Technics sb x700

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Τελικά μάλλον έκανα λάθος για το τρύπημα των αυτιών και την φωτεινότητα των ηχείων όσο τα άκουγα σήμερα ανέβαζα σιγά σιγά τα ποντεσιομετρα μεσαίων και υψηλών μέχρι το τέρμα και τώρα μου ακούγονται μια χαρά. Μήπως ήταν επειδή είχαν χρόνια να παίξουν και σιγά σιγά επανέρχονται με το παίξιμο.
 





Μηνύματα
205
Reaction score
271
Γιατι,το mid και το tweeter δεν σε παραξενεψε;

Ακουσε τα με την μουσικουλα που γουσταρεις και αν σου αρεσουν τα κρατας!Πολυ απλο!Τετοιου ειδους ηχεια ως συνηθως δεν εχουν και την καλυτερη στεροφωνικη εικονα ουτε και βαθια εκταση χαμηλου αλλα ποτε δεν ξερεις...
Γιάννη καλησπέρα μετά από αρκετές ώρες σε μέτριες εντάσεις διαπίστωσα ότι τα ηχεία έχουν φοβερό μπάσο πάνε τόσο χαμηλά που το sub θεωρώ ότι είναι περιττό και σε ένα χώρο 70 περίπου τετραγωνικά κάτι σαν αποθήκη με διαφορά παλιά πράγματα στοιβαγμένα στις άκρες. Από την άλλη μεσαία και πρίμα δεν με ενθουσίασαν τα βρήκα πολύ φωτεινά για τα γούστα μου. Τώρα σκοπεύω κάποια στιγμή,να πειραματιστω με ένα ενεργό κροσοβερ που έχω, θα βάλω τα technics για χαμηλές και από πάνω θα βάλω δύο q acoustics 2010i που έχω για μεσαίες και υψηλές που μου αρέσουν πάρα πολύ. Αυτά από την άλλη έχουν ωραίες υψηλές και μεσαίες αλλά από μπάσο γιοκ, λογικό γιατί είναι πάρα πολύ μικρά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάννη καλησπέρα μετά από αρκετές ώρες σε μέτριες εντάσεις διαπίστωσα ότι τα ηχεία έχουν φοβερό μπάσο πάνε τόσο χαμηλά που το sub θεωρώ ότι είναι περιττό και σε ένα χώρο 70 περίπου τετραγωνικά κάτι σαν αποθήκη με διαφορά παλιά πράγματα στοιβαγμένα στις άκρες. Από την άλλη μεσαία και πρίμα δεν με ενθουσίασαν τα βρήκα πολύ φωτεινά για τα γούστα μου. Τώρα σκοπεύω κάποια στιγμή,να πειραματιστω με ένα ενεργό κροσοβερ που έχω, θα βάλω τα technics για χαμηλές και από πάνω θα βάλω δύο q acoustics 2010i που έχω για μεσαίες και υψηλές που μου αρέσουν πάρα πολύ. Αυτά από την άλλη έχουν ωραίες υψηλές και μεσαίες αλλά από μπάσο γιοκ, λογικό γιατί είναι πάρα πολύ μικρά.
Ολα αυτα μετα απο μειωση των ρυθμιστικων στο ελαχιστο;Επαιξες με την κλιση των ηχειων ωστε να μειωσεις περαιτερω την ενταση των υψηλων;Μηπως ειναι ακριβως διπλα σε τοιχο και ανακλουν περισσοτερες υψηλες απο οτι θα επρεπε;

Αν θελεις στειλε μια φωτο να δω στησιμο ή μπορω να σε επισκεφτω να τα ρυθμισουμε απο κοντα και να ακουσουμε κανα αγαπημενο κομματακι απο παλια.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Φίλε,προσωπικά μιλώντας,δε θα πείραζα αυτά τα ηχεία ούτε στο ελάχιστο.
(αυτό που θες να κάνεις σημαίνει ότι θα αποσυνδέσεις τα μεγάφωνα από το κύκλωμα crossover).

Αν δεν αρέσκεσαι στο άκουσμα τους και δεν τα φέρνεις εκεί που θες με τα ρυθμιστικά που έχουν πάνω τους ή που έχει ο ενισχυτής σου πούλα τα ή δωστα πάλι στον ξάδερφο και πάρε κάτι άλλο.

Αν σ' αρέσουν τα q acoustics βάλτα αυτά να ακούς και πάρε τους από ένα sub 10αρακι για τις χαμηλές κλειστό κουτί μανιτζεβελο να ακούς όπως σ'αρεσει.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Θα μιλησουμε Γιαννη εννοειται θα ερθεις καποια στιγμη να τα δεις και να ακουσουμε κομματαρες, θα βαλουμε και τα 15 ιντσα sub που εχω γιατι εμεις μεγαλωσαμε με πολυ μπασο8-). Ας δοκιμασω τωρα αυτο που εχω στο μυαλο μου και βλεπουμε ετσι κι αλλιως αυτο ειναι κατι σαν δευτερευων σηστημα στην αποθηκη.Α! και κατι αλλο σε ηλεκτρονικη μουσικη ακουγονται μια χαρα οτι ειδος και να παιξεις οταν βαζω καμια ροκια ειναι που δεν μαρεσουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θα μιλησουμε Γιαννη εννοειται θα ερθεις καποια στιγμη να τα δεις και να ακουσουμε κομματαρες, θα βαλουμε και τα 15 ιντσα sub που εχω γιατι εμεις μεγαλωσαμε με πολυ μπασο8-). Ας δοκιμασω τωρα αυτο που εχω στο μυαλο μου και βλεπουμε ετσι κι αλλιως αυτο ειναι κατι σαν δευτερευων σηστημα στην αποθηκη.Α! και κατι αλλο σε ηλεκτρονικη μουσικη ακουγονται μια χαρα οτι ειδος και να παιξεις οταν βαζω καμια ροκια ειναι που δεν μαρεσουν.
Χμ,το οτι στην Ροκ ακουγονται λαμπρα ισως να σημαινει οτι φταινε και τα κομματια που ακουσες...Ισως και η πηγη.

Επισης να ξερεις οτι πολλες παλιες παραγωγες Ροκ δεν ηταν και οτι καλυτερο απο πλευρας ηχητικης ποιοτητας.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Χμ,το οτι στην Ροκ ακουγονται λαμπρα ισως να σημαινει οτι φταινε και τα κομματια που ακουσες...Ισως και η πηγη.

Επισης να ξερεις οτι πολλες παλιες παραγωγες Ροκ δεν ηταν και οτι καλυτερο απο πλευρας ηχητικης ποιοτητας.
Ναι μάλλον παίζουν ρόλο και η πηγή ένα απλό cd player έχω και η παραγωγή των κομμάτιων. Δεν πειράζει για ροκ έχω τα audio spectrum ότι και να τούς βάλεις στο αυτί μου ακούγεται τέλεια ειδικά μετά από την επισκευή που τους έκανα.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Φίλε,προσωπικά μιλώντας,δε θα πείραζα αυτά τα ηχεία ούτε στο ελάχιστο.
(αυτό που θες να κάνεις σημαίνει ότι θα αποσυνδέσεις τα μεγάφωνα από το κύκλωμα crossover).

Αν δεν αρέσκεσαι στο άκουσμα τους και δεν τα φέρνεις εκεί που θες με τα ρυθμιστικά που έχουν πάνω τους ή που έχει ο ενισχυτής σου πούλα τα ή δωστα πάλι στον ξάδερφο και πάρε κάτι άλλο.

Αν σ' αρέσουν τα q acoustics βάλτα αυτά να ακούς και πάρε τους από ένα sub 10αρακι για τις χαμηλές κλειστό κουτί μανιτζεβελο να ακούς όπως σ'αρεσει.
Όχι δεν κατάλαβες δεν θα τα πειράξω εσωτερικά έχω ένα ενεργό κροσοβερ είναι σαν μια φέτα cd σκέψου του δίνεις σημα από την πηγή και βγάζει δυο εξόδους στην μια ρυθμίζεις τα μπάσα και στην άλλη τα πρίμα και τα μεσαία και τις βάζεις σε δύο ενισχυτές αντίστοιχα. Ξέρω παρεμβάλλονται πολλά μεταξύ πηγής και ενισχυτή αλλά έτσι άκουγα παλιότερα μουσική και με ηχεία p.a. που είχα της πλάκας αλλά το αποτέλεσμα μου άρεζε πολύ.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top