Tannoy Gold

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Οκ καταλαβα ευχαριστω για τις απαντησεις.Εκανα την αγορα.Θα ξεκινησω ως εχω και βλεπω.Οσον αφορα τα καλωδια , εχει νοημα να παρω το μικροτερο δυνατο σ μηκος rca->xlr και να συνεχιζει f xlr-m xlr το μηκος η δν εχει καποιο νοημα .
Γιατί να το κανείς αυτό? Πάρε καλώδια xlr στο μήκος που θέλεις και ανταπτορες xlr-rca. Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα πάρεις προ με balanced εξόδους.
 

Attachments


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Γιατί να το κανείς αυτό? Πάρε καλώδια xlr στο μήκος που θέλεις και ανταπτορες xlr-rca. Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα πάρεις προ με balanced εξόδους.
Σωστός ο φίλος ο Tanto, τουλάχιστον να μειώσεις την χασουρα unbalance to balanced. Κάποιοι εδώ στο site έχουν δει καλά αποτελέσματα με τέτοια βύσματα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.919
Reaction score
12.574
Χρειάζεται προσοχή κατά την επιλογή αυτών των προσαρμογέων. Λόγω μεγάλης διαμέτρου ενδέχεται να μη χωρούν στις εξόδους του ενισχυτή, οι οποίες συνήθως είναι στριμωγμένες.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Χρειάζεται προσοχή κατά την επιλογή αυτών των προσαρμογέων. Λόγω μεγάλης διαμέτρου ενδέχεται να μη χωρούν στις εξόδους του ενισχυτή, οι οποίες συνήθως είναι στριμωγμένες.
Πολύ σωστή παρατήρηση. Έχω ακριβώς αυτό το θέμα στο δικό μου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα δυο βύσματα male xlr to rca για δοκιμή τα οποία τα έβαλα στα Tannoy και μετά τα σύνδεσα με rca καλώδια στην rca preout του advance acoustic. Συμπέρασμα λιγότερο θόρυβο ακόμα και στο full gain σε σχέση με τα mogami xlr to xlr. Τα συμπεράσματα δικά σας. Τα βύσματα που αγόρασα είναι τα παρακάτω:

 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα δυο βύσματα male xlr to rca για δοκιμή τα οποία τα έβαλα στα Tannoy και μετά τα σύνδεσα με rca καλώδια στην rca preout του advance acoustic. Συμπέρασμα λιγότερο θόρυβο ακόμα και στο full gain σε σχέση με τα mogami xlr to xlr. Τα συμπεράσματα δικά σας. Τα βύσματα που αγόρασα είναι τα παρακάτω:
Ωραία αλλά χρήσιμο θα ήταν να γινόσουν λίγο πιο συγκεκριμένος, με full gain πόσο κοντά πρέπει να είσαι στο ηχείο για να ακούσεις το θόρυβο, σε ήσυχο δωμάτιο, και φυσικά χωρίς να δέχεται σήμα μουσικής το ηχείο;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ωραία αλλά χρήσιμο θα ήταν να γινόσουν λίγο πιο συγκεκριμένος, με full gain πόσο κοντά πρέπει να είσαι στο ηχείο για να ακούσεις το θόρυβο, σε ήσυχο δωμάτιο, και φυσικά χωρίς να δέχεται σήμα μουσικής το ηχείο;
Ακριβώς μπροστά στο ηχείο. Σε απόσταση ακρόασης δεν ακούγεται. Η αν ακούγεται θα πρέπει να έχει απόλυτη ησυχία για να το καταλάβεις μηδαμινά.
 
  • Like
Reactions: gid

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Ακριβώς μπροστά στο ηχείο. Σε απόσταση ακρόασης δεν ακούγεται.
Μπροστά στο ηχείο μπορείς να είσαι στους 30 πόντους, μπορείς να είσαι και στα δύο μέτρα....
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ακούω μουσική στα 2,5μ . Όταν λέω μπροστά εννοώ ακριβώς μπροστά με σκοπό να ακούσω τον θόρυβο. Οπότε μιλάμε από 10 έως το πολύ 30 πόντους με γυρισμένο το αυτί στο tweeter.
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αν θελεις να δεις αν εχει θορυβο το ηχειο απο μονο του αποσυνδεσε το audio in οτι και αν ειναι αυτο και δες τι κανει απο μονον του.Λογικα αυτον τον θορυβο θα πρεπει να εχει και με τις αλλες συνδεσεις επανω του.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Αν θελεις να δεις αν εχει θορυβο το ηχειο απο μονο του αποσυνδεσε το audio in οτι και αν ειναι αυτο και δες τι κανει απο μονον του.Λογικα αυτον τον θορυβο θα πρεπει να εχει και με τις αλλες συνδεσεις επανω του.
Το ηχείο το έχω πει και σε προηγούμενο post δεν έχει θόρυβο όταν δεν υπάρχει συσκευή συνδεδεμένη.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα δυο βύσματα male xlr to rca για δοκιμή τα οποία τα έβαλα στα Tannoy και μετά τα σύνδεσα με rca καλώδια στην rca preout του advance acoustic. Συμπέρασμα λιγότερο θόρυβο ακόμα και στο full gain σε σχέση με τα mogami xlr to xlr. Τα συμπεράσματα δικά σας. Τα βύσματα που αγόρασα είναι τα παρακάτω:

Αν το συνδέσεις στην high pass out σου ακούγεται κατι;
 


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα δυο βύσματα male xlr to rca για δοκιμή τα οποία τα έβαλα στα Tannoy και μετά τα σύνδεσα με rca καλώδια στην rca preout του advance acoustic. Συμπέρασμα λιγότερο θόρυβο ακόμα και στο full gain σε σχέση με τα mogami xlr to xlr. Τα συμπεράσματα δικά σας. Τα βύσματα που αγόρασα είναι τα παρακάτω:

Θα μπορούσες να ξαναβάλεις το link σε παρακαλώ?
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα από τα χιονισμένα Μελίσσια. Τα Tannoy μου τα λατρεύω σε όλες τις μορφές του, nearfield, stereo, immersive. Ωστόσο για να είμαστε αντικειμενικοί έχω ένα παράπονο ειδικά για nearfield monitor ηχείο που βρίσκεται κοντά σε συσκευές που παράγουν παρεμβολές (κινητά, wifi κτλ). Το ηχείο έπρεπε να είναι μονωμένο τέλος. Δεν μπορεί να είναι μονωμένα ηχεία για υπολογιστές όπως τα creative και τα logitech και ένα ηχείο παραγωγής μουσικής να επηρεάζεται από το κινητό. Αναγκάζομαι να πηγαίνω το κινητό που είναι μέρος της δουλειάς μου, 2 μέτρα μακριά για να μην ακούω παρεμβολές όταν ψάχνει σήμα. Αγαπητή μου Tannoy δυστυχώς -1 για αυτή την αστοχία για ένα κατά τα άλλα άψογο ηχείο.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Καλημέρα από τα χιονισμένα Μελίσσια. Τα Tannoy μου τα λατρεύω σε όλες τις μορφές του, nearfield, stereo, immersive. Ωστόσο για να είμαστε αντικειμενικοί έχω ένα παράπονο ειδικά για nearfield monitor ηχείο που βρίσκεται κοντά σε συσκευές που παράγουν παρεμβολές (κινητά, wifi κτλ). Το ηχείο έπρεπε να είναι μονωμένο τέλος. Δεν μπορεί να είναι μονωμένα ηχεία για υπολογιστές όπως τα creative και τα logitech και ένα ηχείο παραγωγής μουσικής να επηρεάζεται από το κινητό. Αναγκάζομαι να πηγαίνω το κινητό που είναι μέρος της δουλειάς μου, 2 μέτρα μακριά για να μην ακούω παρεμβολές όταν ψάχνει σήμα. Αγαπητή μου Tannoy δυστυχώς -1 για αυτή την αστοχία για ένα κατά τα άλλα άψογο ηχείο.
Συμφωνώ απόλυτα είναι απαράδεκτο τα edifier του κατοσταρικου που έχω είναι εντελώς νεκρά χωρίς σήμα στην είσοδο!
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Εγώ προσωπικά βάζω το κινητό πάνω από το ηχειο όταν το συνδέω για Spotify κτλ και δεν ακούω κάτι ώρες που το έχω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.925
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top