Tidal

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Ερώτηση: 1) Υπάρχει κάποιο streamer που να υποστηρίζει Hi-Res Flac η ακόμη περιμένουμε; Στο site της Tidal δεν αναφέρει κάποιο.
2) Το Hi-Res Flac ΔΕΝ περνάει από Toslink ή Optical. Μόνο από HDMI και USB. To ερώτημα είναι, κανονικό HDMI η με eArc? Αν έχεις πιάσει την eARC ήδη με τηλεόραση ? Δουλεύει και σε απλό HDMI ?
 

Μηνύματα
21
Reaction score
1
Το CA EVO 150/75 υποστηριζει καθως μόλις το αγορασα και παιζει μέσω tidal Hi-Res flac. Καρφωνεις 2 ηχεια πανω και εισαι Turbo!
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.798
Reaction score
8.047

Λογικά η μείωση τιμής θα έρθει και ΕΕ/Ελλάδα αργά ή γρήγορα.

So starting April 10th in the US, the company will combine its existing HiFi and HiFi Plus plans into a single subscription tier that will simply be called “Tidal.” And it’ll cost the same $10.99 per month that the less expensive HiFi plan did.
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67

Λογικά η μείωση τιμής θα έρθει και ΕΕ/Ελλάδα αργά ή γρήγορα.

So starting April 10th in the US, the company will combine its existing HiFi and HiFi Plus plans into a single subscription tier that will simply be called “Tidal.” And it’ll cost the same $10.99 per month that the less expensive HiFi plan did.
πρακτικα παιρνουμε περισσοτερα σε μικροτερη τιμη;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Πάντως σε μένα στο subscription η τιμή παραμένει η ίδια δεν έχει αλλάξει για τις 27/3 που ανανεώνω
 



kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
On your first billing date on or after April 10, 2024, you’ll now pay just 7,49 €/month for all the same features you currently use on a TIDAL Individual plan.​
This is because we’re making it easier for everyone to enjoy best-in-class sound quality by combining our HiFi and HiFi Plus tiers into a single subscription tier called TIDAL.

Έχω το plus, άρα μισή τιμή!!! Ειδες ο ανταγωνισμός?​
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Και για τους οικογενειαρχες...;):

"On your first billing date on or after April 10, 2024, you’ll now pay just 11,99 €/month for all the same features you currently use on a TIDAL HiFi Plus Family plan.
This is because we’re making it easier for everyone to enjoy best-in-class sound quality by combining our HiFi and HiFi Plus tiers into a single subscription tier called TIDAL.
You will see these changes reflected on your Subscription page at account.tidal.com on your first billing date on or after April 10, 2024.
Thanks for choosing to be a TIDAL subscriber.
The owner of your family account will be responsible for paying your new plan price."


...απο 20,99€.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Καλημέρα θα χρειαστω την βοήθεια σας γιατί έχω ψιλοχάσει την μπαλα. Έκανα πρόσφατα την δοκιμαστική συνδρομη στο audirana studio για να μπορώ να χρησιμοποιώ το tidal. Έχω συνδέσει το pc με τον marantz sr6009 με hdmi στην θύρα media player, έχω βάλει και τον marantz στο δικτυο του σπιτίου. Το Pc to χρησιμποιω και σαν home theatre, για gaming και για ακρόαση μουσικής
Ερώτηση 1η : υποθέτω πως η προεπιλογή να παίζω με τον 6009 και το audiravana μεσω hdmi έχει καλύτερη ποιότητα ήχου απο το να παιζω wireless?
Ερώτηση 2η: Το audirvana κανει το πρωτο unfold στο MQA, δεδομένου οτι ο marantz δεν υποστηρίζει mqa λογικά το μέγιστο που θα έχω θα είναι (up to 88.2 or 96kHz). Θα δω μεγάλη διαφορα αν πάρω ενα streamer (wiim pro η το eversolo). Ta ηχεία που έχω πανω ειναι 2 Monitor Audio BX2 (έχω και αλλα 2 BX2 που δεν τα χρησιμοποιώ) to BX centre τους και ένα velodyne impact 12.
Μήπως η αγορά άλλων ηχείων θα ήταν καλύτερη επιλογή για την βελτίωση του ήχου ή ενός άλλου network ενισχυτη που θα υποστηρίζει και tidal? η τέλος πάντων καποια άλλη πρόταση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Καλημέρα θα χρειαστω την βοήθεια σας γιατί έχω ψιλοχάσει την μπαλα. Έκανα πρόσφατα την δοκιμαστική συνδρομη στο audirana studio για να μπορώ να χρησιμοποιώ το tidal. Έχω συνδέσει το pc με τον marantz sr6009 με hdmi στην θύρα media player, έχω βάλει και τον marantz στο δικτυο του σπιτίου. Το Pc to χρησιμποιω και σαν home theatre, για gaming και για ακρόαση μουσικής
Ερώτηση 1η : υποθέτω πως η προεπιλογή να παίζω με τον 6009 και το audiravana μεσω hdmi έχει καλύτερη ποιότητα ήχου απο το να παιζω wireless?
Ερώτηση 2η: Το audirvana κανει το πρωτο unfold στο MQA, δεδομένου οτι ο marantz δεν υποστηρίζει mqa λογικά το μέγιστο που θα έχω θα είναι (up to 88.2 or 96kHz). Θα δω μεγάλη διαφορα αν πάρω ενα streamer (wiim pro η το eversolo). Ta ηχεία που έχω πανω ειναι 2 Monitor Audio BX2 (έχω και αλλα 2 BX2 που δεν τα χρησιμοποιώ) to BX centre τους και ένα velodyne impact 12.
Μήπως η αγορά άλλων ηχείων θα ήταν καλύτερη επιλογή για την βελτίωση του ήχου ή ενός άλλου network ενισχυτη που θα υποστηρίζει και tidal? η τέλος πάντων καποια άλλη πρόταση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αν αυτό βοηθάει πουθενά έχω και ενα smsl su-8s dac.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Bάλε το smsl σαν dac και στείλε αναλογικό σήμα από την έξοδο του στον ενισχυτή. Mε τα ηχεία που έχεις και με τον ενισχυτή σου,μην περιμένεις δραματική βελτίωση πάντως. To wiim pro από ήχο είναι μέτριο,σαν digital transport οκ,αλλά και πάλι αν το dac δεν μπορεί να κάνει αποκωδικοποίηση ( δουλεύει απλά σαν renderer και οχι σαν full decoder) δεν θα πετύχεις αυτό που θες. Aλλά το θέμα mqa δεν είναι πλέον τόσο σημαντικό,αφού και το tidal to έχει σχεδόν παρατήσει.
 
Last edited:

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Bάλε το smsl σαν dac και στείλε αναλογικό σήμα από την έξοδο του στον ενισχυτή. Mε τα ηχεία που έχεις και με τον ενισχυτή σου,μην περιμένεις δραματική βελτίωση πάντως. To wiim pro από ήχο είναι μέτριο,σαν digital transport οκ,αλλά και πάλι αν το dac δεν μπορεί να κάνει αποκωδικοποίηση ( δουλεύει απλά σαν renderer και οχι σαν full decoder) δεν θα πετύχεις αυτό που θες. Aλλά το θέμα mqa δεν είναι πλέον τόσο σημαντικό,αφού και το tidal to έχει σχεδόν παρατήσει.
Πιστεύεις ότι αν πάρω ένα καλό ζευγάρι ενεργά ηχεία και ίσως ενα καλύτερο dac να είχα καλύτερο αποτέλεσμα στον ήχο?
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Δοκιμάστε κι εσείς και γράψτε εδώ αν όντως ισχύει το δικό μου συμπέρασμα.
Σύμφωνα με τις δικές μου δοκιμές, το 80% και πάνω των κομματιών που υπάρχουν στο Τidal, δεν είναι καν αυθεντικά 44.1ΚHz/16bit. Εχουν γίνει upsampled είτε από χαμηλότερες δειγματοληψίες, ε'ιτε από lossy formats, όπως πχ το mp3. Ισως το κάνουν επίτηδες κάποες εταιρείες /καλλιτέχνες και δεν στέλνουν τα αυθεντικά tracks στη Tidal προς αναπαραγωγή.
Δοκίμασα μόνο tracks σε Tidal HiFi , μορφή τα οποία κατέβηκαν σε WAV 44.1 KHz /16bits
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Σύμφωνα με τις δικές μου δοκιμές, το 80% και πάνω των κομματιών που υπάρχουν στο Τidal, δεν είναι καν αυθεντικά 44.1ΚHz/16bit.
Τι δοκιμή κάνεις για να το αναγνωρίσεις αυτό;
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Πιστεύεις ότι αν πάρω ένα καλό ζευγάρι ενεργά ηχεία και ίσως ενα καλύτερο dac να είχα καλύτερο αποτέλεσμα στον ήχο?
Ενεργά μαζί με υπογούφερ και τον Marantz σαν προ......δεν είναι κακή ιδεά. Το dac είναι αρκετά καλό, δεν εχεις λόγο να πας σε κατι άλλο. Αλλη λύση είναι να πας σε δικαναλο ενισχυτή με καλυτερα ηχεία από αυτά που έχεις τώρα. Σε ενδιαφέρει το πολυκάναλο γενικά? Αν οχι ,τότε ο Marantz φεύγει, όπως και τα 4 BX2 και πας σε δικάναλο με καλύτερα ηχεία.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Ενεργά μαζί με υπογούφερ και τον Marantz σαν προ......δεν είναι κακή ιδεά. Το dac είναι αρκετά καλό, δεν εχεις λόγο να πας σε κατι άλλο. Αλλη λύση είναι να πας σε δικαναλο ενισχυτή με καλυτερα ηχεία από αυτά που έχεις τώρα. Σε ενδιαφέρει το πολυκάναλο γενικά? Αν οχι τότε ο Marantz φεύγει,όπως και τα 4 BX2 και πας σε δικάναλο με καλύτερα ηχεία.
Καλημέρα,
Ta έχω βάλει όλα για πώληση σκέφτομαι να πάω σε δικαναλο γιατί θέλω να πάρω και ένα μικτη αλλά μάλλον θα πάω σε ενεργά ηχεια. Έχω καταληξει σε μερικά και χρειάζομαι απόψεις για την επιλογή αλλά θα ανοίξω νέο θέμα στα Ηχεία.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Τι δοκιμή κάνεις για να το αναγνωρίσεις αυτό;
Με το αυτί , χρειάζεσαι ένα πολύ καλό σύστημα για να ακούσεις τη διαφορά σε σχέση με το CD αναφοράς.
Το θέμα ανάγεται στη ακουστή
διαφορά μεταξύ mp3 (lossy)
και wav (lossless)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.170
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top