technics sl 1900 συντηρηση-βελτιωση.


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ειχα δυο μετρα απο τα xlr που φτιαχνω και τα εβαλα .Νομιζω οτι θα μεινω με αυτο.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Γιατί επιμένουμε σε balanced καλώδιο;
Μπορεις να μοιραστεις μαζι μας τους λογους για τους οποιους πρεπει να το αποφυγουμε; και ποιο μοντελο απο sommer cable λες;
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Αυτό δεν είναι;



2 αγωγοί για τα συν των 2 καναλιών και μια θωράκιση για τα πλην αυτών. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Ή αλλιώς βάζεις 2 τέτοια καλώδια, ένα για κάθε κανάλι. Οι 2 αγωγοί για συν και πλην και η θωράκιση στη γείωση του πικάπ.
Εγώ έτσι θα έκανα.
Θεωρώ ότι τα balanced καλώδια έχουν 3 αγωγούς και μπλεντάζ (θωράκιση).
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ναι το καλωδιο αυτο ειναι ,αλλα δεν χρησιμοποιεις το καλωδιο της θωρακισης γιατι εχει υψηλη χωρητικοτητα και περναει θορυβους,κατα τους ειδικους,και δεν εχω κανεναν λογο να τους αμφισβητησω ,αλλα ο φιλος jpaudio λεει να αποφυγουμε τελειως τα balanced φιλοσοφιας καλωδια και τον ρωτησα για ποιο λογο το λεει αυτο.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μα κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην χρησιμοποιήσεις αυτό το καλώδιο. Είναι ιδανικό. Η θωράκιση προφανώς δεν χρησιμοποιείται από τους συν και πλην αγωγούς του καναλιού. (ένα καλώδιο ανά κανάλι)
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα. Αν χρησιμοποιήσεις ένα balanced και για τα δύο κανάλια σημαίμει ότι έχεις μεν κοινή θωράκιση αλλά οι hot αγωγοί των δύο καναλιών είναι επικύνδυνα κοντά μεταξύ τους και λόγω μεγάλου κέρδους του προ θα έχουμε leak του ενός καναλιού στο άλλο. Αν χρησιμοποιήσεις balanced για το κάθε ένα κανάλι ξεχωριστά, τότε πρέπει ο cold αγωγός να βραχυκυκλωθεί με το blendaz στο ένα άκρο του καλωδίου. Στην πρώτη περίπτωση, επιπροσθέτως, πρέπει το καλώδιο να χωριστεί σε δύο μέρη λίγο πριν τον προ ώστε να καταλήξει σε δύο RCA για να συνδεθεί. Εκεί όμως έχουμε πρόβλημα, ή θα κολληθούν προεκτάσεις μονού καλωδίου άρα επέμβαση ή θα μοιραστεί το blendaz σε δύο μέρη και θα μπεί θερμοσυστελόμενο μακαρόνι που πάλι είναι επέμβαση προς το χειρότερο. Και η χωριτικότητα αυξάνεται πράγμα που δεν θέλουμε. Έχει συζητηθεί παλιότερα η χρήση balanced καλωδίου σε συνδέσεις unbalanced λόγω διαθεσιμότητας πολύ καλών balanced καλωδίων, κυρίως για εφαρμογές studio αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η λύση ενός καλού μπλενταρισμένου καλωδίου είναι απλούστερη και δοκιμασμένη.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Αυτό δεν είναι;



2 αγωγοί για τα συν των 2 καναλιών και μια θωράκιση για τα πλην αυτών. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Ή αλλιώς βάζεις 2 τέτοια καλώδια, ένα για κάθε κανάλι. Οι 2 αγωγοί για συν και πλην και η θωράκιση στη γείωση του πικάπ.
Εγώ έτσι θα έκανα.
Θεωρώ ότι τα balanced καλώδια έχουν 3 αγωγούς και μπλεντάζ (θωράκιση).
Τα balanced καλώδια έχουν 2 αγωγούς και μπλεντάζ .
Πρόταση στο φίλο coolmind με το sl 1900 : αγοράστε το (αυθεντικό) καλώδιο του sl1200 mkii .
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Τα balanced καλώδια έχουν 2 αγωγούς και μπλεντάζ .
Πρόταση στο φίλο coolmind με το sl 1900 : αγοράστε το (αυθεντικό) καλώδιο του sl1200 mkii .
Εχεις απολυτο δικιο ως προς την φιλοσοφια κατασκευης και τις ομοιοητες που εχουν αυτα τα δυο πικαπ,οι οποιες ειναι και στις διαστασεις του βραχιωνα ,και στο συστημα του μοτερ,και εξηγω ποιο κατω το γιατι.
Απο τις δοκιμες που εκανα σε αυτο το συγκεκεριμενο πικαπ κατεληξα στα παρακατω συμπερασματα,τα οποια στα δικα μου αυτια εχουν καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα :
1)Στην αλλαγη των καλωδιων πρεπει να χρησιμοποιηθει οπωσδηποτε το μπλενταζ(οπως κανει και η μαμα εταιρια)γιατι αλλιως εχει θεμα με θορυβο.Στην δικη μου περιπτωση το mogami 2549 εκανε την δουλεια του αψογα,χρησιμοποιωντας τον εναν αγωγο για το σημα και το μπλενταζ για γειωση.Υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα στο συγκεκριμένο πικαπ γιατι απο τον βραχιωνα βγαινουν δυο γειωσεις δηλαδη συνολικα 6 καλωδια και οχι 5 που βγαινουν συνηθως στα mk II, τα οποια πηγαινουν στο μπλενατζ του δεξιου καναλιου.Οτι λυση και αν δοκιμασα εβγαζε βομβο,και εξαφανιζοταν μονο με την λυση του μπλενταζ.
2)Παρακαμψη της πλακετας και συνδεση απευθειας των καλωδιων του βραχιωνα στα rca με τον τροπο που περιγραφω ποιο πανω.
3)Ρυθμιση της κεφαλης με την χρηση του προτρακτορα(technics baerwald arc protractor)για το sl 1200 αλλα πρωτα απο ολα πρεπει να αγοραστει ενα headshell που να εχει τρυπες στο πισω μερος του(πανω απο τα καλωδια που συνδεουν την κεφαλη με τον βραχιωνα)ετσι ωστε να μπορειτε να δειτε ανετα τις γραμμες του προτρακτορα για να ρυθμισετε.
Αυτο που εχω εγω δεν εχει τις τρυπες και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ταλαιπωρηθω αρκετα για να ειμαι σιγουρος οτι ρυθμισα σωστα.
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την βοηθεια που προσφερατε.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Θελω να φτιαξω καλωδιο απο το πικαπ προς τον προ-προ κ απο τον προ-προ στον προενισχυτη .Ποιο καλωδιο με την μικροτερη δυνατη χωρητικοτητα μου προτεινετε; Διαβασα πιο πανω για το Μogami και για ενα Sommer .Μπορειτε να μου πειτε ποιο ακριβως Sommer ειναι;Ευχαριστω προκαταβολικα.
 


Μηνύματα
172
Reaction score
74
Θελω να φτιαξω καλωδιο απο το πικαπ προς τον προ-προ κ απο τον προ-προ στον προενισχυτη .Ποιο καλωδιο με την μικροτερη δυνατη χωρητικοτητα μου προτεινετε; Διαβασα πιο πανω για το Μogami και για ενα Sommer .Μπορειτε να μου πειτε ποιο ακριβως Sommer ειναι;Ευχαριστω προκαταβολικα.
Δεν σου εξασφαλιζει κανεις και τιποτα οτι το καλωδιο με την μικροτερη χωριτκοτιτα ειναι το καλυτερο για την περιπτωση σου,και για καθε περιπτωση.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Δεν σου εξασφαλιζει κανεις και τιποτα οτι το καλωδιο με την μικροτερη χωριτκοτιτα ειναι το καλυτερο για την περιπτωση σου,και για καθε περιπτωση.
παιζει ρολο η χωρητικοτητα οταν η κεφαλη ειναι mm γιαυτο συνισταται ναχει την μικροτερη δυνατη.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Αγοραστηκε απο Thakker, βελονα για την jvc Z1s. Πολυ καλη ηχητικα απλα με την μεταφορα και κατι χρεωσεις εφτασε καπου στα 45€ ,και ταλαιπωρήθηκα λιγο με την παραλαβη(ταξιδεψε με dhl και μετα παραδόθηκε στα elta courier).
Παιζει πολυ ωραια η ατιμη η Z1s.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top