Technics SU-Z45 (1982)

Μηνύματα
958
Reaction score
2.093
Τον πετούσαν ως χαλασμένο και τον πήρα.

Έβγαλα το καπάκι πριν κανω οτιδήποτε και διαπίστωσα ότι χρησιμοποιεί τα μισητά STK.

Δεν είδα κάτι εμφανώς καμμένο / ξηλωμενο / φουσκωμένους πυκνωτές.

Τον έβαλα στο ρεύμα και πρόσεξα ότι το αριστερό κανάλι δούλευε αλλά το δεξί ήταν καμμένο και έκανε τρομερούς θορύβους όταν πήγαινες προς το τέρμα την ένταση. Έχω ελέγξει όλα σχεδόν τα εξαρτήματα και εκτός από 1-2 πυκνωτές ξεραμένους βρήκα καμμένο το δεξί κανάλι του STK.

Αυτά δεν παράγονται πλέον οπότε αυτό που βρήκα στο ebay 99% είναι κινέζικος κλόνος. Αξίζει να το τσιμπήσω και να προσπαθήσω να το φτιάξω;
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.093
Αυτά λόγω 80ς αισθητικής ακόμα και μη λειτουργικά μου αρέσει να τα βλέπω.. Πόσο χάλια ήχο θα βγάζει άραγε μετά την επισκευή;
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.093
Βρήκα εδώ στο Φίλιππα (actuell electronics) το STK στα 10 ευρώ και αποφάσισα να το επιχειρήσω
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Τζάμπα ασχολείσαι για να τον πετάνε δεν αξίζει η επισκευή του, αν είναι να δώσεις σε ένα μηχάνημα του 82' και 50 ευρώ σου λέω εγώ με 200 παίρνεις π.χ. τώρα αυτό από το site.
Και άμα θέλεις για συμπαράσταση ερχόμαστε για τη κηδεία. 😢
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.093
Φωτογραφίες επισκευής
Καλημέρα,
Τζάμπα ασχολείσαι για να τον πετάνε δεν αξίζει η επισκευή του, αν είναι να δώσεις σε ένα μηχάνημα του 82' και 50 ευρώ σου λέω εγώ με 200 παίρνεις π.χ. τώρα αυτό από το site.
Και άμα θέλεις για συμπαράσταση ερχόμαστε για τη κηδεία. 😢
Too late, τα έδωσα τώρα
 

Attachments




Μηνύματα
958
Reaction score
2.093
Συγνώμη απέτυχα να βγάλω φώτο από το τελικό αποτέλεσμα πριν κλείσω καπάκι λόγω ανυπομονησίας να το ακούσω.

Οι φώτος με τις πλακέτες είναι καθώς το επισκεύαζα.

Να πώς είναι κανονικά το εσωτερικό του ενισχυτή:



Χρησιμοποιεί ένα τεράστιο σε πάχος και αρκετά μακρύ heatpipe, εντυπωσιακό για 1982 και αλουμινένια φινς φορεμένα πάνω στο pipe. Χρησιμοποίησα εξαιρετική θερμοαγώγιμη πάστα Arctic MX-4 για να είμαι σίγουρος ότι θα γίνεται όσο καλύτερα γίνεται η απαγωγή της θερμότητας από το STK στο heatpipe.

Τον είχα να παίζει σε πολύ δυνατές εντάσεις και με τα αρκετά inefficient Dali Spektor 2 και δε ζεστάθηκε σχεδόν καθόλου.

Πάντως θα έβαζα ένα ανεμιστηράκι 120mm από πάνω για να είμαι σίγουρος...

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να γράψω και τι άλλες αλλαγές / βελτιώσεις έκανα και τι βρήκα χαλασμένο εκτός από το STK
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εύγε ! Αν έβαζες και μια ψύκτρα ? Καλό δεν θα ήταν ?
Και να θέλει, δε γίνεται χωρίς ψύκτρα. Είχαν αυτά.
Αφού βρήκες το STK και σε καλή τιμή και το έκανες μόνος σου χωρίς επιπλέον έξοδα τεχνικού, πολύ καλά!
Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να γράψω και τι άλλες αλλαγές / βελτιώσεις έκανα και τι βρήκα χαλασμένο εκτός από το STK
Ναι, εννοείται γράψε. Το ρωτάς;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Τα STK είναι παρεξηγημένα.
Ηταν ολοκληρωμένα εξόδου , ματσαρισμένα μαζί με τα οδηγά τους .
Ολα ματσαρισμένα , και έπαιζαν πολύ καλά .
Απλά δεν έβγαζαν μεγάλη ισχύ.
Ηταν τόσο καλά ματσαρισμένα , που τα αντίστοιχα , σε ισχύος και drivers , ποτέ δεν τα έφταναν σε τίποτα.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.093
Τα STK είναι παρεξηγημένα.
Ηταν ολοκληρωμένα εξόδου , ματσαρισμένα μαζί με τα οδηγά τους .
Ολα ματσαρισμένα , και έπαιζαν πολύ καλά .
Απλά δεν έβγαζαν μεγάλη ισχύ.
Ηταν τόσο καλά ματσαρισμένα , που τα αντίστοιχα , σε ισχύος και drivers , ποτέ δεν τα έφταναν σε τίποτα.
Από όσα έχω διαβάσει σε φόρουμ και άρθρα/reviews για τα STK, τα πρώτα που κυκλοφόρησαν δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο από audiophile άποψη αλλά βελτιώνονταν με τον καιρό.

Είναι μια πολύ βολική λύση για τους σχεδιαστές ενισχυτών από το να πρέπει να ματσάρουν τα discreet εξαρτήματα ενώ έτσι το μόνο που πρέπει να φροντίσουν είναι να τηρούν τις οδηγίες του pdf του STK σχετικά με το πώς θα σχεδιάσουν το υπολοιπο κύκλωμα και φυσικά να βάλουν καλά και ποιοτικά στάδια προενίσχυσης.

Μεσουράνησαν σε ενισχυτές μικρούς ή μεσαίους σε rms και σε στερεοφωνικά συγκροτήματα.

Η αχίλλειος πτέρνα τους είναι ότι καίγονται πολύ εύκολα, δεν αντέχουν καταχρήσεις, θέλουν άψογη ψύξη και μερικές φορές ακόμα και η καλή ψύξη δεν αρκεί για να μη χαλάσουν.

Και όταν καούν υπάρχει τρομερό πρόβλημα εύρεσης ανταλλακτικού.

Δυστυχώς η Sanyo έχει σταματήσει τελείως την παραγωγή τους τουλάχιστον εδώ και 12 χρόνια άρα ό,τι κυκλοφορεί στο ίντερνετ είναι κινέζικο.

Εγώ ζυγισα (lol) το καμμένο STK που έβγαλα από τον Technics και αυτό που μου πούλησε ο Φίλιππας και το καινούριο IC ήταν αισθητά πιο ελαφρύ.... Μακάρι να κρατήσει.. Τι να πω..

Στο επόμενο ποστ θα περιγράψω όσο πιο σύντομα γίνεται τι είναι αυτά που βλέπουμε στη φώτο που δείχνει το εσωτερικό του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.093
Να η φώτο στην οποία πάνω έγραψα τι είναι το κάθε τι και τι αλλαγές έκανα, στα Αγγλικά γιατί θα ποστάρω τη φώτο και σε ξένο φόρουμ σύντομα

Επίσης άλλαξα με καινούριους ιαπωνικούς φυσικά και τους 4 ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές που είναι ακριβώς μπροστά από το STK για προληπτικούς λόγους.
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top