The Da Vinci Code (2006)

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Re: Da Vinci code

Η διαφήμιση απο την εκκλησία έκανε την δουλειά της!

Da Vinci Code Opens to Over $30 Million!

Despite the less than spectacular reception by critics and Catholics, the movie version of Dan Brown's The Da Vinci Code, starring Tom Hanks and Audrey Tautou, has grossed an estimated $30.17 million its opening day in 3,735 theatres according to ShowBIZ Data. If that number sticks, it will enter the Top 10 for opening day grosses just ahead of Star Wars: Episode II, which opened on a Thursday roughly four years ago. Depending on how well it sticks up to that opening day number, The Da Vinci Code could end up grossing between $84 and 88 million over the weekend.
 

Μηνύματα
20.141
Reaction score
14.561
Re: Da Vinci code

Posted by: doctor-x
Απεναντίας,όταν πριν από πολύ καιρό διάβαζα το βιβλίο μου άρεσε πάρα πολύ,λίγο λιγότερο απο το φοβερό "Illuminati".
Θα συμφωνησω μαζι σου!To  ILLUMINATI  ηταν συναρπαστικο και  με αγωνιωδη πλοκη!Επηρεαστικα δυστυχως απο τον τιτλο και αρνιομουν να το διαβασω.Το "ξεσκονησα" μετα  τον Κωδικα και μετα απο προτροπη μιας κυριας που εκτιμω πολυ.

Μερικες φορες σκεφτομαι πως ειναι δικαιολογημενοι οι ανθρωποι που αντιδρουν σκοταδιστικα,διοτι παρορμουνται απο τον φοβο και την αγνοια.Κατα τη γνωμη μου,για να μπορεσει κανεις να διαβασει το βιβλιο Κωδικας Ντα Βιντσι θα πρεπει να εχει βασικες γνωσεις αρχαιολογιας,ιστοριας και να χει -ασχοληθει μεχρι μελετησει-  τη βιβλο - μονος του-.

Απο την αλλη πλευρα,στο Ιlluminati πρεπει να προστεθουν και γνωσεις φυσικης για ν αποδειχθει η αξιοπιστια των γεγραμμενων.Εγω ευτυχως ημουν "καλυμμενη" απ ολες τις πλευρες καθως τα ερωτηματα που εγειρονταν τα μεταβιβαζα στον συζυγο που ειναι φυσικος επιστημονας.Στο τελος "επρεπε" να τα διαβασει κι αυτος!
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Re: Da Vinci code

Και τα δύο βιβλία είναι πολύ καλή συντροφιά. Σίγουρα ως ταινίες θα "χάνουν" αλλά αυτό γίνεται και με όλα τα βιβλία.
 

Μηνύματα
20.141
Reaction score
14.561
Re: Da Vinci code

Αυτος ειναι κι ενας λογος που δεν εχω παει ακομη να δω την ταινια.Φοβαμαι μην απογοητευτει η φαντασια μου!Ειμαι καλη σκηνο8ετης στο μυαλο μου!  :wink:
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
Re: Da Vinci code

Θα απογοητευτεί η φαντασία σου,de facto! :?
Πήγαινε όμως να την δεις,να μας καταθέσεις μετά τη γνώμη σου :)
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Re: Da Vinci code

Περισσότερα για το box office

After a disappointing weekend at the box office, things picked up with the release of Ron Howard's adaptation of Dan Brown's worldwide bestseller The Da Vinci Code, starring Tom Hanks as Professor Robert Langdon. After selling nearly 60 million copies worldwide, the movie grossed nearly $30 million its opening day, leading to an opening weekend of roughly $77 million, averaging over $20 thousand in 3,735 theatres. The religious thriller made almost twice that amount outside the States to wind up with a three-day worldwide gross of $224 million, the second-biggest debut ever at the global box office behind only Star Wars: Episode III Revenge of the Sith ($253 million). "Da Vinci Code" ranks as the 13th biggest opening weekend domestically ever.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Re: Da Vinci code

Μια χαρά μου φάνηκε η ταινία, ο Howard έχει γίνει μάστορας σε αυτού του είδους τη σκηνοθεσία.

McKellen, Bettany εκπληκτικοί, Hanks μάλλον μέτριος, ενώ η δεσποινίδα "Amelie" μάλλον ήταν λάθος επιλογή.

Επίσης, πού είναι το soundtrack? οεο? :lol:
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Re: Da Vinci code

καλο βιβλίο ο κώδικας?
Γνώμη μου οτι είναι κάτω του μετρίου.
 


Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Re: Da Vinci code

Αν έβαζα κατα σειρά ποιότητας τα βιβλία του Brown που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής θα ήταν κάπως έτσι

Illuminati>Κώδικας ΝταΒίντσι>Αρκτικός Κύκλος (το Ψηφιακό Οχυρό δεν έχει πέσει ακόμα στα χέρια μου)

Επίσης σε όσους αρέσουν τέτοιου είδους αναγνώσματα έχω να προτείνω το βιβλίο "Ο Νέος Εκλεκτός" του Θανάση Νικολάου καθώς και το "Οχτώ" της Katherine Neville.
 

V

VIDEOMIX

Guest
Re: Da Vinci code

Kαλά, με αυτόν τον εβραίο ασχολείστε τον "αμερόλυπτο" ακόμη;
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Re: Da Vinci code

Λοιπον, μολις γυρισα... απο τα (δυστυχως) Village Ρεντη....

ΤΑΙΝΙΑ...
Χμμμμ... Δεν περιμενα και κατι καλυτερο ή συγκλονιστικο απο αυτο που ειδα... Απλα μια ταινια, που δε θα την παρω σε DVD γιατι δε μου προσφερε τιποτα το αξιομνημονευτο. Σα να εβλεπα μια κωμωδια για να περασει η ωρα. Δεν εχω διαβασει το βιβλιο για να τη συγκρινω, αν ηταν τραβηγμενη ή οχι η πλοκη της. Προσωπικα βρηκα ολους τους χαρακτηρες ρηχους, που θα μπορουσαν να τους εχουν υποδυθει αλλοι οχι και τοσο γνωστοι και καλοι ηθοποιοι.
Ενα ψιλο μπερδεμα, μια "υποκειμενικη" εξηγηση των εμπλεκομενων εργων του Ντα Βιντσι, λιγο αστυνομια να ερχεται καθυστερημενη, διαπλοκη, προδοσια, αλλα ολα πολυ χαλαρα. Σαφως δεν ειναι ταινια δρασης και εντασης, ουτε εχει και ΤΗΝ ηχητικη μπαντα.....
Οσο για το "αντι-χριστιανικο" της υποθεσης... (και του ντορου που εχει γινει...). Απλα μια αναφορα -εκτενης- στα πιστευω καποιων αλλων (παρα-)θρησκευτικων ομαδων-αιρεσεων δε σχεση με το Χριστο. Πολυ κακο για το τιποτα.... Και οπως λεει στο τελος "Ειναι το τι πιστευει ο καθενας". Πολυ κακο για το τιποτα....


ΣΙΝΕΜΑ.... Village Ρεντη αιθουσα 11...
Ηχος αθλιος (οχι απο εφε, ετσι κι αλλιως δεν ειχε). Για μια ωρα σε διαφορες στιγμες η ενταση χαμηλωνε ξαφνικα για ωρα και μετα αυξαινε παλι μονη της. Και χαμηλωνε τουλαχιστο στο μισο που απορω αν οι πισω ακουγαν τιποτα. Εγινε αρκετες φορες, μεχρι που σηκωθηκα, βρηκα την υπεθυνη και της το ειπα. Δεν της εκανε εντυπωση αυτο -μου εδωσε να πιστεψω οτι το ξερει, οτι εχει ξαναγινει...- ειπε ΟΚ και πηγε να ειδοποιησει. Ενα ολοκληρο σινεμα ηταν ικανοποιημενο απο τον ηχο αυτο -ή τουλαχιστο δεν το ενοχλουσε- αλλα για τα 7,5€ προσωπικα απαιτω σεβασμο. Εγινε παλι το ιδιο 1-2 φορες για δευτερολεπτα, αλλα μετα ακουγαμε. Βεβαια ολη η ταινια ειχε ενα προβλημα στον ηχο, ενα συνεχομενο "κλικ" οπως οταν αλλαζεις το pitch σε εναν ηχο. Αυτο δε διορθωθηκε (ουτε ειχα αξιωση να διορθωθει...). Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι παταει καποιος το play στη μηχανη προβολης και την κανει χωρις να παρακολουθει την ταινια αν εχει καποιο προβλημα....

Μα, 20 λεπτα διαφημισεις???? Ελεος!!

Το "κλικ" ΔΕΝ ηταν απο την επελαση των πατατακίων και των ποπ-κορνίων που με συντροφευε σε ολη την ταινια (σχεδον , γιατι προς το τελος μαλος ειχαν αδειασει τα σακουλακια), οπως τα κυματα συντροφευουν εναν ρομαντικο περιπατο στην ακρογιαλια.... Τελικα τρωει πολυ ο κοσμος. Κρουτς, κρουτς, κρατς, φφβφφβφββφββφ,.... (εδω θυμηθηκα το Δημητροπουλο και εναν απο τους λογους που την εχω κοψει -την επισκεψη στο σινεμα, και ειδικα στα Village).

Τι αλλο, τι αλλο....?? Αυτα...
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Re: Da Vinci code

'Όταν ο Ανδρεάδης οπλίζει το Αμερικάνικο Φτυάρι,τα κακά σινεμά δεν έχουν τύχη..."

:lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Da Vinci code

Ρε Μαριε αστο το παιδι να παει cinema να δει καμμια ταινια.
Αφου τον προτζεκτορα τον εχει στο σπιτι μονο για......ρυθμισεις!!! :lol:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Re: Da Vinci code

Γιωργος Ανδρεαδης said:
Λοιπον, μολις γυρισα... απο τα (δυστυχως) Village Ρεντη....

ΤΑΙΝΙΑ...
Χμμμμ... Δεν περιμενα και κατι καλυτερο ή συγκλονιστικο απο αυτο που ειδα... Απλα μια ταινια, που δε θα την παρω σε DVD γιατι δε μου προσφερε τιποτα το αξιομνημονευτο. Σα να εβλεπα μια κωμωδια για να περασει η ωρα. Δεν εχω διαβασει το βιβλιο για να τη συγκρινω, αν ηταν τραβηγμενη ή οχι η πλοκη της. Προσωπικα βρηκα ολους τους χαρακτηρες ρηχους, που θα μπορουσαν να τους εχουν υποδυθει αλλοι οχι και τοσο γνωστοι και καλοι ηθοποιοι.
Ενα ψιλο μπερδεμα, μια "υποκειμενικη" εξηγηση των εμπλεκομενων εργων του Ντα Βιντσι, λιγο αστυνομια να ερχεται καθυστερημενη, διαπλοκη, προδοσια,  αλλα ολα πολυ χαλαρα. Σαφως δεν ειναι ταινια δρασης και εντασης, ουτε εχει και ΤΗΝ ηχητικη μπαντα.....
Οσο για το "αντι-χριστιανικο" της υποθεσης... (και του ντορου που εχει γινει...). Απλα μια αναφορα -εκτενης- στα πιστευω καποιων αλλων (παρα-)θρησκευτικων ομαδων-αιρεσεων δε σχεση με το Χριστο. Πολυ κακο για το τιποτα.... Και οπως λεει στο τελος "Ειναι το τι πιστευει ο καθενας". Πολυ κακο για το τιποτα....
Σαν να μου φαινετε πως ειδαμε διαφορετικη ταινια.


Εμενα μια χαρα μου φανηκε
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Da Vinci code

Μοd την ειδες;;; :shock:
Πως σου φανηκε ο "Κωδικας";;; 8)
Kαλοοοος;;; :lol: :lol:
 

Μηνύματα
419
Reaction score
0
Re: Da Vinci code

Γεια χαρά παιδιά,
την είδα και εγώ την ταινία και τη βρήκα μέτρια. Το βιβλίο έιναι πολύ καλύτερο (για το είδος του) και σε κάνει να μη θες να το αφήσεις στην άκρη. Όμως επειδή έχει πολύ μπλα,μπλα και έτσι μεταφέρθηκε στην ταινία την κάνει κουραστική. Οι γρίφοι του βιβλίου λύνονται πολύ γρήγορα (για να χωρέσουν στην ταινία), γεγονός που μου φάνηκε λίγο αστείο. Οι ερνηνείες απλά αξιοπρεπείς.....
Θα πρότεινα πάντως να διαβάσετε το βιβλίο και αν έχετε όρεξη και το Angels and Demons (Illuminati στα ελληνικά!!!) που προσωπικά θεωρώ ανώτερο του DaVinci.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.599
Reaction score
31.027
Re: Da Vinci code

Δευκαλίων Καλογρίδης said:
McKellen, Bettany εκπληκτικοί, Hanks μάλλον μέτριος, ενώ η δεσποινίδα "Amelie" μάλλον ήταν λάθος επιλογή.
you speak the truth

Το εργο σαν add on για το βιβλιο ειναι καλο, με ωραια εικονα απο τις τοποθεσιες.
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
Re: Da Vinci code

κακη υποκριτικη (ο hanks απαραδεκτος.....μα τοσο.....???θυμιζε b class movie).......

λες και ο σκηνοθετης ειχε το βιβλιο διπλα του και πρσπαθουσε να τα χωρεσει ολα μεσα......καμια ροη στην υποθεση.......
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Da Vinci code

Εγώ την είδα Πέμπτη και στα μισά βαρέθηκα. Το σινεμά γελούσε πάντως. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά η ταινία δεν ήταν καθηλωτική και δεν σε έπειθε για τίποτα. Όσο για την Τοτού??? Για Αμελί καλή είναι!!! :shock:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.188
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top