ βλέπετε (οι γιατροί) πως τα περισσότερα δικάναλα setup (ακόμα και ακριβά) είναι στημένα όπως να' ναι... έχετε και εκφράζετε τακτικά την απορία: "μα αφού το έχουμε πει 100.000 φορές, το πολυκάναλο είναι καλύτερο, γιατί δεν το καταλαβαίνετε;;;;;"

Η απορία αυτή είναι εν μέρει σωστή μιας και υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να μεταβούν σε σωστό πολυκάναλο, όμως, συνήθως είναι λάθος... μιας και το πρόβλημα δεν είναι αν καταλαβαίνουμε ή όχι την υπεροχή αλλά τα επιπλέον 20 τ.μ. που θα χρειαστούμε, η έλλειψη σπηλιάς ή οι πιθανότατα όχι τόσο ανεκτικοί γείτονες, η έλλειψη 30000€ κ.λπ. (λιγότερα ή περισσότερα από τα παραπάνω ανά περίπτωση)... :p

View attachment 212000

Στο σπίτι από ''διάφορα'' έχω κατά μέσο όρο θόρυβο γύρω στα 50-65db ''χαλί'' all the time except night hours που πέφτει κοντά στα 38-44.
Όταν πήρα πρώτη φορά ενεργά ψαχνόμουν αν κάνουν θόρυβο τα ηχεία το γνωστο ''φςςςςςςςςςςςςςςςς''.
Ε, και να έκαναν που να τ' ακούσω.. :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Θέλω να πω.. παραμυθιαζόμαστε πολλές φορές, σκοτωνόμαστε από συνήθεια ή από βαρεμάρα ενώ έχεις απόλυτο δίκιο βρε wnet.. Ελάχιστοι από εμάς έχουν πραγματικά τις δυνατότητες, τον χώρο, την τύχη, την επιμονή, την πόρωση, το μεράκι.. όπως θέλετε πείτε το να φτάσει κάπου ''αλλού''.
Ακούω και χαίρομαι τη μουσικούλα και έχω φτάσει πολύ πιο πάνω από όσο φανταζόμουν ποτέ σε δυνατότητες για να τη χαίρομαι..
Αν μου μπει καμμιά φαεινή ιδέα από 'δω και πέρα για μεγάλες περιπέτειες θα πάρω κανένα χαπάκι να ξεχαστώ και να ''ηρεμήσω'' :biggrin:
Τώρα εντάξει μικρά πραγματάκια σίγουρα θα κάνουμε για να θυμόμαστε πως είμαστε και ζωντανοί.. ε? ;)
ΥΓ.
Σχετικό άσχετο: πριν λίγο ήμουν σε κηδεία. Μεγάλος ορθόδοξος ναός, υψηλό καμπαναριό στη μέση μεγάλης πλατείας, με καμπάνες έξτρα λαρτζ μεγέθους, αυτές που θες και άριστα σαμπ για να βγουν σωστά.

Το λοιπόν χτυπούσε πένθιμα η καμπάνα η μεγάλη, ένα κτύπημα κάθε λεπτό περίπου. Έκατσα να ακούσω προσεκτικά αυτόν τον ιδιαίτερα σύνθετο κρουστικό ήχο, σε διάφορα σημεία της πλατείας, και απόμερα.

Αν δε δώσεις προσοχή, δε καταλαβαίνεις που βρίσκεται η ηχητική πηγή, ακούγεται από παντού να έρχεται, σε περικυκλώνει. Μόνο η προσεκτική ακρόαση τη στιγμή του κτύπου έχει μια κατεύθυνση, κι αυτή ακόμα, σε μερικές θέσεις δεν είναι και τόσο έντονη.

Ένας κτυπος από μία καμπάνα, που βρίσκεται ψηλά, σε ανοιχτό χώρο, δέντρα γύρω, κτίσματα χαμηλά (2 όροφα) σε απόσταση 150 έως 350 μ, αναλόγως σημείου στην μεγάλη πλατεία.

Μόνο με ιμερσιβ μπορεί να αναπαραχθεί αυτό.


Με κανένα άλλο τρόπο.

Κανένα.

Δικαιολογίες πείτε, Φιλ φρι.

Εγώ δε λέω δικαιολογίες, λέω τον μόνο δυνατό τρόπο που μπορεί αυτό να αναπαραχθεί σωστά.

Έτσι τελειώνει η ενημέρωση εκ μέρους μου.
Απλή ενημέρωση.. :)
Άρχισες να ψάχνεσαι κι εσύ με καμπάνες τώρα? :roflmao: :roflmao: :biggrin:
 
Last edited:



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Πρώτον,εάν δεν τακτοποιηθεί δεόντως το RT σε πολυκαναλική οντότητα,τότε για τις συνήθεις αποστάσεις και διαρρύθμιση των καναλιών στην πλειοψηφία των οικιακών setup,δεν θα προσλαμβάνεται ενιαία οντότητα,αλλά επιμέρους υποσύνολα παραθύρων από τα εκάστοτε ομόλογα ζεύγη περιφερικών ηχείων
Τα οποία υποσύνολα παραθύρων, αν και δεν θα σου έδιναν την ενιαία οντότητα, θα σου προσομοίαζαν πολύ καλύτερη ψευδαίσθηση από αυτή ενός δικάναλου setup, νομίζω.
Σε κάθε περίπτωση η προσομοίωση θα ήταν πολύ πιό κοντά στο έργο, σε αντίθεση με τη δικάναλη που θα ήταν απλά στο χώρο της και όχι σε αυτόν της αίθουσας ή συναυλίας.
Δηλαδή, με δύο ηχεία απλά δεν γίνεται. Το εξήγησε τόσο καλά ο Κώστας που δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.

Για μένα το concept πάει ως εξής.
Με τον όποιο χώρο και χρήματα που έχει ο καθένας, ας φτιάξει το καλύτερο πολυκάναλο που μπορεί.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Δεν έχει νόημα να μετράμε ξανα και ξανα τα ίδια αν δεν έχουμε κανει αλλαγές που βελτιώνουν το αποτέλεσμα.
Όσες φορές και αν το μετρήσουμε, χωρίς αλλαγές το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε
μα θα κανουμε αλλαγες κ. Δημητρη θα βαλω μπασσα οσα μου υποδειξετε οπως εσεις θελεται!!!!:party: :drinks: αλλο μετα τι θελω εγω ειδομεν:rofl:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όσα Μικρόφωνα κι αν χρησιμοποιηθούν, 1,2,3,63 κλπ, όταν ακούμε δικάναλη αναπαραγωγή από 2 ηχεία μπροστά μας, είναι σα να μεταφέρουμε το δωμάτιο ακρόασης που έχουμε, μέσα στο χώρο της ορχήστρας, με ένα παράθυρο ανοιχτό προς την ορχήστρα, παράθυρο μεγέθους όσο τα ηχεία μας και πλάτους όσο το τρίγωνο ακρόασης, κάπως ετσι:

View attachment 211969

Ήχος περνάει μέσα στο χώρο ακρόασης μόνο από αυτό το παράθυρο, το ανοιχτό παράθυρο προς την ορχήστρα.

Αυτό το κόκκινο είναι το παράθυρο προς την ορχηστρα:

View attachment 211971

Δυστυχώς όμως, αν πραγματικά καθόμασταν μέσα σε αυτή την αίθουσα:

View attachment 211972
δε θα ακούγαμε ήχους προερχόμενους μόνο από αυτό το παράθυρο, αλλά από παντού, διότι η κάθε αίθουσα έχει μια συγκεκριμένη ηχητική και έχει αντανακλασεις και όπου κι αν κάτσεις θα ακούς τόσο τα όργανα της ορχήστρας όσο και όλες τις αντανακλασεις πέριξ σου.
Θα ακούς όλη την ηχητική του χώρου, το αληθινό γεγονός εκεί μέσα.

Στο δικάναλο παράθυρο προς την ορχήστρα, ναι μεν ακούς την ορχήστρα από μπροστά (άλλωστε δεν υπάρχει άλλη επιλογή) αλλά ταυτόχρονα όχι μόνο δεν ακούς την ηχητική του χώρου της αίθουσας, μα αντιθέτως ακούς (υποχρεωτικά) την ηχητική του δικού σου δωματίου, είτε περιποιημένου είτε απεριποίητου, δεν είναι ανηχοϊκός θάλαμος, έχει μια ηχητική ταυτότητα, και υποχρεωτικά θα την ακούς σε κάθε έργο που ακούς.

Στο πολυκαναλο σεταπ γίνεται η προσπάθεια να τοποθετηθεί ο οικιακός ακροατής, πραγματικά μέσα στην αίθουσα, σε οποιαδήποτε θέση θέλει ο ηχολήπτης, πχ:

View attachment 211970

Δηλαδή είτε στη μέση της ορχήστρας, είτε σε οποιαδήποτε απόσταση από αυτήν, αλλά διατηρώντας την αναπαραγωγή της ηχητικής ταυτότητας της αίθουσας της συναυλίας, στην οικιακή μας αναπαραγωγή.

Τα πολλαπλά ηχεία γύρω μας, συμβάλλουν αποφασιστικά στην άμεση ενέργεια από κάθε κατεύθυνση, ώστε να μην ακούμε την ηχητική του δικού μας δωματίου, αλλά την ηχητική της συναυλιακής αίθουσας.

Η μείωση της ενέργειας των ανακλασεων στον οικιακό μας χώρο (RT 60<0,3") πρακτικά μηδενίζει την συνεισφορά της ηχητικής ταυτότητας του οικιακού μας χώρου, στην αναπαραγωγή της ηχητικής ταυτότητας του συναυλιακού χώρου.

Επιπρόσθετα, στο πολυκαναλο φορμά, ο μηχανικός ήχου, έχει και τη δυνατότητα να μας τοποθετησει είτε στο κέντρο της ορχήστρας, ώστε να ακούμε γύρω μας όλα τα όργανα μοιρασμένα, είτε πραγματικά στην οποιαδήποτε θέση, μπροστά ή πίσω, ώστε να ακούμε με διαφορετικό πλάτος την ορχήστρα (πολυ μεγάλο πλάτος αν είμαστε πρώτη θέση) και το χειροκρότημα του κόσμου είτε να έρχεται από παντού γύρω μας (αν είμαστε μεσαία θέση) ή μόνο από πίσω μας (αν είμαστε πρώτη θέση).

Δυνατότητες ανεξαντλητες, τόσο σε πλάτος μουσικής σκηνής όσο και σε αίσθηση περιέλιξης, δυνατότητες που φυσικά δεν υπάρχουν στην ακρόαση μέσω παραθύρου, της τυπικής βινταζγιάς του παλιακού δικαναλου (ή μονοκαναλου) ήχου.

:party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party:




ΥΓ.
Όσον αφορά το πλάτος της μουσικής σκηνής, στο Βινταζοδικάναλο είναι στανταρακι, 60°, τέλος διαπραγματεύσεων:

View attachment 211974
Και μετά, ότι καταστροφή γίνει από τους πλαϊνούς τοίχους του χώρου ακρόασης. :lol:

Συνοπτικά ::fuckyou:


Αντιθέτως, στο πολυκαναλο σεταπ, το πλάτος της μουσικής σκηνής είναι όσο θέλει ο μηχανικός ήχου, από 60° έως και 360°, όλες οι επιλογές είναι διαθέσιμες :

View attachment 211975

Υπάρχουν πλαϊνά ηχεία, υπάρχουν πίσω ηχεία, υπάρχει λοιπόν η δυνατότητα για πλάτος μουσικής σκηνής όσο γουστάρει ο άρχοντας της ηχογράφησης.
Ή ότι αίσθηση επιθυμεί να μας δώσει ο καλλιτέχνης.
Δημιουργικό εργαλείο καλλιτεχνικής έκφρασης.

Και στο ιμερσιβ, διαθέτει και ύψος το μαγαζί, δεν είναι πλέον ένα στενό παράθυρο γύρω γύρω όλοι στη μέση ο Μανώλης, αλλά ανοίγει μια ολόκληρη διάσταση ακόμα, ύψος, πραγματικό ύψος, όχι.. ανακλάσεις του ταβανιού σου! :fuckyou:

Του ίσιου, του κενού, που σου χαλάει το RT60. :lol:


Τέλος πάντων, την επόμενη φορά που θα πάτε σε λάιβ ορχήστρα να ακούσετε τζαζ, κλασσική, όπερα, οτιδήποτε θέλετε, προσέξτε λιγάκι τι ακούτε από κάθε κατεύθυνση, πως σας περιβάλλει ο ηχος, ακόμα κι αν ακούσετε ένα όργανο, ένα βιολί από κάποιον που παίζει σόλο, είτε σε ένα κλειστό χώρο, είτε στο δρόμο, στον υπόγειο, οπουδήποτε. Έχει πλάκα. Δώστε προσοχή. Ακούστε την ηχητική σφραγίδα μιας συναυλιακής αίθουσας, μιας εκκλησίας με χορωδία ή εκκλησιαστικό όργανο και χορωδία. Αυτά, δε βγαίνουν από 1 και 2 ηχεία μάγκες. 8-)
:hi:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα οποία υποσύνολα παραθύρων, αν και δεν θα σου έδιναν την ενιαία οντότητα, θα σου προσομοίαζαν πολύ καλύτερη ψευδαίσθηση από αυτή ενός δικάναλου setup, νομίζω.
Σε κάθε περίπτωση η προσομοίωση θα ήταν πολύ πιό κοντά στο έργο, σε αντίθεση με τη δικάναλη που θα ήταν απλά στο χώρο της και όχι σε αυτόν της αίθουσας.
Το καλύτερο immersive το έχω ζήσει με ένα τέτοιου τύπου στέρεο ακούγωντας και..

maxresdefault.jpg


ονειροπολώντας καθώς κοιτούσα αυτό το εξώφυλλο των Purple..

deep-purple-.-the-royal-philharmonic-orchestra-_concerto-for-group-and-orchestra_11.jpg


Αλλά εγώ είμαι οπτικός τύπος..
Ταξιδεύω χαζεύοντας..
Ωραίες εποχές :rolleyes:
Sorry, τρολλάρω καλοπροαίρετα.. :drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Επίσης αυτοί που δε θέλουν να βλέπουν εικόνα όταν ακούνε την μουσικη τους, καλό θα είναι όταν θα κάθονται σε αυτή την αίθουσα :

mousikoi-orxistra.jpg




Να φοράνε ένα από αυτα:

1620573686469.png



Οι υπόλοιποι, βάλτε στο σπίτι προβολέα.
Θέλει εικόνα ο σωστός ο ηχος, έτσι ολοκληρώνεται η απόλαυση.
Με όλες τις αισθήσεις έρχεται καλύτερα η αναπαράσταση στο σπίτι μας της συναυλίας, του τραγουδιού, του έργου.

Πινκ φλόιντ, Φίλιπ γκλας, μομπι, κραφτγουερκ, Βασιλάκης παπακωνσταντινου, Μπετόβεν η 9η, κλαιν μαιν νυχτερινή μουσική.
Όλα με εικόνα, είναι καλύτερα.
Ανεξαιρέτως.

Ενημέρωσα, φεύγω τώρα, πείτε τα (δικαιολογίες).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πινκ φλόιντ, Φίλιπ γκλας, μομπι, κραφτγουερκ, Βασιλάκης παπακωνσταντινου, Μπετόβεν η 9η, κλαιν μαιν νυχτερινή μουσική.
Όλα με εικόνα, είναι καλύτερα.
Ειδικά ο ..."Βασιλάκης"... άμα δε δεις τη μύτη πίσω του ως σκια από τους προβολείς... :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επίσης αυτοί που δε θέλουν να βλέπουν εικόνα όταν ακούνε την μουσικη τους, καλό θα είναι όταν θα κάθονται σε αυτή την αίθουσα :

View attachment 212009



Να φοράνε ένα από αυτα:

View attachment 212010


Οι υπόλοιποι, βάλτε στο σπίτι προβολέα.
Θέλει εικόνα ο σωστός ο ηχος, έτσι ολοκληρώνεται η απόλαυση.
Με όλες τις αισθήσεις έρχεται καλύτερα η αναπαράσταση στο σπίτι μας της συναυλίας, του τραγουδιού, του έργου.

Πινκ φλόιντ, Φίλιπ γκλας, μομπι, κραφτγουερκ, Βασιλάκης παπακωνσταντινου, Μπετόβεν η 9η, κλαιν μαιν νυχτερινή μουσική.
Όλα με εικόνα, είναι καλύτερα.
Ανεξαιρέτως.

Ενημέρωσα, φεύγω τώρα, πείτε τα (δικαιολογίες).
Δεν σου φτάνουν οι ΄΄κηδείες΄΄ δικαναλικού,μου θες και...κανονικές. :sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και ενώ βλέπετε (οι γιατροί) πως τα περισσότερα δικάναλα setup (ακόμα και ακριβά) είναι στημένα όπως να' ναι... έχετε και εκφράζετε τακτικά την απορία: "μα αφού το έχουμε πει 100.000 φορές, το πολυκάναλο είναι καλύτερο, γιατί δεν το καταλαβαίνετε;;;;;"

Η απορία αυτή είναι εν μέρει σωστή μιας και υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να μεταβούν σε σωστό πολυκάναλο, όμως, συνήθως είναι λάθος... μιας και το πρόβλημα δεν είναι αν καταλαβαίνουμε ή όχι την υπεροχή αλλά τα επιπλέον 20 τ.μ. που θα χρειαστούμε, η έλλειψη σπηλιάς ή οι πιθανότατα όχι τόσο ανεκτικοί γείτονες, η έλλειψη 30000€ κ.λπ. (λιγότερα ή περισσότερα από τα παραπάνω ανά περίπτωση)... :p

View attachment 212000
Μπερδεύεσαι.

Αυτές είναι δυο διαφορετικές συζητήσεις: το αν το πολυκάναλο είναι καλύτερο ως φορμάτ απο το δικάναλο, είναι διαφορετική συζήτηση απο το αν κάποιος μπορεί να στήσει πολυκάναλο στο σπίτι του.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μπερδεύεσαι.

Αυτές είναι δυο διαφορετικές συζητήσεις: το αν το πολυκάναλο είναι καλύτερο ως φορμάτ απο το δικάναλο, είναι διαφορετική συζήτηση απο το αν κάποιος μπορεί να στήσει πολυκάναλο στο σπίτι του.
Προτού να προβληματιστεί κάποιος πώς να στήσει το καλύτερο setup αναπαραγωγής στο χώρο του,θα έπρεπε να έχει ξεκαθαρίσει στο νου του πόσο τον νοιάζει και πόσο μακριά είναι διατεθειμένος να το πάει αυτό...:wink:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top