Teo-pass

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Σήμερα αγόρασα τη συσκευή και το πακέτο ΤΕΟ-PASS για το αυτοκίνητό μου.

Εκτός από την συσκεύη που κοστίζει 25€, τα πακέτα που μπορεί κάποιος να αγοράσει είναι της τάξεως των 25€, 50€ και 90€ με αντίστοιχα έκπτωση 5,10 και 15%.

Έτσι, αν κάποιος επιλέξει το πακέτο των 90€ με 15% έκπτωση που προμηθεύτικα και εγώ θα πληρώνει στα διόδια των 2.5€= 2.12€ και σε εκείνα που έχουν 2€=1.7€.
Για κάποιους που κάνουν αρκετά περασματα είναι εκτός από πιο γρήγορο και οικονομικότερο, αφού ένα ταξίδι Αθήνα -Πάτρα - Αθήνα με το ΤΕΟ PASS θα πληρώνει 7.56€ αντί 9€ που είναι χωρίς αυτό το σύστημα.

Απ' ότι διάβασα στα μικρά διόδια δεν γλυτώνεις και πολλά από χρόνο όταν υπάρχει έξοδος, μιας και ο δρόμος είναι στενός και κλείνει πολύ πριν τα διόδια. Επίσης, δεν υπάρχει ακόμα συνεργασία με την Αττική οδό και τη Γέφυρα, πράγμα που θα έπρεπε να γίνει.

Πληροφορίες και στο δίκτυο http://www.teo.org.gr/TEO_PASS.htm
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Και χθες το δοκίμασα κιόλας. Είναι πολύ καλό, ιδιαίτερα αν έχει κίνηση.

Ούτε χρειάζεται να σταματάς και να περιμένεις για να πληρώσεις. Διατηρείς τη Μ.Ο.Τ. του ταξιδιού σου.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα. :wink:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
giotamike said:
Ούτε χρειάζεται να σταματάς και να περιμένεις για να πληρώσεις. Διατηρείς τη Μ.Ο.Τ. του ταξιδιού σου.
Τον χρόνο Αθήνα-Πάτρα πόσο τον κατέβασες; :lol:
Μπράβο βρε Μιχάλη, γιατί έψαχνα πληροφορίες και δεν έβρισκα. Και στα διόδια βέβαια κανένας δεν ήξερε τίποτα, και σιγά μην σταματούσα για να ρωτήσω. Χάθηκε ένα φυλλάδιο;
Η προσθήκη χρημάτων πώς και πού γίνεται;
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Απ'όσο ξέρω μπορείς να περνάς και με 60 χλμ/ω. Ή μήπως παραπάνω; Έχει δοκιμάσει κανείς;
Πάντως αυτό το σύστημα στην Αττική οδό, που αν πηγαίνεις πάνω από 30, δεν αναγνωρίζει το μηχανάκι, είναι πολύ σπαστικό. Αν είχαν πάρει καλύτερο, δεν θα χρειαζόταν να σταματήσεις σχεδόν για να περάσεις τα διόδια...

Και να επισημάνω εδώ, ότι στο εξωτερικό ((c)Akis), πχ στην Πορτογαλία, δεν έχουν καθόλου μπαριέρες, αλλά έχουν κάμερες. Δεν πλήρωσες; Σε φωτογραφίζουν και έρχεται σπίτι το πρόστιμο π.χ. 50 φορές το αντίτιμο. Έχω περάσει και με 190 χλμ/ω από τέτοιο, και χρέωσε κανονικά την διέλευση.

Γιατί δεν γίνεται και εδώ αυτό;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιατί αν περάσεις με 190 θα πατήσεις αυτόν που πουλά....κουλούρια!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:


(με 190 πάντως, αν δεν πετύχεις την....τρύπα, την γ@μησες!!!
Είναι η μοναδική περίπτωση που η ενέργεια γίνεται....παθητική........ :wink: :lol: :lol:)
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Ο χρόνος Πάτρα - Αθήνα κατεβαίνει τουλάχιστον 15 λεπτά, ανάλογα με την κίνηση.

Στους σταθμούς διοδίων που λέει το url που εδωσα, θα βρεις τα τηλέφωνα. Είναι ανοικτά και Κυριακή.
Από τη στιγμή που το ποσό που έχεις προαγοράει φθάνει κάτω από το 20% του αρχικού ποσού, όταν περνάς από τα διόδια αντί για πράσινο φανάρι βλέπεις λευκό και πρέπει να σταματήσεις να ξαναγοράσεις μονάδες. Προς το παρόν η πώλήση μόνο στους συγκεκριμένους σταθμού διοδίων (έκεί που υπάρχει το αντίστοιχο container), σε λίγο και μέσω intenet.
Φυλλάδιο υπαρχει και μπορώ να στο στείλω μέσω φαξ - email.

Εγώ πέρασα με 10 χλμ/ώρα που είναι και αρκετό και διαβάζει κανονικά.
Δεν υπάρχει λόγος να περάσεις με πιο πολλά χιλιόμετρα. Άσε που είναι παράνομο κιόλας αφού οι οδηγίες γράφουν 10χλμ.ώρα.
Αού η πινακίδα γράφει 10 χλμ.ώρα, γιατί να παρανομείς?

Άκη στο εξωτερικό δεν έχει όριο ταχύτητας όταν περνάς τα διόδια?
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
ak1s said:
Απ'όσο ξέρω μπορείς να περνάς και με 60 χλμ/ω. Ή μήπως παραπάνω; Έχει δοκιμάσει κανείς;
Έχω το TEOpass εδώ και κανά χρόνο (το έχω αδειάσει απο 90 Ευρώ δύο φορές ήδη). Αν πας να περάσεις με 60 χλμ/ω, θα πάρεις μαζί σου και τη μπαριέρα. Άσε που κάποια από τα πρώτα μηχανάκια ήταν ψιλοελαττωματικά (μου το αλλάξαν μόνοι τους βλέποντας το S/N σε κάποια πληρωμή) και κάποιες φορές κολλούσαν.
Τώρα πλέον κανένα πρόβλημα.
Η μόνη χαζομάρα (ελληνικό κράτος είναι - να μην κάνει και μια για το ονόρε;) είναι ότι απαγορεύεται να το αλλάξεις αμάξι, καθώς ελέγχουν με κάμερα την πινακίδα σου όταν περνάς. Γιατί το κάνουν αυτό; Έλα μου ντε... Κάτι παραπάνω (δεν) θα ξέρουν από την Αττική οδό.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
ak1s said:
Δεν πλήρωσες; Σε φωτογραφίζουν και έρχεται σπίτι το πρόστιμο π.χ. 50 φορές το αντίτιμο. Έχω περάσει και με 190 χλμ/ω από τέτοιο, και χρέωσε κανονικά την διέλευση.
Με 190χαω σε φωτογραφιζουν και ερχεται η κληση στο σπιτι...
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
harisma23 said:
Η μόνη χαζομάρα (ελληνικό κράτος είναι - να μην κάνει και μια για το ονόρε;) είναι ότι απαγορεύεται να το αλλάξεις αμάξι, καθώς ελέγχουν με κάμερα την πινακίδα σου όταν περνάς. Γιατί το κάνουν αυτό; Έλα μου ντε... Κάτι παραπάνω (δεν) θα ξέρουν από την Αττική οδό.
Καλά κάνει το κράτος και το απαγορεύει, γιατί είναι η ίδια συσκευή για όλους τους τύπους οχημάτων (Ι.Χ. - Λεωφορεία κα), με αποτέλεσμα αν κάποιος αγοράσει για Ι.Χ και το βάλει σε φορτηγό θα πληρώνει λιγότερα διόδια. Όσο η εταιρία έχει μόνο ένα τύπο, καλώς γίνεται. Άσε που αν χρειαστεί αντικατάσταση από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο είναι μια απλή διαδικασία.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Μike, λες ότι λύσανε μια σχεδιαστική αδυναμία του συστήματος, με τρελό extra κόστος εγκατάστασης συστήματος καμερών; Γιατί να μην δώσουν διαφορετικό μηχανάκι για φορτηγά;
Με 190 χλμ, φυσικά και το διακινδυνεύεις να σε γράψουν ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο εκτός autobahn. Αυτό είναι γνωστό τοις πάσι. Αλλά γίνεται. Και αν το θέλετε έτσι, μπορείς να περάσεις με τα 130 ΝΟΜΙΜΑ χλμ/ω και να μην σταματήσεις για την χαζομπαριέρα. Αυτό λέμε. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΑΡΙΕΡΑ!
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Λεω αυτό που μου είπαν οι υπαλληλοι.

Επίσης, λέω ότι δεν μου αρέσει κάθε τι που δεν γνωρίζουμε ακριβώς γιατί έγινε ή δεν έγινε να το κατηγορούμε αμέσως.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Εγώ είπα την καλύτερη λύση, που εφαρμόζεται αλλού. Τι να κάνουμε. Έτσι είναι. Αφού το κάνεις, κάντο σωστά να τελειώνει το παραμύθι. Να σας πω και το άλλο με τον ΤΟΤΟ;;;;
Όταν οι Πορτογάλοι φίλοι μου είδαν το ΠΟΣΟ πληρώνουμε στην Αττική οδό και στην Εθνική οδό για διόδια, κόντεψαν να πέσουν από το μπάκετ (λέμε τώρα)...Τα διόδια εκεί δεν είναι ΟΥΤΕ τα μισά για παρόμοιας ποιότητας δρόμο όπως η Αττική οδός. Το είδα πέρισυ το καλοκαίρι.
Λοιπόν, δικαιολογίες τέλος. Έτσι είναι τα πράγματα, και πρέπει να βγάλουμε τις παρωπίδες.
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Εσυ καλά είπες και αυτή φαίνεται να είναι η καλύτερη λύση.

Το τι και πως έγινε είναι επίσης μια άλλη ιστορία που εμείς δεν ξέρουμε. Όποτε οταν δεν ξέρουμε καλό θα είναι να περιοριζόμαστε σε προτάσεις. Ας καταδικάσουμε αφού ακούσουμε τις αιτιάσεις.

Τώρα για τα υπόλοιπα, θα σου πω όταν παώ Πορτογαλλία. :wink:

Στο τελευταίο συμφνωνούμε 100%, πρέπει να βγουν.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
(Πορτογαλία)
Δες τον νέο αυτοκινητόδρομο για Algarve στον νότο, ή Πόρτο στον βορρά (σε σχέση με Λισαβώνα).
 


Μηνύματα
342
Reaction score
37
giotamike said:
Λεω αυτό που μου είπαν οι υπαλληλοι.

Επίσης, λέω ότι δεν μου αρέσει κάθε τι που δεν γνωρίζουμε ακριβώς γιατί έγινε ή δεν έγινε να το κατηγορούμε αμέσως.
Σιγά να μην προσβληθεί το ελληνικό κράτος...
Και βεβαίως το κατηγορούμε, γιατί ξέρουμε τα εξής:
α) Η Αττική Οδός δε σου θέτει κανένα τέτοιο περιορισμό και το μηχανάκι μπορείς να το βάλεις από το ένα σου αυτοκίνητο στο άλλο (αλλά μάλλον θα είναι βλάκες αυτοί...)
β) Εφόσον το μηχανάκι είναι ενός τύπου μόνο και πάλι δεν υφίσταται θέμα διάκρισης σε Ι.Χ. - φορτηγά - λεωφορεία κτλ. : αφού υπάρχουν κάμερες (για να ελέγχουν υποτίθεται τις πινακίδες) θα μπορούσαν πολύ πιο απλά να ελέγχουν αν το εκάστοτε όχημα που περνά, φέρει μηχανάκι που έχει πληρωμένα τα τέλη της αντίστοιχης κατηγορίας.

Γι' αυτό μην το ψάχνεις... Το ελληνικό κράτος έχει ανέκαθεν την ικανότητα να κάνει τα εύκολα δύσκολα και τα απλά περίπλοκα.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
giotamike said:
Το τι και πως έγινε είναι επίσης μια άλλη ιστορία που εμείς δεν ξέρουμε. Όποτε οταν δεν ξέρουμε καλό θα είναι να περιοριζόμαστε σε προτάσεις. Ας καταδικάσουμε αφού ακούσουμε τις αιτιάσεις.
Όταν ξέρεις ότι κάτι γίνεται (και όχι μπορεί να γίνει - υποθετικά) από κάποιους άλλους καλύτερα, τότε το μόνο που μπορούν να προσφέρουν οι αιτιάσεις είναι το να σου δώσουν μία ένδειξη του μεγέθους της χαζομάρας που έγινε.
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
harisma23 said:
giotamike said:
Λεω αυτό που μου είπαν οι υπαλληλοι.

Επίσης, λέω ότι δεν μου αρέσει κάθε τι που δεν γνωρίζουμε ακριβώς γιατί έγινε ή δεν έγινε να το κατηγορούμε αμέσως.
Σιγά να μην προσβληθεί το ελληνικό κράτος...
Και βεβαίως το κατηγορούμε, γιατί ξέρουμε τα εξής:
α) Η Αττική Οδός δε σου θέτει κανένα τέτοιο περιορισμό και το μηχανάκι μπορείς να το βάλεις από το ένα σου αυτοκίνητο στο άλλο (αλλά μάλλον θα είναι βλάκες αυτοί...)
β) Εφόσον το μηχανάκι είναι ενός τύπου μόνο και πάλι δεν υφίσταται θέμα διάκρισης σε Ι.Χ. - φορτηγά - λεωφορεία κτλ. : αφού υπάρχουν κάμερες (για να ελέγχουν υποτίθεται τις πινακίδες) θα μπορούσαν πολύ πιο απλά να ελέγχουν αν το εκάστοτε όχημα που περνά, φέρει μηχανάκι που έχει πληρωμένα τα τέλη της αντίστοιχης κατηγορίας.

Γι' αυτό μην το ψάχνεις... Το ελληνικό κράτος έχει ανέκαθεν την ικανότητα να κάνει τα εύκολα δύσκολα και τα απλά περίπλοκα.
...μονο που ...σπανε τζαμια και κλεβουνε το pass της Αττικης Οδου
ετσι και το ξεχασεις πανω στο παρμπριζ .
Εβαλα προσφατα και μου το ειπαν και ο υπαλληλος της Αττικης Οδου &
ενας συναδελφος που ειχε ενα τετοιο περιστατικο στο οικογενειακο του περιβαλον!!!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Τι να κλέψουν από το Pass της Αττικής οδού; Τσάμπα είναι και δεν ξέρουν και πόσες μονάδες έχει μέσα.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
Andrew said:
harisma23 said:
giotamike said:
Λεω αυτό που μου είπαν οι υπαλληλοι.

Επίσης, λέω ότι δεν μου αρέσει κάθε τι που δεν γνωρίζουμε ακριβώς γιατί έγινε ή δεν έγινε να το κατηγορούμε αμέσως.
Σιγά να μην προσβληθεί το ελληνικό κράτος...
Και βεβαίως το κατηγορούμε, γιατί ξέρουμε τα εξής:
α) Η Αττική Οδός δε σου θέτει κανένα τέτοιο περιορισμό και το μηχανάκι μπορείς να το βάλεις από το ένα σου αυτοκίνητο στο άλλο (αλλά μάλλον θα είναι βλάκες αυτοί...)
β) Εφόσον το μηχανάκι είναι ενός τύπου μόνο και πάλι δεν υφίσταται θέμα διάκρισης σε Ι.Χ. - φορτηγά - λεωφορεία κτλ. : αφού υπάρχουν κάμερες (για να ελέγχουν υποτίθεται τις πινακίδες) θα μπορούσαν πολύ πιο απλά να ελέγχουν αν το εκάστοτε όχημα που περνά, φέρει μηχανάκι που έχει πληρωμένα τα τέλη της αντίστοιχης κατηγορίας.

Γι' αυτό μην το ψάχνεις... Το ελληνικό κράτος έχει ανέκαθεν την ικανότητα να κάνει τα εύκολα δύσκολα και τα απλά περίπλοκα.
...μονο που ...σπανε τζαμια και κλεβουνε το pass της Αττικης Οδου
ετσι και το ξεχασεις πανω στο παρμπριζ .
Εβαλα προσφατα και μου το ειπαν και ο υπαλληλος της Αττικης Οδου &
ενας συναδελφος που ειχε ενα τετοιο περιστατικο στο οικογενειακο του περιβαλον!!!
Συγνώμη, αλλά αυτό μου φαίνεται ανόητο. Δε λέω ότι δε γίνεται, αλλά αν κάποιος στο κλέψει δε θα το κάνει για να το χρησιμοποιήσει; Το εκάστοτε μηχανάκι όμως αναγνωρίζεται από το ηλεκτρονικό σύστημα των διοδίων (αλλιώς δε μπορεί να σε χρεώσει), οπότε δηλώνοντας την κλοπή στην Αττική Οδό, φαντάζομαι ότι είναι πολύ εύκολο να τσιμπήσουνε τον κλέφτη στην πρώτη του διέλευση. Οπότε δε βρίσκω για ποιό λόγο κάποιος θα το ρισκάρει, εκτός αν το κάνει για την πλάκα του, οπότε το ίδιο μπορεί να κάνει και με το T.E.O.pass.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.695
Μηνύματα
2.870.127
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top