Technics sl1200 mkii _ Περίεργη συμπεριφορά

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.008
Reaction score
1.468
Άρα έχει μπει χέρι...Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Έχω επισκευάσει αρκετά μέχρι σήμερα με ανάλογα μικροπροβλήματα (θα τα έλεγα έτσι). Το κακό είναι ότι μαζί με τέτοιου είδους ατέλειες πήγαινε σχεδόν πάντα μαζί και η μέτρια κατάσταση του υπόλοιπου μηχανήματος.
Λόγω μη ανοδίωσης του πλατώ για να γυαλίζει, οξειδώνεται εύκολα και θαμπώνει αν κάτσει πολύ καιρό σε υγρασία, μέχρι το σημείο να σκοροφαγωθεί και να χρειάζεται τόρνο! Αν έχει γίνει γενική επισκευή και βάψιμο και τα γράμματα έχουν μπει μετά αυτοκόλλητα, κοίτα για κάποιο άλλο κομμάτι....
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Άρα έχει μπει χέρι...Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Έχω επισκευάσει αρκετά μέχρι σήμερα με ανάλογα μικροπροβλήματα (θα τα έλεγα έτσι). Το κακό είναι ότι μαζί με τέτοιου είδους ατέλειες πήγαινε σχεδόν πάντα μαζί και η μέτρια κατάσταση του υπόλοιπου μηχανήματος.
Λόγω μη ανοδίωσης του πλατώ για να γυαλίζει, οξειδώνεται εύκολα και θαμπώνει αν κάτσει πολύ καιρό σε υγρασία, μέχρι το σημείο να σκοροφαγωθεί και να χρειάζεται τόρνο! Αν έχει γίνει γενική επισκευή και βάψιμο και τα γράμματα έχουν μπει μετά αυτοκόλλητα, κοίτα για κάποιο άλλο κομμάτι....
Εννοειται μιλάμε για μηχανήματα 30 χρόνων και είναι απολύτως σεβαστή και χρήσιμη η ύπαρξη service. Το πρόβλημα είναι οτι δεν είναι εύκολο να εμπιστευθείς ένα μηχάνημα που δεν ξέρεις ποιός το επισκεύασε (ισως κακήν κακώς για να το πουλήσει) και τί χρήση εχει προηγηθεί. Αν συνυπολογιστεί και το οτι εχουν ξεφύγει οι τιμές δεν βλέπω λόγω για το ρίσκο. Για αυτό ψάχνω ένα που να είναι κατα το δυνατόν απείραχτο και να μη μου παρακινεί «απορίες» . Αλλά αυτό βέβαια ειναι άλλο θέμα (της τιμολόγησης)…
 

Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.582
Να γραψω και εγω την αποψη μου,καλο το mk II δεν λεω,εχουν περασει απο τα χερια μου λογο του οτι ημουν dj τα τοτε χρονια, πολλα. Απο τα 1200 στα 1210 και η τελευταια εμπειρια ηταν με τα limited edition(black gold). Ολα δουλευαν σε πολυ δυσκολες συνθηκες,δεν ειχαμε μεινει ποτε απο πικαπ και οχι με την καλυτερη παντα χρηση απο εμας. Εννοειται οτι ειναι καλυτερο να εχει γινει συντηρηση και επισης υπαρχουν ανταλλακτικα για ολες τις πιθανες βλαβες.Αν ξεχασεις το απωθημενο με το συγκεκριμενο πικαπ, μηπως ειναι καλυτερο να ψαξεις για καποιο με ιμαντα(thorens - dual )το οποιο να εχει επιστροφη αυτοματη για να μην τρεχεις πριν τελειωσει ο δισκος; Γενικα αυτο το τρεχω για να βγαλω την κεφαλη πισω εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου,βεβαια εχω το sl 1900 το οποιο εχει και επαναληψη στο παιξιμο και ειμαι βολεμενος, αλλα εχω ακουσει πικαπ με ιμαντα τα οποια ηταν ποιο ησυχα σε παιξιμο και απο το δικο μου αλλα και απο τα ΜΚ ΙΙ σε καλυτερες τιμες κιολας.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Να γραψω και εγω την αποψη μου,καλο το mk II δεν λεω,εχουν περασει απο τα χερια μου λογο του οτι ημουν dj τα τοτε χρονια, πολλα. Απο τα 1200 στα 1210 και η τελευταια εμπειρια ηταν με τα limited edition(black gold). Ολα δουλευαν σε πολυ δυσκολες συνθηκες,δεν ειχαμε μεινει ποτε απο πικαπ και οχι με την καλυτερη παντα χρηση απο εμας. Εννοειται οτι ειναι καλυτερο να εχει γινει συντηρηση και επισης υπαρχουν ανταλλακτικα για ολες τις πιθανες βλαβες.Αν ξεχασεις το απωθημενο με το συγκεκριμενο πικαπ, μηπως ειναι καλυτερο να ψαξεις για καποιο με ιμαντα(thorens - dual )το οποιο να εχει επιστροφη αυτοματη για να μην τρεχεις πριν τελειωσει ο δισκος; Γενικα αυτο το τρεχω για να βγαλω την κεφαλη πισω εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου,βεβαια εχω το sl 1900 το οποιο εχει και επαναληψη στο παιξιμο και ειμαι βολεμενος, αλλα εχω ακουσει πικαπ με ιμαντα τα οποια ηταν ποιο ησυχα σε παιξιμο και απο το δικο μου αλλα και απο τα ΜΚ ΙΙ σε καλυτερες τιμες κιολας.
To mkii με βολευει απίστευτα ως προς τη χρηση και δεν με ενοχλει η επιστροφη ή το στοπ που δεν εχει. Εννοειται ομως οτι δεν εχω κανενα «κόλλημα» παροτι οταν λεω πικαπ μονο το συγκεκριμενο στυλ σκεφτομαι ( βλέπε και reloop, pioneer, lenco κτλ ) . Εχω δει καποια με βραχίονα αλλα σε αυτη την κατηγορια τιμης δεν εχω δει καποιο αξιολογο. Εχω δει ενα dual cs 600 νομιζω αλλα μετρητικά ειναι υποδεέστερο του mkii με μεγαλη ευαισθησία σε κραδασμούς ( πλατό 1 κιλό… ) και χωρις να διακρίνω καποια κατασκευαστική ανωτερότητα ωστε να το «χαιρομαι» παραπανω κατα την ακροαση. Και ναι μιλάω για το σηκωσε καπακι, βαλε δισκο και βαλε βελόνα… ακουστικα δεν γνωριζω ποσο πισω ειναι το μκ2 αλλα με τοσο καλες μετρήσεις δεν νομιζω οτι θα τα πει ασχημα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.634
Μηνύματα
2.868.600
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top