Tidal

D

Deleted member 35

Guest
Δε βρήκα κάτι για το LMS. Θα δω τι θα κάνω. Και αυτός ο Damien του Audirvana παλεύει μονάχος του ο καημένος και έχει πολλά ανοιχτά μέτωπα. Δε το συγκρίνω με το Roon αλλά όπως και να το κάνεις είναι στη μισή τιμή. Αλλά δύσχρηστο.

Απ' ότι έχω καταλάβει το Tidal έχει μπει για τα καλά στο Hi-Fi και λογικά κονομάει χοντρά από τις συνεργασίες με τους κατασκευαστές. Δε θέλει τον κάθε τυχάρπαστο να έχει δωρεάν την υπηρεσία streaming. Προφανώς εμείς με τα PC / MAC μπορούμε να παρακάμψουμε πολλά πράγματα και δε το θέλουν αυτό.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Μόλις μου ήρθε προσφορά από το Tidal για 50% έκπτωση στο HiFi πακέτο για 12 μήνες (συν τον πρώτο μήνα δωρεάν)!

Δεν το βλέπω στη σελίδα τους, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει μόνο για τον δικό μου λογαριασμό, ή μόνο για πρώην χρήστες, ή για όλους.

Σε κάθε περίπτωση, το link είναι αυτό:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Α! παιδάκια τσεκάρετε τις κάρτες σας...ξέχασα να σας το πω

χθες ανακάλυψα ότι με χρεώνουν 13.99 στην κάρτα από τον Μάρτιο
έχω ακυρώσει τις συνδρομές όλες και από τα 4 mail που είχα για το tidal...
και παρόλο που με χρεώνει σε ένα συγκεκριμένο μειλ...δεν έχω πρόσβαση στο tidal....μου γράφει ότι έχει λήξει η συνδρομή
χθες έστειλα μήνυμα και μου απάντησε μία Carla....

περιμένω νέα
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Από ότι φαίνεται είναι για όλους. Είχα ανενεργό λογαριασμό για λίγο διάστημα και το δέχτηκε. Πολύ καλή τιμή!

Δε μπόρεσα να αντισταθώ :p
Επιβεβαιώνω! Το είχα διακόψει εδώ και λίγο καιρό το καλοκαίρι, γιατί μου έφτανε το Qobuz...
Αλλά με 7€ το μήνα, πελατάκι ξανά!
 

D

Deleted member 35

Guest
Υπάρχει τρόπος να αφαιρούνται τα μη διαθέσιμα album από τα αγαπημένα; Είναι εκνευριστικό να πλοηγούμαι και να πέφτω πάνω σε κενά album.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μου ήρθε αυτό το μειλ με την προσφορά.
το θεωρώ πολύ καλή προσφορά, να δούμε τι ψάρια πιάνει το 360 της sony.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Δεν μάθαμε τελικά τι έλεγε το email του @musiclistener , μου ήρθε πάντως και εμένα χθες email.

Και λέει πως τα πακέτα του Tidal άλλαξαν και επισήμως: Πλέον το "απλό" πακέτο με τα 6,99€ περιλαμβάνει ποιότητα HiFi και το "καλό" πακέτο με τα 13,99€ περιλαμβάνει immersive formats και διάφορες άλλες ασαφείς μπούρδες ("exclusive content and even features that are still on our drawing board").

Άρα όπως και η Apple (και η Amazon αν θυμάμαι καλά) έτσι και το Tidal αναβαθμίζει το απλό πακέτο του με ποιότητα HiFi. Αναμένεται η κίνηση του Spotify, το οποίο δεν φαίνεται να βιάζεται καθοοοόλου...
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ένα remote control app πότα θα μας δώσουν, ωέω;
(Όχι, δε θέλω audirvana, roon θέλω, μάλλον, αλλά είναι ακριβό.)
Το roon είναι φοβερό και μάλλον δεν έχει αντίπαλο εκτός ίσως από το daphile.
Σήμερα αναβάθμισα το player μου σε roon rock και ανυπομονώ να το ακούσω😃
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ένα remote control app πότα θα μας δώσουν, ωέω;
(Όχι, δε θέλω audirvana, roon θέλω, μάλλον, αλλά είναι ακριβό.)
Και μια εφαρμογή της προκοπής για AndroidTV, θα προσθέσω.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
ερωτηση ...στο συστημα του σπιτιου μου εχω σαν streamer to coctail audio X45.
Eπισης εχω επανω και ενα σκληρο δισκο με μουσικη και συνδρομη στο tidal
παιζω λοιπον απο την εφαρμογη του coctail στο κινητο ειτε tidal ειτε τη μουσικη του σκληρου. Στο λαπτοπ δεν εχω μεγαλη συλλογη κατι λιγα στο σκληρο του.
Τι κερδιζω εαν βαλω roon. βασικα το εβαλα δοκιμαστικα που το εχει για 14 μερες. Βλεπω οτι μολις το σεταρεις εχεις τον λογαριασμο του tidal συν οτι μουσικη εχεις στον σκληρο σου, Ποια η διαφορα εαν παιζω μεσω της εφαρμογης του coctail απο το roon?
Ευχαριστω πολυ!!!
 

D

Deleted member 35

Guest
Το μεγάλο πλεονέκτημα του Roon είναι ο τρόπος που στήνει τη βιβλιοθήκη. Δεν είναι το κλασικό πρόγραμμα που απλά παίζεις μουσική. Θα διαβάσει το τι έχεις στο δίσκο σου και θα φτιάξει "σχέσεις" μεταξύ των δίσκων σου. Και αφού έχεις Tidal θα προσθέσει και κομμάτια από εκεί.

Οπότε αν ακούς Rock θα σου παρουσιάσει αυτόματα το τι έχεις από τέτοια μουσική, θα συμπληρώσει πιθανά άλμπουμ που λείπουν και παρόμοια συγκροτήματα. Σκέψου τη wikipedia μόνο για μουσική.

Τώρα αν είσαι ο Γιάννης Πετρίδης, κάποιος εντελώς ψυχαναγκαστικός ή εντελώς κολλημένος μόνο με ένα είδος μουσικής δε σου κάνει. Θα ξέρεις ήδη τι έχεις οπότε θα τα έχεις οργανώσει κατάλληλα και κάθεσαι όπως είσαι.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Το μεγάλο πλεονέκτημα του Roon είναι ο τρόπος που στήνει τη βιβλιοθήκη. Δεν είναι το κλασικό πρόγραμμα που απλά παίζεις μουσική. Θα διαβάσει το τι έχεις στο δίσκο σου και θα φτιάξει "σχέσεις" μεταξύ των δίσκων σου. Και αφού έχεις Tidal θα προσθέσει και κομμάτια από εκεί.

Οπότε αν ακούς Rock θα σου παρουσιάσει αυτόματα το τι έχεις από τέτοια μουσική, θα συμπληρώσει πιθανά άλμπουμ που λείπουν και παρόμοια συγκροτήματα. Σκέψου τη wikipedia μόνο για μουσική.

Τώρα αν είσαι ο Γιάννης Πετρίδης, κάποιος εντελώς ψυχαναγκαστικός ή εντελώς κολλημένος μόνο με ένα είδος μουσικής δε σου κάνει. Θα ξέρεις ήδη τι έχεις οπότε θα τα έχεις οργανώσει κατάλληλα και κάθεσαι όπως είσαι.
αλλα στο λαπτοπ μου δεν εχω πολυ μουσικη διοτι την εχω σε ενα σκληρο μεσα στο streamer. αρα αυτην δεν την βλεπει σωστα?
 

D

Deleted member 35

Guest
Αν το streamer έχει δυνατότητα να δείξει το δίσκο σαν δικτυακό τότε μπορείς να τον προσαρτήσεις στο laptop και να διαβάζει και αυτόν.

Με μια πρώτη ματιά στο Manual του "απλού" Χ45 έχει οδηγίες γι' αυτό που σου λέω στις σελίδες 54-55.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Παρατηρώ σε κάποια albums ότι λείπουν κομμάτια. Αναφέρω για παράδειγμα το Ommadawn του Mike Oldfield που λέει ότι έχει 6 τραγούδια και βλέπω διαθέσιμα μόνο το 1, 2 και 6. Επίσης έχω δει κομμάτια που λένε ότι δεν έχουν δικαίωμα streaming και δεν παίζουν. Για την πληροφορία έχω την Hifi Plus Συνδρομή. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γνωρίζετε το λόγο;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Καλησπέρα σε όλους

Παρατηρώ σε κάποια albums ότι λείπουν κομμάτια. Αναφέρω για παράδειγμα το Ommadawn του Mike Oldfield που λέει ότι έχει 6 τραγούδια και βλέπω διαθέσιμα μόνο το 1, 2 και 6. Επίσης έχω δει κομμάτια που λένε ότι δεν έχουν δικαίωμα streaming και δεν παίζουν. Για την πληροφορία έχω την Hifi Plus Συνδρομή. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γνωρίζετε το λόγο;
Δεν έχουν πληρώσει τα δικαιώματα για τα συγκεκριμένα κομμάτια για την χώρα μας.
Δεν φταίς εσύ σε κάτι, ούτε μπορείς να κάνεις κάτι (πέραν από το να δοκιμάσεις να μπεις με κάποιο VPN άλλης χώρας)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν έχουν πληρώσει τα δικαιώματα για τα συγκεκριμένα κομμάτια για την χώρα μας.
Δεν φταίς εσύ σε κάτι, ούτε μπορείς να κάνεις κάτι (πέραν από το να δοκιμάσεις να μπεις με κάποιο VPN άλλης χώρας)
Άρα είναι καθαρά θεμα χώρας και όχι για παράδειγμα οτι ο τραγουδιστής δίνει μονο 3 τραγούδια απο το αλμπουμ γενικώς;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top