Tidal

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Και επαναλαμβάνω. Daphile. Μέσω του πρόσθετου που διαθέτει ( κι αυτό δωρεάν ) και με μια εγγραφή στο myshoutcast για να αναγνωριστεί το dac αναπαραγωγής και να δηλωθούν τα στοιχεία λογαριασμού του Tidal κάποιος έχει τον υπολογιστή που τρέχει το Daphile να παίζει τη μουσική και ούτως ή άλλως ο χειρισμός γίνεται ασύρματα ( μέσω τοπικού δικτύου ή με απευθείας wifi σύνδεση στον υπολογιστή - streamer ).

Συμβατό με MQA με μόνη δυσκολία στην αρχή, το γεγονός ότι δεν παρέχεται το περιβάλλον του Tidal, αφού όλα γίνονται μέσω του περιβάλλοντος του Daphile. Εγώ που το συνήθισα, για όσο είχα Tidal, το έπαιζα στα δάχτυλα.
Καλησπέρα όταν λες δυνατό με mqa? Επίσης μήπως εννοεις squeezebox αντι για myshoucast?
 



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ποιο είναι και δε το βλέπω ; Με tidal δε μου βγάζει mqa
Στο δικό μου dac (smsl m500) έβλεπα κανονικά ενδείξεις mqa στην οθόνη του και μάλιστα πότε πρασίνου χρώματος και πότε μπλε (ανάλογα το album, νομίζω ότι μια από τις δύο ήταν ένδειξη hires mqa).
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Στο δικό μου dac (smsl m500) έβλεπα κανονικά ενδείξεις mqa στην οθόνη του και μάλιστα πότε πρασίνου χρώματος και πότε μπλε (ανάλογα το album, νομίζω ότι μια από τις δύο ήταν ένδειξη hires mqa).
Το έγραφε και στο track ;
 



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Εμενα με το ifi zen one signature δεν αλλάζει κάτι όλα flac τα δείχνει
Το αναγνωρίζει στα settings του mysqueezebox? Θυμάμαι από το δικό μου ότι όταν έμπαινα στη σχετική σελίδα και έκανα login, αναγνωριζε και το μοντέλο του dac.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Το αναγνωρίζει στα settings του mysqueezebox? Θυμάμαι από το δικό μου ότι όταν έμπαινα στη σχετική σελίδα και έκανα login, αναγνωριζε και το μοντέλο του dac.
Ναι το αναγνωρίζει ως ifi(by AMR) usb dac
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ναι το αναγνωρίζει ως ifi(by AMR) usb dac
Αν θυμάμαι καλά, μέσα στο daphile, πατώντας στο πρόσθετο του tidal (εκεί που έχει τις επιλογές για αναζήτηση κλπ ) έχει τα settings. Μέσα από εκεί, αν θυμάμαι καλά έχει μια ρύθμιση για quality που το είχα πάντα στο μέγιστο δυνατό (high?δεν θυμάμαι).
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Καλημέρα, έχω στο yamaha wx-c50 σαν streamer/preamp και η εφαρμογή του tidal δεν το βλέπει για να το επιλέξω να κάνει stream.
Από την εφαρμογή musiccast της yamaha μπορώ να επιλέξω το tidal να κάνω login αλλά δυστυχώς σε ποιότητα hifi, όχι master που είναι η συνδρομή μου.
Απ ότι διαβάζω είναι γενικό πρόβλημα αυτού του συνδυασμού, δεν το έχω μόνο εγώ.
Άλλοι λένε φταίει το tidal και η περιορισμένη συνδεσιμότητα του με συσκευές, άλλοι ότι φταίει η yamaha.
Το θέμα είναι να αναμένω λύση από κανά update του tidal ή του firmware του yamaha wx-c50 ή λόγω περιορισμού hardware δεν θα δω την συσκευή ποτέ μέσα στις επιλογές του tidal οπότε και να αρχισω να ψάχνομαι για ανώτερο streamer;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους και καλή χρόνια με υγεία και ευτυχία. Έχω το SMSL M500 και έχω και συνδρομή hifi plus στο Tidal. Το Μ500 υποστηρίζει mqa. Μέχρι και πριν κάνα μήνα τα MQAs παίζανε μια χαρά. Τελευταία έχουν αρχίσει και κουράζουν πολύ με πολύ τραχύ ήχο και πολλές φορές η εφαρμογή παγώνει και πρέπει να την εκκινήσω ξανά για να παίξουν. Να φανταστείτε χαίρομαι πιο πολύ τα απλά hifi παρά τα master. Τι λέτε να φταίει, τα αυτιά μου ή η Tidal? Το ρωτάω γιατί είμαι κοντά στην ανανέωση και σκέφτομαι αν συνεχίσει έτσι να ανανεώσω την απλή HIFI.
 



Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Υπάρχουν τρεις εκδόσεις του Μ500.......μήπως εκεί έγινε κάποιο μπέρδεμα.
 


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
αρα δεν είναι εκεί το πρόβλημα....

για κοίτα εδώ όμως.........

 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
από θέμα γραμμής έχω 100αρα οπότε δεν έχει θέμα με το streaming. έχω την εντύπωση ότι φταίει η εφαρμογή της Tidal
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
από θέμα γραμμής έχω 100αρα οπότε δεν έχει θέμα με το streaming. έχω την εντύπωση ότι φταίει η εφαρμογή της Tidal
Εμένα απο προχτές έκανε το mqa διακοπες, επαιζε με λοξγκα... zen stream + zen one sign Dac...μια έμπανε το mqa μι έβγαινε... άκουσα δισκο στο τέλος.. χαχαχαχα:D
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.634
Μηνύματα
2.868.605
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top