The Lo-Boy Tube Amplifier Project


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Απάντηση: The Lo-Boy Tube Amplifier Project

Είναι σοβαρή η κατάσταση τελικά...
Να βρούμε ένα παλικάρι να σε βοηθάει ρε Mike! :mrgreen:
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: The Lo-Boy Tube Amplifier Project

διαμπέρισμα = διαμπερές διαμέρισμα; :happy_9:
Ακριβως :bravo:

Mονο εσυ με καταλαβαινεις.

Σορυ για το υποδηλατον.

Ειναι γραμμενο ανορθογραφα.
Το σωστο ειναι "ιπποδηλατον" = αλογο με πεταλια.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: The Lo-Boy Tube Amplifier Project

Είναι σοβαρή η κατάσταση τελικά...
Να βρούμε ένα παλικάρι να σε βοηθάει ρε Mike! :mrgreen:
Να σου πω. Μονος μου τα γραφω μονος μου τα διαβαζω.
Ας κανω και και λιγο πλακα με την παρτυ μου να το διασκεδασω.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Μερικες ακομα διευκρινησεις αν γινεται???
Αν λειτουργειση το κυκλωμα με (ν) ανωδου 420vdc τοτε με τον Μ/Σ
3A524 τις AMPLIMO που εχει 3.5κ ( http://www.amplimo.nl/download/3A524.pdf )πρωτευων οι λυχνιες θα βγαλουν 55W (http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/87904/PHILIPS/EL34.html σελιδα 11).
Δεν θα υπαρχει προβλημα στις μεγαλες εντασεις λογο του οτι ο Μ/Σ εξοδου ειναι μικρος????
Ποια ειναι η λειτουργεια στο ποντεσιομετρο τ2 θα πρεπει να ειναι σε εμφανη σημειο???
Στα νηματα των προενυσχητριων λυχνιων πρεπει να δωσουμε σταθεροποιημενη ταση με πωληκοτητα??? ειναι καλητερα????
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Κυριοι καλησπερασας.Ειναι το πρωτο μου post και εχω λιγο τρακ.Μου αρεσε πολυ η αναλυση και η κατασκευη του ΜΙΧΑΛΗ.Επισης μου αρεσει οτι μοιραζεται τις γνωσεις του ενω αλλοι σβηνουν τα υλικα απο τις πλακετες.Η κατασκευη ενος λαμπατου ενισχυτη ειναι πολυ ρομαντικη στην εποχη των ημιαγωγων και θα τη συνιστουσα σε νεους ηλεκτρονικους με πολυ ορεξη για μαθηση και την αποκτηση εμπειριας μιας και φτιαχνοντας εναν τυποποιημενο ενισχυτη ημιαγωγων δεν θα μαθουν και πολλα.Επισης παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα ειδα οτι εχει ο μετασχηματιστης εξοδου που παραθεσε ο ΜΙΧΑΛΗΣ.Αν χρησημοποιηθη κοινος μετασχηματιστης η αποκριση συχνοτητος δεν θα ξεπερναει τους 7 khz.Οταν ειχα ξεκινησει (πριν 35 χρονια) ειχα φτιαξει αρκετους τετοιους ενισχυτες και ηταν μεγαλη εμπειρια.Τωρα το FORUM αυτο μου αρεσει πολυ και οσο μπορω θα σας παρακολουθω.ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ τις ωραιες εργασιες
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μερικες ακομα διευκρινησεις αν γινεται???
Αν λειτουργειση το κυκλωμα με (ν) ανωδου 420vdc τοτε με τον Μ/Σ
3A524 τις AMPLIMO που εχει 3.5κ ( http://www.amplimo.nl/download/3A524.pdf )πρωτευων οι λυχνιες θα βγαλουν 55W (http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/87904/PHILIPS/EL34.html σελιδα 11).
Δεν θα υπαρχει προβλημα στις μεγαλες εντασεις λογο του οτι ο Μ/Σ εξοδου ειναι μικρος????

Πρωτον το λινκ που δινεις για την EL34 δεν δουλευει.
Το οτι ανατρεχεις στην βιβλιογραφια ειναι πολυ καλο.
Ομως, μηπως αυτο το νουμερο αφορα 5οδικη λειτουργια και ποσοτο Αρμονικης παραμορφωσης 10% ?
Να θυμησω οτι εδω αναφερομαστε σε UltraLinear mode.
Και να αναφερω οτι εγω μετραω Ισχυ με αναφορα σε παραμορφωση σαφως κατω απο 1% (και πολυ λεω)

Δευτερον σε βεβαιωνω οτι τα Watt του Lo-boy με EL34 και τις συνθηκες που αναφερω δεν μπορουν να ειναι περισσοτερα απο 45, και αυτο εαν η ταση Ανοδου των Λυχνιων παραμενει 420volt στην πληρη οδηγηση. Επειδη ομως θα υπαρχει μια πτωση της Υψηλης τασης τουλαχιστον 10 Βολτ οταν οι λαμπες πλησιασουν τον ψαλιδισμο, η αναμενομενη ισχυς ειναι πανω-κατω αυτη που λεω δηλαδη 40 Watt, λιγο πριν τον ψαλιδισμο.

Ο 3Α524 ειναι μικρος στο ματι, αλλα ... Εαν προσεξες τις προδιαγραφες του (Power bandwidth) ειναι 40 watt στα 27Hz. Αυτο σημαινει οτι σε οποιαδηποτε συχνοτητα υψηλοτερη απ αυτην ο μετ/στης υπερβαινει αυτο το οριο Ισχυος. Και βεβαια ολες οι μετρησεις Ισχυος οπως ξερεις γινονται με αναφορα στους 1000 Hz.
Προσοχη μην συγχεουμε το Power Bandwidth με την Αποκριση Συχνοτητων ενος μετ/στη και κατ επεκταση ενος Ενισχυτη. Η -3db Αποκριση του εν λογω μετ/στη ειναι συμφωνα με τις προδιαγραφες του 0.7 Ηz - 33.7 KHz.

Ανεξαρτητα απο προδιαγραφες παντως, ειναι ουκ ολιγοι οι Ενισχυτες που ο 3Α524 εχει υπερβει τα 40 watt.
Καποιοι εδω μεσα το ξερουν αυτο. Δεν μπορω να κρυψω παντως οτι εκφραστηκε καποιο παραπονο : "Ρε Μιχαλη ειναι πολυ καθαρα"
Ειναι γεγονος οτι σε καποιες εφαρμογες, λιγη "βρωμια" ειναι εκ των ουκ ανευ. :happy_4:

Ωστοσο ειναι παντα καλη τακτικη να χρησιμοποιει κανεις εξαρτηματα με αρκετα περιθωρια πανω απο τις πραγματικες απαιτησεις της εφαρμογης. Απο αυτην και μονο την αποψη θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις κατι σε πιο πολλα βαττ.


Ποια ειναι η λειτουργεια στο ποντεσιομετρο τ2 θα πρεπει να ειναι σε εμφανη σημειο???

Που ειδες να αναφερεται σαν ποτανσιομετρο το Τ2 του Ενισχυτη ?
Ειναι τριμμερ αντιστασεως, δεν πρεπει να ειναι εμφανες, μπορει να καταργηθει, δεν ειναι απαραιτητο εαν δεν εχεις οργανα να το ρυθμισεις, γινεται αναφορα επ' αυτου στην λιστα εξαρτηματων του Ενισχυτη σαν AC Balance, και ΟΛΑ τα παραπανω ειναι γραμμενα ηδη σε ορισμενα σημεια μεσα στο thread.
Τις ρυθμισεις δεν προλαβα να τις δωσω ακομη.
Υπομονη. Προηγουνται οι δουλειες ξερεις.

Στα νηματα των προενυσχητριων λυχνιων πρεπει να δωσουμε σταθεροποιημενη ταση με πωληκοτητα??? ειναι καλητερα????

Ας δουμε τι λεει και κανενας αλλος φιλος.
Τα παντα ειναι προς συζητηση και ζημωση.
Πχ ειμαστε μεσα στην προδιαγραφη του μεγιστου επιτρεπομενου Cathode-to-Heater δυναμικου της 6922 στην βαθμιδα του Phase Splitter?
Πολυ βιαζεσαι. Κρατα λιγο τα αλογα...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Κυριοι καλησπερασας.Ειναι το πρωτο μου post και εχω λιγο τρακ.Μου αρεσε πολυ η αναλυση και η κατασκευη του ΜΙΧΑΛΗ.Επισης μου αρεσει οτι μοιραζεται τις γνωσεις του ενω αλλοι σβηνουν τα υλικα απο τις πλακετες.Η κατασκευη ενος λαμπατου ενισχυτη ειναι πολυ ρομαντικη στην εποχη των ημιαγωγων και θα τη συνιστουσα σε νεους ηλεκτρονικους με πολυ ορεξη για μαθηση και την αποκτηση εμπειριας μιας και φτιαχνοντας εναν τυποποιημενο ενισχυτη ημιαγωγων δεν θα μαθουν και πολλα.Επισης παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα ειδα οτι εχει ο μετασχηματιστης εξοδου που παραθεσε ο ΜΙΧΑΛΗΣ.Αν χρησημοποιηθη κοινος μετασχηματιστης η αποκριση συχνοτητος δεν θα ξεπερναει τους 7 khz.Οταν ειχα ξεκινησει (πριν 35 χρονια) ειχα φτιαξει αρκετους τετοιους ενισχυτες και ηταν μεγαλη εμπειρια.Τωρα το FORUM αυτο μου αρεσει πολυ και οσο μπορω θα σας παρακολουθω.ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ τις ωραιες εργασιες
καλωσορησες.

Κατσε να τα λεμε.

Βλεπεις οι νεωτεροι ... δενννν το τριβουν το πιπερι, ειδικα εαν αυτο προυποθετει και λιγο διαβασμα.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: The Lo-Boy Tube Amplifier Project

Δεν μπορω να σε εμφησβιτισω.
Εισαι 1000 φορες και λιγες βαζω ποιο διαβασμενος απο εμενα και σιγουρα εχεις κανει πολλες μετρησεις πανω σε αυτο. Θα σε ακολουθησω μιας και σε ζαλησα με τις πολλες μου ερωτησεις.
Πιστευω να βγει κατι καλο και αν μου την δωσει ποιο αργα να φτιαξω κατι καλητερο και δυνατοτερο .
Αυτο με την συχνοτητα μετρησης το ξερω αλλα δεν το παρατηρησα πιστευω οτι θα εχει καλα αποτελεσματα.
Tσοκ δεν θα μπει?????
Στην πωρεια νεοι ειμαστε θελω να καταληξω μεχρι εδω, δεν πιστευω να ζηταω πολλα????:cool_8:

http://www.webace.com.au/~electron/tubes/Circuits/GEC400w.gif

Θα ηθελα να σου πω και ενα μεγαλο ευχαριστω για τις πολητημες πληροφοριες που μας δινεις πραγμα λιγο δυσκολο που δεν πιστευω να το εκανε καποιος αλλος:cool_4:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: The Lo-Boy Tube Amplifier Project

Δεν μπορω να σε εμφησβιτισω.
Εισαι 1000 φορες και λιγες βαζω ποιο διαβασμενος απο εμενα
Μη με κρινεις με ερασιτεχνικα κριτηρια.
Εχω παψει να ειμαι ερασιτεχνης απο το 1980.
και σιγουρα εχεις κανει πολλες μετρησεις πανω σε αυτο. Θα σε ακολουθησω μιας και σε ζαλησα με τις πολλες μου ερωτησεις.

Πολυ καλη κινηση για χομπιστες οπως εσυ ειναι να διαβασουν το βιβλιο του VanderVeen, που θα ειδες στο site της AMPLIMO και στο δικο μου στα Προιοντα/Βιβλια.
Γενικα ειναι μεγαλη βοηθεια να διαβαζεις Τεχνικα βιβλια.
Πρεπει βεβαια να ξερεις μερικα Αγγλικα.

Ρωτα ελευθερα οτι θελεις, αν και πολλα απ' αυτα τα εχω ηδη αναφερει.
Εξαλλου η συμμετοχη ειναι κατι που μου δινει το ενδιαφερον και το κινητρο να κανω οτι κανω.

Πιστευω να βγει κατι καλο και αν μου την δωσει ποιο αργα να φτιαξω κατι καλητερο και δυνατοτερο .
Αυτο με την συχνοτητα μετρησης το ξερω αλλα δεν το παρατηρησα πιστευω οτι θα εχει καλα αποτελεσματα.
Tσοκ δεν θα μπει?????

Tα περι τσοκ θα τα βρεις εκει που λεω για τον Williamson Amplifier. Με 1000 uF πυκνωτες εξομαλυνσης δεν χρειαζεσαι τσοκ.
Εαν εχεις τσοκ και θελεις να το βαλεις καντο ελευθερα, αρκει να αντεχει το ρευμα που θα περασει απο μεσα του.

Στην πωρεια νεοι ειμαστε θελω να καταληξω μεχρι εδω, δεν πιστευω να ζηταω πολλα????:cool_8:

http://www.webace.com.au/~electron/tubes/Circuits/GEC400w.gif

Για ολα υπαρχουν λυσεις, αλλα ειμαι σιγουρος οτι στην πορεια θα εχεις αλλαξει χιλιες γνωμες.
Εαν ψαχνεσαι με Vintage σχεδια εχω μαζεψει εδω ενα τσουρμο, μαζι κι αυτο που δινεις, που ωστοσο δεν ειναι και τοσο Hi-Fi.

http://www.AudioCraftworks.gr/gr/designs.asp?Main_Id=1


Θα ηθελα να σου πω και ενα μεγαλο ευχαριστω για τις πολητημες πληροφοριες που μας δινεις πραγμα λιγο δυσκολο που δεν πιστευω να το εκανε καποιος αλλος:cool_4:
Αντε ξεκινα μηπως εχεις Ενισχυτη μεσα στις Γιορτες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.184
Reaction score
20.839
Να προτείνω και την προσθήκη ρυθμιστικών μπάσων - πρίμων με διακόπτη παράκαμψης;
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Να προτείνω και την προσθήκη ρυθμιστικών μπάσων - πρίμων με διακόπτη παράκαμψης;
Και δεν προτεινεις ?
Αν και αυτα εχουν καταργηθει, και προσωπικα πιστευω οτι δεν χρειαζονται.
Ασε που θα ανεβασουν και το επιπεδο του θορυβου βαθους.

Παντως εαν θελεις να προτεινεις καποιο κυκλωμα, προσπαθησε να εχει Ενισχυση 0 dB στον 1ΚΗz και να προσαρμοζει στην εισοδο του Lo Boy, που εχει αντισταση Εισοδου περι τα 50ΚΩ.
Επισης να δουλευει σε ταση περι τα 290 VDC, ωστε να τροφοδοτηθει απο την εξοδο του σταθεροποιητη ALT1.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: The Lo-Boy Tube Amplifier Project

Με κανενα τροπο δεν ηθελα να σε πω ερασιτεχνη αφου δεν εισαι:king:.
Απο εδω και περα θα ακουω τις συμβουλες σου.
Ευχαριστω και παλι!!
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ρυθμισεις και αλλα ευτραπελα

Η EL84 (6BQ5) εχει μεγιστη Ισχυ απωλειων Ανοδου (maximum Plate dissipation) : 12Watt, και αντιστοιχα για το Προστατευτικο πλεγμα (Screen) : 2 Watt.
Το ρευμα καθοδου της καθε λυχνιας ειναι αθροισμα των ρευματων Aνοδου και screen και προκειμενου οι λυχνιες να εργαζονται κοντα στην Ταξη Α, θα πρεπει σαν ρευμα ηρεμιας να ορισθει το 80-85% του μεγιστου επιτρεπομενου ρευματος. Για ισχυ 14 watt, και ταση Ανοδου τα 300V, το μεγιστο ρευμα ειναι 14 Watt / 300 V = 46.6 mA και αρα το 85 % αυτου φτανει τα 40 mA. Εμεις θα θεσουμε αρχικα το ρευμα ηρεμιας στα 35 mA, και στην πορεια μετα απο 150 ωρες και αφου θα εχουν στρωσει και οι λαμπες το ανεβαζουμε μεχρι τα 40mA.

Καθως το ρευμα θα το μετραμε εμμεσα, σαν πτωση πτωση τασεως στις Αντιστασεις R21L και R21R (10Ω) εκαστου καναλιου και θα αφορα ενα ζευγαρι λυχνιες καθε φορα, θα περιμενουμε να δουμε 2 x 400mV = 800 mV (0.8 V), που αντιστοιχουν σε ρευμα 80mA.
H ρυθμιση θα γινει μεταβαλλοντας την Αρνητικη ταση πολωσης του καθε παραλληλου ζευγους λυχνιων Εξοδου μεσω του αντιστοιχου Τριμμερ (Τ1 - Τ4), και παρακολουθωντας την ενδειξη ενος ψηφιακου πολυμετρου, στην θεση DC Volt, με τον μαυρο ακροδεκτη στο common (γη) και τον κοκκινο στα σημεια Ι (δες σχεδιο).
Καλο ειναι λοιπον να αναγνωρισουμε και να μαρκαρουμε με καποιο τροπο, ποιο τριμμερ επεμβαινει σε ποιο ζευγος λυχνιων.

Προσοχη. Πρωτα απ’ ολα θα εργαστουμε με το ποτανσιομετρο του Volume στην θεση 0, χωρις αναδραση, με ΟΛΕΣ τις λαμπες στην θεση τους, θα αφησουμε τα νηματα να ζεσταθουν τουλαχιστον 10 λεπτα στην θεση Stand by και θα εχουμε θεσει αρχικα (με χρηση των Τ1 – Τ4) την μεγιστη τιμη της Αρνητικης τασης πολωσης (-14 V) στα οδηγα πλεγματα ολων των EL84. Θα εργαστουμε για καθε ενα καναλι ξεχωριστα, γι αυτο θα αφαιρεσουμε την ασφαλεια F2 του αλλου καναλιου. Επισης, για αλλη μια φορα, θα προσεξουμε να μετραμε πανω στην αντισταση R21 του ζευγους λυχνιων στην οποιες αντιστοιχει το συγκεκριμενο Τριμμερ που εκεινη την στιγμη μεταβαλλουμε, και οχι στην R21 αλλου ζευγους. Aφου ρυθμισουμε το ενα καναλι θα παμε stand by, θα αφαιρεσουμε την ασφαλεια υψηλης του, και θα την βαλουμε στο επομενο καναλι.

Στο τελος θα πρεπει να μετραμε 800mV μεταξυ γης και καθε σημειου Ι.
Λογικα οι τελικες θεσεις των Τριμμερ προβλεπεται να ειναι περιπου στη μεση της διαδρομης τους, αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο.
Αφηνουμε ετσι τον Ενισχυτη για καμμια ωρα και επαναλαμβανουμε τις μετρησεις.
Εαν εχει αλλαξει κατι διορθωνουμε αναλογως.
Εαν υπαρχουν μικροπαιξιματα του ρευματος στο υπο ρυθμιση ζευγος, υπολογιστε την μεση τιμη των ενδειξεων.
Μετα απ αυτα, ενδεικτικα παιρνουμε μετρησεις πανω στα σημεια x.
Κανονικα εκει πρεπει να μετραμε 0.8 + 0.4 = 1.2 Volt σε καθε λαμπα. Αυτο μας δειχνει το κατα ποσον οι λαμπες ειναι ματσαρισμενες μεταξυ τους, και αναλογως περιπτωσεως μπορει να βελτιωθει καποια ανισορροπια με αλληλομεταθεση δυο EL84 μεταξυ τους.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Οι διαθετοντες οργανα ελεγχου, αφου βεβαιωθουν οτι τα ρευματα ηρεμιας ειναι ΟΚ, και πριν εφαρμοσουν Αρνητικη Αναδραση, εφαρμοζουν σημα και με μετρια οδηγηση ρυθμιζουν το T2 του Ενισχυτη (AC Balance) ωστε τα πλατη των σηματων στα δυο ακρα του πρωτευοντος του μετ/στη Εξοδου να ειναι απολυτως ισα, που σημαινει οτι απο εκεινο το σημειο αντισταθμιζουμε και τυχον διαφορες στην ενισχυση των δυο μπρατσων του push pull για τις βαθμιδες Driver και Εξοδου μαζι.
Προσοχη εκει συνυπαρχουν και 300 V DC.
Παντως οι πιο εμπειροι και πιο εξοπλισμενοι θα βρουν και αλλες μεθοδους για να αξιοποιησουν το Τ2.
Οι μη εχοντες οργανα, ειπαμε, εχουν παραληψει αυτο το ρυθμιστικο εξ αρχης και εχουν χρησιμοποιησει R11 και R12 ιδιας τιμης.

Οσον αφορα το τριμμερ Τ1 του Ενισχυτη αυτο ρυθμιζει το Balance της Εντασης μεταξυ καναλιων.
Αφορα την περιπτωση που εχετε διαφορες στο Gain μεταξυ καναλιων που ειτε ειναι Ακουστες, ειτε μετρησιμες, και στο κατω-κατω μπορειτε να το παραλειψετε τελειως.

Μετα απ ‘ολα αυτα εφαρμοζουμε πλεον Αρνητικη Αναδραση με τον τροπο που εχω ηδη περιγραψει.
Καποιοι που εχουν ακουσει οτι η Αναδραση ειναι κακο πραμα, ή εχουν ιδια αντιληψη ας πραξουν κατα βουληση, αλλα ας δοκιμασουν πρωτα να πειραματιστουν σε αυτο το θεμα.
Αρκει να μην κατεβουν κατω απο μια ελαχιστη τιμη της Rx (πχ 3 ΚΩ), γιατι καπου θα γινει ζημια.

Εαν δεν ξεχασαμε κατι, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: The Lo-Boy Tube Amplifier Project

Με κανενα τροπο δεν ηθελα να σε πω ερασιτεχνη αφου δεν εισαι:king:.
Απο εδω και περα θα ακουω τις συμβουλες σου.
Ευχαριστω και παλι!!
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Θελω να καταλαβεις οτι εγω οφειλω να ειμαι "διαβασμενος" οπως λες, δεν δικαιολογουμαι εαν δεν ειμαι, ενω εσυ το κανεις εαν θελεις και καθαρα απο χομπυ.

Οσο για τις "συμβουλες", καλυτερα πες το "Οδηγιες προς Ναυτιλομενους" :crazy_3:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Που και που οταν θυμαμαι καποιο tip θα το δινω εδω.

Tip No1. Τα ακρα των διοδων Ανορθωσης να μην κοβονται πολυ κοντα. Αφηστε τουλαχιστον το μισο απο το μηκος του ακροδεκτη επανω στο εξαρτημα για λογους ψυξης.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Μιχαλη στα εξαρτηματα του τροφοδοτικου εχεις γραψει q1 :buz90a το οποιο ομως ειναι mosfet οχι τρανζιστορ. να προτεινω but11a?
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχαλη στα εξαρτηματα του τροφοδοτικου εχεις γραψει q1 :buz90a το οποιο ομως ειναι mosfet οχι τρανζιστορ. να προτεινω but11a?

Μεχρι καποιο σημειο σε αυτο το κυκλωμα δουλευα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο δηλαδη το BUT11A και μαλιστα την πλαστικη εκδοση του, που δεν ειναι σχεδιασμενο για ψυκτρα. Φροντιζα ωστε να κραταει πανω του( C-E ) καμμια δεκαπενταρια βολτ.

Παρατηρησα οτι υπηρχε μια σχετικη καθυστερηση στην ταχυτητα που αντιδρουσε στις μεταβολες της τασεως Εισοδου, πραγμα που δεν μου πολυαρεσε, γιαυτο ψαχνοντας βρηκα οτι το BUZ90A δινει πιο ικανοποιητικη σταθεροποιηση και εαν χρειαστει δουλευεται και με ψυκτρα. Το οτι ειναι mosfet το ξερω. Απλα στο σχεδιο το δειχνω (κακως) σαν τρανζιστορ απο κεκτημενη.

Σαφως στην θεση εκεινη μπορουν να μπουν και οι 2 τυποι.
Οι διαφορες δεν θα ειναι μεγαλες. Εαν εχεις ηδη BUT11A βαλτο αφοβα.
Εκανες καλα που το επεσημανες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.018
Μηνύματα
2.885.455
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top