TIDAL vs SPOTIFY

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Κουβέντα κάνουμε. 🙂
Απλά το Connect, και με σφραγίδα Tidal επειδή προσωπικά επικοινώνησα μαζί τους, δουλεύει μόνο σε όποια συσκευή πήρε το Connect με update και σε όσες θα το έχουν στο μέλλον.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.004
Reaction score
6.775
Το Tidal Connect δεν δουλεύει με υπολογιστή ως player. Μόνο με όποια συσκευή έχει το Connect και τέλος.
Όλοι οι άλλοι θέλουν Roon ή BluOS.
Για υπολογιστή, με Audirvana κάτι γίνεται.
Με Chromecast στα Android Boxes μέχρι Hifi.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο για την ώρα.
Ε κάτσε ντε, ολόκληρη ανάλυση έκανα :p :

ΟΚ, προφανώς η λύση ή οι λύσεις που περιγράφω δεν είναι τελείως effortless, απλά το αναφέρω ώστε αν κάποιος το χρειάζεται (όπως εγώ), να ξέρει ότι υπάρχει λύση, ακόμα κι αν δεν είναι τέλεια.

Επίσης, σε αυτά που αναφέρεις παραπάνω πρέπει να προσθέσεις το BubbleUPNP. OK, έχει χάλια interface, αλλά καλό είναι να ξέρει κάποιος ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά του με 4€ αντί για 100€ που έχει το Audirvana, αν δεν έχει να τα δώσει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Ε κάτσε ντε, ολόκληρη ανάλυση έκανα :p :

ΟΚ, προφανώς η λύση ή οι λύσεις που περιγράφω δεν είναι τελείως effortless, απλά το αναφέρω ώστε αν κάποιος το χρειάζεται (όπως εγώ), να ξέρει ότι υπάρχει λύση, ακόμα κι αν δεν είναι τέλεια.

Επίσης, σε αυτά που αναφέρεις παραπάνω πρέπει να προσθέσεις το BubbleUPNP. OK, έχει χάλια interface, αλλά καλό είναι να ξέρει κάποιος ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά του με 4€ αντί για 100€ που έχει το Audirvana, αν δεν έχει να τα δώσει.
Σωστά. Εγώ μιλούσα για easy to use επειδή είναι must για εμένα. Στο setup και κυρίως στη χρήση.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.004
Reaction score
6.775
Σωστά. Εγώ μιλούσα για easy to use επειδή είναι must για εμένα. Στο setup και κυρίως στη χρήση.
Όσον αφορά τη χρήση πάντως, η λύση με το AirServer είναι πολύ απλή.
Ανοίγεις το app, κάνεις connect και μετά ανοίγεις το Tidal app και παίζεις.

Η μόνη διαφορά δηλαδή με το Tidal Connect είναι πως, αντί να ανοίξεις τη λίστα με τις συσκευές και να συνδεθείς μέσα από την ίδια εφαρμογή, το κάνεις πρώτα ανοίγοντας μια άλλη εφαρμογή. ΟΚ, σου παίρνει ξέρω γω 15 δευτερόλεπτα παραπάνω, αλλά εκεί τελειώνει η "πολυπλοκότητα".

τσεκαρισμενο αυτο? γιατι στο spotify δουλευει.
Καρατσεκαρισμένο και επιβεβαιωμένο από τους ίδιους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
τσεκαρισμενο αυτο? γιατι στο spotify δουλευει.
Άλλη εταιρεία το Spotify.
Έχω mail του Tidal που το λέει ξεκάθαρα.
Μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν στο επόμενο meeting που θα κάνουν σαν τεχνική ομάδα και βλέπουν τα requests των πελατών. Και ότι το feedback των πελατών είναι πολύ σημαντικό για αυτούς.
Άντε να δούμε. Μπορεί και να μας δουλεύουν βέβαια καθώς στον πελάτη δεν λες ποτέ όχι.
 
Last edited:

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Κατα σειρα ποιοτητας: qobuz - deezer - tidal - spotify ( λιγο καλυτερο απο τα radio internet 320kbps, οχι ολα βεβαια).
Τα qobuz, tidal απογειωνονται με το roon!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Τα qobuz, tidal απογειωνονται με το roon!
Το Roon ως Roon app ή ως Roon + Nucleus;
Μπορω να καταλάβω, ίσως, γιατί το Nucleus να απογειώνει τo Τidal.
Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως ένα remote app βελτιώνει το αποτέλεσμα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Καλησπέρα σε όλους. Έκανα μια στροφή λόγο κόστους προς Spotify και να πω την αλήθεια δεν άντεξα πάνω από 1 μήνα και γύρισα στην αγαπημένη μου HIFI στο Tidal. Πολύ καλύτερη για τα αυτιά μου ποιότητα και σαφώς το νέο μου dac στο γραφείο παίζει ποιοτικότερα με το Tidal από ότι το Spotify. Θα έλεγα με το Tidal βγάζει την audiophile πλευρά του. Για την ιστορία το DAC είναι το SMSL M100 MKII. Ίδια αποτελέσματα και με το TEAC που έχω στο main σύστημα.

Κωνσταντίνος
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top