TΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΑΜΑΞΙ. ΤΑΤΑ ΝΑΝΟ με 1.690 ΕΥΡΩ !!!

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: TΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΑΜΑΞΙ. ΤΑΤΑ ΝΑΝΟ με 1.690 ΕΥΡΩ !!!

πες το χρυσόστομε ... αντε και του χρόνου πάλι
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Να ρωτήσω κάτι: έχω ακούσει ότι ο κινητήρας του Smart έχει ημερομηνία λήξης περίπου στα 100.000 χιλιόμετρα. Φαντάζομαι ότι δεν είναι τίποτε άλλο πέρα από τις γνωστές φήμες που ξεκινάνε ως συνήθως για τα περισσότερα πράγματα που ακούγονται πολύ: "Ένας γνωστός γνωστού μου είπε ότι...". Εντούτοις, γνωρίζετε κάτι επ' αυτού; Θέλω να πω, σε σχέση με τη διάρκεια ζωής του κινητήρα του.
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: TΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΑΜΑΞΙ. ΤΑΤΑ ΝΑΝΟ με 1.690 ΕΥΡΩ !!!

μάλλον μιλάει για το turbo που έχουν , ναι θέλει αλλαγή , όπως και σε όλα τα turbo αυτοκίνητα ( δεν έχουν όλα τα smart turbo ) ... μην μπερδεύεστε έτσι , καλά κάνετε και ρωτάτε ...
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Μάνο, αν σου πει κανείς ότι κάτι έχει ημερομηνία λήξης (εκτός από το γάλα, και αυτό είναι συζητήσιμο), να μην τον πιστέψεις. Ιδιαίτερα για μηχανικά μέρη. Όλα έχουν να κάνουν με στατιστικά. Και η στατιστική είναι πολύ χρήσιμη επιστήμη, αλλά και ο 'καλύτερος τρόπος να πούμε ψέμματα'...
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Το γάλα πάντως το πίνω άνετα μια μέρα μετά την ημερομηνία λήξης :)

Τώρα, για τους κινητήρες, προφανώς δεν περίμενα κανένα διακόπτη που να πέφτει στις 100000 km ή οπουδήποτε αλλού. Κι εγώ σε στατιστικά δεδομένα αναφερόμουν. Συμφωνώ ότι πολλά μπορεί να παραποιηθούν έτσι, αλλά πολλές φορές υπάρχουν και αλήθειες. Π.χ. αντίστοιχη φήμη για το Mazda RX-7 ότι κάπου εκεί κλάταρε κι αυτό. Ντάξ κι αυτό δεν ξέρω πόση δόση αλήθειας περιέχει...
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
...Π.χ. αντίστοιχη φήμη για το Mazda RX-7 ότι κάπου εκεί κλάταρε κι αυτό. Ντάξ κι αυτό δεν ξέρω πόση δόση αλήθειας περιέχει...
Εντάξει, μη συγκρίνεις όμως τη χρήση, για την οποία σε προδιέθετε ένα RX-7 σε σχέση με ένα τοσοδούλι αυτοκίνητο πόλης...
Εξάλλου στο RX-7 μιλάμε για βάνκελ, οπότε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Δεν τα σύγκρινα ως αυτοκίνητα, τα σύγκρινα ως φήμη που μπορεί και να έχει κάποια ψήγματα αλήθειας :) Είναι γεγονός πάντως ότι το βασικό πρόβλημα του RX-7 ήταν (απ' όσο έλεγαν) ο βάνκελ κινητήρας του.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Αυτό που με εκνευρίζει φοβερά στα Smart είναι ότι δεν έχω ένα! :141:
Τα μισώ απίστευτα όταν τα βλέπω παρκαρισμένα, ενώ εγώ κανω την 27η γύρα μπας και φύγει κανένας Χριστιανός...
Με εκνευρίζει το ότι δεν έχω καταφέρει να πάρω ένα, ενώ έχω πάρει ένα σωρό βλακείες. Είναι ακριβούτσικο, αλλά μεταχειριμένο κοστίζει όσο ένα καλό, μεγάλο, σκούτερ.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Αυτό που με εκνευρίζει φοβερά στα Smart είναι ότι δεν έχω ένα! :141:
Τα μισώ απίστευτα όταν τα βλέπω παρκαρισμένα, ενώ εγώ κανω την 27η γύρα μπας και φύγει κανένας Χριστιανός...
Με εκνευρίζει το ότι δεν έχω καταφέρει να πάρω ένα, ενώ έχω πάρει ένα σωρό βλακείες. Είναι ακριβούτσικο, αλλά μεταχειριμένο κοστίζει όσο ένα καλό, μεγάλο, σκούτερ.
Τα μεταχειρισμένα προσοχή γιατί ειδικά στα smart το γύρισμα των χιλιομέτρων είναι πανεύκολο... (ρωτήστε ένα μηχανικό!)
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Re: TΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΑΜΑΞΙ. ΤΑΤΑ ΝΑΝΟ με 1.690 ΕΥΡΩ !!!

Το γάλα πάντως το πίνω άνετα μια μέρα μετά την ημερομηνία λήξης :)

Τώρα, για τους κινητήρες, προφανώς δεν περίμενα κανένα διακόπτη που να πέφτει στις 100000 km ή οπουδήποτε αλλού. Κι εγώ σε στατιστικά δεδομένα αναφερόμουν. Συμφωνώ ότι πολλά μπορεί να παραποιηθούν έτσι, αλλά πολλές φορές υπάρχουν και αλήθειες. Π.χ. αντίστοιχη φήμη για το Mazda RX-7 ότι κάπου εκεί κλάταρε κι αυτό. Ντάξ κι αυτό δεν ξέρω πόση δόση αλήθειας περιέχει...
μύθος είναι με το rx7 ... το πρόβλημα του ήταν η ραγδαία αύξηση κατανάλωσης , και επειδή στην Ελλάδα δεν υπήρχε σωστός μηχανικός να στο κάνει συντήρηση , σου έλεγαν πάει ο κινητήρας , θες καινούριο;
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Μάνο, αν σου πει κανείς ότι κάτι έχει ημερομηνία λήξης (εκτός από το γάλα, και αυτό είναι συζητήσιμο), να μην τον πιστέψεις. Ιδιαίτερα για μηχανικά μέρη. Όλα έχουν να κάνουν με στατιστικά. Και η στατιστική είναι πολύ χρήσιμη επιστήμη, αλλά και ο 'καλύτερος τρόπος να πούμε ψέμματα'...
Είναι σχετικά γνωστό στην πιάτσα των πλυντηρίων αυτοκινήτων ότι πλυστικά μηχανήματα πάρα πολύ γνωστής γερμανικής εταιρείας είναι ρυθμισμένα ώστε μετά από Χ ώρες χρήσης να παρουσιάζουν βλάβη στα ηλεκτρονικά τους για την επισκευή της οποίας είναι αναγκαία η επίσκεψη στην αντιπροσωπεία. Και η οποία επίσκεψη πάντα έχει εξωφρενικό κόστος (ούτως ή άλλως).
Οπότε, Μάνο, εγώ θα έλεγα αν σου πει κάποιος κάτι τέτοιο, τουλάχιστον να ψυλλιαστείς.

Και όσον αφορά τα Smart, προσωπικά επιβεβαιώνω το πόρισμα της στατιστικής περί 100.000 km και τούρμπο.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Μα δεν βλέπω πού διαφωνείς. Εγώ μίλησα για μηχανικά μέρη. Εσύ μίλησες για εκ του πονηρού προγραμματισμό σε ηλεκτρονικά μέρη. Αν μιλάς πάντως για Karcher, προσωπικά επιβεβαιώνω ότι όλα αυτά είναι κακόγουστες φήμες. Εκτός αν είσαι μέσα στην 'πιάτσα πλυντηρίων αυτοκινήτων' και έχεις μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα.
Τέλος, ένας κινητήρας 600cc-700cc ζορισμένος με turbo, πακεταρισμένος σε μικρό χώρο, πόσο περιμένεις να κρατήσει; Ιδιαίτερα σε χώρες σαν την Ελλάδα με 45 βαθμούς υπό σκιά το καλοκαίρι, και τον 'μάγκα' που οδηγά να σανιδώνει το δεξί πετάλι για να δείξει στους 'κολλητούς' πώς τραβάει το turbo;
Ανέκαθεν τα ατμοσφαιρικά Smart ήταν και είναι καλύτερες επιλογές, έτσι κι αλλιώς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top