Tesla (απο 1/1/23)

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Και σε τι χρωμα θα τα παρουν ? Yellow Tesla ?
Δε βγαίνουν σε κίτρινο, αλλά έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία των ταξί είναι βαμμένα εκ νέου.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Δε βγαίνουν σε κίτρινο, αλλά έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία των ταξί είναι βαμμένα εκ νέου.
Δεν νομίζω ότι ισχύει για τη συντριπτική πλειοψηφία, πολύ λίγα πλέον και σίγουρα οχι καινούργια.

Εμένα η απορία μου ειναι, θα πάρει κάποιος καινούργιο ηλεκτρικό αυτοκίνητο και θα πάει σε φανοποιείο να το βάλουν στο φούρνο;
Θα βάλει χέρι καποιος μάστορας να εγκαταστήσει ταξίμετρο και καπέλο και μετά από όλα αυτά αν συμβεί κάτι η εταιρεία θα του αναγνωρίζει εγγύηση;

Στα συμβατικά αυτοκίνητα υπάρχουν διάφορες στις δυνατότητες εγγύησης για το ίδιο μοντέλο που ταξινομείται ως ΙΧ και ως ταξί, ακομα και αν το δίνει ως ταξί η εταιρεία. Το πιο σύνηθες να μην ισχύει και να μην μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης πέραν της διετούς εργοστασιακής.

Επίσης, η ασφάλεια δεν έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο τιμολόγιο για ΙΧ.
Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τιμολόγια για ηλεκτρικα ταξί.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732

Γιατί ο οδηγός της Tesla που εχει διανυσει τα περισσοτερα χιλιομετρα δεν θα αγόραζε πλέον αυτοκίνητο από τον Έλον Μασκ
Ο Hansjörg-Eberhard Freiherr von Gemmingen-Hornbergδιενυσε περίπου 1,7 εκατομμύρια χιλιόμετρα με το Tesla Model S. Το αυτοκίνητο είχε φθαρεί καμιά δεκαριά μηχανές. Θέλει όμως να αλλάξει και για άλλους λόγους.

SPIEGEL: Κύριε von Gemmingen-Hornberg, έχετε διανύσει περίπου 1,7 εκατομμύρια χιλιόμετρα με το Tesla Model S σας από το 2014. Πώς είναι η μπαταρία;

Από Gemmingen-Hornberg: Σχετικά καλά - με την τρέχουσα μπαταρία μου είμαι στα 533.000 χιλιόμετρα. Το προηγούμενο κάλυψε 671.000 χιλιόμετρα και στο μεταξύ επισκευάστηκε. Πριν από αυτό, υπήρχαν συχνά επισκευές. Η Tesla βάζει μπαταρίες που είναι στην ίδια κατάσταση με την παλιά που σταμάτησε να λειτουργεί. Ωστόσο, η τεχνολογία έχει βελτιωθεί με τα χρόνια. Ο κινητήρας μου δημιούργησε περισσότερα προβλήματα.

Spiegel: Τι έγινε;

Von Gemmingen-Hornberg: Τώρα οδηγώ τον 13ο κινητήρα. Αυτό είναι πολύ απογοητευτικό. Το αυτοκίνητό μου έχει κίνηση στους πίσω τροχούς, το οποίο είναι προφανώς ιδιαίτερα ευάλωτο. Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα, ο Tesla δεν το σχολίασε ποτέ. Ο κινητήρας αντικαταστάθηκε κάθε φορά, αυτό ήταν. Δωρεάν χάρη στην οκταετή εγγύηση απεριόριστων χιλιομέτρων. Κανονικά ένας κατασκευαστής αυτοκινήτων θα έπρεπε να εξηγήσει κάτι τέτοιο με περισσότερες λεπτομέρειες, νομίζω. Τι ακριβώς υπάρχει εκεί στη μονάδα μετάδοσης κίνησης και πώς να διορθώσετε την κατάσταση. Έγραψα στους υπεύθυνους αλλά αγνοήθηκα.

SPIEGEL: Το επόμενο αυτοκίνητό σας θα είναι ένα Tesla;

Von Gemmingen-Hornberg: Δεν θα αγοράσω άλλο όχημα Tesla. Στην πραγματικότητα, είχα σχεδιάσει σταθερά να αγοράσω ένα νέο Tesla Roadster. Αλλά είμαι μακριά από αυτό. Τώρα υπάρχουν πολλές άλλες συναρπαστικές μάρκες. Κάποτε έκλεισα ένα Lucid, αλλά μετά το ακύρωσα ξανά επειδή ούτε η γυναίκα μου άντεχε τον εσωτερικο χωρο.

Von Gemmingen-Hornberg: Είμαι επίσης προσωπικά απογοητευμένος από τον Elon Musk. Ποτέ δεν μου έδωσε συγχαρητήρια για το ρεκορντ των τοσων χιλ.. Μου έδωσε συγχαρητήρια για ένα εκατομμύριο χιλιόμετρα έντεκα μήνες αργότερα με δύο likes μέσω Twitter. Διαφορετικά η εταιρεία με έχει κόψει ή με έχει αγνοήσει σε διάφορες περιστάσεις. Ο Μασκ δεν γνωρίζει ευγνωμοσύνη. Μπορείτε να το δείτε από το πόσο συχνά απολύει τους ανθρώπους του. Είναι επίσης πιθανό να με αποφεύγει ακριβώς επειδή οδηγώ τόσο πολύ και τότε είναι που βγαίνουν οι αδυναμίες του οχήματος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Σαν ζεστό ψωμί..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Σαν ζεστό ψωμί..
Τα 3.000 EV/εβδομάδα ήταν η παραγωγή του Βερολίνου στο Δεκέμβρη, τώρα μόλις μπήκε σε παραγωγή το λευκό εσωτερικό και τώρα ξεκινάει το κόκκινο χρώμα.

Άμεσα η παραγωγή θα ανέβει στα 5.000 EV την εβδομάδα. Πιθανώς ήδη να έχει φτάσει σε αυτό το νούμερο, θα ξέρουμε αύριο. 😎

Οι ημερομηνίες παράδοσης νέων παραγγελιών έχουν πάει στο 3-μηνο ήδη, έχει γίνει της πτανας στις νέες παραγγελίες με τη μείωση τιμών.

Η πρόβλεψη του αριθμού παραγωγής του Βερολίνου είναι να φτάσει τα 10.000 EV εντός του 2023, οπότε θα αγγίξει το μισό μύριο EV στο έτος.

Μόλις το φτάσει, ξεκινάει η επέκταση του εργοστασίου στο Βερολίνο..

Στα σχέδιά τους, είναι και δεύτερο εργοστάσιο στην Ευρώπη, κάπου είδα για Αγγλία, αν και δεν έχει κλείσει ακόμα η τοποθεσία.

Υπ'οψιν πως στην επόμενη συγκέντρωση μετόχων, θα ανακοινωθεί το νέο μικρό Τέσλα, το οποίο θα ξεκινήσει παραγωγή εντός του έτους. Εκεί να δεις τι θα πει να φεύγουν σαν καραμέλες. 😜🤪😂

Αύριο θα ανακοινωθεί το νέο εργοστάσιο στη Νεβάδα, 3,5 δις επένδυση, για παραγωγή semi.
Λένε θα είναι στην ανακοίνωση ο governor της Νεβάδα και ο Ελον.

Αύριο στο "earnings" θα πούνε συγκεκριμένο νούμερο "installed capacity" για Βερολίνο, αλλά από αυτό δεν θα ξέρουμε το "ramping".

Συνολικά 3 νέα εργοστάσια ξεκινάνε, και είναι σε διερεύνηση για το 4ο.
 
Last edited:



Μηνύματα
387
Reaction score
237
πολύ χαρά εδώ μέσα για την Tesla..πάρτε καμιά μετοχή να χετε και κανένα λόγο της προκοπής
 

Μηνύματα
801
Reaction score
857
Για όσους δεν γνωρίζουν από marketing........... Μείωσε τα αυτοκίνητα, θα βγάλει 10πλάσια από φόρτιση!!!!


Δε σας θυμίζει τις κάψουλες του καφέ; Σχεδόν δωρεάν το μηχάνημα, 40% πάνω οι κάψουλες σε ένα χρόνο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
H Tesla αύξησε τις τιμές επειδή έχουν ανέβει σε όλη την Αμερική. Η φόρτιση δεν θα αποτελούσε εξαίρεση.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724


Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
Ίδιο περιστατικό αναφέρθηκε και το 2020.

Αφού όλα γίνονται από την οθόνη, θα υπάρχει πρόβλεψη και να στρίβει με touch control. :D
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
Σιγά μωρέ, λες και μιλάμε για Fiat Multipla.
Άνετα θα έκανα την καρδιά μου κόμπο και θα έπαιρνα ένα Υ



 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Να δουμε τι θα γινει τωρα που αλλοι θα πρεπει να πουλανε κατω απο το κοστος παραγωγης για να ειναι ανταγωνιστικοι με την tesla.
Νομιζω οτι η Tesla τωρα τους κατεβαζει το παντελονι για να τους το παρει μαζι με το εσωρουχο με το Tesla b :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top