Sweet point για αγορά ηχείων

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Για να γίνει πιο εύκολη η αναζήτηση του ενισχυτή θα πάμε σε ευαισθησία 88db.
Τα cabasse είναι παλαιότερο μοντέλο, όπως και το lektor.
Οπότε απομένει το Dali Zensor 3.

Για ακρόαση Dali Θεσσαλονίκη; στο THAS αναφέρει ότι διαθέτει τα DALI, δεν ξέρω αν υπάρχουν κι αλλού;

Να σημειώσω ότι θα υπάρξει ακρόαση οπωσδήποτε.

Οπότε έχουμε 380 ευρώ για ηχεία παθητικά.

Αναζητώ ενισχυτη εδώ: https://www.avsite.gr/forum/threads/Ενισχυτής-για-τα-zensor-3.168792/

και μετά θα εξεταστούν και τα ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Συνεχίζουμε...

Ο ενισχυτής βρέθηκε κι είναι ο Yamaha R-N303D.

Οπότε τώρα ας δούμε τι υπάρχει σε ενεργό - μείον το κόστος για ΒΤ streamer, ράδιο και DAB, εκτός κι αν τα έχουν τα ενεργά - άρα μιλάμε για 500 ευρώ περίπου (μπορεί να κάνω και λάθος). Μάλλον μιλάμε για σύστημα ή όλα σε ένα επιλογή ως τα 700 ευρώ περίπου.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Παιδιά καταλήξαμε σε ένα σύστημα ενισχυτή ηχείων στα 700 ευρώ. (Dali Zensor 3 και Yamaha R-N303D). Ας δούμε και τις άλλες επιλογές.

Kάθε πρόταση με 700 ευρώ για ένα σύστημα όλα σε ένα δεκτή.
Όπως φυσικά και για ενεργά που με κάποιον τρόπο (όχι λαπτοπ) θα παιζουν ράδιο και DAB σε αυτό (700) το συνολικό κόστος επίσης δεκτή.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Βλέποντας ότι ένα network media player στοιχίζει κοντά στα 400 ευρώ (Pioneer N-P01 ή Denon DNP-720ae), μένουν 300 ευρώ για ενεργά, οπότε θα είναι άδικη η σύγκριση φαντάζομαι (κάθε πρόταση δεκτή).
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Τελικά άκουσα κάποια ηχεία με μπροστά το BR σε μικρό σχετικά χώρο κι όντως υπάρχουν λιγότερα θέματα.
Οπότε μετά από αρκετό ψάξιμο, θυμήθηκα κι ότι είχα ακούσει τα Elac στην έκθεση πέρσι και μου άρεσαν για το κόστος τους, καταλήγω στα Elac Debut B6.2 (στα 440 ευρώ) με το ΒR μπροστά. Ουφ... ;)
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Κι από ενισχυτή μια και τον πλούτο πολλοί εμίσησαν, τα βαττ κανείς.
Οπότε λέω να πω στον AS-501 που χει 2x85 από δαύτα. (στα 8 ομ με 0.019...)

Οπότε άθροισμα στο 800αρι...
Τώρα ας δούμε ενεργά στα 800 ευρώ τι υπάρχουν διαθέσιμα πάντα στην "συνπρωτεύουσα" :p:D
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Να πω την αλήθεια άκουσα τον 201 δεν με κάλυψε για αγορά καινούργιου.

Παμε τώρα στα ενεργά.

Ποιές εταιρίες βγάζουν τα πιο οικονομικά ενεργά κι όχι απλώς αυτόενισχυωμένα ηχεία;
 


Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
...Τώρα ας δούμε ενεργά στα 800 ευρώ τι υπάρχουν διαθέσιμα πάντα στην "συνπρωτεύουσα" :p:D
Αν δε τα χει ο Νάκας της περιοχής σου ζήτησε τους να στα φέρουν από άλλο κατάστημα, το κάνουν. Στη φωτογραφία και στη περιγραφή αναφέρουν και τη βάση, μάλλον συμπεριλαμβάνεται στη τιμή η οποία είναι ίδια με Thomann πλην βάσης όμως.

https://www.nakas.gr/prd/dynaudio-bm5-mkiii-studio-monitor-temaxio
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Αν δε τα χει ο Νάκας της περιοχής σου ζήτησε τους να στα φέρουν από άλλο κατάστημα, το κάνουν. Στη φωτογραφία και στη περιγραφή αναφέρουν και τη βάση, μάλλον συμπεριλαμβάνεται στη τιμή η οποία είναι ίδια με Thomann πλην βάσης όμως.

https://www.nakas.gr/prd/dynaudio-bm5-mkiii-studio-monitor-temaxio
Καλά μιλάμε για εργαλείο, μόνο που το βλέπεις.
[DOUBLEPOST=1544866275][/DOUBLEPOST]
Προσέξτε τις τιμές των BM5, είναι ανά τεμάχιο.
Ναι σωστά, αν ήταν ανά ζεύγος θα ξεπουλούσαν.




Για την ώρα θέλω να ξεκινήσω με κάτι πιο οικονομικό. Η απόφαση για ενεργά έχει παρθεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Για την ώρα θέλω να ξεκινήσω με κάτι πιο οικονομικό.
Πιο "οικονομικό", δηλαδή πιο φτηνό από το εν λόγω νταϊναόντιο, μη παίρνεις.
Αυτά τα λεφτά αντιπροσωπεύουν ενισχυτές και ηχεία, και αυτά τα λεφτά θα ακούς.
Εννοείται ότι θες και σαμπ. Μη ξεχνιόμαστε..
Αυτά είναι η ουσία, δώσε κει τα λεφτά σου, και πάρε την πιο φτηνή πηγή αν δεν έχεις λεφτά για φανταχτερά ντακ, χρησιμοποίησε ακόμα και την έξοδο ακουστικών από το κινητό σου.
Τι να τα κάνεις τα ωραία Ντακ με ηχεία υποδεέστερα; Μήπως είναι ικανοποίηση να βλέπεις τα Ντακ;

Και βέβαια, δώσε λεφτά για να στρώσει ο χώρος ακρόασης.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ωραία πολύ σωστά όλα αυτά.

Από το κινητό θα οδηγηθεί σωστά και σε πλήρη ένταση;
Δεν θα έχω βόμβο γείωσης;
Από προενισχυτή οικονομικό αν χρειαστεί; (Δεν έχω άλλη πηγή για την ώρα)

Το καλό με τα ενεργά ότι πωλούνται και σαν μονάδες, οπότε μπορούν να αγοραστούν ένα ένα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Να σε δω με ένα ηχείο και τί στον κόσμο!

Όχι, δεν θα έχεις βόμβο, αλλά συνήθως τα κινητά δεν έχουν καλή ποιότητα ήχου στην έξοδο ακουστικών.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
συνήθως τα κινητά δεν έχουν καλή ποιότητα ήχου στην έξοδο ακουστικών.
Δηλαδή, έβαλες ακουστικά στο κινητό και δε σου άρεσε; Τι κινητό πήρες βρε; Το αηφόνι πετάει!
:p
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ένα SONY διετίας μου έκαναν δώρο. Δεν παίρνω i-phone. Τελικά τώρα καταλαβαίνω πόσο δίκιο είχες όταν έλεγες πριν 2-3 χρόνια ότι θα παίρνουμε ενεργά ακουστικά με σύνδεση bluetooth και τέλος.
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Προσέξτε τις τιμές των BM5, είναι ανά τεμάχιο.
800€ όριο έβαλε, τόσο κάνουν και μάλλον δίνει και δώρο βάσεις ο Νάκας. Και άτοκες δόσεις για όποιον θέλει.
[DOUBLEPOST=1544872198][/DOUBLEPOST]
Από προενισχυτή οικονομικό αν χρειαστεί; (Δεν έχω άλλη πηγή για την ώρα) ...
Κάρτα ήχου, όσο καλύτερη αντέχει η τσέπη σου τόσο καλύτερη ποιότητα προενίσχυσης θα έχεις. Και οι φθηνές των 100€ καλό ήχο έχουν, πολύ καλύτερο από προενισχυτή 100€.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Κάρτα ήχου για υπολογιστή; Δουλεύει σκέτη; Δηλαδή με το κινητό.

Θα μου άρεσε ένας ραδιοπροενισχυτης, νομίζω μόνο της adcom έχω δει.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
στου νακα δεν εχουν τα bm5 εχουν στημενα τα bm6a.
εχουν τα yamaha7-8,krk
[DOUBLEPOST=1544902178][/DOUBLEPOST]ομως ξεκινα να ακους απο τα φθηνα πρωτα ,γιατι αν κανεις το λαθος το δικο μου που το πηγα αναποδα αστα....
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Τα βρήκα σε εξαιρετική τιμή και δεν μπόρεσα να αντισταθώ... :oops:

Για τέταρτη φορά μαζί με το ηχείο που μου άρεσε περισσότερο από όσα είχα σε αυτή την κατηγορία τιμής. Βέβαια έχει και αρνητικά τα οποία θα αναφερθούν στην πορεία.
Τα ενεργά πάνε λίγο πιο πίσω χρονικά, μυαλό δεν βάζεις...
Τα ηχεία θα χρησιμοποιηθούν και για αναφορά ως προς νεώτερα, πέρα από συναισθηματισμους να δούμε τι κάνουν ουσιαστικά. Συμβαίνει το εξής παράδοξο τα Mission 760 τότε πριν είκοσι χρόνια μου άρεσαν πολύ. Όταν τα ξαναπήρα πριν πέντε χρόνια απογοητεύτηκα, τα setup ήταν παρόμοια. Τουλάχιστον τα Tannoy τρεις φορές φύγανε λόγω βλάβης, χωρίς να με απογοητεύσουν


Ζητάμε ενισχυτη για τα ηχεία. Oι προδιαγραφές του ηχείου είναι:

10-80 βαττ
8 Ωμ (Μετρημένο σε review ως τα 7 Ωμ).

Η ακρόαση γίνεται στα δύο μέτρα από το κάθε ηχείο, που απέχουν δυό μετρα μεταξύ τους.
Ο χώρος συνολικα είναι 16 τμ.

Αν κι ανοίγω μεγάλες πληγές, τα 100 βαττ που λένε ορισμένοι ενισχυτες, είναι τι να πω; αν δεν υπάρχουν ρεύματα μάλλον αυταπάτη..
Οπότε πιθανότατα δεν είναι μόνο η ισχύς σκέτη ικανή να δώσει την ποσότητα της ισχύος σε συνδυασμό με ποιότητα, πώς να το πω, δεν είμαι καλός στα λογοτεχνικά κείμενα αν και προσπαθώ...:)


Καλή Χρονιά
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top