TIDAL vs SPOTIFY

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Έχω πάντως την εντύπωση οτι σε μουσική ποικιλία η σειρά είναι η εξής.

1. Apple Music ήτοι itunes
2. spotify
3. TIDAL
Για το napster δέν ξέρω.

όχι?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Το Tidal HiFI υποθετω χρησιμοποιεις ?
Το bit rate ειναι σε ολα τα κομματια το ιδιο ?
Απο οτι διαβασα για τα hi res αρχεια παιζει μονο απο την web εφαρμογη σωστα?
Ναι.

Το bit rate ειναι το ίδιο σε ολα (cd quality) εκτός απο τα Masters (MQA) όπου μέσω της εφαρμογής για υπολογιστή και μόνο (όχι smartphones tablets) φτάνει μεχρι 24/88.2 και 24/96.

Αν εχεις MQA compatible dac πας και έως 24/192.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Έχω πάντως την εντύπωση οτι σε μουσική ποικιλία η σειρά είναι η εξής.

1. Apple Music ήτοι itunes
2. spotify
3. TIDAL
Για το napster δέν ξέρω.

όχι?
Να σου συμπληρώσω τη λίστα με μερικές επιλογές ακόμα, όσον αφορά τον διαθέσιμο μουσικό πλούτο για όλους:

1. Apple Music ήτοι itunes
2. spotify
3. TIDAL
4. napster και λοιποί πάροχοι streaming, οι οποίοι αυξάνουν μέρα με τη μέρα
5. Internet radio stations και απλοί ξεχασμένοι ραδιοφωνικοί σταθμοί που θέλουν κεραία εφ εμ
6. Flac/mp3 σε σκληρούς που βαργιέσαι να συνδέσεις και αστους στο συρτάρι
7. Flac/mp3 σε memory stick που τα έχεις μέσα στο πορτοφόλι για όπου σταθείς
8. Flac/mp3 σε κινητά τηλέφωνα και ταμπλέτες που τα έχεις μονίμως στο χέρι
9. Δισκοθήκη σε CD, αν αγοράσεις ασημένιους δίσκους για να γεμίσει εκείνο το έπιπλο που τζάμπα το πήραμε, δίσκοι που σε λίγο θα είναι συλλεκτικοί και χρήσιμοι για να διώχνεις τα περιστέρια
10. Δισκοθήκη σε βινύλιο, αν αγοράζεις συλλεκτικά πράγματα ή αν έκανες όσα ρολόγια τοίχου ήθελες, και τώρα δε ξέρεις τι να τους κάνεις, και τους οποίους βαριέσαι να βαζοβγαζεις
11. Κασέτες, αν έχουν ξεμείνει στο συρτάρι του μπαμπά, που δε ξέρεις αν παίζουν ακόμα γιατί το κασετόφωνο εδώ και 20 χρόνια είναι χαλασμένο.
12. Μπομπίνες, αν ο μπαμπάς ήταν παλαβιαρης και κάπου βόσκουν στο πατάρι, πιθανώς μέσα στη μούχλα, αλλά ποιος να ανέβει εκεί πάνω τώρα..
13. Λατέρνα (φτώχεια και φιλότιμο) αν ο μπαμπάς ήταν γυρολόγος μουσικός και σώζεται στο σταύλο στο χωριό
14. Κι άλλα βινύλια, από γραμμόφωνο όμως, αν ο παππούς ήταν μεγαλοτσιφλικάς, τα οποία φυσικά δεν ακούγονται από την παραμόρφωση..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Έχω πάντως την εντύπωση οτι σε μουσική ποικιλία η σειρά είναι η εξής.

1. Apple Music ήτοι itunes
2. spotify
3. TIDAL
Για το napster δέν ξέρω.

όχι?
Μάλλον έτσι πρέπει να ειναι.

Αλλα τα δυο πρωτα και το Napster προς το παρόν ειναι 256/320. Το Spotify απο οτι διάβασα γίνεται cd quality εντός των ημερών.

Εχω και Napster...σαφώς λιγότεροι τίτλοι απο το Tidal απο όσο έψαξα βέβαια. Θα βάλει MQA καποια στιγμή στο μέλλον.

Το Tidal εχει επίσης την ιδιαιτερότητα των αποκλειστικών εκδόσεων, οπως πχ το Lemonade της Beyoncé (πολυ ποιοτικό άλμπουμ!), μιας και κάποιοι καλλιτέχνες ειναι ιδιοκτήτες (Beyoncé, JayZ, Madonna, Daft Punk κ.ά)

Πολυ δυνατό παντως σε κλασική το Tidal.
 
Last edited:

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Δοκιμάζω Tidal απο σήμερα.

Μετέφερα τις playlists μου απο Napster εύκολα μέσω Soundiiz (κανει και για μεταφορά απο Spotify)

Προς το παρόν η ποιότητα ήχου -σε νυχτερινές εντάσεις- μου φαίνεται απο πολύ καλή έως αψεγάδιαστη. (FLAC 1411 και MQA).
Καλημέρα, δυο ερωτησούλες:

1. Παίζεις με dac με mqa και ποιο;
2. Ελληνική μουσική έχει το tidal;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Καλημέρα, δυο ερωτησούλες:

1. Παίζεις με dac με mqa και ποιο;
2. Ελληνική μουσική έχει το tidal;
1. Δες εδώ
2. Δεν έψαξα, δεν είμαι φίλος.
Πες κανα δυο τίτλους να κοιτάξω
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Απ 'οτι κατάλαβα δεν έχεις mqa dac
Δεν χρειάζεται με το Tidal, το κανει το ίδιο το software έως 24/96. Εκτός αν δεν σου φτάνει το 24/96 και θελεις 24/192.
Αν κάποιος ακούσει διαφορά μεταξύ 24/96 και 24/192 κερδίζει αντζούγια γλυκό κουταλιού.

Υπόψιν πως τα διαθέσιμα αρχεία HiRes (MQA) ειναι ακόμα λίγα.
 

J

JORDANELLI

Guest
Παιδιά καλησπέρα.Ακουσα πως το spotify ετοιμάζει αντεπίθεση με πολύ υψηλή ποιότητα ήχου να χτυπήσει τον ανταγωνισμό είναι αλήθεια? Και απο ότι μαθαίνω σύντομα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Παιδιά καλησπέρα.Ακουσα πως το spotify ετοιμάζει αντεπίθεση με πολύ υψηλή ποιότητα ήχου να χτυπήσει τον ανταγωνισμό είναι αλήθεια? Και απο ότι μαθαίνω σύντομα.
Μέχρι cd quality από ότι ακούγεται. Όχι HiRes προς το παρόν
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Λοιπον, ακουγοντας το ιδιο τραγουδι (The Beatles: While my guitar gently weepes - της γενιας μου!) και :
- στο Tidal ο ηχος ειναι χαμηλοτονος , θελει ενταση για να ακουσθει, οχι στακατος, γεματος
- στο Spotify πολυ πιο γεματος, κορεσμενος θα ελεγα, μπασατος, ζωντανος
Αν και αρχικα εντυπωσιαζει ο Spotify μια προσεκτικη ακροαση κανει πιο θελκτικο, ισως πιο μουσικο, τον ηχο του Tidal.
Δεν ξερω αν αξαρταται απο την ταχυτητα του ιντερνετ, παντως στην αρχη ειχα μια διακοπη (μεχρι να μπαφαρει μαλλο) αλλα μετα ΟΚ
Δεν θα ελεγα οτι αξιζει η διαφορα για μια δευτερη συνδρομη, αν υπαρχει στο Spotify - διαφορα που σε απλο συστημα ουτε που θα φανει, μαλλον περισσοτερο θα αρεσει ο Spotify. Ασε που εχει ατελειωτη ποικιλια!

Τις ιδιες διαφορες ακουω τωρα και στις "4 εποχες" του Βιβαλντι
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
ειναι αληθεια οτι ο ηχος του spotify ειναι λιγο "πειραγμενος" γιατι απευθυνεται και σε κοινο που εχει μαθει να ακουει τον τσικι-τσικι-μπουμ ηχο (νεολαια κυριως),αλλα και για να καλυψει (οσο ειναι δυνατον) την ποιοτητα ηχου του συμπιεσμενου υλικου. Ελπιζω η hi-fi εκδοση να ειναι flat .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Λοιπον, ακουγοντας το ιδιο τραγουδι (The Beatles: While my guitar gently weepes - της γενιας μου!) και :
- στο Tidal ο ηχος ειναι χαμηλοτονος , θελει ενταση για να ακουσθει, οχι στακατος, γεματος
- στο Spotify πολυ πιο γεματος, κορεσμενος θα ελεγα, μπασατος, ζωντανος
Αν και αρχικα εντυπωσιαζει ο Spotify μια προσεκτικη ακροαση κανει πιο θελκτικο, ισως πιο μουσικο, τον ηχο του Tidal.
Δεν ξερω αν αξαρταται απο την ταχυτητα του ιντερνετ, παντως στην αρχη ειχα μια διακοπη (μεχρι να μπαφαρει μαλλο) αλλα μετα ΟΚ
Δεν θα ελεγα οτι αξιζει η διαφορα για μια δευτερη συνδρομη, αν υπαρχει στο Spotify - διαφορα που σε απλο συστημα ουτε που θα φανει, μαλλον περισσοτερο θα αρεσει ο Spotify. Ασε που εχει ατελειωτη ποικιλια!

Τις ιδιες διαφορες ακουω τωρα και στις "4 εποχες" του Βιβαλντι
Οι διαφορές ειναι οι ίδιες οπως μεταξύ 320-redbook-HiRes (σε οσα υπάρχουν).

Συζήτηση που εχει γίνει επανειλημμένως.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
UP!

τι γίνεται με τις παραγωγές atmos?

στο pc που ακούω από την εφαρμογή
ενώ βρήκα κάποιες συλλογές....δεν μου βγάζει αποκωδικοποίηση atmos στον ενισχυτή



Άσχετο Υ.Γ. στα more settings στο menu streaming στην κάρτα ήχου ντε

το passthrough MQA το έχω ενεργοποιημένο...που το έχετε εσείς?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τα είδαμε σε ανάλογο βίντεο.

Δυστυχώς, προς το παρόν το atmos από τινταλ δεν υποστηρίζεται με κάποια διαδικασία για να περάσει σε av processor.

Μόνο με συμβατά ακουστικά είναι εφικτή η ακρόαση αυτών των "άτμος" διαθέσιμων μουσικών, όπως και για τα Sony 360°.

Το στριμινγκ σε πολυκάναλο σεταπ, προς το παρόν περιορίζεται μόνο στο qobuz, όπως το είδαμε επιτυχώς μέσω ρουν.

Κάποιο μικρό ηχειακι που κυκλοφόρησαν, ομοίως θεωρητικά το υποστηρίζει.

Θέλει υπομονή το θέμα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Μόνον εσύ έχεις qobuz.

Μη ρωτάς εμάς....

Εμείς προς το παρόν, παίζουμε πολυκαναλα φορμά από σκληρό δίσκο, και από οπτικά μέσα αποθήκευσης (SACD, DVD audio, BD audio) και φυσικά ταινίες και συναυλίες.

Το στριμινγκ είναι προ των θυρών. Τώρα ξεκινάει.
 
  • Love
Reactions: PMC


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top