THX. Τι είναι και πόσο χρήσιμο είναι;


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

σωτηρη οταν τελειωσεις τα γυρισματα (γιου νου) δες
thx rules

http://www.thx.com/

δες το βιντεακι απο το tron hd και θα δεις γιατι μετα απο τοσα χρονια το θεμα ειναι ακομα εδω και θα ειναι για πολυ ακομα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

το ολοφρεσκο hcc εχει μαι δισελαιδη αναφορα στο thx 3D , εδω και ακρετα χρονια το λουκας εφτιαξε
κατι που ακομα αλλος ή αλλοι δεν εχουν τολμησει να αγγιξουν.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

Aκομα ενα κειμενακι, σπανιο μαις και προερχεται απο γερμανικο σαιτ ντουιδων ,


Now to the THX technology (THX of: Tomlinson Holman' s of experiment) starting from 1982 in the cinema. A goal of George Lucas of Lucasfilm was not to improve the existing multi-channel transmissions (Dolby Stereo, Dolby digital, DTS or SDDS) but the clay/tone in such a way to show, as the producer heard it with the admission. George Lucas put proceeds of the film " War of the Sterne" in a center for film rework on. Its chief clay/tone mixer Tomlinson Holman built the first clay/tone film studio in San Rafael, equipped with THX. Horn loudspeakers were replaced by cone loudspeakers in bass reflex housings. Newly developed horns produced the higher tones, since they obtain large volumes with little energy. Cross-beam on horns please by constant sound radiation, independently of the frequency, so that much direct sound reaches the spectators. Because a mixture from direct sound and reflected sound creates bad acoustics. The frequency switches between Tieftönern and horns is about 500 cycles per second, which made good results possible only with active switches and separate amplifiers. Thus was Tomlinson Holman' s Crossover (frequency switch) born. In order to produce in the cinema a realistic atmosphere, the Surroundboxen is to produce a diffuse, indirect sound, which is not to be located. Because in the cinema the spectators sit not only in the Stereo triangle in the center, but fill the whole hall. Several Surrounboxen are evenly at the sides and distributed at the rear wall of the hall from there. The THX certificate will assign from Lucasfilm only with sufficiently good acoustics of the cinema halls absorbed versatile against reflections to these
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

κορυφαιο........

[YOUTUBE]RlPyyvROeA8[/YOUTUBE]
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

Mετα απο επικοινωνια με τον παλιο μασφιλντ (εναν εκ των οποιων εκαναν τα σεμιναρια στο αγλλια) και μου δικαιολογησε (με τον τροπο του ) την τοποθετηση σαμπ στον χωρο σε σχημα σταυρου.Πηρα καμποσα μετρα καλωδιο ακριβο (1,20 το μετρο) και παω για δοκιμες.Θα εχει πλακα ο καραφλας να εχει δικιο.Οπως και να εχει το αποεμα παω για δοκιμες , τι θα ακουξω θα το μαθαιτε πρωτοι.(ξανα) πλακα θα εχει να εχει δικιο ο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

oπως ειχε γραψει πολυ σοφα το htm πριν καμποσα χρονια , μην ακουτε τις προδιαγραφες , ακουστε οπως σας αρεσει.Καπου εκει και εγω προσφατα δοκιμασα κατα thx την τοποθεηση των 4ρων σαμπ ala σταυρο.
Ο ηχος με ενα σαμπ πισω απο την πλατη ειναι ενα καλο ψευδοεφε για ανυποψιαστους , αληθεια πως ειναι δυνατο οτι διαδραματιζεται μπροστα μας (στην οθονη ) (ενα σκασιμο ρουκετας) και να νοιωθουμε ενα ωστικο κυμα να μας χτυπα στην πλατη , που λαμβανει χωρα το εφε ? μπροστα μας ? ή στην πλατη μας ?
Στην προκειμενη περιπτωση η προδιαγραφη παει περιπατο , οχι λογο γουστου αλλα λογο πραγματικοτητας.Η συνεχεια στο <θεμα > μου μιας και δεν αφορα το thx θεμα.............................................
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Re: Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

που βρισκεται αυτο το συστημα?
ζηλευω.........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

εκει στο αμερικη
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

στο νεο hcc το thx υπαστηριζει οτι θα αλλαξει για παντα ?!! την μοεφη των ηχειων.Υπομονη κανα 15μερο που θα το εχω στα χερια μου.
Ο τυπος που κανει τα σεμιναρια στην αγγλια μαλλον ειναι εκτος......μαλλον.........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

το πρωι θα ανεβασω νεα για το πιο πανω, καλο μου φουντο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

λΙπον, οπως ειχα πει πριν κανα μηνα , με την πρωτη ευκαιρια (να εχω στα χερι μου)
(το εχω απο χθες το βραδυ)
θα εσαχνα μια αναφορα στα <νεα > ηχεια του ραντσου του λουκα.
Φιλτατε θοδωση για ακομα μια φορα το τσουξ ερχεται να χαλασει τις φρουδες ελπιδες σου οτι θα κλεισει.
Οχι μονο δεν κλεινει αλλα πετα και νεες τεχνολογιες.
Αφτα για τον αρτεμακο ........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

και μετα την σωτηρικη εισαγωγη ας δουμε τι εσαξε το ραντσο
Μεσα εκει λοιπον λιγο πριν χαιρετισει ο χολμαν εισηχθει ο laouri (λαουρι) fincham, αγνωστος στους πιοτερους απο εμας.
Αλλα το παλκαρ ειχε
μαστερ και ντοκτορα στα
audio engineering society AES
HCC hall of member
25 συναπτα ετη technical director στην KEF
και πλεον πανω απο 10 ετη στο thx ranch σαν senior VP.
Προσφατα το παλικαρακι (πρεπει να ειναι 60 φυγε ) (ή εκει κοντα)
κατασκευασε ενα <πραμα> σαν πλαστικο ματ (σαν τις σκαφες απο τις λαμπες φθορισμου) (το χωρο)
και πανω του εχει κατι κιτρινα πραματα , (μοιαζει με ριμπον) (αλλα δεν ειναι)
και υποστηριζει (θα το δουμε) οτι ειναι το ηχειο του μελλοντος)
Ο ιδιος στην ces του 1992 ειχε παρουσιασει την πρωτη <ηχομπαρα> με 60 τουιτερ και 32 γουφερ που καθε μοναδα ειχε τον δικο της αναλογικο ενισχυτη.
Πισω στο νεο του κατασκευασμα παλι
υποστηριζει οτι το νεο του κατασκευασμα παιζει ποιοτικα απαραμορφωτα και ειναι τοσο λεπτο που <μπαινει> παντου.
Μενει να δουμε ποιοι θα υλοποιησουν αναλογα ηχεια.
Γιατι προφανως θα πρεπει να ματωσουν πληρωνοντας το ραντσο για να παρουν αδεια ,
βεβαια αν το <ηχειο> βγει σε λογικη τιμη θα εχει και ειστηριο για καθε σαλονι μιας και μονο ηχειο δεν θυμιζει,
περα απο αυτο ο τυπακος υποστηριζει οτι δεν εχει αναγκη καμμια ισοσταθμιση.

Πηγη hcc 197 august 2011.
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: THX.Τί είναι και πόσο χρήσιμο είναι?

σηκωστε την φωτο αν μπορειτε
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top