Teo-pass

Μηνύματα
342
Reaction score
37
unforgiven said:
Τι να κλέψουν από το Pass της Αττικής οδού; Τσάμπα είναι και δεν ξέρουν και πόσες μονάδες έχει μέσα.
Άσε που άμα δηλώσεις την κλοπή του, φαντάζομαι ότι θα μπορείς να μεταφέρεις άμεσα τις μονάδες που είχες σε καινούριο μηχανάκι.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
giotamike said:
(Λισσαβόνα)

( Δες τον νέο αυτοκινητόδρομο...)

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω.
Θα μου επιτρέψεις να επιμένω στο Λισαβώνα. Στα Πορτογαλικά είναι LISBOA, οπότε δεν βλέπω τον λόγο για τα 2 ΣΣ. Άσε που προφέρεται ως Λιζμπόα, οπότε τα 2 ΣΣ είναι ΛΑΘΟΣ.
Επίσης ως φαίνεται μάλλον γράφεται με πολλούς τρόπους (ποτέ δεν κατάλαβα ποιός πεφωτισμένος μεταφράζει τα ξένα ονόματα στα ελληνικά (Λονδίνο, Βραζιλία, γιατί όχι Καμερουνία)) ;):

http://el.wikipedia.org/wiki/Λισαβώνα , άρα δεν συντρέχει λόγος διόρθωσης.

Την Πορτογαλία στην διόρθωσα γιατί είναι κοινό λάθος, ο κόσμος νομίζει ότι Πορτογαλία σημαίνει Πόρτο και Γαλλία, αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την Γαλλία...Άλλο "gal" και άλλο "gaul"...
Και εγώ δεν το ήξερα, το έμαθα και ήθελα να το μοιραστώ.
Hope this helps.
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
off topic

Θεωρώ, ότι η γλώσσα παίζει επικοινωνιακό χαρακτήρα και αφού κατάλαβα και κατάλαβες τι θέλαμε να πούμε, δεν υπάρχει λόγος διόρθωσης.

Άσε που είναι και αγενές να γίνονται διορθώσεις σαν να είμαστε στο Δημοτικό, ειδικότερα όταν το νόημα δεν χάνεται από τα λίγα ή πολλά ορθογραφικά λάθη. Μόνο και μόνο σου απάντησα για να δεις ότι όλοι κάνουν λάθη είτε λόγω άγνοιας ( ε και;;), είτε λόγω βιασύνης, είτε λόγω άλλης άποψης, είτε λόγω ισχυρογνωμοσύνης.


Πάντως σε ευχαριστώ που έστω και άκομψα το μοιράστηκες.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Mike, θα ενταχθώ με τον rdoh εδώ (τι έπαθα ο άνθρωπος...:D):
Δεν φτάνει μόνο να τα λέμε σωστά, πρέπει και να τα γράφουμε.
Δεν θα σου διόρθωνα άλλη ορθογραφία, δεν με ενδιαφέρει. Δεν το έχω κάνει σε κανέναν. Σε διόρθωσα στην γραφή της συγκεκριμένης χώρας, γιατί τυγχάνει να έχω δεσμούς και γνωρίζω πέντε πράγματα παραπάνω. Είναι, όπως είπα, κοινό λάθος, misunderstanding.
Εσύ τσιμπήθηκες και μου διόρθωσες το 'ν' βρε... :lol:
Καλό βράδυ πάντως...
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
....παιδια να βγαλω την Γραμματικη του Τριανταφυλιδη??
chill out!!!
Oσο για το θεμα που ανεφερα παραπανω (pass της Αττικης Οδου)
μου ειχαν πει οτι δεν συνδεεται (εννοω με καποιο κωδικο ) η συσκευη με το αυτοκινητο
(οπως το Tεo Pass) αλλα απλα καθε φορα χρεωνει το ποσο ανεξαρτητα σε ποιο αυτοκινητο βρισκεται.
Ο ιδιος ο υπαλληλος με προετρεψε να μην το εχω σε κοινη θεα αν δεν το χρησιμοποιω
γιατι ..(βλ. παραπανω post μου).
Δεν το εψαξα και πολυ ,απλα το ανεφερα μιας και ετεθη το θεμα με την ορθογραφια εε το pass!!!
Δατσολλ (ωραια δειχνει ετσι?? :lol:)
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Ak1....Καλα το πας. 8)
........για ελα μετα στον Server να στο γραψω και στο... κουτελο !!
Με σφαιρες.
Παραγγελια απο Αγγλια Σπεσιαλλλλ. :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top