TIDAL MQA - ερώτηση για να αρχίσω την συνδρομή μου στην πλατφόρμα.

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να κάνω μια συνδρομή στο Tidal. Δεν ήξερα πιο να διαλέξω ανάμεσα στο spotify και το tidal και διάλεξα το tidal ως πιο high fidelity στον ήχο (reviews στο ιντερνετ) και λόγω της επιλογής MQA. Έχω το TEAC UD-501 το οποίο δεν υποστήριζει MQA και σαν πηγή το HTPC μου (Windows 10 Pro). Αν δεν μπορεί το Dac να παίξει MQA μπορεί το HTPC να το υποστηρίξει μεσω software; Και αν δεν μπορεί κανένα να παίξει MQA τι γίνεται αν επιλέξεις να ακούσεις ένα MQA αρχείο, το κάνει downgrade στην χαμηλότερη ποιότητα HIFI ή δεν παίζει τίποτα;

Σας ευχαριστώ.
Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να κάνω μια συνδρομή στο Tidal. Δεν ήξερα πιο να διαλέξω ανάμεσα στο spotify και το tidal και διάλεξα το tidal ως πιο high fidelity στον ήχο (reviews στο ιντερνετ) και λόγω της επιλογής MQA. Έχω το TEAC UD-501 το οποίο δεν υποστήριζει MQA και σαν πηγή το HTPC μου (Windows 10 Pro). Αν δεν μπορεί το Dac να παίξει MQA μπορεί το HTPC να το υποστηρίξει μεσω software; Και αν δεν μπορεί κανένα να παίξει MQA τι γίνεται αν επιλέξεις να ακούσεις ένα MQA αρχείο, το κάνει downgrade στην χαμηλότερη ποιότητα HIFI ή δεν παίζει τίποτα;

Σας ευχαριστώ.
Κωνσταντίνος
Παίζει hifi μην ανησυχείς. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι και εκεί είναι ανώτερο του spotify μιας και μιλάμε για cd quality με mp3 quality αντίστοιχα.
Το spotify κερδίζει μόνο σε data base. Σίγουρα έχει τα πάντα. Το άλλο όχι.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Οποτε βουρ στον πατσά. Ένα search που έκανα για μουσικες που με ενδιαφέρουν τα βρήκα όλα. Αρχίζω συνδρομή για να δώ την ποιότητα. Σε ευχαριστώ kanakiani.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το ξεδίπλωμα του MQA μέχρι 24/96 μπορει να το κανει το software.

Αν έχεις νυχτερίδες σπίτι, και χρειαζεσαι να φτάσεις μεχρι 24/192 τοτε χρειαζεσαι και MQA dac.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το ξεδίπλωμα του MQA μέχρι 24/96 μπορει να το κανει το software.

Αν έχεις νυχτερίδες σπίτι, και χρειαζεσαι να φτάσεις μεχρι 24/192 τοτε χρειαζεσαι και MQA dac.
Δεν το έψαξα για το bit rate, απλά ήθελα να μπορώ να ακούσω MQA με το παρόν setup που έχω ανεξάρτητα απο το bit rate.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν το έψαξα για το bit rate, απλά ήθελα να μπορώ να ακούσω MQA με το παρόν setup που έχω ανεξάρτητα απο το bit rate.
Μπορείς, αλλά μεχρι 24/96, αυτο σου γράφω. Δεν θα το ξεδιπλώνει περαιτέρω. Αν ειναι 24/192 εσύ θα το ακούς 24/96.
Διάβασε τα σχετικά στο Tidal
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Το ξεδίπλωμα του MQA μέχρι 24/96 μπορει να το κανει το software.

Αν έχεις νυχτερίδες σπίτι, και χρειαζεσαι να φτάσεις μεχρι 24/192 τοτε χρειαζεσαι και MQA dac.
Ή Audirvana https://audirvana.com/product/ που εχει και πολυ βολικο app για τηλεχειρισμο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Και για την ιστορία στο tidal με εσπρωξε έμεσα ο Doctor (costasEAR) με την αναφορά του στον Yo yo ma σε άλλο thread. Εψαξα σαν Ελληναρας να βρώ μουσικές του σε torrent και δεν βρήκα αυτό που θέλω. Οπότε σκέφτηκα τις streaming πλατφόρμες και βρήκα στο tidal αυτο που ηθελα και έτσι πήρα την απόφαση να προχωρήσω σε αυτή και να δοκιμάσω και MQA.
Μπορείς, αλλά μεχρι 24/96, αυτο σου γράφω. Δεν θα το ξεδιπλώνει περαιτέρω. Αν ειναι 24/192 εσύ θα το ακούς 24/96.
Διάβασε τα σχετικά στο Tidal
No prob μια χαρά είναι
 





hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Είναι ακριβό μέχρι να το χρησιμοποιήσεις...
Δεν διαφωνώ αλλά 600 ευρώπουλα για lifetime λίγο βαρύ. Και η συνδρομή αν ήταν ανά μηνα θα ήταν πιο ελαφρύ για την τσέπη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν διαφωνώ αλλά 600 ευρώπουλα για lifetime λίγο βαρύ. Και η συνδρομή αν ήταν ανά μηνα θα ήταν πιο ελαφρύ για την τσέπη.
Προσφέρεται ακόμα lifetime? Δεν είναι ετήσια μόνο;

Edit: ναι υπάρχει lifetime
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν είναι εποχή για lifetime αγορές software αλλά τα 10 ευρώ τον μήνα που το αγοράζεις για την ετήσια είναι τίποτα για αυτά που προσφέρει;)
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Λοιπόν έκανα την συνδρομή. Ακούω Master από live του chick corea με το Bobby McFerrin να παιζουν/τραγουδάνε το Spain και μπορώ να πω ότι ο ήχος είναι κορυφαίος. Διακρίνονται όλα τα όργανα υπάρχει βάθος για live, μπορώ να πω ότι είναι πολυ αξιόλογη η ποιότητα.

Για όσους δεν ξέρουν το setup είναι το παρακατω:

1. Denon PMA-720AE
2. Tannoy fusion 2
3. Koda sw1000
4. Teac UD-501
5. HTPC
6. VDSL 50MBPS παίζει και αυτό το ρόλο του.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top