Tannoy Gold

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Στα λεφτά που θες να δώσεις υπάρχουν αυτά:

τα οποία ειναι παραπάνω απο εξαιρετικά.
Τα γνωρίζω τα jbl αλλά δεν έχω ακούσει κανένα από τα 2.
Tα jbl είναι έτοιμα για sub's, με τα tannoy τι γίνεται;
Σε δοκιμές στο YouTube που παρακολουθώ έχω την αίσθηση πως τα tannoy βγάζουν τον πιο γεμάτο ήχο ενώ τα jbl τον πιο συμπιεσμένο. Μιλώ για 8 ιντσών πάντα. Είναι όμως έτσι τα πράγματα;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Τα γνωρίζω τα jbl αλλά δεν έχω ακούσει κανένα από τα 2.
Tα jbl είναι έτοιμα για sub's, με τα tannoy τι γίνεται;
Σε δοκιμές στο YouTube που παρακολουθώ έχω την αίσθηση πως τα tannoy βγάζουν τον πιο γεμάτο ήχο ενώ τα jbl τον πιο συμπιεσμένο. Μιλώ για 8 ιντσών πάντα. Είναι όμως έτσι τα πράγματα;
Δεν μπορείς να κρίνεις σωστά κανενα ηχείο από το youtube. Ούτε καν το δικό σου !

Το ιδανικό θα ήταν να πάρεις και τα δύο να τα δοκιμάσεις και να επιστρέψεις αυτό που δεν σου αρέσει. Μέσω thomann μπορείς να το κάνεις εντός 30 ημερών.

Πάντως το jbl είναι πάρα πολύ καλό ηχείο. Δυσκολεύομαι να σου προτείνω κάτι εμφανώς καλύτερο που να μην κάνει τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Σε λίγες μέρες θα είμαι και εγώ κάτοχος των Tannoy Gold 8. Θα μπουν σε σαλόνι και θα συνδυαστούν στο μέλλον και με το ανάλογο sub που ακόμα δεν έχω σκεφτεί πιο θα είναι. Για αρχή έχω τρείς απορίες.
1. Πόσο χρόνο θέλουν για να στρώσουν; Δεν είχα πριν ηχεία ενεργά (εκτός από sub) και δεν ξέρω τα χούγια τους.
2. Έχω τις βάσεις από τα προηγούμενα οι οποίες είναι αρκετά καλές και ζυγίζουν γύρω στα 18 κιλά η κάθε μία μετά την άμμο που τους έβαλα. Πιστεύτε ότι είναι αρκετές για να σηκώσουν ένα ηχείο σαν το Tannoy που ζυγίζει 14 κιλά;
Θα σας πω και τις εντυπώσεις μου για χρήση σε σαλόνι.
Για την απορία κάποιων γιατί πήγα σε αυτά, πρώτον είναι η αγάπη μου για την Tannoy και ήθελα πολύ να πάω σε ενεργά (με ψήσατε μπαγάσηδες :p ) και επίσης ότι ήταν μέσα στο budget μου. Επίσης τα διάφορα σχόλια που διάβασα και άκουσα στο ίντερνετ. Τέλος αλλά όχι κομβικό στοιχείο βεβαίως βεβαίως η έγκριση της γυναίκας μου (μετά από 14 χρόνια έγγαμου βίου) για την εμφάνιση τους (δεν είχε αποδεχτεί κανένα πριν χαχαχαχα, τι σου κάνει το χρυσό χρώμα πάνω στο ηχείο).
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Αντε με γειά και περιμένουμε εντυπώσεις!
Φτάνουν στις 31/3. Ανοίγω καινούργιο κεφάλαιο στην ηχητική μου ζωή και μου έχει ανοίξει η όρεξη γιατί από προ-ενισχυτική κατάσταση θα παίξω μέσω AV (Marantz SR6003)με RCA to XLR. Έχω μπει σε φάση να ψάχνω preamp με εξόδους XLR για να τα οδηγεί αλλά όχι dac γιατί έχω και pickup με εξωτερικό phono stage το οποίο έχει και balanced έξοδο. Και δεν ξέρω που να πάω. Budget για την ώρα δεν ξέρω θέλω να δω για αυτό αξιολογώ και μεταχειρισμένα. Το σύστημα που θέλω να φτιάξω είναι 2.1
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μολις κοίταγα αυτό ακριβως.
Τώρα πρέπει να βρω και άλλα 1200 ευρώ για το minidsp. Θα πέσει παντόφλα χαχαχαχα :)
Δυστυχώς είναι αρκετά ακριβότερο, αυτή είναι τιμή ηπα.
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Με 'γειά & καλοάκουστα ...

Σκέφτομαι και γω ένα σεταπ με τα 8αρια και αυτό, (αποκλειστικά για στριμιν από spotifai / tidal / qobuz) ...

Λίγο προβληματίζομαι με το γεγονός ότι κανονικά τα 8αρια συστήνονται από την μαμά τους για nearfield monitors και δεν ξέρω πως θα αποδίδουν σε σεταπ μεσαίου καθιστικού ...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Με 'γειά & καλοάκουστα ...

Σκέφτομαι και γω ένα σεταπ με τα 8αρια και αυτό, (αποκλειστικά για στριμιν από spotifai / tidal / qobuz) ...

Λίγο προβληματίζομαι με το γεγονός ότι κανονικά τα 8αρια συστήνονται από την μαμά τους για nearfield monitors και δεν ξέρω πως θα αποδίδουν σε σεταπ μεσαίου καθιστικού ...
Σε λίγες ήμερές θα σου πω πρώτες εντυπώσεις όταν παραλάβω.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Με 'γειά & καλοάκουστα ...

Σκέφτομαι και γω ένα σεταπ με τα 8αρια και αυτό, (αποκλειστικά για στριμιν από spotifai / tidal / qobuz) ...

Λίγο προβληματίζομαι με το γεγονός ότι κανονικά τα 8αρια συστήνονται από την μαμά τους για nearfield monitors και δεν ξέρω πως θα αποδίδουν σε σεταπ μεσαίου καθιστικού ...

μια χαρα θα παιξουν

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.485
Ποιος τα πουλάει εκτός απο την ίδια την minidsp?
H Projecting & Sounding Art. Όσο για την τιμή, ο @ZaBBalos έχει δίκιο, το SHD είναι ακριβότερο, πάει κοντά στα €1700. Εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι αναλογικές εισόδοι, μπορείς να πας στο SHD studio το οποίο είναι οικονομικότερο.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
H Projecting & Sounding Art. Όσο για την τιμή, ο @ZaBBalos έχει δίκιο, το SHD είναι ακριβότερο, πάει κοντά στα €1700. Εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι αναλογικές εισόδοι, μπορείς να πας στο SHD studio το οποίο είναι οικονομικότερο.
Δεν είναι μόνο οι είσοδοι... Το studio έχει ψηφιακές εξόδους μόνο. Δεν έχει dac.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
H Projecting & Sounding Art. Όσο για την τιμή, ο @ZaBBalos έχει δίκιο, το SHD είναι ακριβότερο, πάει κοντά στα €1700. Εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι αναλογικές εισόδοι, μπορείς να πας στο SHD studio το οποίο είναι οικονομικότερο.
Εχω ένα technics SL1600 mkii με το phono zen της ifi και είναι αναπόσπαστο κομμάτι του setup καθότι έχω στην κατοχή μου καμιά 200αρια δίσκους επιλεγμένους. Οπότε έχω ανάγκη για αναλογική είσοδο μόνο για το pickup. Ειδάλλως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα dac με volume control.
 

Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Εξαιρετική επιλογή, καλοάκουστα. Κερδίζεις το βραβείο του πρώτου ανθρώπου που ζήτησε γνώμη εδώ μέσα και έκανε αυτό που του προτάθηκε 8-)

Οι βάσεις σου δεν θα έχουν θέμα. Από στρώσιμο υπολόγιζε κανα τριήμερο (για τα αυτιά σου).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.485
Οπότε έχω ανάγκη για αναλογική είσοδο μόνο για το pickup. Ειδάλλως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα dac με volume control.
Άρα, κοιτάς το miniDSP SHD.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
Σε λίγες ήμερές θα σου πω πρώτες εντυπώσεις όταν παραλάβω.
-
Πόσες φορές το έχουμε νιώσει !
.......μέχρι εκείνη την ώρα θα σε τρώει ...το " What's In The Box ? "
-

-
ό σκηνοθέτης , ή μουσική , οι ηθοποιοί , ό χώρος , ό χρόνος , ή ώρα ....ήταν όλοι Εκεί !
.......quote in cinema history .

*.......με το καλό να σου έρθουν . :hi:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Φτάνουν στις 31/3. Ανοίγω καινούργιο κεφάλαιο στην ηχητική μου ζωή και μου έχει ανοίξει η όρεξη γιατί από προ-ενισχυτική κατάσταση θα παίξω μέσω AV (Marantz SR6003)με RCA to XLR. Έχω μπει σε φάση να ψάχνω preamp με εξόδους XLR για να τα οδηγεί αλλά όχι dac γιατί έχω και pickup με εξωτερικό phono stage το οποίο έχει και balanced έξοδο. Και δεν ξέρω που να πάω. Budget για την ώρα δεν ξέρω θέλω να δω για αυτό αξιολογώ και μεταχειρισμένα. Το σύστημα που θέλω να φτιάξω είναι 2.1
Καταρχάς μεγειές τα ηχεία. :)
Σχετικά με το phono αν δεν έχεις και είσοδο xlr και να είναι το phono true balance δεν κάνεις τίποτα επί της ουσίας. Επίσης εννοείται ότι τα πικάπ ενώ είναι στην ουσία συσκευές true balance αλλά στο 99 τοις εκατό των περιπτώσεων έχουν έξοδο rca οπότε και εκεί χρειάζεται μετατροπή εφόσον και το phono πληροί τις προϋποθέσεις. Αν κάτι από όλα αυτά στην αλυσίδα δεν το έχεις άστα όπως είναι.
Τώρα για pro που θέλεις πρέπει να πεις ένα μπάτζετ αλλιώς βράσε όρυζα:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.562
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top