The Boss with ATC in N.Y. Times...



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
... μπορω να προσθεσω οτι εφυγε στις 3+ το πρωι, χαρουμενη και φωτεινη οπως και ηρθε. Τις γυναικες μπορει να της ξερουμε, το ζωικο βασιλειο ομως θα παραμενει μυστηριο... 🐒
 






Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
...λυπαμαι αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει, οι νεοι ακουνε οτι ειναι στη μοδα, ή οτι ηταν στη μοδα, εφοσων υποπεφτουν σε μοδα η γνωμη τους καπου αυτοακυρωνεται καθοτι καπου υποθαλπεται μια εντονη προκαταληψη.
.. μπορουμε να τους κατηγορησουμε για πολλα πραματα τους νεους, αλλα τη μεγαλητερη ευθυνη τη φερουν και οι παλιοι.
μουσικη βγαινει συνεχεια, και βγαινει πολυ καλο πραμα, οχι βεβαια στα πσοφια ειδη που αρεσκετε πολυ κοζμος και η μοδα.
Μηπως κι εμεις στα νιατα μας καναμε το ιδιο? Ακουγαμε την μοδα της εποχης εκεινης? Και βεβαια σιγουρα και τοτε και τωρα υπαρχουν (μειοψηφια) που ακουν κατι διαφορετικο, αλλα αυτο δεν αλλαζει τον κανονα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Na αποδείξω τι ακριβώς; Ότι οι φλόιντ έχουν να πατήσουν σανίδι ως σύνολο από το 2005, άρα για ποιους άλλους που τραγουδάνε τα κομμάτια τους λέμε; Ότι ο γκίλμορ ξέχασε να παίζει κιθάρα; Σοβαρολογείτε τώρα; Ότι με τη δεύτερη σύνθεσή τους οι φλόιντ έχουν να βγάλουν δίσκο από το 83, και με την τρίτη από το 94, άρα για ποιο μάρκετινγκ λέτε; Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, ανοίξτε τη wikipedia, εκεί είναι γραμμένα όλα, όπως στα papers της harman ένα πράγμα.

Συνεχίστε όμως, μου λύνονται οι απορίες γιατί μερικοί χρειάζεστε τα pdf για να "ακούτε".
Πολυ ωραια τα λες. Ομως γιατι στο τελος βγαζεις κακία?
Δεν καταλαβαινω το αλμα που κανεις. Αν εχεις να πεις κατι συγκεκριμενο να το πεις. Οπως εκανες και για στο παραπανω κειμενο.

Μουσικη μπορει ν ακουει οποιοσδηποτε. Ειτε εχει γνωσεις τεχνικων στα μηχανηματα ειτε οχι. Ειτε εχει γνωσεις μουσικων οργανων ειτε οχι.
Σαφως και πρεπει να διαχωριζουμε το θεμα προσωπικου γουστου, το θεμα μουσικης γνωσης και το θεμα τεχνικης γνωσης.
 

Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Πολυ ωραια τα λες. Ομως γιατι στο τελος βγαζεις κακία?
Δεν καταλαβαινω το αλμα που κανεις. Αν εχεις να πεις κατι συγκεκριμενο να το πεις. Οπως εκανες και για στο παραπανω κειμενο.

Μουσικη μπορει ν ακουει οποιοσδηποτε. Ειτε εχει γνωσεις τεχνικων στα μηχανηματα ειτε οχι. Ειτε εχει γνωσεις μουσικων οργανων ειτε οχι.
Σαφως και πρεπει να διαχωριζουμε το θεμα προσωπικου γουστου, το θεμα μουσικης γνωσης και το θεμα τεχνικης γνωσης.
Δεν έχω καμία κάψα ούτε με τους φλόιντ ούτε με τον μπρους, όμως εξοργίζομαι όταν η ημιμάθεια βαράει κόκκινο και πετάμε ένα πυροτέχνημα για να κάνουμε εντύπωση. Παρασύρθηκα από την τοξικότητα που γίνεται αποδεκτή ως η νόρμα εδώ. Λάθος μου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Μηπως κι εμεις στα νιατα μας καναμε το ιδιο? Ακουγαμε την μοδα της εποχης εκεινης? Και βεβαια σιγουρα και τοτε και τωρα υπαρχουν (μειοψηφια) που ακουν κατι διαφορετικο, αλλα αυτο δεν αλλαζει τον κανονα.
ναι, βλεποντας απο τους παλιους (εσας-οχι δεικτικα σε καποιο μελος) κανουν και οι νεοι, και γι αυτο παμε κατα @daharis666 (κατα "διαολου" δηλαδη) κυριως σε μουσικες αντιληψεις οι οποιες και προερχονται απο σαπχια(βαλτωμενα) μυαλα.
(εγω ειμαι σε ενδιαμεσω σταδιο, δεν ειμαι νεος, αλλα δεν ειμαι και παλιος)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
ναι, βλεποντας απο τους παλιους (εσας-οχι δεικτικα σε καποιο μελος) κανουν και οι νεοι, και γι αυτο παμε κατα @daharis666 (κατα "διαολου" δηλαδη) κυριως σε μουσικες αντιληψεις οι οποιες και προερχονται απο σαπχια(βαλτωμενα) μυαλα.
(εγω ειμαι σε ενδιαμεσω σταδιο, δεν ειμαι νεος, αλλα δεν ειμαι και παλιος)
Κοιταξε οσον αφορα τις μουσικες αντιληψεις κατι εχει αλλαξει στο πριν και μετα. Η μοδα στη μουσικη στο παρελθων εβγαινε κατα κυριο λογο απο το ραδιοφωνο και απο τις μουσικες εταιριες που προωθουσαν τα προιοντα τους για προφανη λογο σε οτι μεσον ειχαν στην διαθεση τους να προβαλλουν τους καλλιτεχνες που εμπορευοντουσαν.

Δεν ηταν υποχρεωμενος κανεις ν ακολουθησει κανεναν, αλλα η πλυση εγκεφαλου ουτως η αλλως γινοταν. Στις ντισκοτεκ η στις παμπ κατα κυριο λογο παιζανε τις επιτυχιες. Φυσικα υπηρχαν και οι "ψαγμενοι" κατ αλλους "εκκεντρικοι" Πληροφορια παντως επαιρνες. Τα δισκοπωλεια ηταν γεματα απο δισκους, χρημα μονο να ειχες. Ωστοσο υπηρχαν και πραγματικα διαμαντια στη μουσικη (ειτε ορχηστρες, ειτε μεμονωμενοι καλλιτεχνες αλλα και καλλιτεχνες που εδωσαν ενα και μονο κομματι αλλα πραγματικο αριστουργημα)

Σημερα οι δισκογραφικες εταιριες επεσαν παρα πολυ. Τα δισκοπωλεια σχεδον ανυπαρκτα. Η μουσικη ωστοσο εγινε πολυ πιο πολυδιαστατη. Τα ειδη πολυ περισσοτερα, αυτο σ αλλους αρεσει σ αλλους οχι. Αλλα οποιος ψαχνει καπου θα βρει τον εαυτο του και το γουστο του.

Προσωπικα εντυπωσιαστηκα οταν τελειως αγνωστοι (νεοι) καλλιτεχνες για μενα (που υποτιθεται λιγο πολυ παραμενω ενεργος στο ν ακουω διαρκως μουσικη και ειμαι ανοικτος σε αρκετα ειδη) σε live συναυλιες γεμιζαν τεραστια γηπεδα. Ο κοσμος τραγουδουσε τα τραγουδια τους, τα ηξερε κι εγω ουτε το ονομα του καλλιτεχνη δεν ηξερα.

Ετσι επανερχομαι στην αναφορα που κανεις για τα "σαπια και βαλτωμενα μυαλα".
Ακολουθεις αυτο που σ αρεσει. Αυτο που νομιζεις οτι σε πρεσβευει. Αν ακολουθεις τα σαπια και βαλτωμενα μυαλα, ειναι γιατι αυτο σ αρεσει. Αλλα σ αυτη την περιπτωση δεν παραδεχεσαι οτι αυτο ειναι "σαπιο".
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
Ρε παίδες, ακόμα δεν άρχισε το lockdown. Δηλαδή τέλος Νοεμβρίου που θα φτάσουμε; θα παίζουμε διαδικτυακές σφαλιάρες; Έλα να χαλαρώσουμε λίγο.
Σιγά μη ανεβάσω κόκκινα επειδή κάποιος είπε κακά λόγια για τον αγαπημένο μου ή μη καλλιτέχνη. Χ3$τ1κ@ δηλαδή ποιά είναι η γνώμη του και για εμένα, και για τη μουσική που ακούω. Αν είναι δυνατόν.
Αλλού είναι το πρόβλημα, αλλά αντε να βγάλεις άκρη.
Έλα να το πάρουμε αλλιώς. Έχουμε πολύ δρόμο μέχρι το Μάιο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
@vastsar ενδιαφερουσα αποψη, θα το σκεφτω, ισως εγω το βλεπω απο εντελως διαφορετικη οπτικη γωνια ή βλεπω εντελως αλλη εικονα. Καλημερα. :smoke:
Αλλού είναι το πρόβλημα, αλλά αντε να βγάλεις άκρη.
Έλα να το πάρουμε αλλιώς. Έχουμε πολύ δρόμο μέχρι το Μάιο.
Καλημερα Αλεξ, για πες που ειναι το προβλημα για να μη χασουμε και το δρομο μεχρι το μαιο .. 🐒
και ο αγιος εν προκειμενω (εκφραστης ή καλλιτεχνης μουσικος ή τραγουδοποιος) φοβερα θελει.. 8-)
 
Last edited:




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
οποτε αγκαλιασε το πονο τα προβληματα και το αγχος... 🐒
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Όπως έχω πει διαβάζω πολύ και για ψυχολογία, δεν είμαι ψυχολόγος.

Στα πολύ γρήγορα.
Σκέψη - Συναίσθημα - Συμπεριφορά - Αποτέλεσμα.

Γιατί επιλέγω εγώ Α και εσύ Β;
Για να επιλέξω πρέπει να νιώσω. Επιλέγω με βάση το συναίσθημα. Το συναίσθημα δημιουργείται με βάση τη σκέψη.

Σκέψη - Συναίσθημα - Συμπεριφορά - Αποτέλεσμα.

Αν οι σκέψης κάθονται σε λάθος πιστεύω, δημιουργούνται λαθεμένα συναισθήματα και κάνω λάθος επιλογές. Και μετά λέω φταίνε οι άλλοι. Όσο δεν έχω έλεγχο του ασυνείδητου το συνειδητό κάνει κουμάντο και εγώ αυτό το λέω μοίρα.

Και 3 τσιτάτα ξένων συγγραφέων.

- Δεν είμαι υπεύθυνος για ότι συμβαίνει που λεν έλεγχο, είμαι όμως 100% υπεύθυνος για το πως θα αντιδράσω.

- H ζωή δεν είναι τη μου συμβαίνει αλλά τη κάνω εγώ με αυτό που μου συμβαίνει.

- Τα γεγονότα τις ζωής δεν σε διαμορφώνουν, σε αποκαλύπτουν.

Άντε καλημέρες. Ηρεμία.
Αν δεν το έχετε κάντε διαλογισμό 🧘‍♂️.
Το έχει πει και η ψυχολογία. Ο διαλογισμός είναι το τελευταίο στάδιο πριν τα ψυχοφάρμακα.

Είναι εξαιρετικά απλό. Καθίστε σε ένα σημείο ήρεμοι και αν γίνεται χωρίς να ακούτε τίποτα. Κλείστε τα μάτια και δώστε όλη την σκέψη και προσοχή σας στην ανάσα. Αργή εισπνοή, αργή εκπνοή. 5 λεπτά.

Αυτά. 🙂
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.347
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top