Tidal

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.450
Reaction score
15.180
Είπα να κάνω και γω μια δοκιμή.... να δούμε τι ψάρια πιάνει το tidal...
Αφορμή στάθηκε το ότι ανεβάζω που και που ερασιτεχνικά κάποια κομμάτια στο tidal, άρα έχω πρόσβαση στα masters αφού είναι δικά μου.
Η μεθοδολογία που ακολούθησα μπορεί να έχει λάθη... είμαι ανοιχτός για προτάσεις βελτίωσης.

Το κομμάτι της δοκιμής είναι αυτό:


Η ηχογράφηση από το tidal έγινε με το loopback της motu m4.
Δυστυχώς όχι με το tidal σε exclusive mode... για κάποιο λόγο έβγαζε ένα error και δε γινόταν...

Master και Recording σε 16/44,1.

Screenshot_3.png


Το Master και το Recording μπήκαν σε 2 tracks του Ableton.

Screenshot_2.png


Ρυθμίστηκαν ώστε να συμπίπτουν χρονικά σε επίπεδο δείγματος.

Screenshot_1.png


Αντιστράφηκε η φάση του ενός.

Στην ακρόαση, παίζοντας και τα 2 track μαζί, σιγή ιχθύος... ακόμα και με την ένταση τέρμα..... άρα καμία διαφορά στα 2 tracks.

Ok, με το αυτί καμία διαφορά... τα όργανα όμως τι καταγράφουν;

Screenshot_4.png


Τα όργανα δείχνουν ένα peak στα -71,2 db.

Επίσης σε επίπεδο φάσματος είμαστε εδώ (βλέπουμε πάντα τη διαφορά των 2 track):

Screenshot_5.png


εδώ φαίνεται να είμαστε πολύ πιο κάτω από τα -71,2 db που ανέφερα πριν...

Τι μπορεί να έχει πάει στραβά;;
Το κομμάτι ανεβάστηκε στο tidal σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θέλει... αρά θέλω να πιστεύω πως δεν έχει υποστεί περαιτέρω επεξεργασία αφού το παρέδωσα όπως θέλουν.
Μπορεί όμως να έχει πάει στραβά η ηχογράφηση... δεν ήμουν σε exclusive mode (και δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι κατά την ηχογράφηση, ακόμη και χωρίς το error που είχα).
Επίσης η motu επιμένει να παίζει στα 24 και όχι στα 16 που ηχογράφησα, αν και νομιζω πως δεν έχει σημασία...

Γνώμες, συμπεράσματα δικά σας και προς συζήτηση...
Εγώ θεωρώ πάντως πως παίζει ότι του στέλνουν (αν σεβαστούν τις προδιαγραφές/καλές τακτικές mastering).
Τώρα αν κάποιοι στέλνουν ...mp3 που μετατράπηκαν σε wav , δεν το γνωρίζω.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
wnet , αρχικά τρέξε το πρόγραμμα 'Lossless Audio Checker' (LAC) για να διαπιστώσεις ότι το δικό σου master track είναι 'clean' , όπως αναμένεται άλλωστε.
Στη συνέχεια, ξανατρέξε το LAC με δείγμα το ηχογραφημένο track από το Tidal (το δικό σου track) και πες μας αν το αποτέλεσμα που εμφανίζει το LAC είναι 'upsampled' ή 'clean'.

Δεν είναι απαραίτητο το ηχογραφημένο track να έχει το ίδιο ακριβώς μέγεθος με το αντίστοιχο δικο σου master. Δεν κάνουμε εδώ σύγκριση ούτε πρόσθεση κυματομορφών.

ΥΓ. Αν το αποτέλεσμα είναι 'upsampled' , τότε καλείς τον δικηγόρο σου, Χα Χα !!!
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.450
Reaction score
15.180
wnet , αρχικά τρέξε το πρόγραμμα 'Lossless Audio Checker' (LAC) για να διαπιστώσεις ότι το δικό σου master track είναι 'clean' , όπως αναμένεται άλλωστε.
Στη συνέχεια, ξανατρέξε το LAC με δείγμα το ηχογραφημένο track από το Tidal (το δικό σου track) και πες μας αν το αποτέλεσμα που εμφανίζει το LAC είναι 'upsampled' ή 'clean'.

ΥΓ. Αν το αποτέλεσμα είναι 'upsampled' καλείς τον δικηγόρο σου, Χα Χα !!!
Έχει κανένα λόγο το tidal ενώ παραλαμβάνει από εμένα wav... να το κάνει downgrade και μετά upsampling;;;

Αν συμβαίνει αυτό που λες σε κάποια κομμάτια, πιθανότατα να συμβαίνει διότι αυτοί που παρέδωσαν κομμάτια με upsampling, δεν είχαν κάτι καλύτερο... και αναγκαστικά για να βγουν στο tidal έκαναν upsampling για να "ξεγελάσουν" το tidal και να τους δεχθεί...

Όπως και να χει, να τα αποτελέσματα που ζητάς:

Screenshot_6.png
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Με το LAC δείχουν και τα δύο tracks 'clean' που σημαίνει ότι δεν έχει γίνει κάποια ενδιάμεση επεξεργασία.

No upscaled (increasing the resolution)
No upsampled (increasing the sampling rate)
No transcoded (from a lossy to a lossless format)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Λογικά, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν διάφορες μεταξύ των δυο tracks, original vs recorded .
Οι διαφορές βρίσκονται στην περιοχή των υψηλων συχνοτήτων.
Περίεργο
Το album 'Radio Days' της Μούσχουρη το LAC το αποκαλύπτει ως upsampled.
Περίεργο
 
Last edited:

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Κατήργησαν όλα τα πλάνα και έκαναν ένα ενιαίο με τις φουλ δυνατότητες ;

Είμαι χρόνια συνδρομητής στο μεγάλο πλάνο, με χρέωσαν μόλις 7,99€ για αυτό τον μήνα 😀
 

Μηνύματα
117
Reaction score
53
Κατήργησαν όλα τα πλάνα και έκαναν ένα ενιαίο με τις φουλ δυνατότητες ;

Είμαι χρόνια συνδρομητής στο μεγάλο πλάνο, με χρέωσαν μόλις 7,99€ για αυτό τον μήνα 😀
Ότι να ναι χρεώνουν. Ένας λόγος που τους παράτησα και γύρισα στο Spotify. Είχα προσφορά το πιο ακριβό πλάνο για ένα χρόνο και αυτοί χρέωναν ακαθόριστα. Το διόρθωναν βέβαια αφού έμπαινα στην διαδικασία των e-mail και chat.
Άλλο ένα θέμα είναι οι ασυμβατότητες με τις συσκευές μου.
Σταμάταγε όποτε ήθελε και έπρεπε να πατήσω το play πάλι.
Θα τους ξαναδοκιμάσω. και ελπίζω να έχουν διορθώσει τα bug αυτά.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
259
Reaction score
20
Ότι να ναι χρεώνουν. Ένας λόγος που τους παράτησα και γύρισα στο Spotify. Είχα προσφορά το πιο ακριβό πλάνο για ένα χρόνο και αυτοί χρέωναν ακαθόριστα. Το διόρθωναν βέβαια αφού έμπαινα στην διαδικασία των e-mail και chat.
Άλλο ένα θέμα είναι οι ασυμβατότητες με τις συσκευές μου.
Σταμάταγε όποτε ήθελε και έπρεπε να πατήσω το play πάλι.
Θα τους ξαναδοκιμάσω. και ελπίζω να έχουν διορθώσει τα bug αυτά.
Εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ αυτά τα προβλήματα. Σε σχέση πάντως με το Spotify στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον η ποιότητα είναι η μέρα με την νύχτα.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
53
Εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ αυτά τα προβλήματα. Σε σχέση πάντως με το Spotify στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον η ποιότητα είναι η μέρα με την νύχτα.
δεν διαφωνώ προς την ποιότητα του ήχου. Αλλά το πιο σπαστικό ήταν το ξαφνικό σταμάτημα στις λίστες μου και άντε πάλι.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
259
Reaction score
20
δεν διαφωνώ προς την ποιότητα του ήχου. Αλλά το πιο σπαστικό ήταν το ξαφνικό σταμάτημα στις λίστες μου και άντε πάλι.
Δεν θυμάμαι να το έχω πάθει τελευταία. Παλαιότερα είχα και εγώ θέματα. Το Spotify πάντως high resolution το περιμένουμε πολλά χρόνια μακάρι να βγει σύντομα να έχουνε και άλλες επιλογές. Και το qobuz θα ήθελα να δοκιμάσω αλλά δεν θέλω να μπλεξω με vpn κτλ..
 

Μηνύματα
117
Reaction score
53
Δεν θυμάμαι να το έχω πάθει τελευταία. Παλαιότερα είχα και εγώ θέματα. Το Spotify πάντως high resolution το περιμένουμε πολλά χρόνια μακάρι να βγει σύντομα να έχουνε και άλλες επιλογές. Και το qobuz θα ήθελα να δοκιμάσω αλλά δεν θέλω να μπλεξω με vpn κτλ..
Αναμένουμε: Spotify High Resolution
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Ότι να ναι χρεώνουν. Ένας λόγος που τους παράτησα και γύρισα στο Spotify. Είχα προσφορά το πιο ακριβό πλάνο για ένα χρόνο και αυτοί χρέωναν ακαθόριστα. Το διόρθωναν βέβαια αφού έμπαινα στην διαδικασία των e-mail και chat.
Άλλο ένα θέμα είναι οι ασυμβατότητες με τις συσκευές μου.
Σταμάταγε όποτε ήθελε και έπρεπε να πατήσω το play πάλι.
Θα τους ξαναδοκιμάσω. και ελπίζω να έχουν διορθώσει τα bug αυτά.
Πάντα το ακριβό πακέτο είχα , έκανα μια διακοπή για ένα μήνα πριν 2 χρόνια , μου έστειλαν mail να το ανοίξω ξανά αλλά με 12€ χρέωση σαν προσφορά και έμεινε έτσι πάντα 12€ μου τράβαγαν.
Σήμερα μου τράβηξαν 8€ , μπήκα να δω τι έγινε μήπως υποβαθμίστηκε το πλάνο μου , είδα ότι τα οικονομικά πλάνα καταργήθηκαν έγινε ένα ενιαίο με full ποιότητα και πλέον με χρέωση 8€.
Τιμή Apple Music και Spotify με τη μέγιστη streaming ποιότητα του tidal , πολύ καλή κίνηση.
 


Μηνύματα
107
Reaction score
30
Έχω πάντα δεδομένα στο κινητό (μου δίνει η καρτοκινητή μου πόσα giga) οπότε στο λεωφορείο κλπ από youtube music ακούω (δωρεάν). Βέβαια για Αθήνα μετρό ηλεκτρικό που δεν έχει σήμα, δεν βολεύει ή για όσους χρησιμοποιούν αποκλειστικά το spotify στο αυτοκίνητο.
Το είχα premium και το κατάργησα γιατί παραμορφώνουν πολλά καινούρια τραγούδια και τα άκουγα overcompressed, είτε στο κινητό μου, είτε στο laptop, είτε σε άλλο pc, με διαφορετικά ακουστικά που δοκίμαζα κάθε φορά. Πολύ σκληρά χτυπάνε τα drums.
Στο apple music επίσης όλα είναι mastered for apple (έχει αυτή τη "σκληρότητα" στα drums), το ίδιο και στο Tidal.
Από 4 - 5 cd σχετικά καινούρια (των τελευταίων 2 ετών) ελληνικά που μου έφερε πριν λίγες μέρες, γνωστός μου σε φυσική μορφή, σε 320kbps που τα μετέτρεψα, παρατήρησα ότι ο ήχος είναι όπως τον θέλω, και δεν υπάρχει αυτή η "σκληρότητα" των drums και των μπάσων που έχουν τα αρχεία όπως τα ακούς με premium στις πλατφόρμες,. Το ίδιο είχα παρατηρήσει και πέρυσι με το cd του Θοδωρή Φέρρη, να έχει γίνει καλύτερο mastering αλλά μόνο στα 6 κομμάτια που κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά στο cd, ενώ τα άλλα 9 που αρχικά
είχαν βγει ξεχωριστά σαν digital, ακούγονται και στο cd και στη digital έκδοση του album σε όλες τις πλατφόρμες, το ίδιο. Άρα πολύ πιθανό, να έχουν ξεκινήσει, σε κάποιες περιπτώσεις να κάνουν διαφορετικό mastering για cd και πλατφόρμα.
Σε ελληνικές συλλογές με επιτυχίες (από εφημερίδες) το πιο πιθανό είναι να πήραν τα digital αρχεία από το itunes και να τα έβαλαν στο cd, ακούγονται ψιλοχάλια.
Δυστυχώς στα ξένα Taylor Swift, Billie Eilish κλπ (όπως έχω ξαναπεί), μαύρα χάλια είτε τα ακούς από cd, είτε από βινύλιο, είτε από πλατφόρμα το ίδιο και το αυτό.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.067
Reaction score
6.901
Οπότε για να συνοψίσουμε:

Tidal: Χάλια
Apple Music: Χάλια
Spotify: Χάλια
Ξένη μουσική: Μαύρα χάλια (ανεξαρτήτως μέσου)

Μόνη αποδεκτή ποιότητα σε κάποια κομμάτια, σε κάποια ελληνικά CD, όπου ο μαστεράς δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει και έκατσε να κάνει master δύο φορές, μία να ακούγεται καλά και μία να ακούγεται χάλια.

Τα αυτιά σου; Χάλια; Ή εκεί όλα καλά; :tongue:
 

Μηνύματα
455
Reaction score
95
εμένα συνεχίζουν να με χρεώνουν 13.99 :(
Πότε έκανες τελευταία πληρωμή; Αν ήταν 13,99 μετά τις 10 Απριλίου στείλε ένα email στο support του Tidal. Αν ήταν νωρίτερα, περίμενε να δεις ποσό στην επόμενη πληρωμή.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.239
Reaction score
11.548
Πότε έκανες τελευταία πληρωμή; Αν ήταν 13,99 μετά τις 10 Απριλίου στείλε ένα email στο support του Tidal. Αν ήταν νωρίτερα, περίμενε να δεις ποσό στην επόμενη πληρωμή.
Μετά τις 10 Απριλίου αλλά εχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές για δοκιμή στο σπιτι το
Μηπως νομίζουν ότι είμαι pro;
 

Μηνύματα
455
Reaction score
95
Μετά τις 10 Απριλίου αλλά εχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές για δοκιμή στο σπιτι το
Μηπως νομίζουν ότι είμαι pro;
:idk: Μήνυμα στο support του Tidal η μόνη λύση :)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.767
Μηνύματα
2.875.145
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top