TAR (2022)

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι μηνιαίες αποδοχές στους περισσότερους ιατρούς δεν πλησιάζουν καν τις εβδομαδιαίες απολαβές διάφορων τεχνιτών , ιδίως όταν οι δεύτεροι έχουν την έδρα τους σε επαρχιακά μέρη. Δεν είναι δύσκολο επίσης να διαπιστωθεί με πόσες κακοτεχνίες θα μπορούσαν να συνεχίζουν απρόσκοπτα την επαγγελματική τους δραστηριότητα οι δεύτεροι.
Διαβλέπω μια δυσαρέσκεια απέναντι στην προσφιλή τάξη των επαγγελματιών πρακτικών επαγγελμάτων, επειδή ζούμε σε επαρχία και δεν βρίσκουμε μαστόρους όπως η δική μου απέναντι στους αντιπροσώπους του ιατρικού κλάδου ή έχω λάθος εντύπωση ; 😃 😍

Για τα άλλα που λές δεν διαφωνώ , ίσα ίσα αυτά σου είπα και εγώ. Οι απολαβές τους φυσικά είναι μεγαλύτερες. Και όχι μόνο αυτών. Αυτό ήταν και όλο το νοήμα του δικού μου πόστ περί δύσκολου και εύκολου και που στην ουσία δεν είναι κριτήριο για να κάνει κάποιος ή να θεωρηθεί ότι στον τομέα του κάνει καλή ή κακή δουλειά αλλά παίζουν ρόλο πολλά άλλα πράγματα. Ούτε το κάνει για αυτό. Ιδίως στην επιστήμη (δεν εννοώ επαγγέλματα της επιστήμης) οι απολαβές είναι μικρότερες όλων των υπολοίπων και όμως η γνώση και συσσώρευσή της είναι η μεγαλύτερη δυνατή.

Και μια και είπα γνώση και κάπου αλλού αναφερθήκαμε στο τι ακριβώς είναι αυτό αλλά και σε έννοιες όπως γνώση, λογική, υποκειμενικότητα (υποκείμενο) αντικειμενικότητα (αντικείμενο), ιδέα (νούς κατα το Ελληνικόν, πνεύμα κατά άλλους, ανάλογα τον κλάδο της επιστήμης που ασχολείται κάποιος), η διαφορά τους (ιδίως του αντικειμενικού) με το απόλυτο που επιστημονικά-φιλοσοφικά είναι άλλο πράγμα και τι αυτά αποτελούν σαν ορισμοί και διάρθρωση στην φιλοσοφική σκέψη εντασσόμενα σε ένα ολιστικό σύστημα εξέτασης, διαφέροντας απο την αντίληψη του κόσμου που τα χρησιμοποιεί, όχι λάθος, αλλά πειρσσότερο σαν μερικό και ασύνδετον (αμπελο) φιλοσοφείν στην καθημερινή του ζωή και οι οποίοι ορισμοί ξέπερνανε την έννοια της γνώσης όπως αυτή νοείται απο τα μαθηματικά περί αποδείξεως, λογικών προτάσεων που βασίζεται κάθε υπόθεση αλλά και των γνωστών αρχών της λογικής που ξέρουν ('η έπρεπε να ξέρουν) οι των πρακτικών επιστημών ... και οι οποίες απο την φιλοσοφία εξετάζονται σε βαθύτερο επίπεδο καθώς δεν φτάνουν οι λογικές αρχές αλλά πρέπει και να διερευνηθεί απο που και πως αυτές προκύπτουν (απο το "νους" δηλαδή του ανθρώπου που έχει σχέση με το "Εγώ" και το "Είναι" αλλά και "Γιγνεσθαι" των αρχαίων Αριστοτελη και Ηρακλείτου) ... και επειδή φαίνεται να δείχνεις ένα genuine ενδιαφέρον για αυτά τα ζητήματα και εάν όχι θα έπρεπε, σου παραθέτω (αλλά και στους αγαπητούς συμμετέχοντας στο νήμα σου) ένα απλό, κατανοητό, γρήγορο, ταχύτατο course για το θέμα, που φτάνει μέχρι και τον Hegel (Απο Αριστοτέλη, Kant, Fichte ... Hegel). Ο έν λόγω επιστήμονας είναι ένας σοβαρός αναλυτής της φιλοσοφίας του Hegel καθώς ψάχνοντας θα βρείς εντελώς λάθος και ακατάλληλες αναφορές για την ερμηνεία του φιλοσοφικού του έργου αλλά και "συστήματος" του απο πολλούς άλλους.

Καλό γκ@μενάκι η Κέιτ χα χα, κα εάν και είμαι σε ηθικό δίλημμα χα χα καθώς απο την μια μου αρέσει που διάλεξε τον άνδρα που διάλεξε ως σύντροφο ζωής, αλλά απο την άλλη απο συνεντεύξεις της δείχνει λίγο μια περίεργη στάση υποτίμησης και θαυμασμού συγχρόνως απέναντί του .... αλλά αυτά πιστεύω θα τα βρείς πιο ενδιαφέροντα για πνευματική άσκηση. Επίσης θα καταλάβεις και εσυ αλλά και κάποιος άλλος (δεν θυμάμαι ποιός) στον οποίο απάντησα σκωπτικά, όσον αφορά το υπερβατικό και πως α) μόνο του χωρίς το αντικείμενο (το "Εγώ¨και το "μη είναι") δεν μπορεί να σταθεί ούτε να οδηγήσει πουθενά. β) δεν είναι μεταφυσικό και ας ονομάζεται έτσι και έχει περάσει λάθος στον απλό κόσμο (ακόμη και στον επιστημονικό φιλοσοφικό κόσμο που δεν το καταλαβαίνει ή απο κάτι πολιτικούς φιλοσόφους που εξυπηρετούν και δεσμεύονται απο πολιτικές "στασεις" στα ζητήματα αυτά, οπότε καταλαβαίνεις τι ελπίδα να έχει ο απλός κόσμος , εμείς). Και είναι και στα Ελληνικά, απλό, καλή "τίμια" αναδρομή, αξιόπιστο, όχι κουραστικό .pdf που δεν βγάζει πουθενά καθώς το "επιστήμη είναι ... διάβασμα θέλει" μόνο δεν φτάνει χα χα). Πέρα απο τον Hegel το πράγμα μπλέκει ή μάλλον το "συσκοτίζουν". Υπάρχει βέβαια αξιόλογο έργο ως συνέχεια απο καποιους φιλοσοφους για το θέμα , αλλά λίγους πεθαμένους και αυτοί, και πολύ λίγοι σύγχρονοι. Ας καταλάβουμε τα βασικά και μετά πάμε παραπέρα χα χα.

Δεν έχω δει την ταινία και δεν προτίθεμαι να την δω, καθόσον δεν πηγαίνω πλεόν σε κινηματογράφους και δεν έχω κανένα streaming platform.
Εάν ποτέ το δείξει η κανονική TV που έχω (ΕΡΤ, Ερτφλιξ, ΑΝΤ κλπ.) ίσως καταφέρω και το δω.
Εκ πρώτης "εξωτερικής" όψεως, δεν μου φαίνεται να με ενδιαφέρει...αλλά ας μην προτρέχω...
Πάντως στο ότι αναφέρεται στην Berliner Philharmoniker είναι...προβληματικό γιατί την γνώρισα από κοντά αυτήν την Ορχήστρα και οιαδήποτε αλλότρια "χρήση" της θα με αποξενώσει...
😍 😍 😍
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Επίσης χρησιμοποιεί βινύλια, τα οποία τα απλώνει στο πάτωμα σαν τραχανά για να της έρθει η έμπνευση :p
Διόρθωση : "You only listen to dead white people" or something of that kind.

Τι είπες βρε αυθάδη για τα βινύλια ; και σου έβαλα και like. 😃

Έβλεπα χθές στην τηλερόραση ένα StarTrek δεν ξέρω ποιό και ο Captain Kerk άκουγε με βινύλια (και μάλιστα και λάμπες). Το ίδιο και ο Στειθαμ σε μια ταινία του. Do i need to say more ? 😃 Τώρα και η Κειτ ; Ε, είναι επίσημο πλέον με την βούλα.

Πότε θα μαθετε επιτέλους .... διάβασμα θέλει, απλό. χα χα
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Μπήκα να τσεκάρω λίγο το βίντεο. Είδα έναν τύπο με "αύρα" θαμώνα ταβέρνας που τον σήκωσαν από την παρέα άρον άρον για να μιλήσει για φιλοσοφία στο διπλανό χωριό. Σε συνδυασμό με την πλήρη απουσία ευφράδειας κατάφερε να κάνει ένα δύσκολο θέμα ανιαρό. Μου θύμισε καθηγητές στο ΕΜΠ. :tongue: :biggrin:

Όταν ακούει κάποιος για "διδάκτορα φιλοσοφίας" σίγουρα δεν έχει αυτήν την εικόνα στο μυαλό του.

Δείτε το βίντεο για 2-3 λεπτά π.χ. από το 26 και μετά. :party:

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μπήκα να τσεκάρω λίγο το βίντεο. Είδα έναν τύπο με "αύρα" θαμώνα ταβέρνας που τον σήκωσαν από την παρέα άρον άρον για να μιλήσει για φιλοσοφία στο διπλανό χωριό. Σε συνδυασμό με την πλήρη απουσία ευφράδειας κατάφερε να κάνει ένα δύσκολο θέμα ανιαρό. Μου θύμισε καθηγητές στο ΕΜΠ. :tongue: :biggrin:

Δείτε το βίντεο για 2-3 λεπτά π.χ. από το 26 και μετά. :party:

Έτσι είναι οι επιστήμονες. Λείπει και Γερμανία καιρό.

Μόνο εδω τους "ξερετε" αλλιώς. Με γραβάτες μόνο και ωραίο λεξιλόγιο και πολύπλοκο για να μην καταλαβαίνετε. χα χα

Τον διάλεξα επίτηδες για απλό. Εάν ήταν αλλιώς δεν θα καταλαβαινε κανένας τίποτε και θα βαριόταν. Εσυ τώρα έχεις και αισθητικά προβλήματα, τι να σου κάνω ; χα χα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Έτσι είναι οι επιστήμονες. Λείπει και Γερμανία καιρό.

Μόνο εδω τους "ξερετε" αλλιώς. Με γραβάτες μόνο και ωραίο λεξιλόγιο και πολύπλοκο για να μην καταλαβαίνετε. χα χα
Δεν μιλάω για γραβάτες και λεξιλόγιο. Ούτε εγώ τα γουστάρω.
Η γενικότερη εικόνα και συμπεριφορά, αυτό που βγάζει προς τα έξω, αποκλείεται να τραβήξει κάποιον περίεργο για τη φιλοσοφία.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.070
Με τελικό νικητή την 5η του Mahler με τον Claudio Abbado να διευθύνει τη Φιλαρμονική Βερολίνου το 1993.
Μη με αναγκάζεις να κάνω spoiling σε μια άλλη στιχομυθία σχετική με το βινυλιακό μέσο.
Θα το κάνω εγώ.
Δεν εξετάζει τις ερμηνείες. Ο χαρακτήρας της μάλλον κακά λόγια θα έλεγε για όλους. Θέλει μια φωτογραφία της σαν του Abbado για το εξώφυλλο του δικού της δίσκου. Και δεν είναι θέμα ποιότητας ήχου που επιμένει να βγει ο δίσκος της σε βινύλιο, είναι θέμα πρεστίζ η εταιρία να την θεωρεί τόσο σημαντική ώστε να κυκλοφορήσει και σε βινύλιο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
αποκλείεται να τραβήξει κάποιον περίεργο για τη φιλοσοφία.
Δεν απευθύνεται κατ΄ανάγκην σε αυτούς. Για τους δικούς σου, μπορείς να δεις εδώ (δεν το έχω δεί οπότε δεν μπορω΄να σχολιάσω για την ουσία της ανάλυσης τους. Αλλά αισθητικά όπως βλέπεις καλύτεροι είναι οι του ΕΚΠΑ. (εάν και πολιτικοί φιλόσοφοι). 😃 Βέβαια μιλάνε για το βιβλίο του Dieter , όχι πρωτογενες δικό τους έργο.

 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Η φιγούρα πάντως που τραβάει καποιους περίεργους στη φιλοσοφία τα τελευταία χρόνια είναι ο Zizek (είτε μας αρέσει είτε οχι :p ).
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Γιατί το έχει ρίξει (και τον θέλουν στο ινετρνετ) στην πολιτική φιλοσοφία, περισσότερο.

Για το έργο του Hegel βασίστηκε στο έργο του Lacan εάν και μετά τον "εγκατέλειψε".
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
and so on and so on
Δεν ξέρω και πολλά παραπέρα. Μέχρι και τον Hegel έχω φτάσει και πολύ μου είναι. Μετά τσαλαβουτήματα άντε και Κίρκεγκαρντ για να μην τα αφήσω στην μέση. Not bad εδω ο καθηγητής φιλσοφίας στο ΕΚΠΑ έχει φτάσει λέει μόνο στον Κάντ. 🙂
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Δεν ξέρω και πολλά παραπέρα. Μέχρι και τον Hegel έχω φτάσει και πολύ μου είναι. Μετά τσαλαβουτήματα άντε και Κίρκεγκαρντ για να μην τα αφήσω στην μέση. Not bad εδω ο καθηγητής φιλσοφίας στο ΕΚΠΑ έχει φτάσει λέει μόνο στον Κάντ. 🙂
όχι το and so on είναι η φράση που πετάει συνέχεια (συνέχεια) ο zizek όταν μιλάει
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Νόμιζα εννοείς την συνέχεια στο έργο του Hegel και γενικά της εξέλιξης της φιλοσοφικής σκέψης.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.070
Ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα (σε superb SACD) η ερμηνεία του Michael Tilson-Thomas.
Αλλά η Tar θάβει το φινάλε: "Γιατί Μιχαλάκη, γιατί;"
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εάν θέλαμε δηλαδή να δούμε την πάλη μιας γυναίκας στο
περνάμε εν ριπή οφθαλμού από ένα ήσυχο περιβάλλον σε στιγμιαίο φόρτε από την ορχήστρα κατά τις πρόβες. Η ποιότητα του setup εκεί θα φανεί από το βαθμό τινάγματος του θεατή από το κάθισμα
Για αυτό σε λέω Class A (όχι απο τις μοσαντένιες). ¨Ασε που αυτό δεν έχει σχέση με πολυκάναλο vs δικάναλο ή έχει και αυτό ; 😃
Περιμένω ανάλογα σχόλια σεντόνια για το επιτυχές ή όχι ιμερσιβ μαστερινγκ της ταινίας, κυρίως από όσους δεν το άκουσαν σε ιμερσιβ, και ιδανικά χωρίς να έχουν δει την ταινία.
Να σου πω και για αυτό, εγώ, μια και την ταινία δεν είδα αλλά και την μουσική της ιμμέρσιβ δεν άκουσα.

Δεν θα είχε καλό "εστιασμό" απο αυτόν που ξέρετε και λέτε, σε σχέση με το δικάναλο ή απλό πολυκάναλο, αντίθετα απο αυτά που λένε οι "μελέτες" του ΝΚ και οι δικές σου.

Εφόσον θεωρήσουμε ότι το ιμμέρσιβ αναπαράγει σωστότερα και σε μεγαλύτερη ποσότητα τις ανακλάσεις του χώρου και την πραγματικότητα μιας αίθουσας μουσικής τότε αυτό αυτόματα μεταφραζόμενο δεν θα οδηγούσε σε "καλή" εστίαση αλλά και απο το γεγονός ότι σε μια μουσική αίθουσα το πεδίο ανακλάσεων συγκριτικά με το άμεσο ήχο είναι σε μεγαλύτερο βαθμό και με διαφορετική λογική εναρμονισμένα μεταξύ τους.

😃

Θα στα πεί ο Bhutia επιστημονικά. Εγώ τα λέω "φιλολογικά". 😃
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top