Tidal Impact

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Αποφάσισα να παρουσιάσω και εγώ το συστηματάκι που έχω καταφέρει να στήσω τα τελευταία χρόνια!

To σύστημα στη σημερινή του μορφή είναι όπως το βλέπετε παρακάτω:





Βλέπετε τα παρακάτω:

Τidal Piano Cera
Wavac MD-805m
Aaron Cineast Preamplifier
Stylos STYX USB DAC

Βασικά περιμένω ένα Sovereign Power τελικό και ένα Sovereign Director προενισχυτή οπότε θα ακολουθήσουν και άλλες photo. :126:

H πηγή του συστήματος, ένα Mac Pro με 3.5 Tb ενσωματωμένα αποκλειστικά για μουσική:



Το be continued...
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Δώσε πράμα στον λαό..! :123:

Χαίρομαι που τελειώνεις σιγά σιγά Μάικ..! :126:

Σου εύχομαι ατελείωτες ώρες μουσικής απόλαυσης φιλαράκι μου..!:144:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Σε ευχαριστώ πολύ Χρηστάρα, είσαι επισήμως ο πρώτος που το άκουσε! :143:

Μια κοντινή Wavac, Stylos, Tidal:



To ηχείο είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί για χώρους από 15m2 (o δικός μου είναι 20m2) μέχρι 40m2. Από πίσω έχει ρυθμίσεις +3dB σε μπάσα πρίμα, όπως βλέπετε παρακάτω:

 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Το ηχείο μετά από συνεννόηση μου με την εταιρία έπαιξε μία εβδομάδα στο demo room της εταιρίας πριν την αποστολή:



Για να έρθουμε στη στιγμή που τόσο περίμενα: :107:

 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Tidal Impact

Aιντεεεεεεεεε δωσεεεεεεεεεεεε Μιχαλιοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αξιζε τουλαχιστον βρε φιλαρακι το περιμενε για τα Tidalia ????

Πως ειναι το ταιριασμα με τους WAWAC?

Τωρα βεβαια να πω οτι οταν ερθουν στο κονακι σου τα Sovereign πιστευω οτι η ηχητικη ηττα θα ειναι μεγαλη!!!!!
Σε βλεπω να κλεινεσαι μεσα και να μην ξεκολλας !!!!!!πιστευω με χιλια σε αυτον τον συνδυασμο amico!!!

Πολλα μπραβο και απο μενα....αλλωστε τα Tidal τα ειχαμε ακουσει παρεα στην Γερμανια....και ξερω πολυ καλα πως παιζουν!!!!!

Ποτε θα ερθω βρεεεεεε???????????:143::143::143:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Μία κοντινή στα drivers by Lemarchand:



Γενικά το ηχείο χαρακτηρίζεται από εξαιρετική ομοιογένεια και τονικότητα. Χαρακτηριστικός είναι ο τρόπος που σου δείχνει τις διαφορές στις εκάστοτε ηχογραφήσεις όπου αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι στο χώρο της ηχογράφησης. Τα συναισθήματα αλλάζουν τελείως ανάλογα με το είδος της μουσικής όπως θα συνέβαινε και στη πραγματικότητα. Το σπουδαιότερο είναι ότι τα παραπάνω συμβαίνουν χωρίς να γίνεται κουραστικό.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Tidal Impact

Aιντεεεεεεεεε δωσεεεεεεεεεεεε Μιχαλιοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αξιζε τουλαχιστον βρε φιλαρακι το περιμενε για τα Tidalia ????

Πως ειναι το ταιριασμα με τους WAWAC?

Τωρα βεβαια να πω οτι οταν ερθουν στο κονακι σου τα Sovereign πιστευω οτι η ηχητικη ηττα θα ειναι μεγαλη!!!!!
Σε βλεπω να κλεινεσαι μεσα και να μην ξεκολλας !!!!!!πιστευω με χιλια σε αυτον τον συνδυασμο amico!!!

Πολλα μπραβο και απο μενα....αλλωστε τα Tidal τα ειχαμε ακουσει παρεα στην Γερμανια....και ξερω πολυ καλα πως παιζουν!!!!!

Ποτε θα ερθω βρεεεεεε???????????
Για πάρτη σου τρελιάρη μου!

Με Wavac είναι πραγματικά ΜΑΓΕΙΑ, κλάματα, σηκώνονται τρίχες κτλ. Απλά δεν είναι για όλα, συμφωνικά σε εντάσεις όπως και ροκ τα ξεχνάς. Τα Wavac λογικά Τετάρτη πρωί φεύγουν για Γαλλία και αντικαθίστανται από το σετάκι που ανέφερα παραπάνω!

Γενικά θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή ακούω τους Wavac, για μένα ο μεγαλύτερος έπαινος που μπορώ να δώσω στο Tidal.

Όποτε θες ρε, αφού το ξέρεις!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Στα Accessories τωρα, τα purifiers συμβάλλουν και αυτά στον ήχο, αφού έχουν μία μαγική θα έλεγα ικανότητα να αφαιρούν ένα layer θορύβου θα μπορούσα να πω, το οποίο χωρίς αυτά αναγκάζεται ο εγκέφαλος να το κάνει.

Καλώδια ρεύματος τα Black Rhodium Jazz και interconnect και ηχείων Organic by Argento.

Για πολύμπριζο χρησιμοποιώ το μεγάλο Furutech όπου έχω πάνω του απευθείας γραμμή από τον πίνακα!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Stylos USB DAC.

Όσοι ψάχνετε DAC καλό θα ήταν να το ακούσετε. Χειροποίητο, ένα κομμάτι γρανίτη, χωρίς καθόλου πρόσβαση στο εσωτερικό. Ένα εσωτερικό με αναλογικό στάδιο σε τάξη Α και κανένα ολοκληρωμένο πουθενά. Ίσως σε λίγο καιρό να κάνει πάταγο.

Pros:

Απίστευτος Ήχος - απλά

Cons:

Δεν παίζει High Def και έχει μόνο μία είσοδο USB.



 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Tidal Impact

δωσε δικε μου δωσε
οι ταβλες τι ειναι ?
 

Μηνύματα
69
Reaction score
0
Απάντηση: Tidal Impact

Εντυπωσικό σύστημα! Συγχαρητήρια!
Να είσαι καλά να το απολαμβάνεις και αυτό και τις αγαπημένες σου μουσικές.
Αν θέλεις πές μας λίγα λόγια παραπάνω. Τα ηχεία είναι ευκολοοδήγητα; Είναι bass reflex; Πως και επέλεξες για πηγή μόνο το pc;
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Tidal Impact

Μιχάλη πολύ συναισθηματικό το σύστημά σου!

Θα σου λείψουν οι λάμπες...:144:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Tidal Impact

δωσε δικε μου δωσε
οι ταβλες τι ειναι ?
Argi οι τάβλες είναι custom made από την exelixis και τον εξαιρετικό κ. Τζιάφη, 6cm φύλλα σημύδας!

Εντυπωσικό σύστημα! Συγχαρητήρια!
Να είσαι καλά να το απολαμβάνεις και αυτό και τις αγαπημένες σου μουσικές.
Αν θέλεις πές μας λίγα λόγια παραπάνω. Τα ηχεία είναι ευκολοοδήγητα; Είναι bass reflex; Πως και επέλεξες για πηγή μόνο το pc;

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Τα ηχεία είναι 85-89db αν δεν κάνω λάθος "ανάλογα πως θα κάνεις τη μέτρηση" όπως αναφέρεται στο site της εταιρίας. Έχουν δύο οπές τις οποίες μπορείς να δεις παρακάτω:



Δεν είναι όμως καθόλου δυσκολοδήγητο. Η ίδια η εταιρία αναφέρει πως αν δεν σε νοιάζουν οι μεγάλες εντάσεις και τα απόλυτα δυναμικά μπορείς να το παίξει και με SET. Για να πάρεις όλα τα δυναμικά προτείνει 120W στα 8. Προφανώς όλα τα παραπάνω λόγω πολύ ομαλής ωμικής συμπεριφοράς νομίζω 4-6Ω


Πολυ ωραια στημενο το συστημα φιλε μου.....
Το pc με χαλαει μονο.....:133:

Καλες ακροασεις....:126:
χεχχεχε, να είσαι φίλε Κώστα!

Μιχάλη πολύ συναισθηματικό το σύστημά σου!

Θα σου λείψουν οι λάμπες...:144:
Το ξέρω! οι Wavac είναι ίσως οι ενισχυτές που αγάπησα περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο. Τα καλά της λάμπας αλλά χωρίς έντονους χρωματισμούς. Αν και οι Sovereign είναι γενικά σε άλλη κλάση.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Να τονίσω ότι το stylos έχει και ένα εξωτερικό τροφοδοτικό.

Μόλις πάρω τους Sovereign θέλω να ασχοληθώ λίγο με το τοίχο πίσω από τα ηχεία. Για τις πρώτες ανακλάσεις έχω γενικά φροντίσει, θέλω να δω τι θα μπορούσε να μπει πίσω από τα ηχεία και στη μέση του τοίχου, που όπως βλέπετε δεν έχει τίποτα!
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: Tidal Impact

τσ τσ τσ highendάς με av προ ? ντροπής πράματα...!!!!!
Πλάκα κάνω , να τα χαίρεσαι και να απολαμβάνεις την μουσική σου φίλε μαικ.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: Tidal Impact

Να πω και κάτι άλλο τώρα που το είδα, το καλώδιο του ηχείου απο τον λαμπάτο , είναι καλώδιο πορτατίφ? η μου φαίνεται?
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Tidal Impact

τσ τσ τσ highendάς με av προ ? ντροπής πράματα...!!!!!
Πλάκα κάνω , να τα χαίρεσαι και να απολαμβάνεις την μουσική σου φίλε μαικ.
Nάσαι καλά Γιάννη, ναι είναι πεντακάναλος αλλά είχαν κλάψει μανούλες από πολλές κορυφαίες εταιρίες του χώρου! :107:
Βασικά ήταν αυτό που ήθελα όταν τον πήρα, ένας προ με ελάχιστη ηχητική υπογραφή! :126: Δυστυχώς του πείραμα του παθητικού/digital απέτυχε παταγωδώς!

Να πω και κάτι άλλο τώρα που το είδα, το καλώδιο του ηχείου απο τον λαμπάτο , είναι καλώδιο πορτατίφ? η μου φαίνεται?
Ναι είναι το περίφημο καλώδιο των 5Ε, οι παλαιότεροι θυμούνται! :143: Είχα τα Stealth, τα οποία έδωσα και τώρα περιμένω το Organic για να κλείσει το σετάκι με τα δύο interconnect! :126:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
ΜΠραβο ρε φιλε ΜΠΡΑΒΟ ετσι παρα πολυ ομορφο συστημα , τι να λεμε τωρα!!!:107:

Ειμαι σιγουρος πως τα ηχεια ειναι απολυτα !:116:
Και το DAC αν κ δεν το ακουσα επισης κι αυτο πρεπι να ναι καταπληκτικο!!

Χαιρομαι με τη χαρα σου και με το καλο να ερθουν οι νεοι ενισχυτες, να κατεβουμε να κερασεις τα μπυρονια που θα σου φερουμε να τ ακουσουμε!!

Πες μας ομως δυο λογια σχετικα με την αλλαγη των ενισχυτων.
Τι ακουστικες αλλαγες θα εχεις!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ παλι και καλοακουστα!!:136::136:
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.404
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top