SVS PB 13 ULTRA



Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Με το service και το support της SVS για άλλη μια φορά μένω πολύ ευχαριστημένος. Online chat εχθές το βράδυ στις 11. Δεν ξέρω που βρίσκεται αυτός που απαντάει και αν ήταν πρωί εκεί, αλλά ήταν άμεσος και μου απάντησε σε όλα τα ερωτήματα.;)
[DOUBLEPOST=1543050342][/DOUBLEPOST]

Φαντάσου τώρα ο 5200 με το ΑΙ τι θα κάνει ... θα μετακινεί και τη θέση των ηχείων.....:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

λες να βγάλω τον 7012 στο σφυρί να πάρω τον 5200 και έναν κραουνακι σε συνδυασμό με τον adcom να ησυχάσω με ρυθμίσεις.
Το κακό με τους yamaha είναι ότι φαίνονται φτωχοί σε format. εδώ μιλάμε για imax καταστάσεις στο σπίτι... :o:p:lolsign:
Μην σε παραμυθιαζουν...
Πλήρες eq έχει μόνο το mini dsp, τα υπόλοιπα μηχανήματα έχουν η 1/1 η 1/3 octave band με τα οποια προβλήματα στόχου συχνοτήτων. Άσε που τα φίλτρα που δουλεύουν έχουν παρενέργειες στο ακουστικό αποτέλεσμα. ;)
Πλέον υπάρχουν εξαιρετικά eq που δεν αλλοιωνουν το τελικό αποτέλεσμα :)

Θα έλεγα να κάνεις τράμπα τον 7012 με έναν 5200 μόνο και μόνο για το ΑΙ
:p
:D
:roflmao:
av 7705 να έχεις τα πάντα αν θες pre/pro

Και εννοείτε στήσιμο ηχείων auro για να τακούς όλα ωραία ;)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.424
Reaction score
74.794
Μην σε παραμυθιαζουν...
Δεν πήγα να παραμυθιάσω κανέναν όπως κι αν το παρουσιάζεις, ανέφερα γιατί δεν χρειάζομαι πιά την οθόνη του SVS. ;)


Βαρέθηκα και η υπομονή μου εξαντλείται.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Δεν πήγα να παραμυθιάσω κανέναν όπως κι αν το παρουσιάζεις, ανέφερα γιατί δεν χρειάζομαι πιά την οθόνη του SVS. ;).
Ρυθμίσεις έκανα εύκολα με την οθόνη του κινητού σβηστή για καθρέφτη. Ευτυχώς οι Yamaha έχουν πιά πλήρες eq και ησυχάσαμε. :)
το παρουσιαζω οπως εχουν τα πραγματα στην πραγματικοτητα Μητσο μου ...;)
...δεν εχουν πληρες eq οι yamaha....
Πληρες EQ σημαινει οτι εχεις προσβαση σε οποια συχνοτητα θες κ.λ.π.
...καποιος που δεν γνωριζει απο eq παραμυθιαζετε οταν αναφερεις ως πληρες EQ του yamaha....;)

δεν πιστευω να σε πειραξε το " Μην σε παραμυθιαζουν".. !!! :roflmao:
 




Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
Αριστερά 1 σαμπ - δεξιά τρία.

Ναι ίδια sub. Το θέμα είναι τα 2 - 3 μικρά σε σχέση με ένα πολύ μεγάλο.

Δε λεω σίγουρα θα γεμίζει περισσότερο το δωμάτιο με τα πολλά. Αλλά την ένταση και τι κλοτσιά του μεγάλου δε θα τη νιώσεις στα σημεία που δεν υπάρχουν ακυρώσεις.

Εγώ αυτό βιώνω. Βγάζει άαααλο μπάσο. Δοκίμασα με 2 sub. Ένα pb2k και ένα 12αρι crystal audio thx. Υπήρχε μικρή διαφορά γιατί δε μπορούσα να το βλαλω στις ιδανικές θέσεις. Οπότε καλύτερα να έχω ενα μεγάλο που το βρήκα ευκαιρία και ποτέ δε ξέρεις. Μπορεί να καταφέρω και κάποια στιγμή δεύτερο μεγάλο. ;)
[DOUBLEPOST=1543151136][/DOUBLEPOST]Τώρα είδα και το κύριο στο δεύτερο βίντεο.

Οπότε καλύτερα room treatment παρά πολλά sub.

Τα πολλά sub είναι ασπιρίνη όχι θεραπεία
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
με τα πολλα εχεις καλυτερη διορθωση.......σε spl λιγα πραγματα......εκτος και αν βαλεις το ενα πανω στο αλλο οπου ισχυει το γνωστο +3db ανα διπλασιασμο sub (ιδια sub)
 

Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
με τα πολλα εχεις καλυτερη διορθωση.......σε spl λιγα πραγματα......εκτος και αν βαλεις το ενα πανω στο αλλο οπου ισχυει το γνωστο +3db ανα διπλασιασμο sub (ιδια sub)
Μα αυτό ήθελα. Η ένταση του pb2000 ή κάποιου αντίστοιχου υστερεί πάνω από 6-7 db ή και περισσότερο σε κάποιες συχνότητες σε σχέση με το 13 ultra. Το οποίο ήταν δυσανάλογο με την ένταση των klipsch. Ναι μεν μπορεί να υπάρχουν σε συγκεκριμένα σημεία ακυρώσεις αλλά από ένταση χαμηλά υπάρχει headroom.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
στα 35-55 που χανεις αρκετα αν θυμαμαι καλα ειναι μεγαλη πληροφορια FR....αν γεμιζε αυτο πιθανοτατα να μην χρειαζοσουν τοση ενταση.........οποτε το σωστο ειναι πρωτα να φτιαχνεις την διορθωση συχνοτητων και μετα το spl .....

σκεψου την δυνατοτητα να βαλεις 4 x pb13 ultra μπροστα και να πεις στην κυρα ετοιμο το επιπλο !!:D
 

Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
στα 35-55 που χανεις αρκετα αν θυμαμαι καλα ειναι μεγαλη πληροφορια FR....αν γεμιζε αυτο πιθανοτατα να μην χρειαζοσουν τοση ενταση.........οποτε το σωστο ειναι πρωτα να φτιαχνεις την διορθωση συχνοτητων και μετα το spl .....

σκεψου την δυνατοτητα να βαλεις 4 x pb13 ultra μπροστα και να πεις στην κυρα ετοιμο το επιπλο !!:D
9 αβγδ. Μου πέφτουν λίγο πολλα για τώρα. :o
 


Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.806
εχεις κανει πολλα, τοχεις παρει χαμπαρι ;

κατσε και απολαυσε το συστημα και δεν φευγουν αυτα ;)
Ναι. Έχω χαλαρώσει. Σήμερα το απολάμβανα. Κουβέντα να γίνεται. Θα κάτσω λίγο μετά τα Χριστούγεννα να δω τι ρυθμίσεις μπορώ να κάνω και τέλος. Μόνο αν κάτσει καμιά καλή προσφορά ή να έρθει η ώρα του atmos.;)
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.962
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top