Sweet point για αγορά ηχείων

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Κοιταξε… Ετσι όπως τα περιγραφεις μαλλον η πιο ανωδυνη λυση είναι να δοκιμασεις με ενεργα ηχεια.
1) Δεν θα χρειαστεί να δωσεις ένα σκασμο χρηματα για να παρεις καλο ηχο…
2) Εχουν πανω τους ρυθμιστικα τα περισσοτερα και θα ισσορροπησεις όπως θες τον ηχο για να γλυτώσεις από μπουμαρισματα κλπ..
3) Είναι ζωηρα τα πιο πολλα οποτε θα εχεις και ζωντανια και δυναμικες.
Υπαρχουν λυσεις αλλα αυτή νομιζω είναι η πιο ασφαλης δεδομενου των δοκιμων σε ηχεια που εχεις ηδη κανει και των περιορισμων του χωρου.
Νομιζω πως από αυτά που περιγραφεις θα ησουν καλα και με ένα ζευγος epos epic 2 που ειχα… Τιμιο ηχειο για το κοστος του, και με αρκετα λιτρα καμπινα. Μονο που δεν ξερω για το πως θα συμπεριφεροταν στον χωρο σου.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ναι αυτά τα epos epic 2 ένα διάστημα τα κυνηγούσα, νομίζω είχε πέσει και μετά ανέβηκε η τιμή τους, δεν ξέρω λόγω Αγγλικής λίρας.

Από ενεργα με κάποιο όγκο τι προτείνεις;

Κι από Tannoy ενεργά;

Δεν παρατάω τα παθητικά ηχεία, απλώς ρωτάω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Τα Magnat tempus 33 που εχω επισης είναι ένα πολύ οικονομικο και ζωηρο ηχειο. Πολύ διασκεδαστικο και με επαρκες χαμηλο. Αν το βρεις πουθενα ακουσε το... Με μεγαλυτερο οδηγο τα Atc scm 11 θα ηταν καλη επιλογή ισως αλλα ανεβαινεις πολύ... Και θελει ειπαμε και ενισχυτή δυνατο. Εγω εχω Spendor s3/5r και spndor sp1. Eκτος του ότι είναι ακριβα και αυτά δεν νομιζω πως εχουν και τον ηχο που ψάχνεις. Και καπου εδώ τελειωνουν οι εμπειριες μου...:drinks:.
[DOUBLEPOST=1544130253][/DOUBLEPOST]Τα μονα που ειχα από ενεργα ηταν τα focal alpha 65. Πολύ καλα για την τιμη τους. Εδώ μεσα υπαρχουν πολλα θεματα με αναφορες-προτασεις για ενεργα ηχεια από πολύ πιο εμπειρους από εμενα. Ψαξε λιγο το site...
 

gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Ναι αυτά τα epos epic 2 ένα διάστημα τα κυνηγούσα, νομίζω είχε πέσει και μετά ανέβηκε η τιμή τους, δεν ξέρω λόγω Αγγλικής λίρας.

Από ενεργα με κάποιο όγκο τι προτείνεις;

Κι από Tannoy ενεργά;

Δεν παρατάω τα παθητικά ηχεία, απλώς ρωτάω.
Με βάση τα specs τους και τα reviews που έχω δει στο δίκτυο, τα Tannoy Reveal 802 στα 298Ε το ζεύγος είναι λαβράκι.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Τα Magnat tempus 33 που εχω επισης είναι ένα πολύ οικονομικο και ζωηρο ηχειο. Πολύ διασκεδαστικο και με επαρκες χαμηλο. Αν το βρεις πουθενα ακουσε το... Με μεγαλυτερο οδηγο τα Atc scm 11 θα ηταν καλη επιλογή ισως αλλα ανεβαινεις πολύ... Και θελει ειπαμε και ενισχυτή δυνατο. Εγω εχω Spendor s3/5r και spndor sp1. Eκτος του ότι είναι ακριβα και αυτά δεν νομιζω πως εχουν και τον ηχο που ψάχνεις. Και καπου εδώ τελειωνουν οι εμπειριες μου...:drinks:.
[DOUBLEPOST=1544130253][/DOUBLEPOST]Τα μονα που ειχα από ενεργα ηταν τα focal alpha 65. Πολύ καλα για την τιμη τους. Εδώ μεσα υπαρχουν πολλα θεματα με αναφορες-προτασεις για ενεργα ηχεια από πολύ πιο εμπειρους από εμενα. Ψαξε λιγο το site...
Magnat είχα δύο ζευγάρια δεν μου άρεσαν τονικά, έχουν μπάσο βέβαια.
Από spendor έχω ακούσει πολύ παλιά μοντέλα, σίγουρα καλά ηχεία, αλλά ακριβά.
ATC έχω ακούσει καθαρός ήχος, αλλά ακριβά.
[DOUBLEPOST=1544132922][/DOUBLEPOST]
Με βάση τα specs τους και τα reviews που έχω δει στο δίκτυο, τα Tannoy Reveal 802 στα 298Ε το ζεύγος είναι λαβράκι.
Τόσο περίπου βρίσκω το τεμάχιο εδώ!

Νομίζω πάντως ότι σε κάπως χαμηλό budget η Τannoy με καλύπτει.
Βέβαια παίζουν κι άλλα όπως Zensor 3 κι αλλα που πιθανόν ξεχνάω.
 


Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
...Τα τωρινά ηχεία έχουν την οπή πίσω, αλλά στα 32 εκατοστά...
...Η βιβλιοθήκη είναι ενάμιση επί δύο ύψος κι είναι σχεδόν μπροστά και πλαγια από το ένα ηχείο, αλλά σε απόσταση ενός μέτρου....
Με αυτές τις παραχωρήσεις προσωπικά δε θα έδινα πολλά χρήματα. Τα Tannoy που αναφέρθηκαν είναι καλή περίπτωση, τσέκαρε και αυτά (τιμή για ζευγάρι) https://www.thomann.de/gr/fluid_audio_fx8.htm Θα προτιμούσα ενεργά με το bass reflex μπροστά. Σε τιμή μέχρι 350€ που κοστίζουν αυτά τα ζευγάρια αγοράζεις μόνο ενισχυτή ή παθητικά ηχεία, όχι και τα δύο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Άμα δε θέλεις μπουμαρίσματα και γενικώς προβλήματα μπάσου, τα πράγματα είναι αρκούντως απλά.

Πάρε 8 σαμπ. Και 2 δορυφόρους.

Θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απέναντι από τη βιβλιοθήκη, μπροστά από το αριστερό ηχείο, τί υπάρχει; Κάποιο παράθυρο/ μπαλκονόπορτα να φανταστώ, μήπως η είσοδος στο χώρο, κάποιος διαδρομος που οδηγεί σε άλλους χώρους ή άλλος χώρος;
Πόσες πηγές έχεις; Στην περίπτωση που είναι παραπάνω από μία, θα χρειαστείς και κάτι ακόμα, μάλλον προενισχυτή, στην περίπτωση αυτοενισχυόμενων ή ενεργών ηχείων.

Αν είχες τα Magnat Monitor 202, 200, είναι τίμια για τα χρήματα που ζητούν αλλά τα Tempus που αναφέρθηκαν είναι στην κατηγορία των Tannoy, Dali κ.λπ. που αναφέρεις. Λογικό, σε σύγκριση με αυτά, τα 200/202 να σε απογοήτευσαν αλλά είχαν το μισό κόστος ;)

Πιστεύω πως ο "μύθος" του bass reflex πίσω δεν αφορά όλα τα ηχεία. Ένα ηχείο μικρής καμπίνας, με 4"-5" μεγάφωνο, "κολακεύεται" από την κοντινή τοποθέτηση επί του οπίσθιου τοιχώματος. Είναι υπολογισμένο από τον κατασκευαστή να λειτουργήσει έτσι. Από εμάς χρειάζεται να υπολογίσουμε την ταχύτητα και το "μήκος" εξόδου του "αέρα" για την απόσταση που απαιτείται. Μικρή οπή, μικρότερη απόσταση, μεγαλύτερη οπή, μεγαλύτερη απόσταση. Ένας άτυπος υπολογισμός είναι η διάμετρος της οπής x3, x5, x7 (δηλαδή πολλαπλασιασμός με περιττό αριθμό) από το οπίσθιο τοίχωμα.
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Απέναντι από τη βιβλιοθήκη, μπροστά από το αριστερό ηχείο, τί υπάρχει; Κάποιο παράθυρο/ μπαλκονόπορτα να φανταστώ, μήπως η είσοδος στο χώρο, κάποιος διαδρομος που οδηγεί σε άλλους χώρους ή άλλος χώρος;
Πόσες πηγές έχεις; Στην περίπτωση που είναι παραπάνω από μία, θα χρειαστείς και κάτι ακόμα, μάλλον προενισχυτή, στην περίπτωση αυτοενισχυόμενων ή ενεργών ηχείων.

Αν είχες τα Magnat Monitor 202, 200, είναι τίμια για τα χρήματα που ζητούν αλλά τα Tempus που αναφέρθηκαν είναι στην κατηγορία των Tannoy, Dali κ.λπ. που αναφέρεις. Λογικό, σε σύγκριση με αυτά, τα 200/202 να σε απογοήτευσαν αλλά είχαν το μισό κόστος ;)

Πιστεύω πως ο "μύθος" του bass reflex πίσω δεν αφορά όλα τα ηχεία. Ένα ηχείο μικρής καμπίνας, με 4"-5" μεγάφωνο, "κολακεύεται" από την κοντινή τοποθέτηση επί του οπίσθιου τοιχώματος. Είναι υπολογισμένο από τον κατασκευαστή να λειτουργήσει έτσι. Από εμάς χρειάζεται να υπολογίσουμε την ταχύτητα και το "μήκος" εξόδου του "αέρα" για την απόσταση που απαιτείται. Μικρή οπή, μικρότερη απόσταση, μεγαλύτερη οπή, μεγαλύτερη απόσταση. Ένας άτυπος υπολογισμός είναι η διάμετρος της οπής x3, x5, x7 (δηλαδή πολλαπλασιασμός με περιττό αριθμό) από το οπίσθιο τοίχωμα.
Απέναντι από την βιβλιοθήκη, όπως και μπροστά από το το αριστερό ηχείο είναι ένα γραφείο όπου κάθομαι και ακούω.
Υπάρχει ένα κάπως θετικό ότι δεν υπάρχει για την ώρα ούτε πηγή, ούτε ενισχυτής. Magnat είχα πάρει και κάποια στα 300 που δεν μου άρεσε ο ήχος τους ήταν κάπως ψυχρός, δεν βρίσκω λόγια, στο μπάσο κελαηδουσαν (Τότε ήμουν στο χωριό ΒΈΒΑΙΑ)
H χαρά του hifi ακούς όσο δυνατά θέλεις πλην κηδειών που είναι συχνές βέβαια, ΜΠΡΡΡ. .. αλλά εκείνο το σπίτι ως εξ αδιαιρέτου πάει δόθηκε και μετά την αφαίρεση εκκρεμοτήτων έμειναν 3Κ όπου έγινε μια σχετική ανακαίνηση σε αυτό και χρειάζονται ακόμα τα διπλά...

Η οπη πίσω στα τωρινά είναι περίπου 4,5 εκατοστά και στo x7 31,5 εκατοστά είναι που δεν μπουμαρει.


Σκέφτομαι να πάω - συνεχίζω το ψάξιμο - σε μεγάλη καμπίνα να πω δηλαδή:
Με βάση τα χαρακτηριστικά του m2, πάνω από 25 λίτρα και να μην κατεβαίνει κάτω από 48Hz στα -3dB.
(48Hz-3dB όχι πιο κάτω) Διαστάσεις: 38 x 26 x 27 περίπου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Μεσα εισαι… αχχαχα..
https://www.stereophile.com/content/epos-epic-2-loudspeaker-specifications
Μενει μονο να βρεις ένα ζευγος…
Εγω εδωσα τα δικα μου σε ένα φιλο μουσικο (τα ερωτευτηκε). Ημουν στην αρχη και ηθελα να αλλαξω μερικα ηχεια να ακουσω πραγματα… (το μικροβιο). Τωρα μου κανει πλακα… :D
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Μεσα εισαι… αχχαχα..
https://www.stereophile.com/content/epos-epic-2-loudspeaker-specifications
Μενει μονο να βρεις ένα ζευγος…
Εγω εδωσα τα δικα μου σε ένα φιλο μουσικο (τα ερωτευτηκε). Ημουν στην αρχη και ηθελα να αλλαξω μερικα ηχεια να ακουσω πραγματα… (το μικροβιο). Τωρα μου κανει πλακα… :D
Και τότε ηθελα να τα "χτυπήσω", κάτι θα βρεθεί...
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Μια κι η αγορά θα αργήσει για διάφορους λόγους. Λέω να πάω σε ηχείο που να παράγεται τώρα, άσχετα αν αγοραστεί καινούργιο ή μεταχειρισμένο.

Απλώς να αναφέρω ότι δεν τα πάω καλά με τα μεταλλικά twetter.

Θα συνεχίσω το ψάξιμο, απλώς για αρχή έχουμε τα Zensor 3 και Oberon 3.
Με ελάχιστα χαρακτηριστικά:
>47Hz στα -3dB
>6 ohm τυπική αντίσταση
>21 λίτρα
<600 ευρώ
25-150 W προτεινόμενη ισχύς.
5-50 cm προτείνομενη απόσταση από τοίχους.


Παρεπιπτώντος θα τα ακούσω 100% δεν αγοράζω ξανά μόνο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Θα συνεχίσω προσθετωντας όλα τα μοντέλα που διατίθενται χωρίς μεταλλικό Tweeter.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Έχουμε τα:
Cabasse MT31 Antigua
Dali Lektor 3
Dali Oberon 3
Dali Zensor 3
Elac Debut B6.2
Mission MX2
Αν ξέχασα κάποιο μου λέτε, αγορά από Ελλάδα πάντα
Με ελάχιστα χαρακτηριστικά:
>47Hz στα -3dB
>6 ohm τυπική αντίσταση
>19 λίτρα
<600 ευρώ
Woofer από 15 cm (Ευρώπη είμαστε)
Ευαισθησία από 87db
Δύο μεγαφώνων
 




Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν από 15εκ. καταλαβαίνουμε 8ιντσο, κάτι μας ξεφεύγει... ;)
Εμένα σίγουρα μου είχαν ξεφύγει τα Tannoy που πρότεινες παραπάνω. Φαίνονται (διάβαζε=έχουν χαρακτηριστικά) ενδιαφέροντα.

Χαχαχα, τί βλάκας που είμαι!! 6ιντσο ήθελα να γράψω, ο δαίμων του πληκτρολογίου!
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Εμένα σίγουρα μου είχαν ξεφύγει τα Tannoy που πρότεινες παραπάνω. Φαίνονται (διάβαζε=έχουν χαρακτηριστικά) ενδιαφέροντα.

Χαχαχα, τί βλάκας που είμαι!! 6ιντσο ήθελα να γράψω, ο δαίμων του πληκτρολογίου!
Τα συγκεκριμένα tannoy είναι πολύ παλιά δυστυχώς, αλλά έχουν αξιόλογο ήχο.

Να ρωτήσω στην έκθεση υπήρχαν τα dali, mission, cabasse; Τα elac υπήρχαν από όσο διάβασα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.259
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top