SVS PC-4000

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Για 30τμ θες 2 pb4000. Ακόμα καλύτερα 4. Ένα πάντως με τιποτα.
Υ.Γ πρέπει να είμαι ο μόνος εδώ μέσα που η γυναίκα έχει φταφτά στο σημείο να λέει κάντο όπως θες το σαλονι. Βάλε treatment, βάφτο μαύρο, βγάλε και τους καναπεδες αν θες.... Και εγώ δε κάνω τιποτα .... Κάτι σα το συνδομο της Στοκχόλμης πρεπει να έχω παθει...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εχω θεμα στην μεση το σαλονιού(μεταξυ αριστερου και δεξιου ηχειου) που εχω μεγαλο τραπεζακι με αποτελεσμα να απορροφάει καποιες χαμηλες συχνότητες.
:cautious:
Ειναι οτι πρεπει για να ακουμπανε τα πόδια αναπαυτικά ;)
:o

:rolleyes::thumbsdown:Τι υψος εχεις?
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Kαι πως φτανουν τα ποδια σου αναμεσα στα ηχεια ?:D
Αμα απαντησεις σε αυτο , πες μου μετα πως τις απορροφαει τις συχνοτητες .(αν μιλαμε για το ιδιο τραπεζακι)
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Kαι πως φτανουν τα ποδια σου αναμεσα στα ηχεια ?:D
Αμα απαντησεις σε αυτο , πες μου μετα πως τις απορροφαει τις συχνοτητες .(αν μιλαμε για το ιδιο τραπεζακι)
Λες να τις απορροφαω εγω τις χαμηλες?
Δεν μπορώ να σκεφτώ αλλο λόγο που στην θεση ακροασης καπου καποιες χάνονται.
Το sub διπλα στο δεξι ηχειο παιζει πιο καλα απο οτι εαν το βαλω στα αριστερα που στην ουσια μπροστά του συναντά το τραπεζι.
Σε μπερδεψα ε?

Παρε μια φωτο για να καταλάβεις απο θεση ακροασης
 

Attachments


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Μωρε εγω καταλαβα, εσυ εισε μπερδεμενος :) τα σαμπς δε τα πεταμε και δεν τα ενωνουμε κομπωνοντας βυσματα , γιατι μετα θα αρχιζουν να γινονται ηλεκτρικες σκουπες τα τραπεζια,καρεκλες καδρα και οτι βαζει το μυαλο μας ...:cautious:
Παρε τωρα το τραπεζι και τραβα το δεξια που ειναι το σαμπ να στις ρουφηξει και απο εκει :D
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
:rolleyes:Μωρε εγω καταλαβα, εσυ εισε μπερδεμενος :) τα σαμπς δε τα πεταμε και δεν τα ενωνουμε κομπωνοντας βυσματα , γιατι μετα θα αρχιζουν να γινονται ηλεκτρικες σκουπες τα τραπεζια,καρεκλες καδρα και οτι βαζει το μυαλο μας ...:cautious:
Παρε τωρα το τραπεζι και τραβα το δεξια που ειναι το σαμπ να στις ρουφηξει και απο εκει :D
Nαι σε πιανω θελει μέτρηση ο χωρος μου απο επαγγελματία και dsp και κτλ.να ρυθμιστούν ολα σωστα για να παρω αυτο που πρέπει ακουστικά.
Το εχω στα υπόψιν για αρχη τουλάχιστον ενα dsp,μετα πρεπει η να ξεστραβωθω να δω πως σετάρετε και εαν βρω τα σκούρα που θα τα βρω να φερω άνθρωπο που το κατέχει να τα κάνει εκείνος
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το κοστος επισκεψης σε σχεση με τα λεφτα που θα πετας απο εδω και απο εκει χωρις να ξερεις τι φταιει περαν του ψυχοφθορου ειναι μηδενικα, θα εχεις τουλαχιστον τη γνωση του τι γινεται στο χωρο σου ...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Λες να τις απορροφαω εγω τις χαμηλες?
Δεν μπορώ να σκεφτώ αλλο λόγο που στην θεση ακροασης καπου καποιες χάνονται.
Το sub διπλα στο δεξι ηχειο παιζει πιο καλα απο οτι εαν το βαλω στα αριστερα που στην ουσια μπροστά του συναντά το τραπεζι.
Σε μπερδεψα ε?

Παρε μια φωτο για να καταλάβεις απο θεση ακροασης
Το θεμα σου ειναι οι ακυρωσεις του χωρου σου. Δοκιμασε να παιξεις στα ηχεια με τις γωνιες τους. Μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα. Στο υπογουφερ ομοιως, γυρισε το και αλλο, να βλεπει μεγαλη αποσταση.

Με τι κροσαρεις και που;
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Λες να τις απορροφαω εγω τις χαμηλες?
Δεν μπορώ να σκεφτώ αλλο λόγο που στην θεση ακροασης καπου καποιες χάνονται.
Το sub διπλα στο δεξι ηχειο παιζει πιο καλα απο οτι εαν το βαλω στα αριστερα που στην ουσια μπροστά του συναντά το τραπεζι.
Σε μπερδεψα ε?

Παρε μια φωτο για να καταλάβεις απο θεση ακροασης
Εμένα πάντως με έκαψες.... Οπότε σειρά μου να σε κάψω και εγώ: Στάσιμο κύμα.
ψ=2Ασυν2πχ/λ ημ2πt/T όπου (εδώ είναι όλο το ζουμι) Α'=2Ασυν2πχ/λ. Βγάλε τα συμπεράσματα μονος σου.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Το θεμα σου ειναι οι ακυρωσεις του χωρου σου. Δοκιμασε να παιξεις στα ηχεια με τις γωνιες τους. Μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα. Στο υπογουφερ ομοιως, γυρισε το και αλλο, να βλεπει μεγαλη αποσταση.

Με τι κροσαρεις και που;
Το sub δηλαδη να το φερω στην ευθεία?
Δεν ξερω εαν καταλαβα καλα.

Κροσαρισμα επειδή av ενισχυτή δεν εχω ειναι επανω σε 2 καναλο,Κροσαρω στα 80 απο το ιδιο το sub.
[DOUBLEPOST=1529915013][/DOUBLEPOST]
Εμένα πάντως με έκαψες.... Οπότε σειρά μου να σε κάψω και εγώ: Στάσιμο κύμα.
ψ=2Ασυν2πχ/λ ημ2πt/T όπου (εδώ είναι όλο το ζουμι) Α'=2Ασυν2πχ/λ. Βγάλε τα συμπεράσματα μονος σου.
Ελα ρε συ το παραπανω ηταν ευκολο :D
Να σε βοηθήσω για την περίπτωση την δικη μου τι εννοώ.
Οτι απο την φωτο εαν την ειδες...
Εαν το sub το βαλω στην αριστερή μερια δίπλα στο ηχειο δεν παιζει το ιδιο καλα με την θεση που ειναι τωρα.

Ανέφερα το τραπεζι γιατί στην ουσια το sub το συναντά μπροστα του.
Δεν μπορω να σκεφτω για ποιόν αλλο λογο να μην παίζει καλα απο κει.
Με τα sub δεν το εχω και πολύ τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι και το ψαχνω.

Οτι sub και να βαλω,ξερω οτι θελω dsp και μέτρηση που αναφερε πιο πανω καποιος φίλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Το sub δηλαδη να το φερω στην ευθεία?
Δεν ξερω εαν καταλαβα καλα.

Κροσαρισμα επειδή av ενισχυτή δεν εχω ειναι επανω σε 2 καναλο,Κροσαρω στα 80 απο το ιδιο το sub.
Όχι, καλά το έχεις. Πιο πολύ να το στρέψεις. Κατέβασε από εδώ το manual https://europe.yamaha.com/en/produc..._systems/ns-sw901/downloads.html#product-tabs και δες τι προτείνει. Επίσης να ξέρεις ότι παίζει ρόλο και η απόσταση μπροστά-πίσω σε σχέση με τα ηχεία.

Πάντως παίξε και με τις θέσεις (στροφή) των κυρίως ηχείων. Εμένα στο toe-in μου δίνει ακυρώσεις στα χαμηλομεσαία κι έτσι τα έχω στρέψει λιγότερο απ΄όσο το πολιτικά ορθό να σε κοιτούν οι μονάδες στο πρόσωπο.

Η σύνδεση του υπογούφερ είναι δηλαδή μέσω high output?
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Όχι, καλά το έχεις. Πιο πολύ να το στρέψεις. Κατέβασε από εδώ το manual https://europe.yamaha.com/en/produc..._systems/ns-sw901/downloads.html#product-tabs και δες τι προτείνει. Επίσης να ξέρεις ότι παίζει ρόλο και η απόσταση μπροστά-πίσω σε σχέση με τα ηχεία.

Πάντως παίξε και με τις θέσεις (στροφή) των κυρίως ηχείων. Εμένα στο toe-in μου δίνει ακυρώσεις στα χαμηλομεσαία κι έτσι τα έχω στρέψει λιγότερο απ΄όσο το πολιτικά ορθό να σε κοιτούν οι μονάδες στο πρόσωπο.

Η σύνδεση του υπογούφερ είναι δηλαδή μέσω high output?
Σε ευχαριστώ για το μανιουαλ. :thumbsup:
Κοιτώντας το καταλαβα τι εννοείς.
Θα κανω καποιες δοκιμες,αν και το σημειο που το εχω παιζει πολύ καλα δεν εχω παράπονο αλλα δεν χανω να δοκιμασω εαν μου δωσει κατι παραπανω.
Παντος σε αυτη την θεση θα μπει και το pc πιστεύω οτι ειναι οτι πιο σωστο σε θεση στον χωρο μου.
Βεβαια θα δρομολογησω μεσα στο καλοκαίρι να ερθει άνθρωπος για μέτρηση ώστε να μην πηγαίνω στα τυφλά και να καταλήξω.

Το sub το εχω l,r ενωμένο απο το l,r pre out του ενισχυτη
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Σε ευχαριστώ για το μανιουαλ. :thumbsup:
Κοιτώντας το καταλαβα τι εννοείς.
Θα κανω καποιες δοκιμες,αν και το σημειο που το εχω παιζει πολύ καλα δεν εχω παράπονο αλλα δεν χανω να δοκιμασω εαν μου δωσει κατι παραπανω.
Παντος σε αυτη την θεση θα μπει και το pc πιστεύω οτι ειναι οτι πιο σωστο σε θεση στον χωρο μου.
Βεβαια θα δρομολογησω μεσα στο καλοκαίρι να ερθει άνθρωπος για μέτρηση ώστε να μην πηγαίνω στα τυφλά και να καταλήξω.

Το sub το εχω l,r ενωμένο απο το l,r pre out του ενισχυτη
Αν το έχεις έτσι να ξέρεις ότι τα κυρίως ηχεία δεν κόβουν στο κάτω τμήμα του φάσματος και τις παίζουν (όσο μπορούν απο τις δυνατότητες τους). Απλά το sub ανεβαίνει μέχρι τους 80 κύκλους και συμπληρώνει αυτό που παίρνεις. Η λύση αυτή δεν είναι και τόσο καλή. Μπορείς να επιτύχεις πραγματικό κόψιμο μόνο με λύσεις όπως το miniDSP (αν δεν θέλεις να αλλάξεις προενισχυτή).

Παίξε λίγο και με τη στροφή των κύριων ηχείων.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Αν το έχεις έτσι να ξέρεις ότι τα κυρίως ηχεία δεν κόβουν στο κάτω τμήμα του φάσματος και τις παίζουν (όσο μπορούν απο τις δυνατότητες τους). Απλά το sub ανεβαίνει μέχρι τους 80 κύκλους και συμπληρώνει αυτό που παίρνεις. Η λύση αυτή δεν είναι και τόσο καλή. Μπορείς να επιτύχεις πραγματικό κόψιμο μόνο με λύσεις όπως το miniDSP (αν δεν θέλεις να αλλάξεις προενισχυτή).

Παίξε λίγο και με τη στροφή των κύριων ηχείων.
Σωστος για το παραπανω
Επειδη δεν εχω σκοπο αμεσα να παρω εναν av μιας και ταινιες εαν δω βλεπω στερεο με το sub φυσικά.
Ειμαι 70% μουσικη και 30% ταινίες.
Τελικά μονοδρομος το dsp για την περίπτωση μου οτι sub και να παρω.
Πιθανον μεσα στην βδομαδα να ειμαι με το pc 4000.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
O ενισχυτης που εχεις δεν ειναι καταλληλος για να συνοδευτει απο σαμπ .
Ουτε το όποιο εξωτερικο dsp μπορει να δουλεψει σωστα απο τη στιγμη που το τελικο του σταδιο ειναι μονιμα συνδεδεμενο με την προενισχυση, ή δεν ειναι?
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Σε ευχαριστώ για το μανιουαλ. :thumbsup:
Κοιτώντας το καταλαβα τι εννοείς.
Θα κανω καποιες δοκιμες,αν και το σημειο που το εχω παιζει πολύ καλα δεν εχω παράπονο αλλα δεν χανω να δοκιμασω εαν μου δωσει κατι παραπανω.
Παντος σε αυτη την θεση θα μπει και το pc πιστεύω οτι ειναι οτι πιο σωστο σε θεση στον χωρο μου.
Βεβαια θα δρομολογησω μεσα στο καλοκαίρι να ερθει άνθρωπος για μέτρηση ώστε να μην πηγαίνω στα τυφλά και να καταλήξω.

Το sub το εχω l,r ενωμένο απο το l,r pre out του ενισχυτη
Ωπα μαστορα. Το σαμπ εχει το high pass και κοβεις απο τα 80hz και πανω ας πουμε (αντε αν παρεις και ενα umic και βρεις τα προβληματα του χωρου σου το φερνεις ανετα το σαμπ εκει που θες πιθανοτατα με ενα minidsp. Στα LR Πως κοβεις απο τα 80 και κατω ειναι το θεμα; Η τα παιζεις full range τα LR το οποιο ειναι δωρο αδωρο να βαλεις minidsp στο σαμπ αν δε μπορεις να φτιαξεις και αυτα?
 



Μηνύματα
774
Reaction score
782
Ωπα μαστορα. Το σαμπ εχει το high pass και κοβεις απο τα 80hz και πανω ας πουμε (αντε αν παρεις και ενα umic και βρεις τα προβληματα του χωρου σου το φερνεις ανετα το σαμπ εκει που θες πιθανοτατα με ενα minidsp. Στα LR Πως κοβεις απο τα 80 και κατω ειναι το θεμα; Η τα παιζεις full range τα LR το οποιο ειναι δωρο αδωρο να βαλεις minidsp στο σαμπ αν δε μπορεις να φτιαξεις και αυτα?
Μα φουλ ρειντζ τα παιζω ρε συ τα ηχεια.
Αφου εχω 2καναλο στερεο ενισχυτή.
Το κερατο μου θα με κάνετε να παρω και av ενισχυτή για να δουλεψει σωστα το sub στα lfe.
Μηπως το sub να το κροσαρω στο lfe απο τα 80?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.554
Μηνύματα
2.864.237
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top