TAR (2022)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
1679504040491.png


H Lydia Tar είναι παγκοσμίου φήμης και πολυβραβευμένη μαέστρος ευρισκόμενη στο ζενίθ της καλλιτεχνικής της πορείας. Το τελευταίο βήμα για την κορωνίδα του ηχογραφημένου της έργου είναι η εκτέλεση της περίφημης 5ης Συμφωνίας του Mahler που έχει προγραμματίσει με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου σε live εκτέλεση.

H Lydia Tar είναι παράλληλα ένας χαρακτήρας πληθωρικός και αρπακτικός. Ασυμβίβαστη στις καλλιτεχνικές της ανησυχίες δεν διστάζει να κατακεραυνώνει όποιον θα τις έθιγε. Με τη νοημοσύνη και αυτοπεποίθηση που τη διακρίνουν χτίζει συνεχώς νέα στρώματα και πτυχές στη μουσική της υπόσταση ακόμα κι επινοώντας στοιχεία. Εκμεταλλεύεται ασύστολα παγιωμένες καταστάσεις στους κόλπους του ιδιώματος που υπηρετεί ώστε να ικανοποιεί πάντα υπό συναινετική συνθήκη όσες επιθυμίες έχει σε επίπεδο σχέσεων. Προωθεί όσους εξαρτώμενους χαρακτήρες συναινούν στις ορέξεις της και υπονομεύει όσους θα της εναντιώνονταν.

Εφόσον αφετηρία της υπόθεσης είναι η ύβρις της ηρωίδας αναμένεται ενδόμυχα ότι η ταινία θα είναι το χρονικό μιας πτώσης ανταποκρινόμενης σε αυτήν. Η άτις εκδηλώνεται με τις ψυχικές διαταραχές αρχικά στο παρασκήνιο της δημιουργικής της δραστηριότητας ερχόμενες σταδιακά στο προσκήνιο. Η Νέμεσις εμφανίζεται με την αυτοκτονία μιας πρώην προστατευόμενής της μαέστρου, την κατακραυγή από κοινωνικά μέσα με μονταρισμένο υλικό και νομικές επιπτώσεις ύστερα από εχθρικές ενέργειες συνεργατών της. Η τίσις στον επίλογο αφήνει εσκεμμένα το νόημα του έργου ανοικτό σε πολλαπλές ερμηνείες.

Στην παρατεταμένη διάρκεια κανένα κομμάτι δεν κάνει κοιλιά αφού η δράση όχι μόνο εκτυλίσσεται σε ψυχολογικό πεδίο αλλά χορδίζει στοιχεία μεταφυσικού τρόμου καθώς μια μυστήρια γυναικεία φιγούρα με κόκκινα μαλλιά στοιχειώνει κυριολεκτικά την TAR σε κομβικές σκηνές.
1679506535553.png

1679506753862.png


Ο σκηνοθέτης Todd Field μεταγράφει στη δική του οπτική στοιχεία από το σινεμά του μέντορά του Stanley Kubrick χωρίς να λαμβάνει κάποια κατηγορηματική θέση εν είδει διδάγματος από τα τεκταινόμενα. Είναι ο θεατής που καλείται ν'αποφασίσει αν το ήθος ενός καλλιτέχνη θα μπορούσε να επηρεάζει την αξία των έργων ή αν η αξία των έργων θα ξεπερνούσε ηθικά παραστρατήματα και αν η σύγχρονη κουλτούρα ακύρωσης χαρακτήρων από τον ζήλο για κοινωνική δικαιοσύνη πίσω από οθόνες ηλεκτρονικών συσκευών καταλήγει στην ακύρωση πολιτισμικών αξιών.

Ο χαρακτήρας της ηρωίδας καταρρέει και τήκεται μέσα στην κατακραυγή, το δικό της τραγούδι δεν γίνεται πλέον να εισακουστεί απ'όσα υπερκόσμια πνεύματα εδρεύουν σε έργα συγκλονιστικά όπως η 5η του Mahler και το Κοντσέρτο για Τσέλο του Elgar , ο επίλογος όμως μας δείχνει πως δεν υποκύπτει ευρισκόμενη σε κατάσταση ετοιμότητας για εκ νέου επινόηση της υπόστασής της. Κανένας από τους εταίρους της δεν έχει δράσει με ηθικό τρόπο αφού κι εκείνοι δικά τους συμφέροντα θα έχουν εξυπηρετήσει με πρόσχημα την αποκατάσταση μιας ηθικής αταξίας. Ο πολιτισμός μπορεί να μας δίνει υπερβατικές αξίες εκτρέφοντας παράλληλα εγωπάθεια και αρπακτική συμπεριφορά από το χαμηλότερο ως το υψηλότερο σκαλί.

Μολονότι αυτή η ταινία δεν περιέχει περιπετειώδη εντυπωσιακά ηχητικά εφέ είναι από τις ελάχιστες που ο υποφαινόμενος απολαμβάνει σε immersive πεδίο, αφού η χωρική αίσθηση από τις αίθουσες και τις ορχηστρικές πρόβες και οι εμβόλιμες ανατριχιαστικές πινελιές δικαιώνουν την ηχητική επεξεργασία.

Όσο και να γνωρίζουμε ότι οι συντελεστές στην κινηματογραφική τέχνη υπάγονται σε σύστημα αξιών μη ταυτιζόμενο μ'εκείνο του κοινού, όσο και να φανταζόμαστε ότι κάποιο βραβείο δεν φέρνει τα πάνω κάτω ως προς το cachet των σταρ, κατά τη γνώμη του γράφοντος είναι σκανδαλώδης η επιλογή να μην κερδίσει η Kate Blanchett το όσκαρ για την υπερβατική ερμηνεία που έδωσε. Αναλογίζομαι κιόλας μήπως έδρασαν εναντίον της όχι μόνο το hype από την ταινία που κυριάρχησε στα εφετινά βραβεία αλλά και οι διόλου κολακευτικές προεκτάσεις από το θέμα της παρούσας ταινίας σε σχέση με σύγχρονα πρότυπα του πολιτισμού μας.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
...είναι σκανδαλώδης η επιλογή να μην κερδίσει η Kate Blanchett το όσκαρ για την υπερβατική ερμηνεία που έδωσε. Αναλογίζομαι κιόλας μήπως έδρασαν εναντίον της όχι μόνο το hype από την ταινία που κυριάρχησε στα εφετινά βραβεία αλλά και οι διόλου κολακευτικές προεκτάσεις από το θέμα της παρούσας ταινίας σε σχέση με σύγχρονα πρότυπα του πολιτισμού μας.
Αυτό ακριβώς.
Για μένα κι ο σκηνοθέτης άξιζε το αγαλματάκι.
Έκανε θαρραλέες επιλογές στην παρουσίαση της ηρωίδας του, της ηθικής της, της μοντέρνας κουλτούρας.
Προφανώς η πρόθεση του να δώσει στον θεατή τα περίπλοκα δεδομένα και να τον αφήσει να φτάσει στα δικά του συμπεράσματα, δεν κάθισε καλά στους Woke Culturάκιδες.
 


gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ο ρόλος ήταν τρομερά απαιτητικός και η ΚΒ έλαμψε, κρατάει την πολύ μακριά ταινία μόνη της. Όχι πως ξαφνιάστηκε και κανείς μ' αυτό.

Η σκηνή με το ακορντεόν ήταν το κερασάκι στην τούρτα....

Τα ΄Οσκαρ κάθε χρόνο ευτελίζονται λίγο περισσότερο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Είναι ο θεατής που καλείται ν'αποφασίσει αν το ήθος ενός καλλιτέχνη θα μπορούσε να επηρεάζει την αξία των έργων ή αν η αξία των έργων θα ξεπερνούσε ηθικά παραστρατήματα
Εαν η περιγράφη και αίσθηση σου είναι ακριβής, είναι καλό κάθε έργο που αφήνει τον θεάτη να αποφασίσιει μόνος του, όπως σου έχω πεί αλλού και σε ανύποπτο χρόνο. Βέβαια σπάνιο γαι Αμερικάνικη παραγωγή αλλά να το δεχθώ καθώς το λές εσυ. Δεν την έχω δει και μάλλον δεν θα την δώ, καθώς δεν βλεπω πλέον σινεμά.

¨Οσον αφορά την ηθική και την σχέση της με τέχνη, που καλό ίσως είναι να έχει φτάσει να απασχολεί και να προβληματίζει τον απλό κόσμο, έστω και αργά, έστω και εαν πιθανώς γίνεται για να "ξεπλυθεί" λίγο το Χόλλυγουντ με τα τελευταία γνωστά γεγονότα που του έχουν στοιχίσει όπως και να έχει ..... δεν υπάρχει καμία σχέση που να μας αποδεικνύει ότι ενας ανηθικος στην ζωή του καλλιτέχνης δεν μπορεί να παράξει το πιο μεγάλο έργο. ¨Απειρα παραδειγματα απο τον Ντοστογιέφσκι μέχρι πολλούς μεγάλους συνθέτες της κλασικής.

Η δημιουργία στον καλλιτέχνη (και στον κάθε άνθρωπο) αποτελεί και ένα είδος λύτρωσης και απελευθέρωσης , οπότε οι μουσικολόγοι, φιλοσοφία της τέχνης και λοιποί εκεί το αποδίσουν. ¨Ασε που και η ομορφιά που ανέφερα αλλού και η σχεση με την αλήθεια και την ηθική πρέπει να εμπεριέχει και το ρεαλιστικό, όπως αυτό έχει επεξεργαστεί τίμια ως προς το πως το βλέπει ο ίδιος ο καλλιτέχνης με την ψυχή του και αυτό έχει υποχρέωση να εκφράσει. Μιά καλή πρόσφορη και εύκολη μορφή τέχνης να το διακρίνεις αυτό .......είναι η ζωγραφική. Η μουσική πιο δύσκολα.
 
Last edited:


D

Deleted member 50795

Guest
Δε την ξέρω την ταινία. Διάβασα λίγο και δεν είδα ανάλογα κάτι τόσο «θορυβώδες» για αυτή ,που να δικαιολογεί την τόση αναστάτωση .
Οι βαθμολογίες που παίρνει σε κριτικές είναι οριακά στη ζώνη του καλού προς πολύ καλού ( 7,5/10 και 3/5).
Αν τη δω θα ξέρω τι παίζει , μέχρι τότε όμως επιφυλάσσομαι.:geek:
(αν τη δω , γιατί με αυτά που διάβασα δεν με προκαλεί ιδιαίτερα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Εγώ θα ήθελα λίγες πληροφορίες για το σεταπ που μπορεί να προσφέρει αυτή την απόλαυση:

είναι από τις ελάχιστες που ο υποφαινόμενος απολαμβάνει σε immersive πεδίο
🍷
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ακουστικά βρε στραβάδι. 😃
Δε την ξέρω την ταινία. Διάβασα λίγο και δεν είδα ανάλογα κάτι τόσο «θορυβώδες» για αυτή ,που να δικαιολογεί την τόση αναστάτωση .
Οι βαθμολογίες που παίρνει σε κριτικές είναι οριακά στη ζώνη του καλού προς πολύ καλού ( 7,5/10 και 3/5).
Αν τη δω θα ξέρω τι παίζει , μέχρι τότε όμως επιφυλάσσομαι.:geek:
(αν τη δω , γιατί με αυτά που διάβασα δεν με προκαλεί ιδιαίτερα)
Ποιά βγήκε πρώτη Ο σπαιντερμαν ή ο Τζόν Γουικ ; 😃

Πάω ολοταχώς για μπάναρισμα. χα χα

Που να δείτε τι έγραψα στον Μπαρλα για τον Ταρκόφσκι χα χα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγώ θα ήθελα λίγες πληροφορίες για το σεταπ που μπορεί να προσφέρει αυτή την απόλαυση:



🍷
Δεν είναι απαραίτητο...αφού έχεις το δικό σου. :wink:
Ακουστικά βρε στραβάδι. 😃
Με μεγάλη οθόνη VR δεν θα βόλευαν τον υποφαινόμενο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν είναι απαραίτητο...αφού έχεις το δικό σου. :wink:

Με μεγάλη οθόνη VR δεν θα βόλευαν τον υποφαινόμενο.
¨Εστησες ιμμερσιβ δηλαδή ; Ε, ρε γλέντια χα χα. Πότε η παρουσίαση ;
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Βρε Bhutia μην καταντήσει και αυτό το νήμα για πολυκαναλα κλπ χα χα

Θα έρθει και ο ΝΚ και μετά άντε να πουμε τα κουλτουριάρικά μας. 😃

Κεντρικό έχεις ; 😃

Prince 😍 πρεπει να καλέσουμε όπως και δήποτε. Το θέμα έχει όλα τα χαρακτηριστικά που τον ενδιαφέρουν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δε την ξέρω την ταινία. Διάβασα λίγο και δεν είδα ανάλογα κάτι τόσο «θορυβώδες» για αυτή ,που να δικαιολογεί την τόση αναστάτωση .
Οι βαθμολογίες που παίρνει σε κριτικές είναι οριακά στη ζώνη του καλού προς πολύ καλού ( 7,5/10 και 3/5).
Αν τη δω θα ξέρω τι παίζει , μέχρι τότε όμως επιφυλάσσομαι.:geek:
(αν τη δω , γιατί με αυτά που διάβασα δεν με προκαλεί ιδιαίτερα)
Αν συντελούν σε κάτι τέτοιο όσα έγραψα τότε...να μη ληφθούν υπ'όψιν.
¨Εστησες ιμμερσιβ δηλαδή ; Ε, ρε γλέντια χα χα. Πότε η παρουσίαση ;
Έχω δεσμευθεί σε ανύποπτο χρόνο...να μη το παρουσιάσω.
Εαν η περιγράφη και αίσθηση σου είναι ακριβής, είναι καλό κάθε έργο που αφήνει τον θεάτη να αποφασίσιει μόνος του, όπως σου έχω πεί αλλού και σε ανύποπτο χρόνο. Βέβαια σπάνιο γαι Αμερικάνικη παραγωγή αλλά να το δεχθώ καθώς το λές εσυ. Δεν την έχω δει και μάλλον δεν θα την δώ, καθώς δεν βλεπω πλέον σινεμά.
...
Είναι σπάνιο φαινόμενο σε αμερικανική ταινία να μη βγαίνει κάποιος μονόλογος χαρακτήρα στο τέλος για να μας έκανε να εμπεδώσουμε διάφορα ηθικά μηνύματα... Ενδεικτικό επίσης ότι πολύ λίγες σύγχρονες ταινίες μου άρεσαν τόσο πολύ ώστε να τις ξαναβλέπω αφιερώνοντας από πάνω και σοβαρή ενέργεια για το σχολιασμό τους.

Βρε Bhutia μην καταντήσει και αυτό το νήμα για πολυκαναλα κλπ χα χα

Θα έρθει και ο ΝΚ και μετά άντε να πουμε τα κουλτουριάρικά μας. 😃

Κεντρικό έχεις ; 😃

Prince 😍 πρεπει να καλέσουμε όπως και δήποτε. Το θέμα έχει όλα τα χαρακτηριστικά που τον ενδιαφέρουν.
Για να συνειδητοποιούσαμε την αξία του κεντρικού καναλιού, άμα κάποιος διέθετε μονάχα τετράδα ηχείων δεν θα έπρεπε να στήσει κλασσικό τετραφωνικό setup αλλά με κεντρικό μπρος και το πίσω λίγο πιο ψηλά από τα τρία μπροστινά...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αν συντελούν σε κάτι τέτοιο όσα έγραψα τότε...να μη ληφθούν υπ'όψιν.

Έχω δεσμευθεί σε ανύποπτο χρόνο...να μη το παρουσιάσω.

Είναι σπάνιο φαινόμενο σε αμερικανική ταινία να μη βγαίνει κάποιος μονόλογος χαρακτήρα στον επίλογο για να μας κάνει να εμπεδώσουμε διάφορα ηθικά διδάγματα... Ενδεικτικό επίσης ότι πολύ λίγες σύγχρονες ταινίες μου άρεσαν τόσο πολύ ώστε να τις ξαναβλέπω αφιερώνοντας από πάνω και σοβαρή ενέργεια για το σχολιασμό τους.
Καλο θα είναι. Ο σκηνοθέτης είναι καλός.
Ε, Sundance Festival βραβείο κιόλας. Αυτό μετράει.

¨Εχει κάνει καλή δουλίτσα εκεί ο Ρεντφορντ. ¨Εχει σώσει λίγο την κατάσταση και το γόητρο του Αμερικάνικού σινεμά.

https://www.imdb.com/name/nm0276062/bio?ref_=nm_ov_bio_sm

Δεν τα παρακολουθώ εδω και πολλά πολλά χρόνια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Για να συνειδητοποιούσαμε την αξία του κεντρικού καναλιού, άμα κάποιος διέθετε μονάχα τετράδα ηχείων δεν θα έπρεπε να στήσει κλασσικό τετραφωνικό setup αλλά με κεντρικό μπρος και το πίσω λίγο πιο ψηλά από τα τρία μπροστινά...
Μεσιέ, υπάρχει copyright επ' αυτού, ξέρεις εσύ. ;)
 


D

Deleted member 50795

Guest
Τώρα είδα πως το κοινό τη βαθμολογεί με 2,5/5…:confused:

(έχω κίνητρο τώρα ..:geek:)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τώρα είδα πως το κοινό τη βαθμολογεί με 2,5/5…:confused:

(έχω κίνητρο τώρα ..:geek:)
Όσο πιο χαμηλά .... τόσο καλύτερη θα είναι. Όποιος κοιτάει μόνο κριτικες και βαθμολογίες στο σινεμά (απο την εποχή μου κιόλας που είχαμε καλύτερους και όχι ηλίθιους κριτκούς και μην πω και άλλα) ... ήταν σίγουρο ότι θα έχανε τα καλύτερα έργα. Καλύτερα να ακούς την γνώμη φίλων σου κλπ που εκτιμάς και ξέρεις και ξέρουν και αυτοί τι "βλέπουν".
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top