Taiyo Yuden τέλος

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Τέλος εποχής για το συγκεκριμένο CD R το οποίο ήταν μακράν το καλύτερο στην ποιότητα του ήχου.Το εργοστάσιο σταμάτησε την παραγωγή του,και ο προμηθευτής της εταιρείας αυτής στην Ελλάδα προτεινει τα forever plus ,made in Taiwan.Θα ήθελα την γνώμη σας όσο αφορά τα δισκακια αυτά,και γενικως αν υπάρχει κάτι καλύτερο η ισαξιο από τα gold professional audio για ποιοτικές εγγραφές.,ευχαριστω!
 

Attachments


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Μα υπάρχει η JVC Media, που αν δεν απατώμαι είναι η εξέλιξη της Tayo Yunden μετά την εξαγορά της από την JVC. Έτσι δεν είναι;
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606


- δεν άκουσα κάποια διαφορά προς το καλύτερο , απλά πείστηκα πως αυτό το ελάχιστο extra βάρος περιμετρικά λειτουργεί όπως το παρουσιάζουν
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265


- δεν άκουσα κάποια διαφορά προς το καλύτερο , απλά πείστηκα πως αυτό το ελάχιστο extra βάρος περιμετρικά λειτουργεί όπως το παρουσιάζουν
Πολυ καλα φαινονται,αλλα αρκετα ακριβα ομως και πρεπει να παραγγειλεις απο εξω,εδω φανταζομαι δεν τα φερνει κανεις.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Μα υπάρχει η JVC Media, που αν δεν απατώμαι είναι η εξέλιξη της Tayo Yunden μετά την εξαγορά της από την JVC. Έτσι δεν είναι;
http://www.discimpex.gr/cd-r/ Στον καταλογο θα δεις οτι CMC εχει παρει την τεχνολογια της TY και εχει για audio τα forever plus τα μονα με ταχυτητα 32Χ οπως και τα Taiyo Yuden https://shop.discimpex.gr/product/5...hite-cakebox-50-taiwan-made-by-cmc-magnetics/
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Mετα απο αγορα των cd-r forever plus audio της CMC που πηρε την τεχνογωσια απο την Tayio Yuden,αντεγραψα καποια κομματια,και μπηκα στην διαδικασια συγκρισης,να τονισω αρχικα δεν μου γεμισαν το ματι,επειδη η επιστρωση ειναι ανοιχτη σε χρωμα και φαινεται το λογοτυπο με λιγη προσπαθεια.Βεβαια ο κατασκευαστης δηλωνει μεγαλη διαρκεια ζωης,50 χρονια κλπ.Αυτο που διαπιστωσα ειναι νοτι ακουγονται πολυ καλα,σαν να ακουω τα Tayio yuden,ισως εχουν και λιγο πιο ανοιχτο ηχο Παντως απο TDK,Maxell ,και Verbantim ειναι σαφως ανωτερα ηχητικα.
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Τί σημαίνει αυτό;
ποιο ανοιχτη η σκηνη ισως
Τί σημαίνει αυτό;
Πιο ανοιχτη η ηχητικη σκηνη,και μια αισθηση πιο σφιχτου χαμηλου,αλλα επαναλμβανω ισως και να ειναι ιδεα μου,σημερα εκανα την πρωτη δοκιμη και συγκριση,σημασια μικρη εχει αφου ακουγονται πολυ καλα συνολικα.;)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.604
Παντως απο TDK,Maxell ,και Verbantim ειναι σαφως ανωτερα ηχητικα.
Ακούτε διαφορές στις μάρκες cd; :o

Ή έχετε και γ@μώ τ' αυτιά ή είμαι κουφός!
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Ακούτε διαφορές στις μάρκες cd; :o

Ή έχετε και γ@μώ τ' αυτιά ή είμαι κουφός!
Σε συγκριση με τα Τayio yuden oλα ακουγονταν διαφορετικα,τα Verbadim αυτα με το ωραιο βυνιλιακο λογοτυπο,μου ακουγονταν το μπασο αισθητα πιο εντονο.εχει να κανει καθαρα με την επιστρωση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Σε συγκριση με τα Τayio yuden oλα ακουγονταν διαφορετικα,τα Verbadim αυτα με το ωραιο βυνιλιακο λογοτυπο,μου ακουγονταν το μπασο αισθητα πιο εντονο.εχει να κανει καθαρα με την επιστρωση.
Πως εξηγείται αυτό;
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Νομίζω η διαφορές ήταν σε επίπεδο αντοχής στο χρόνο,λαθών στην αντιγραφή,συμβατότητας και όχι σε επίπεδο απόδοσης.Πάντως γνωστός μου είπε για cdr αξιόπιστα είναι αυτά που έχουν τα ακτινολογικά-ιατρικά εργαστήρια και αυτό για το θέμα αντοχής στο χρόνο.
Θα τον ρωτήσω την μάρκα και θα επανέλθω.
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Εγώ ένα έχω να πω δεν ξέρω πως και με ποιο τρόπο συμβαίνει,όταν έγραφα Tayio youden ,gold prοfessional ότι και να έβαζα μετά μου ακουγόταν διαφορετικό,και ποτέ το ίδιο η καλύτερο,ακόμη και τα κεραμικά τα λευκά τα Tayio Youden for data ακουγόταν κατώτερα από τα gold, όΑκομη και στο απλό στερεό του αυτοκινήτου το καταλάβαινα,ήταν πιο συμπιεσμένος ο ήχος στα data.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Τα καλύτερα όλων σε καλή τιμή ήταν αυτά...

Hi space.png


24 καράτια χρυσό.
Εχω ακόμα καμιά 200αρια.

Μετά από αυτά τα Fuji, και από αυτά έχω ακόμα.

Στα φτηνά τα TY ήταν πράγματι απλά αξιοπρεπή.

Αν θέλεις σήμερα να παρεις κατι αξιόλογο παρε MediaRange

https://www.mediarange.de/en/produc...r_80/index.pmode/modul,detail,744/index.pmode
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top