technics MK2 συνδεση με μίκτη και ηχοσύστημα

Μηνύματα
6
Reaction score
5
γεια σας είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι
έχω ένα πικάπ technics MK2 και 1 τετρακάναλο μίκτη και ένα compact sony ηχοσυστημα και θέλω να τα συνδέσω. τα συνέδεσα με καλώδιο rca αλλά δεν ακούγεται ο ήχος. η ερώτησή μου είναι αν χρειάζεται απαραίτητα ενισχυτής ή αν ο μίκτης λειτουργεί σαν ενισχυτής ή το κόμπακτ ηχοσύστημα λειτουργεί σαν ενισχυτής
επίσης αν χρειάζεται ενισχυτής θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιους

σας ευχαριστώ καλή δύναμη στην καραντίνα
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
καλησπερα και καλως μας ηρθες!
Αν κι αυτη η συνδεση δεν ειναι η απολυτως ενδεδειγμενη, θα πρεπει να συνδεσεις τα rca του πικαπ μαζι με τη γειωση σε μια εισοδο phono του μεικτη, που προφανως θα εχει (αν δεν εχει εισοδο phono δε θα υπαρχει προενισχυση του πικαπ και αποεμφαση riaa, ολα γι αυτο γινονται αλλωστε ) και μετα αφου σηκωσουμε το καναλι και το μαστερ η μονιτορ out του μεικτη, συνδεουμε την εξοδο του μεικτη με την εισοδο line in του Sony, επιλεγεις την εισοδο και εχουμε ηχο, αν ολα πανε καλα βεβαια.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η συνδεσμολογια είναι αυτή που σου έγραψε ο Γιάννης, υπό την προϋπόθεση ο μίκτης να έχει phono input και το compact σύστημα να έχει κάποιο line in.
Αν δε βγάλεις άκρη, δύο φωτογραφίες από τις πλάτες του μίκτη και του compact θα βοηθούσαν.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μίκτης χώρίς είσοδο phono δεν υπάρχει.
Οι κανονικοί μικτες που ξέρεις εσύ ως dj ναι.
Αλλά για δες λίγο την πρώτη σελίδα στο σκρουτζ. Και αυτά τα παιχνιδάκια, μικτες τα ονομάζουν..
Βλέπεις να έχουν όλα phono;

 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ενα ζευgari rca που ειναι αριστερα απ το phones που δε μπορουμε να διακρινουμε τι ειναι , μηπως εκει ειναι η εισοδος?
 

Μηνύματα
6
Reaction score
5
εγώ το έβαλα στην τύχη ...γράφει in στη μέση γράφει ένα ΜD και το άλλο απο κάτω το ζευγάρι γράφει out

αλλά πάλι δεν παίζει....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
γεια σου Β., ποσο σιγουροι ειμαστε για την λειτουργικοτητα ολων των συσκευων ?
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στο μίνι ηχοσύστημα, σωστά φαίνονται συνδεδεμένα. Στο μίκτη πρέπει να βάλεις τα καλώδια που πάνε στο μίνι ηχοσύστημα στις τρύπες που λέει AMP. Εκεί είναι η έξοδος για ενισχυτή.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
εγώ το έβαλα στην τύχη ...γράφει in στη μέση γράφει ένα ΜD και το άλλο απο κάτω το ζευγάρι γράφει out

αλλά πάλι δεν παίζει....
Είναι in /out για mini disc.
Σωστά το έβαλες στο in.
Η άλλη άκρη αυτού του ζεύγους rca πρέπει να πάει εκεί που λέει amp στον μίκτη.
Και θα πρέπει τον επιλογέα πηγών στο κόμπακτ ( το κουμπί δηλαδή που πατάς κάθε φορά που θες να αλλάξει η λειτουργία από cd σε ράδιο ή σε MD) να το βάλεις στη θέση MD.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
5
Είναι in /out για mini disc.
Σωστά το έβαλες στο in.
Η άλλη άκρη αυτού του ζεύγους rca πρέπει να πάει εκεί που λέει amp στον μίκτη.
Και θα πρέπει τον επιλογέα πηγών στο κόμπακτ ( το κουμπί δηλαδή που πατάς κάθε φορά που θες να αλλάξει η λειτουργία από cd σε ράδιο ή σε MD) να το βάλεις στη θέση MD.
σας ευχαριστώ πολύ! το έβαλα ! και έβαλα τον επιλογέα του κόμπακτ στο ΜD αλλά το rca του πικάπ δεν ξέρω σε ποιο κανάλι να το βάλω ή δεν έχει σημασία;; πάλι ακούγεται ο ήχος από το βινύλιο πολύ χαμηλά και δεν ξέρω γιατί ίσως να τα έχει παίξει ο μίκτης
Είναι in /out για mini disc.
Σωστά το έβαλες στο in.
Η άλλη άκρη αυτού του ζεύγους rca πρέπει να πάει εκεί που λέει amp στον μίκτη.
Και θα πρέπει τον επιλογέα πηγών στο κόμπακτ ( το κουμπί δηλαδή που πατάς κάθε φορά που θες να αλλάξει η λειτουργία από cd σε ράδιο ή σε MD) να το βάλεις στη θέση MD.
παιδιά τα κατάφερα! yayyyyyy! χίλια ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειαααα να είστε καλά καλές γορτές και καλή δύναμη
ειλικρινά ευγνώμων δεν θα τα κατάφερνα χωρίς τη βοήθειά σας - δεν μου πέρναγε από το μυαλό ότι ο επιλογέας ήταν το md.......eyxaristwwwww:lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αλλά το rca του πικάπ δεν ξέρω σε ποιο κανάλι να το βάλω ή δεν έχει σημασία;; πάλι ακούγεται ο ήχος από το βινύλιο πολύ χαμηλά και δεν ξέρω γιατί ίσως να τα έχει παίξει ο μίκτης
Στο ζευγάρι PH1/CD1 ή στο ζευγάρι PH2/CD2, δεν έχει σημασία σε ποιο. Απλά πρόσεξε σε όποιο το βάλεις, υπάρχει ένα μαύρο διακοπτακι στην κονσόλα που αν το πας αριστερά γράφει PH και δεξιά CD. Εσύ πρέπει να το έχεις στο PH. Επίσης τέρμα δεξιά στην κονσόλα έχεις τρεις μπάρες για equaliser και από κάτω ένα διακοπτακι on/off. Η άστο στο off, ή αν το βάλεις στο on, ανέβασε τις τρεις μπάρες γιατί στη φώτο φαίνονται τέρμα κάτω.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
5
Στο ζευγάρι PH1/CD1 ή στο ζευγάρι PH2/CD2, δεν έχει σημασία σε ποιο. Απλά πρόσεξε σε όποιο το βάλεις, υπάρχει ένα μαύρο διακοπτακι στην κονσόλα που αν το πας αριστερά γράφει PH και δεξιά CD. Εσύ πρέπει να το έχεις στο PH. Επίσης τέρμα δεξιά στην κονσόλα έχεις τρεις μπάρες για equaliser και από κάτω ένα διακοπτακι on/off. Η άστο στο off, ή αν το βάλεις στο on, ανέβασε τις τρεις μπάρες γιατί στη φώτο φαίνονται τέρμα κάτω.
οοοοοοκ!!! many many thanks :lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top