the living dead

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Το εχω κανει μετρημενες φορες στα τοσα χρονια.Τα live απλα σπανια με τραβανε,λογω κακης ηχητικης ποιοτητας σε σχεση με μια στουντιακη παραγωγη-ως συνηθως.Αλλα και παλι,με το δικαναλο μια χαρα και φυσιολογικα μου ακουγεται,δεν αισθανομαι οτι μου λειπει κατι διοτι ολα ερχοντα απο τη θεση που τα βλεπεις.
Μα αφού το αρχικό γεγονός είναι πολυκάναλο , πως το ακούς δικάναλο και χωρίς εικόνα?
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
ξέχασες και τον ..τσουβαλομπασοπαγίδα τον ενεργό!! :tongue: :tongue:
Είναι αυτό που θα έλεγαν...΄΄κολλημένος με τη μπάλα΄΄... :roflmao:
Άμα σκαλώσει ο άνθρωπος:biggrin:


Εντάξει ο νορμάλ κόσμος, ο καθημερινός γελάει με τα παρατράγουδα του χαιεντ, Σε ποιον να το πεις στην πολυκατοικία ότι κάποιος έδωσε 600ευρω για καλώδια και να μην ξεκαρδιστει στο γέλιο και να μην του δώσει το παράσημο της ανοικτής παλάμης. Γελάνε μέχρι και οι παπαγάλοι στον Αμαζόνιο
Η πλάκα είναι ότι γελάνε και αυτοί που ξέρουν από μηχανική και φυσικη, οι ορθολογιστες.
Οι μόνοι που δεν γελάνε και θαυμάζουν οπως οι ιθαγενείς του Αμαζονίου το τίποτα με μπόλικο καθόλου είναι όλα αυτά τα παρατράγουδα του χαιεντ και οι πλασιέ - πωλητές που θέλουν να σπρώξουν την πραμάτεια τους.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άμα σκαλώσει ο άνθρωπος:biggrin:


Εντάξει ο νορμάλ κόσμος, ο καθημερινός γελάει με τα παρατράγουδα του πολυκάναλου, Σε ποιον να το πεις στην πολυκατοικία ότι κάποιος έδωσε 6000ευρω για ενεργά και να μην ξεκαρδιστει στο γέλιο και να μην του δώσει το παράσημο της ανοικτής παλάμης. Γελάνε μέχρι και οι παπαγάλοι στο Αμαζόνιο
Η πλάκα είναι ότι γελάνε και αυτοί που ξέρουν από μηχανική και φυσικη, οι ορθολογιστες.
Οι μόνοι που δεν γελάνε και θαυμάζουν οπως οι ιθαγενείς του Αμαζονίου το τίποτα με μπόλικο καθόλου είναι όλα αυτά τα παρατράγουδα των τσουβαλομπασοπαγίδων που θέλουν να σπρώξουν την πραμάτεια τους.
fixed!
αλήθεια τώρα υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που σπρώχνουν τη πραμάτεια τους όπως λές??
πιστεύεις ότι είμαι ένας λοιπόν που σπρώχνει τη πραμάτεια του ή αναφέρεσαι σε κάποιους άλλους?
αυτό θα πρέπει να το εξηγήσεις!!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Το εχω κανει μετρημενες φορες στα τοσα χρονια.Τα live απλα σπανια με τραβανε,λογω κακης ηχητικης ποιοτητας σε σχεση με μια στουντιακη παραγωγη-ως συνηθως.Αλλα και παλι,με το δικαναλο μια χαρα και φυσιολογικα μου ακουγεται,δεν αισθανομαι οτι μου λειπει κατι διοτι ολα ερχοντα απο τη θεση που τα βλεπεις.
Έχουν και οι ζωντανές ηχογραφήσεις τη χάρη τους. Φτάνει να μην είναι τίποτα bootleg απο κινητό. :p
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Το συγκεκριμένο blue ray έχει απίστευτη ηχογράφηση . Καθαρή εστιασμένη , χωρίς βαβούρα , με σοφή τοποθέτηση των μικροφώνων και πολύ καλή εικόνα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Εχει και ωραία κομμάτια διασκευασμένα από τον μαιτρ του είδους με μία ενορχήστρωση μοναδική. Α! και μια BIG BAND από πίσω να παίζει παπάδες.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
fixed!
αλήθεια τώρα υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που σπρώχνουν τη πραμάτεια τους όπως λές??
πιστεύεις ότι είμαι ένας λοιπόν που σπρώχνει τη πραμάτεια του ή αναφέρεσαι σε κάποιους άλλους?
αυτό θα πρέπει να το εξηγήσεις!!
Δεν πρέπει να εξηγήσω τίποτα και σε κανεναν εδώ μέσα, αλλά επειδή θέλεις να μάθεις, αναφέρομαι σε πωλητές καλωδίων και άλλων συσκευών, οπότε δεν αναφέρεται σε σένα.
Εσύ πήγαινε στο ρετιρέ που μένει ο Μπάμπης και η σουλα και πες τους αυτά που γράφεις εδώ μέσα. Αν δε σου δώσουν το παράσημο της ανοικτής παλάμης θα σου χαρίσω τα τσουβάλια μου.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Στην πολυκατοικία μάλλον γελάνε με τον γείτονα που έχει μετατρέψει το σπίτι σε Barbarella
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στην πολυκατοικία μάλλον γελάνε με τον γείτονα που έχει μετατρέψει το σπίτι σε Barbarella
Άλλος μπαρμπαρέλα
και άλλος κούνια-μπέλα
η γνώση μας που λίμνασε
κι έγινε τεμπέλα.
Η απάντηση δεν αφορά εσένα προσωπικά, αλλά κάποιους άλλους οι οποίοι νομίζουν ότι είναι παντογνώστες,
Μα ακόμα και οι...παντογνώστες παραδέχονται την άγνοια σε συγκεκριμένα ζητήματα.Δια του λόγου το ασφαλές :
με συγχωρείς, δε το ήξερα!!:hi::hi:
:lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν πρέπει να εξηγήσω τίποτα και σε κανεναν εδώ μέσα, αλλά επειδή θέλεις να μάθεις, αναφέρομαι σε πωλητές καλωδίων και άλλων συσκευών, οπότε δεν αναφέρεται σε σένα.
Εσύ πήγαινε στο ρετιρέ που μένει ο Μπάμπης και η σουλα και πες τους αυτά που γράφεις εδώ μέσα. Αν δε σου δώσουν το παράσημο της ανοικτής παλάμης θα σου χαρίσω τα τσουβάλια μου.
Επομένως η συγκεκριμένη πρόταση σου ήταν άκυρη και άκαιρη, σωστά?
Επειδή όμως μόλις γύρισα τώρα από το ρετιρέ του Μπάμπη και της Σούλας, και δε μου έδωσαν κανένα παράσημο, στείλε σε πμ τηλέφρωνο επικοινωνίας για να να μου στείλεις τα τσουβαλάκια που λέγαμε!
...θα μου χρειαστούν να μεταφέρω χωνεμένη κοπριά για το μποστανάκι μου!
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άλλος μπαρμπαρέλα
και άλλος κούνια-μπέλα
η γνώση μας που λίμνασε
κι έγινε τεμπέλα.

Μα ακόμα και οι...παντογνώστες παραδέχονται την άγνοια σε συγκεκριμένα ζητήματα.Δια του λόγου το ασφαλές :

:lolsign:
όντως bhutia μ..που να ξέρω ότι το παιδί ταλαιπωρείται τόσα χρόνια??
ε που??
τι με πέρασες??
για κανένα άκαρδο??
αμαρτία... :hi: :hi:
Άρπα την λέανδρε.
:roflmao: :roflmao: :roflmao: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
 




Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Δεν καταλαβαίνω αυτό το "μένος", την αντιπαράθεση, μεταξύ πολυκάναλου εναντίον δικάναλου, παθητικών εναντίον ενεργών, άυλης μουσικής εναντίον σύμπακτου και βινυλίου.

Οι έχοντες μεγάλη δισκοθήκη από σύμπακτους και βινύλια, ας τα χαίρονται, ας ακούν αυτά και συμπληρωματικά τα άυλα!
Οι μη έχοντες ή οι μερικώς έχοντες, ας χαρούν τα άυλα σε συνδυασμό με όσα έχουν!
Το θέμα είναι να ακούμε τη μουσική που μας αρέσει, μας ευχαριστεί, μας διασκεδάζει. Γιατί πρέπει να επιβάλλουμε στον άλλο από πού και πως θ’ ακούσει;

Με το ζόρι τοποθετούμε ένα ζευγάρι ηχείων στη σωστή θέση για ν’ ακολουθήσει τους ρυθμούς του οικιακού χώρου, γιατί επιμένουμε στην προσθήκη περισσότερων ηχείων άρα και προβλημάτων ακουστικής;
Αν έχουμε τη δυνατότητα σωστής τοποθέτησης περισσοτέρων του ζεύγους, με γεια μας, με χαρά μας! Αυτό αφορά τη δική μας δυνατότητα, δε σημαίνει ότι όλοι όσοι συμμετέχουν στο φόρουμ μπορούν! Γιατί προσπαθούμε να το επιβάλλουμε σε αυτούς που δε μπορούν ή δε θέλουν - για λόγους που δεν καταλαβαίνουμε αλλά δε μας αφορούν κιόλας;

Όπως λανθασμένοι συνδυασμοί ενισχυτή-παθητικών ηχείων οδηγούν στην κτήση ενεργών, έτσι ακριβώς και κάποια ενεργά "κατ’ όνομα" οδηγούν στην κτήση συνδυασμού ενισχυτή-παθητικών γιατί, τελικά, μπορεί να έχουμε παρόμοιο αποτέλεσμα με μικρότερο/ίσο κόστος και περισσότερη μελλοντική ευελιξία.

πολυκαναλικό έχω σχεδόν τα τελευταία 20 χρόνια...και είμαι 37...άρα υπολόγισε το χιούμορ μου:laugh:

1η ταινία με Dolby digital Gladiator και player playstation και sony str db 930
εκείνη την μέρα δεν θα την ξεχάσω....γιατί είχαν πάει ταξίδι οι γονείς....ήμουν χοουμ αλόουν party με όλη τη γειτονιά
και είχα βάλει και 2 φίλους να κλέψουμε από το σπίτι τα στέρεα των γονιών

θυμάμαι είχα εγώ 2 bose 301 του κουτιού
ένας φίλος έφερε 2 ΚΕF Carina
κ ο άλλος 2 θεριά Technics

και ως κεντρικό είχα βάλει να παίζει η τηλεόραση με RCA

ακόμα και τώρα να σε βάλω να το ακούσεις Τοολανδρε θα ενθουσιαστείς:lolsign:

εκείνα τα χρόνια φυσικά ο μόνος λόγος που άκουγες στέρεο μουσική με sub ήταν γιατί ακούγαμε

1. beatια αποκλειστικά και μας χαλούσε το εφε reverb που είχαν τότε οι ενισχυτές av στα πολυκάναλα
2 δεν γνωρίζαμε να βάλουμε όμοια-μεγάλα ηχεία παντού και έτσι πάντα κάτι μας ξενέρωνε στο άκουσμα....καλή ώρα σαν κ εσένα με τα surround σου και την τοποθέτηση:biggrin:
daharis666: Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το παράδειγμα που έδωσες. Τι εννοείς;
Πρέπει να δεχτούμε ότι σε ένα 5/κάναλο ενισχυτή έβαλες 6 ηχεία, που σημαίνει Α/Β front (2 ζεύγη) και rear 1 ζεύγος, οπότε ενεργοποιημένα τα Α/Β ακύρωναν τα rear στον 930; Οπότε άκουσες πολυκάναλο φορμάτ από Α/Β παραλληλισμένα κανάλια, 2 ζεύγη στέρεο δηλαδή; Μπερδεύτηκα.
Αν όντως λειτουργούσε η τηλεόραση ως κεντρικό, το ζεύγος ηχείων στη θέση Β δε λειτουργούσε, γιατί δεν έβαζες το ένα από αυτά για κεντρικό;
Άσε που με 48w στα 8Ω οδηγούμενα "όλα" τα κανάλια στον 930, αυτό που άκουσε η γειτονιά, οι φίλοι και εσύ, ήταν η τεράστια παραμόρφωση ενός "ξελιγωμένου" ενισχυτή;
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου άρεσε το υπονοούμενο περί αβανταδόρου, μιζαδόρου κτλ και αυτός που το έγραψε καλό θα ήταν να προσέχει τις εκφράσεις του και ας μιλάει σε τρίτο πρόσωπο, τώρα για το αν γελάει η πολυκατοικία αν κάποιος ξοδεύει 600€ για καλώδια θα πω ας κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια, γιατί όποιον και να ρωτήσεις έξω από το συνάφι για το τι ξοδεύω εγώ για καλώδια η από την άλλη «πλευρά» για sub, day, streamer,κάρτες ήχου κτλ πάλι θα γελάει, ο οποίος βέβαια μπορεί να έχει δώσει 1500€ για να βάλει εξάτμιση στο μπρίκι που οδηγάει για να πάρει 3 άλογα και ένα μουλάρι.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Σαν τους δημοσιογραφους λειτουργείς διαστρεβλώνοντας την δήλωση.
Και να ήταν ο μόνος...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου άρεσε το υπονοούμενο περί αβανταδόρου, μιζαδόρου κτλ και αυτός που το έγραψε καλό θα ήταν να προσέχει τις εκφράσεις του και ας μιλάει σε τρίτο πρόσωπο, τώρα για το αν γελάει η πολυκατοικία αν κάποιος ξοδεύει 600€ για καλώδια θα πω ας κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια, γιατί όποιον και να ρωτήσεις έξω από το συνάφι για το τι ξοδεύω εγώ για καλώδια η από την άλλη «πλευρά» για sub, day, streamer,κάρτες ήχου κτλ πάλι θα γελάει, ο οποίος βέβαια μπορεί να έχει δώσει 1500€ για να βάλει εξάτμιση στο μπρίκι που οδηγάει για να πάρει 3 άλογα και ένα μουλάρι.
Καλά, αυτό περί αβανταδόρων και μιζαδόρων δίνει και παίρνει εδώ μέσα. Τρελή παράγκα, απίστευτο το παρασκήνιο. Χαμός. Η Giant του Γιάγκου Δράκου είναι νηπιαγωγείο σε σχέση με το αβουσάιτ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
daharis666: Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το παράδειγμα που έδωσες. Τι εννοείς;
Πρέπει να δεχτούμε ότι σε ένα 5/κάναλο ενισχυτή έβαλες 6 ηχεία, που σημαίνει Α/Β front (2 ζεύγη) και rear 1 ζεύγος, οπότε ενεργοποιημένα τα Α/Β ακύρωναν τα rear στον 930; Οπότε άκουσες πολυκάναλο φορμάτ από Α/Β παραλληλισμένα κανάλια, 2 ζεύγη στέρεο δηλαδή; Μπερδεύτηκα.
Αν όντως λειτουργούσε η τηλεόραση ως κεντρικό, το ζεύγος ηχείων στη θέση Β δε λειτουργούσε, γιατί δεν έβαζες το ένα από αυτά για κεντρικό;
Άσε που με 48w στα 8Ω οδηγούμενα "όλα" τα κανάλια στον 930, αυτό που άκουσε η γειτονιά, οι φίλοι και εσύ, ήταν η τεράστια παραμόρφωση ενός "ξελιγωμένου" ενισχυτή;
ναι όλα λάθος..:party:

το κεντρικό ούτε που μπήκαμε στον κόπο να βάλουμε ηχείο...γιατί από τη μία
οι τότε ''επαγγελματίες'' του χώρου μας έλεγαν ότι ακούγονται μόνο οι διάλογοι και μας είχε περάσει ότι δεν χρειάζεται πολλά πολλά (΄άλλωστε και στα προσπεκτ των εταιριών τότε.... ηχείο κεντρικό ήταν απλά για την μόστρα του home cinema και της φωτογράφισης)
από την άλλη
η τηλεόραση τότε ήταν αρκετά χαμηλά και δεν βόλευε κανένα ηχείο να μπει ως κεντρικό

+ μπόνους στα μάτια ενός 16-17χρονου φάνταζε απαγορευτικό να μείνει ένα ηχείο ορφανό από όλα αυτά που είχαμε μαζέψει

η συνδεσμολογία ήταν a+b μαζί με τα rear κσι τον διακόπτη πίσω στα 8Ohm(όταν έβαζες Α+Β έτσι έγραφε αν θυμάμαι καλά)...δεν ακύρωνε τα rear το Α+Β

μας πέταξε και protect 3-4 φορές όταν το παρακάναμε


αλλά αν μπεις σε μια χρονοκάψουλα και θυμηθείς την εποχή εκείνη (εκτός και αν ήσουν και εσύ επαγγελματίας τότε) που όλη η βιομηχανία AV έδινε 2 L-R θεριά(για να ακούς στέρεο)....
και σε συμπλήρωνε με ένα κεντρικό κουτσουλιά για να κάθεται πάνω ή κάτω από την tv και 2 surround πλαστικά ακόμα πιο κουτσουλιές..... που τα κρέμαγες σαν κάδρο με καρφί στον τοίχο:roflmao: και μάλιστα κάποιοι τα θέλανε να κοιτάζουν στον γάμο του Καραγκιόζη για να μην χαλάει η αισθητική

αυτό που έφτιαξα ήταν για σεμινάριο :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
.... Σε ποιον να το πεις στην πολυκατοικία ότι κάποιος έδωσε 600ευρω για καλώδια και να μην ξεκαρδιστει στο γέλιο και να μην του δώσει το παράσημο της ανοικτής παλάμης.

Να δεις πως γελάνε στην πολυκατοικία όταν δουν απλωμένο τραχανά περιμετρικά του δωματίου και τον οικοδεσπότη σκυφτό στο κέντρο στο αλώνι με αυχενικό σύνδρομο να κοιτά το τάμπλετ με τις….. καμπύλες

:lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου άρεσε το υπονοούμενο περί αβανταδόρου, μιζαδόρου κτλ και αυτός που το έγραψε καλό θα ήταν να προσέχει τις εκφράσεις του
Καλό θα είναι επίσης να δείξεις την ίδια ευαισθησία όταν η "απέναντι πλευρά" αρχίσει τα υπονοούμενα για "σπρώξιμο" των hypex η των crown.
Κάποιοι εξ αυτών βέβαια, όχι όλοι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.338
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top